Ontwapenende portretten van literaire stamoudsten Cultuur week Een boek in de week gaat er wel doorheen Retaliation timmert flink aan de weg IS i 12 t/m 22 maart Interactieve videoclip bij single Racoon Inleiding over schrijven van theaterrecensie PZC Donderdag 13 maart 2008 35 ■f' 'm Leo Vroman Janna Luteijn foto Wim Kooyman foto's Keke Keukelaar De 73e Boekenweek staat in het te ken van 'de derde leeftijd', ofwel ouder worden en ouderdom. De PZC laat dagelijks een 'lezer op leeftijd' aan het woord over lezen en over boeken die hem of haar na aan het hart liggen. Vandaag in de tweede aflevering: Janna Lu teijn (95) uit Sluis. door Cijs Kamphuis De twee grootste hobby's van Janna Luteijn zijn al heel haar leven lezen en puzzelen. Vandaag viert ze haar 95e verjaardag in zorgcen trum Rozenoord in Sluis. Een boek krijgt ze liever niet als ver jaarscadeau, want die leent ze van de bibliotheek. Altijd op dinsdag als het boekenkarretje langskomt. Want 95 of niet, een boek in de week gaat er wel doorheen. „Boeken van Neder landse schrijvers lees ik het liefst." Ze heeft geen favoriet boek of fa voriete schrijver. Als het boek maar een roman is, is het goed. Het is de herkenbaarheid van hoe het leven kan gaan die haar erg aanspreekt bij het genre. En gelse schrijvers leest ze liever niet, want die schrijven te veel over seks en geweld vindt ze. Toch wordt elk boek uitgelezen. Ook als het verhaal niet boeit wil ze weten hoe het afloopt. Lezen doet de 95-jarige al heel haar leven. Als kind al was een boek meer favoriet dan speel goed. Omdat de ogen nu lang zaam achteruit gaan is ze aange wezen op grote-letteredities. Het boek dat ze op het moment leest is Soms krijgt geluk een nieuw gezicht van Jos van Ma nen Pieters. Ze vertelt met een glimlach dat ze al weet hoe het afloopt. Nieuwsgierig heeft ze stiekem de laatste bladzijde al ge- lezen. Toch blijft het verhaal dan mooi, vindt ze. Het mo ment van lezen is meestal 's avonds, als er niets op tv is. Dan leest ze tot het slapen gaan. Soms heeft: dat consequenties. „Als het verhaal te spannend is dan slaap ik er niet van." Boekenweekagenda vandaag Vandaag geen activiteiten. Wel zijn er diverse exposities, zoals in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Daar toont Truus Groen portretten van honderdjarigen en is een video-installatie van Paul en Menno de Nooijer te zien. Keke Keukelaar maakte indringende fotoserie van zilveren schrijvers. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Pas achteraf besefte de Utrechtse fotografe Keke Keuke laar dat ze een vrijwel complete li teraire generatie op foto had vast gelegd. Met het oog op de Boeken week, in het teken van ouderdom, maakte ze op verzoek van De Drukkerij in Middelburg indrin gende portretten van veertien - nog immer actieve - auteurs die vóór 1930 zijn geboren. Het prach tige resultaat, de expositie Zilveren schrijvers, is tot en met 12 april te bekijken in deze boekhandel. „Ik wilde vooral hun kracht en vi taliteit laten zien", zegt Keukelaar. „Het ging er niet om op een senti mentele manier oude mensen te fotograferen, maar om hun levens ervaring en -wijsheid te vangen in hun blik." Om de ogen goed naar voren te laten komen, werkte ze bij daglicht en gebruikte ze reflec- tieschermen. Alle foto's zijn in zwartwit en contrastrijk, wat de kracht van de auteurs benadrukt. Keukelaar is opgetogen over het re sultaat. „De schrijvers poseren bijna niet meer. Ze vertonen een berusting in wat ze zijn en hoe ze eruit zien. Dat vind ik zo mooi. Ze hebben een rust over zich die ik ontwapenend vind." Ze kreeg alle medewerking van de schrijvers. „Het waren allemaal bij zondere ontmoetingen." Als voor beeld noemt ze Leo Vroman, waar voor Keukelaar naar Texas afreis- Remco Campert GOES - De Zeeuwse band Racoon heeft een primeur met de eerste in teractieve videoclip. Als de single Lucky all my life langskomt op de muziekzenders