is om goed te worden is af een echte winnaar TMZ-renners moeten nog drie weken wachten VIER VRAGEN OVER PZC Donderdag 13 maart 2008 45 Wielrenster Anne Eversdijk uit Kapelle is overgestapt van Theo Middelkamp naar Odysis. Dat is een kleine, bescheiden formatie, die toch een mooi programma rijdt. Eversdijk, nog jong en eveneens bescheiden, is daar prima op haar plek. door Roeland van Vliet Anne Eversdijk praat niet al te graag met de pers. Zelfs in de nieuwsbrie ven van haar nieuwe ploeg, het relatief kleine Odysis, wordt het achttienjarige talent uit Kapelle niet graag sprekend opge voerd. „Pas als ik echt wat pres teer, wil ik wel wat zeggen", zegt de bescheiden wielrenster in de aanloop naar het nieuwe seizoen. De Bevelandse, die tegenwoordig in Rotterdam bedrijfseconomie studeert en daar ook op kamers zit, is eigenlijk het meest tevreden als alleen haar machtige benen het woord hoeven doen. „Maar be grijp haar goed", zegt Odwin Bink. „Ze is niet arrogant. Anne is juist heel intelligent en is gewoon voor zichtig met wat ze zegt." Vorig jaar baarde Eversdijk veel op zien met de eindzege in een zware Italiaanse rittenkoers, de Tirreno Adriatico voor wielrensters onder 21 jaar. Het was haar eerste grote buitenlandse wedstrijd. En ook op het jeugd-EK in Bulgarije (vijfde op de tijdrit) en het jeugd-WK in Mexico (achtste in de tijdrit, elfde in de wegwedstrijd) gaf ze haar vi sitekaartjes af. Hoewel ze al bij de nationale jeugdselectie zat, reed ze nog ge woon voor Theo Middelkamp. De stap naar een grotere ploeg kon niet uitblijven. DSB (Marianne Vos) en Flexpoint (Mirjam Melchers) legden contact met de Zeeuwse, maar kregen 'nee' te horen. Eversdijk koos na melijk voor het bescheidener Ody sis van Odwin Bink en zijn vrien din Sissy van Alebeek. „Na het WK heb ik met hen een gesprek gehad en kreeg ik bij hen het beste gevoel. Ik ben pas eerstejaars senio- re, dus dat kleinschalige is wel goed voor me. Ik kan bij deze ploeg veel leren van Sissy van Ale beek en Arenda Grimberg." Bink en Alebeek raakten overigens al ruim voor het WK gecharmeerd van Eversdijk. Dat was begin 2007, kort na een trainingskamp van haar in België. Ze deed daar mee aan de Rabo Ardennen Proef van de KNWU. Bink: „Nederlandse ju nioren en nieuwelingen reden daar een kleine week rond onder begeleiding van enkele ervaren mensen. Sissy was mee met de da- mesploeg en was na afloop heel enthousiast over Anne. Dat kwam doordat zij op de laatste dag, nadat de bondscoach al was vertrokken, had aangegeven nog wel een uur tje door te willen trainen. Dat hoefde dus helemaal niet, maar haar lichaam vroeg om meer ar beid. Sissy vond dat prachtig: An ne gaf aan te weten wat ze nodig heeft om een goede renster te wor den." De ploegleiders van Odysis meen den vervolgens dat Eversdijk een goede aanwinst zou zijn voor hun equipe. Maar de twee vreesden dat het talent aan hun neus voorbij zou gaan, toen ze enige maanden later de Tirreno Adriatico won. Bink: „Dat is zo'n zware internatio nale koers... Als prof heb ik ook di verse keren in Italië gereden en ik kan zeggen dat het daar 'buffelen' is. En als je dan als juniore een wedstrijd bij de rensters tot 21 jaar wint, dan doe je het heel goed. Dan staan de ploegen meteen voor je in de rij. Eerlijk gezegd had ik niet verwacht dat ze toen nog 'ja' tegen ons zou zeggen." Nu Bink zijn pupil beter kent, snapt hij haar keuze wel. „Bij Ody sis leggen we geen druk op de ren sters. Bij ons zijn geen grote spon sors die veel van hen eisen. Dat is goed voor Anne. Ze moet niet ge lijk voor de leeuwen gegooid worden. Ze is pas achttien en eer stejaars seniore, ze mag nog groeien." De Amsterdamse ploegleider vindt Eversdijk 'typisch een ren ster voor de Ronde van Drenthe'. „Ze is een echte buffel. Ze kan goed uit de voeten in een glooiend landschap en houdt ervan om lek ker tegen de wind in te beuken. Bovendien kan ze redelijk sprin ten." Bij de zebraploeg - iedereen is ge stoken in een zwartwit gestreepte rennersoutfit - is Anne Eversdijk ploeggenote van Sissy van Alebeek (wegkapitein), Yvonne Baltus, Re- gina Bruins, Arenda Grimberg, Moniek Rotmensen en Judith Hel- mink. Tijdens het trainingskamp van de ploeg op Mallorca klikte het onder ling goed, weet Bink, die zeer en thousiast is over de opstelling van zijn renster. „Ik heb ze zelden zo gezien", zegt hij. „Een talent als Anne zou bij grote ploegen best wat kunnen vragen en haar hand je op kunnen houden, maar dat zit helemaal niet in haar. Ze wil ge woon in een leuke ploeg zitten en een mooi programma rijden. Meer niet. Dat siert haar." Johnny van der Klooster reed zeven jaren lang in de competitie van Trimbelangen Midden-Zeeland (TMZ) Dit seizoen keerde hij terug naar de eliterenners zonder con tract. Hij doet dit om een speciale reden. Naam: Johnny van der Klooster Leeftijd: 