Consument voor je pc doen het goed MAKER PZC Donderdag 13 maart 2008 21 peace onlangs over de illegale ex port van miljoenen kilo's Neder lands elektronica-afval. Milieu maatregelen zijn voor fabrikanten niet alleen een kostenpost, ze kun nen ook geld opleveren: twee op de vijf consumenten zeiden in een recente peiling zelfs ro pro cent meer te willen betalen voor een tv of computer met minder stroomgebruik. Ook verkocht bij voorbeeld Philips vorig jaar een derde meer 'groene' producten. van ID3-tags uit bestandsnamen. Voor wie dat niet snapt: die tags zijn belangrijk om je muziek op de pc te herkennen en te kunnen ordenen in logische databases. Zo dat je op naam kunt zoeken, maar bijvoorbeeld ook op genre of op jaartal. MP3 Maker kan eerst onli ne zoeken en als dat niet helpt, kun je ook handmatig op verschil lende manieren de juiste informa tie in MP3-bestanden zetten. Ook nieuw is Mufin, een volgens Magix revolutionaire vorm van muziekherkenning. Mufin analy seert de klank van een nummer en vindt met één muisklik soortge- Milieuvriendelijke elektronica is te herkennen aan keurmerken als TCO, Energy Star en De Groene Stekker. TCO staat op monitoren, pc's en notebooks en wijst vooral op minder gebruik van giftige stof fen. Het Energy Star-label staat voor 'energiezuinig', net als De Groene Stekker, dat winkelketen BCC samen met Milieu Centraal ontwikkelde. Dat veel consumenten thuis-pc's inwisselen voor laptops is gunstig voor het milieu: notebooks ver bruiken zeker vijf keer minder stroom, bleek uit een test van tijd schrift Computer Totaal in februa ri. Processoren in notebooks zijn niet alleen efficiënter, maar ook kleiner, waardoor er minder kost baar materiaal wordt gebruikt. Positief is ook de opkomst van een vervanger van de normale har de schijf, de Solid State Disk. Die maakt geen gebruik van mechani sche opslag. Daarmee is die ener giezuiniger. Speciale eco-computers zijn er ook, zoals de Fit-PC van fabrikant Compulab, die slechts 5 watt ver bruikt. Hij is wel een stuk minder snel. In Nederland bouwen win kels als Wesapo.nl en Ikbenstil.nl op maat stille én energiezuinige computersystemen. In de huiska mer rukken 'groene' apparaten ook op. Philips verkoopt vanaf de ze maand de Eco TV, een zuinige HDTV, die het scherm dimt als het donker is. Daarnaast lekt de tv minder stroom als hij uitstaat en bevat het apparaat geen lood. De nieuwe OLED-schermen, waar bij voorbeeld Sony mee komt, ver bruiken 40 procent minder stroom dan LCD-tv's. Mobieltjes dragen flink bij aan de elektro-afvalberg. Vorig jaar wer den er meer dan 1 miljard ver kocht, waarvan 40 procent van Nokia. Het Finse bedrijf verkoopt vanaf deze maand in Nederland het milieuvriendelijke toestel '3310 Evolve' met een buitenkant van 50 procent herbruikbaar materi aal. Bij de telefoon zit een oplader die tien keer minder stroom ver bruikt. Daarnaast ontwikkelt No kia 'groene' concept-toe- stellen: de Morph laadt zichzelf op via zon- ne-energie en de Remade is volle dig gemaakt van recyclebaar mate riaal, met plastic van frisdrankfles jes en nummertoetsen van auto banden. Volgens Nokia-onderdi recteur Kirsi Sormunen, belast met milieuzaken, blijven dit voor lopig 'concepten'. Met een aparte 'groene' telefoonlijn komt Nokia niet. „We willen deze milieuvrien delijke technieken in zo veel moge lijk toestellen toepassen, maar wel zonder compromissen aan de mo gelijkheden van de telefoons", zegt Sormunen tijdens een be zoek aan Amsterdam. Doordat mobieltjes meer kunnen, gaat de accu eerder leeg, en tij dens het opladen gaat het vaak mis, vertelt Sormunen. „De mees te mensen laten hun mobieltje veel te lang in de oplader. Hij blijft dan stroom verbruiken. Als ieder een zijn mobieltje op tijd uit de oplader haalt, bespaart dat even- lijke muziek, zodat je niet bang hoeft te zijn dat een gezellig dans feest plotseling wordt onderbro ken door - ik noem maar een dwarsstraat - de vijfde van Beetho ven. Een half jaar geleden, na de intro ductie in Londen, had ik zo m'n twijfels over de werking van de bètaversie van Mufin, maar inmid dels is er een duidelijke verbete ring. Jammer alleen dat de groots aangekondigde