MTV ofTMF kun nen mensen die digitale tv kijken extra videomateriaal zien. De zogenoemde i-clip geeft fans toegang tot extra beelden, zoals de Racoon Home Video. Ook kun nen kijkers kaarten winnen voor optredens van Racoon. Het extra materiaal is alleen te zien via digi tale tv van UPC. Lucky all my life is de eerste single van Before you leave, het nieuwe al bum van Racoon. De bijbehoren de videoclip is sinds deze week te zien op de muziekzenders. de, maar ook de andere fotosessies waren voor haar speciaal. „Het is net of ik er allemaal opa's en oma's bij heb gekregen." De schrijvers hebben zelf een frag ment uit hun oeuvre gekozen dat past bij het ouderdomsthema. De foto's zijn verzameld in een mapje dat vanaf morgen te koop is. Wat Keukelaar betreft is het pro ject nog niet afgerond. Ze hoopt Marga Minco Zeeuws-Vlaamse band net terug van vijfdaagse tournee door Europa. door Raymond de Frel KLOOSTERZANDE - 'Vergelding, wraak' geeft het woordenboek als vertaling voor het woord 'retalia tion'. Nee, daar krijg je nou niet meteen warme gevoelens bij. Maar wie een beetje door die vaak met metalmuziek gepaard gaande agres siviteit heen prikt, constateert dat de mannen van de Zeeuws-Vlaam- se band Retaliation eigenlijk heel brave kerels zijn, die het 'supervet' vinden dat ze op dit moment aar dig aan de weg timmeren. Het metalcorekwartet is net terug van een korte Europese tour, die in vijf dagen tijd langs achtereen nog meer schrijvers op leeftijd te fotograferen, zoals Harry Mulisch, Henk Hofland, Hella Haasse en Rudy Kousbroek. Ze streeft naar een tweede presentatie in Amster dam. „Het zou mooi zijn als er ook een boek van wordt gemaakt, met de foto's, de fragmenten en es says over ouderdom en waarin de ze groep in een literair-historisch perspectief wordt geplaatst." Simon Vinkenoog volgens Marburg, Berlijn, Amster dam, Leeuwarden en Gent leidde. Met hulp van Michiel Verschuren, 'The musketeer of death' uit Sint Jansteen, kon Retaliation op reis met de Engelse metalbands Burnt en Fleshhold. „Vooral in Berlijn was het geweldig", vertelt bassist Dennis Andriessen uit Klooster- zande. „We speelden daar in een zaal, die is te vergelijken met 013 in Tilburg. Daar waren ook behoor lijk wat toeschouwers, die heel po sitief op onze muziek reageerden. Het was zwaar, drieduizend kilo meter en vijf optredens in vijf da gen, maar fantastisch." Net als zanger Michiel van der Hooft en drummer Daniël de Paauw uit Oostburg en gitarist Jel- le Baart uit Axel heeft Andriessen ervaring opgedaan in andere bands. „Met Retaliation ontwikke len wij ons toch wat meer op mu zikaal gebied dan voorheen. Een geoefende luisteraar hoort dat wij nadenken over tempowisselingen en technische foefjes. We zijn zelf heel kritisch, stappen regelmatig met gemengde gevoelens van het podium, maar de reacties zijn meestal lovend. Het is natuurlijk zo dat alleen wij weten hoe onze eigen nummers horen te gaan." Die muziek van Retaliation is nog niet op cd te koop, maar daar komt later dit jaar verandering in. In juni of juli duikt de band de stu dio in om in eigen beheer een de- mo-cd op te nemen. Retaliation speelt zaterdag in De Spot in Middelburg, in het voorpro gramma van Incarnate (20.30 uur). domburg - PZC-recensent Willem Nijssen verzorgt morgen in het Schuttershof in Domburg een in leiding over het schrijven van thea- terecensies. Dat gebeurt om 19.00 uur, voorafgaand aan de voorstel ling Amanda van Theaterproductie huis Zeelandia. Dat heeft een re censiewedstrijd rond Amanda uit geschreven. De beste kritieken wor den beloond met een diner. Om belangstellenden op weg te helpen geeft Nijssen tips. Behalve in Domburg doet hij dat ook voor afgaand aan de voorstellingen in Vlissingen (25 maart, Arsenaalthea ter) en Terneuzen (3 april, Schelde- theater), telkens om 19.00 uur. www.theaterzeelandia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37