36 Woonplaats: Lewedorp Beroep: eigenaar aannemingsbedrijf door Koen de Vries Wasje uitgekeken op het wielrennen bij TMZ? „Niet echt. Ik ben dit jaar met Arnold Polderman genomineerd voor de Paralympics tandemrijden in China. Hij is visueel gehandicapt. Om me goed voor te bereiden ben ik teruggegaan naar de eliterenners. Daar krijg je toch wat meer basisinhoud. Het niveau ligt hoger en de wedstrij den zijn langer. En eerlijk gezegd: elke week tegen dezelfde tegenstan ders fietsen gaat ook wel eens vervelen." Deelnemen aan de Paralympics moet een bijzondere uitdaging zijn. „Natuurlijk. Ik was altijd al fanatiek, maar nu ben ik dat helemaal. We moeten in mei nog vormbehoud tonen, maar ik ga ervan uit dat het lukt. We hebben ons vorig jaar één week op het WK kunnen voorberei den en werden vijfde in de wegwedstrijd en vierde in de tijdrit. We heb ben zonder meer een kans op een medaille. Als je dat weet, ga je er vol voor." Maar wielrennen met de ploeg van Theo Middelkamp in de clubcompetitie is toch wel een uitdaging? „Twee jaar geleden werd ik vijfde in de Ronde van Westdorpe. Toen be gon het weer te kriebelen en begon ik al te twijfelen. Nu ik met Arnold Polderman rijd, was de keus niet moeilijk meer. Vorige week in de Ron de van Zuid-Holland kon ik goed mee. Ik miste alleen een goede klasse^, ring omdat ik niet ver genoeg voorin reed. Het kan nog beter. De komen de weken ga ik mijn vorm verder aanscherpen." Maakt Middelkamp een kans de finale van de clubcompetitie te halen? „We hebben een leuke, enthousiaste groep. Niek Rentmeester rijdt al goed en Dirk van Dam heeft ook veel in huis. Hij heeft alleen nog wei nig getraind. En er zijn meer jongens met inhoud. Ze moeten alleen nog beter leren de koers te lezen. Als dat lukt, zijn er zeker kansen." Anne Eversdijk in haar outfit van haar nieuwe ploeg Odysis. GOES - Het Zeeuwse wielerseizoen wordt zaterdag geopend met de Ronde van Oud-Vossemeer. De renners van Trimbelangen Mid den-Zeeland moeten echter nog drie weken wachten op hun eerste koers. Die is op 5 april in Nisse. De TMZ-renners hebben in de af gelopen weken al wel diverse trai- ningsritten gehouden rond Krui- ningen. Daardoor hebben zij zich in elk geval goed warm kunnen rij den voor het kampioenschap van de TMZ, dat al op 12 april in 's-Hee- renhoek is. Andere grote wedstrij den dit jaar zijn de Zeeland Clas sic, de Ronde van Noord-Beveland en de Ronde van Tholen. sinds die tijd is het alleen maar beter gegaan. Ik vind zelf dat mijn sprint goed is, dat ik een aan valler ben en de bouw heb om aardig te kunnen klimmen." Dat verklaart ook zijn voorliefde om Belgische koersen te rijden. De jonge Middelburger (1.75, de verwachting is 1.81, gewicht 59 ki lo) trekt meestal, als er geen klas sieker op de kalender staat, de zui delijke grens over. „De ronden zijn langer, de concurrentie is groot en de parkoersen zijn niet zo vlak als bij ons in de buurt", weet hij. Twee van de veertien koersen won hij vorig jaar na een solo, ne gen keer in de sprint van een kop groep en drie keer was hij de snel ste in een massasprint. „Ik miste net de Nederlandse titel, omdat er één renner was weggespron gen, maar in de pelotonsprint won ik met twee fietslengten ver schil." Met de overgang naar de junioren zijn de wedstrijden langer (van 60 naar 80 kilometer) en ook zwaarder. „Ik heb er nu twee ge reden in België en heb kunnen zien dat het tempo hoger ligt. Je krijgt ook minder kans om weg te springen, maar toch verwacht ik dat de aanpassing wel snel zal gaan." „We hebben bij Middelkamp een sterke ploeg, met jongens als Nick Nieuwdorp en Alex Gresnigt die al een jaar ervaring hebben bij de junioren. Mijn vader zegt van mij altijd dat ik wel eens te onstuimig rijd, te veel met mijn krachten smijt. Ik moet gewoon mijn eigen tactiek volgen: in de eerste waaier rijden en zorgen dat ik kan meesprinten voor de overwin ning." Wielrenner Nick van der Lijke (16) maakt na een succesvol jaar debuut bij de junioren. „Ik moet zorgen dat ik kan meesprinten voor de overwinning." NK baan Om een optimale start te ma ken als junior heeft Nick van der Lijke ook in de winter niet stilgezeten. Hij debuteerde op het NK op de baan. Op de puntenkoers werd hij achtste, op de scratch twaalfde. Voor zijn overstap naar de ju nioren waren vaer dubs geïnte resseerd in hem. Zo kon hij naar een Belgische ploeg, naar Volharding, Bodysoul en de Jon ge Renner. De Zeeuwse Junforenplloeg be staat behalve uit Nick van der Lijke uit Nick Nieuwdorp, Alex Gresnigt, Nick Eversdijk, Paul Hoondert, Michiel Jumélet, joe- ri Kasper, Kenneth de Kraker, Youri van Noorden, Dimitri Mulder, Jacob de Roo, Ramon Vleugel, Joost Winkel, Peter de Winter, Sebastiaan Zweedijk. Nick van der Lijke foto Ruben Oree^. m- TOn ■m«n BKnmw' TA LPOKTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47