onlinemogelijk- heid van Mufin nog helemaal niet werkt. Daar staat tegenover het verschrikkelijk leuke Mufin Vis ion, een visuele weergave van de veel stroom als 150.000 huishou dens jaarlijks gebruiken." Nieuwe Nokia-opladers geven een waarschuwingssignaal als het opla den klaar is. „Over twee jaar moe ten de opladers 50 procent min der stroom verbruiken als ze in het stopcontact blijven." Mobiel tjes op zonne-energie zijn volgens haar nog toekomstmuziek. „De ko mende jaren is dat niet aan de or de. Ze zouden te groot worden." Sormunen hoopt dat meer Neder landers hun oude toestellen gaan inleveren voor recycling. De inza melpunten staan op de Nokia-si te. In sommige landen beloont No kia mensen die hun oude tele foons inleveren. „In China gaven we gratis belminuten weg, in Ma leisië kregen klanten kortingsbon nen, in Finland ging er voor elk toestel twee euro naar het WNF." Amerikaanse Nokia-bezitters kun nen een envelop printen en hun mobiel gratis opsturen. Dat kan in Nederland wellicht straks ook. Vorige week startte Apple met zo'n zelfde recyclingtraject voor mobieltjes. Hoewel Apple zelf maar één telefoon maakt, de iPhone, waarin relatief veel giftige stoffen zitten, zijn ook toestellen van andere merken welkom. Via een speciale Apple-site is een la bel uit te printen voor op de enve lop. Ook stuurt Apple eventueel een le ge doos. Het bedrijf gaf wel een nuttige tip: back-up voor het op sturen de gegevens op je oude mo bieltje, en wis ze daarna. Immers: wie weet waar je telefoon ooit nog belandt. klankkleur in je muziek. Ieder nummer wordt (bijvoorbeeld) voorgesteld als een bal, en de bal len die bij elkaar in de buurt lig gen, komen het meest overeen. Met één muisklik op de bal kun je het nummer opstarten. Dat is dus lang niet alles. Een greep uit de andere mogelijkhe den: DJ Console, waarmee je zelf mixen kunt maken, Internetradio met meer dan 4.000 zenders, het overzetten van elpees en het snel voltanken van je MP3-speler, onge acht het merk. Zelfs een Hollander moet daar toch 40 euro voor over hebben. ETALAGE Microsoft heeft de eerste testversie van Internet Ex plorer 8 vrijgegeven. Internet ters kunnen fouten die ze in de nieuwe browser tegenkomen melden. Microsoft doet dat om dat het bedrijf bij de vorige ver sie van de meestgebruikte brow ser naar eigen zeggen werd 'over donderd door het aantal gemel de fouten'. IE8 is nog alleen in het Engels beschikbaar. DOCTOR WHO Gameproducent Eidos Interactive maakt een spel van de sciencefictionserie Doc tor Who van de BBC. De game komt volgens Eidos 'binnen kort' uit voor de pc, Nintendo DS en Playstation 2. Doctor Who startte in 2005 opnieuw, nadat de eerste serie van 1963 tot 1989 had gelopen. Eind fe bruari bracht Ubisoft al een ga me uit rond de tv-serie Lost. Asus heeft op de CeBIT in Hannover een nieuwe editie van de mini-laptop Eee PC gepresenteerd. Het scherm is met 9 inch groter dan de vorige versie (7 inch). De witte note book wordt ook geleverd met Windows XP. De prijs van de Li nux-versie is 400 euro, de XP-versie wordt volgens Asus 'iets duurder'. De nieuwe Eee is vanaf deze zomer te koop. Olympus zegt met de nieuwe Evolt E-420 de kleinste en lichtste spiegelreflex camera te hebben. De beeldsen sor van 10 megapixels is niet erg bijzonder meer, maar de prijs is dat wel (circa 450 euro). Met dit model hoopt Olympus een nieu we groep naar de spiegelreflexca mera's te lokken. TELEFOONHORLOGE Telefoon fabrikant General Mobile toon de op de CeBIT-beurs een horlo ge dat dienst doet als telefoon. De GM500, in het tweede kwar taal te koop voor 600 eu ro, heeft een scherp OLED- scherm, on dersteunt Bluetooth en heeft 128 MB geheugen. SanDisk heeft een nieuwe manier om snel backups te maken op note books, de Flashback Adapter. De insteekkaart voor de Express- Card-ingang, die in veel note books zit, maakt dankzij specia le software automatisch back ups op een geheugenkaart die in de adapter past. De Philips Eco TV, een 42-inch LCD-tv met laag energiegebruik, vanaf deze maand te koop voor rond de 1.200 euro. Nokia Remade concept- telefoon. Nokia 3110 Evolve, vanaf maart te koop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21