Economie Meer ouderen in schuldsanering Zonvakantie Tunesië Stabiele economie in Zeeland heeft nadelen 'Nederlandse economie in vorm' J p.p. fSS l^REISRRDRR sus? mm 1% PZC Donderdag 13 maart 2008 17 Mensen vanaf 45 jaar zitten vaker in financiële problemen. VOORBURG - Steeds meer ouderen krijgen te maken met wettelijke schuldsanering. Daarbij gaat het om mensen vanaf 45 jaar. Het aan deel van deze leeftijdscategorie in het totale aantal wettelijke schuld saneringen is de afgelopen groter geworden. In 2003 was 27 procent van de mensen die door de rechter onder financiële curatele werd gesteld 45 jaar of ouder. Vorig jaar was dit aandeel 40 procent, blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het UTRECHT - Nederland merkt dit jaar nog weinig van de economi sche afkoeling die zich wereldwijd aftekent. Pas volgend jaar vlakt de groei van de Nederlandse econo mie af naar het Europese gemiddel de. Dat stellen economen van Ra bobank in een gisteren gepubli ceerd rapport. Volgens de economen staat de eco- Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal kwamen vorig jaar 14.900 mensen via de rechter terecht in een schuldsaneringstraject, even veel als in 2006. Daarmee is een einde gekomen aan de jaarlijkse toename van de wettelijke schuld saneringen. Deze gunstige ontwikkeling heeft mogelijk te maken met de succes sen die worden geboekt in het voortraject, waarbij schuldenaars Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat steeds meer ouderen in de schuldsanering zitten. Het gaat om mensen vanaf 45 jaar. nomie van de Verenigde Staten op de rand van een recessie. De krimp van de Amerikaanse econo mie werkt negatief door op de rest van de wereldeconomie. De geraamde groei in Nederland voor dit jaar is met 2,75 procent nog steeds hoger dan de groei in de rest van Europa. Vorig jaar be reikte de Nederlandse economie op basis van vrijwilligheid worden geholpen om hun zaakjes op orde te krijgen. Een verklaring voor het stijgend aantal oudere schuldenaars dat uit eindelijk toch bij de rechter be landt, kan zijn dat het bij jongeren beter lukt om de schulden voortij dig te saneren. „Jongeren zijn flexibeler en heb ben vaak nog niet te maken met al lerlei vaste lasten", aldus een woordvoerder van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Wat ook kan meespelen, is dat de afname van de werkloosheid bij mensen van 45 jaar en ouder iets later op gang kwam dan bij de groep 25 tot en met 44 jaar. met een groeicijfer van 3,5 procent de top van de hoogconjunctuur, al dus de economen van Rabobank. Volgens hen is er geen enkele re den voor paniek. Ze vinden dat de Nederlandse economie gezien de krapte op de arbeidsmarkt en de daarmee gepaard gaande stijgende loonkosten en inflatie 'wel een beetje afkoeling' kan gebruiken. Ondernemers moeten risico's nemen; stilstand is achteruitgang. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Zeeuwse econo mie is misschien een tikkeltje te stabiel. Het voordeel is tamelijke ongevoeligheid voor conjuncturele schommelingen. Het nadeel is risi comijdend gedrag. Joop Wijn, directeur midden- en klein bedrijf bij de Rabobank en oud-minister en -staatssecretaris, gaf gisteravond deze schets tijdens een ontmoetingsbijeenkomst van MKB Zeeland. In te veel stabiliteit sluipt volgens hem het gevaar van stilstand. En die leidt, zo luidt de economische wetmatigheid, makkelijk tot ach teruitgang. Ondernemen is risico's nemen en niet uitsluitend streven naar het vormen van buffers. Wijn raadde het bedrijfsleven en de politiek in Zeeland aan de eco nomie breed te houden: veel secto ren koesteren en ervoor zorgen dat die sectoren ook voldoende mogelijkheden krijgen zich te ont plooien. Daarbij moet worden uit gegaan van de sterke punten die Tijdens een bijeenkomst van MKB Zeeland waarschuwde Joop Wijn van de Rabobank gisteren voor de nadelen van te veel stabi liteit in de Zeeuwse economie. deze provincie heeft. Die zijn er, verzekerde Wijn, volop en er is dan ook alle reden ze te benutten. „Bescheidenheid is goed, maar on zichtbaarheid is dodelijk." Enkele van die sterke punten zijn de gunstige ligging van Zeeland en de goed ontwikkelde infrastruc tuur. Wijns advies: „Doe daar dan ook wat mee. Neem een besluit over de Westerschelde Container Terminal. Kies en laat zo'n project niet te lang sudderen." De directeur mkb van de Rabo bank vond de problemen rond de mosselzaadvangst in de Wadden zee 'verschrikkelijk jammer' voor de branche, maar hij stelde vast dat er ook lichtpunten zijn. Daar bij noemde hij de modernisering van de sector, waarvoor een aantal bedrijven al het voortouw heeft ge nomen en de krachtig door Rijk en provincie gesteunde ontwikke ling van zilte aquacultuur. Onder de indruk was Wijn ook van de plannen om in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone aller lei activiteiten op het gebied van bio-energie aan elkaar te koppe len. Hij zei te verwachten dat daar nog veel meer mee te bereiken valt als ook Dow erbij kan worden betrokken. De aantrekkingskracht van Zee land als toeristisch en woongebied komt volgens Wijn vooral door het gezonde platteland. „Dat is hier zeker niet aan het verarmen." op 29 maart ZEKERRR OP VAKANTIE ISROPA op. 11K.-1.' liiaviwsSiiLifl Boek deze reis van 11 daagse vliegreis met verblijf in Club Hotel El Mehdi in Mahdia (halfpension)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17