Meningen Mosselsector heeft wel degelijk toekomst Mortiere ligt centraler dan Goes 'Zorg ÏÏlOet goed 14 Donderdag 13 maart 2008 PZC Middelburg ligt voor heel veel plaatsen gunstiger dan Goes. door Nadia Bcrkelder en Maurits Sep middelburg - Een ziekenhuis in de Mortiere in Middelburg is beter bereikbaar dan het ziekenhuis in Goes. Dat constateert Lokerse Con sultancy in de second opinion over de ziekenhuiszorg. Niet het geografisch centraler gele gen Goes, maar Middelburg blijkt Schaalvergroting is door toenemende druk onvermijdelijk. door Harmen van der Werf YERSEKE - Het stof is nog lang niet neergedaald na de, voor de Zeeuw se mosselsector vernietigende uit spraak van de Raad van State eind februari. Niemand weet of er echt een uitweg is uit de crisis rond de mosselzaadvisserij in de Wadden zee, waarmee ook mosselkwekers uit de voeten kunnen. Landbouwminister Gerda Verburg heeft alle mogelijkheden afgetast en kan ook nog geen uitzicht bie den. Integendeel, Verburg vraagt zich zelfs af of zij een belofte van voorganger Cees Veerman kan na komen. Hij zegde toe dat de mos selsector tot 2020 de ruimte krijgt om te verduurzamen, om minder afhankelijk te worden van 'wild' mosselzaad uit de Waddenzee. Veerman heeft zich al eerder ver gist in het toekomstperspectief voor de mechanische kokkelvisse rij die - zijns ondanks - januari 2005 in de Waddenzee is verbo den. Hij heeft met zijn toezegging aan de mosselsector opnieuw te veel beloofd. Toch heeft de Zeeuwse mosselsec tor, het hele slagveld overziend, wel degelijk toekomst. De bedrijfs tak kwam in 2001 met een uitda gende agenda voor verduurzaming waarvan de eerste jaren weinig te recht kwam. Opvallend is dat een buitenstaander, horecagroothande- voor de meeste Zeeuwen boven de Westerschelde het best bereikbaar: 105.517 mensen zijn er binnen een kwartier (Vlissingen: 96.281, Goes: 57.297), 182.460 binnen 25 minu ten (Vlissingen: 147.190, Goes: 143.470), 212.542 binnen een half uur (Goes: 189.870, Vlissingen: 180.791). Bij drie kwartier scoort Goes het beste: 248.470 (Middel burg: 238.224, Vlissingen: 220.669). Burgemeester Dick van der Zaag van Goes zei gisteren in de PZC die cijfers niet te geloven. Uit een zelf uitgevoerde vergelijking van PZC Felix Binicewicz bron: www.viamichelin.nl laar Kees Groot uit Den Helder, al in 2000 was begonnen met het in vangen van mosselzaad met in het water drijvende installaties. Het te kort aan 'wild' mosselzaad en de toenemende kritiek op de mossel zaadvisserij in de Waddenzee wa ren zijn drijfveren, geholpen door zijn uitvindersbloed. Schelpdierconcern Prins en Dinge- manse uit Yerseke volgde als eerste Zeeuws bedrijf dit voorbeeld. Het begon in 2003 te experimenteren met - een mooi woord voor scrab ble - mosselzaadinvanginstallaties, afgekort mzi's. Het is sinds die tijd hard gegaan onder aanvoering van minister Veerman. Om te overle ven moet de mosselsector innove ren, besefte hij, en hij ondersteun de dat ook. 'Mosselzaadcrisis komt het hardste aan bij kleine zelfstandige mosselkwekers' Veerman bood in 2005 de ruimte voor vijftien proeven met mzi's, waaraan minister Verburg er eind vorig jaar vijf heeft toegevoegd. De voorlopige resultaten zijn hoopge vend, blijkt uit een eerste evaluatie door onderzoeksinstituut Imares. De opbrengsten waren nog klein, respectievelijk ruim één miljoen ki lo in 2006 en iets meer dan twee miljoen kilo mosselzaad in 2007. Afgezet tegen de hoeveelheden die de mosselzaadvisserij opleverde in 2006, bijna zestien miljoen kilo, is de reistijden - met een gewone au to en met een normaal tempo - vanuit een aantal plaatsen in Zee land, komt de PZC echter tot ver gelijkbare conclusies als Lokerse. Naar Middelburg is het vanuit Burgh-Haamstede het langst rij den: 34 minuten. Overigens is het naar Goes vanuit Burgh Haamste de nog langer rijden: 40 minuten. Naar Goes is het vanuit Westkapel- le het langst rijden: 41 minuten. Opvallend is dat Middelburgers er vanuit het centrum langer over doen (27 minuen) om bij het zie kenhuis in Goes te komen dan an dersom. Vanuit het centrum van Goes is het zestien minuten rijden naar de Mortiere. Bij de berekening van de routes is geen rekening gehouden met nieu we ontwikkelingen. Middelburg wordt vanuit de kop van Schou wen beter bereikbaar als er eind 2010 een tunnel onder het Kanaal door Walcheren ligt. Aan de ande re kant is ook het voordeel van een eventuele extra afslag op de A58 richting het ziekenhuis in Goes niet meegerekend. Het ziekenhuis is bang dat mensen uit de Bevelanden kiezen voor Ber gen op Zoom als een nieuw zieken huis in Middelburg komt. De cij fers spreken dat tegen. Alleen van uit Rilland en Krabbendijke is het ziekenhuis in Bergen op Zoom dichterbij dan dat in Goes en Mid delburg. Of het ziekenhuis in Goes of Middelburg komt, maakt daar voor niets uit. dat zeer beperkt en veel te weinig om in de vraag aan mosselzaad te voorzien, maar mzi's zijn nog lang niet uit ontwikkeld. Volgens Imares zijn veel hogere op brengsten te verwachten. Per hon derd hectare is een oogst van vier tot tien miljoen kilo mosselzaad mogelijk, waaruit tien tot vijfen twintig miljoen kilo mosselen op te kweken zijn. Het moet in de praktijk nog blijken of dit haalbaar is en of er voldoende ruimte komt voor mzi's in de Waddenzee en an dere wateren. De door Imares bere kende hoeveelheden klinken wel heel aantrekkelijk, zo aantrekkelijk dat Prins en Dingemanse en con current Roem van Yerseke volop in mzi's investeren. Zij hebben het geld ervoor, mede dankzij de uit koopsom voor de verboden mecha nische kokkelvisserij. Ze moeten ook wel. Supermarktketens als Al- bert Heijn willen 'duurzame vis producten', dus liever geen mosse len van de traditionele mosselzaad visserij. De grote firma's Roem van Yerse ke, Prins en Dingemanse en Krijn Verwijs kunnen uitwijken. Roem van Yerseke zit in Duitsland en De nemarken. Krijn Verwijs heeft be langen in Ierland. Voor zelfstandi ge 'kleine' mosselkwekers komt de mosselzaadcrisis dan ook veel har der aan. Zij kunnen (nog) niet zon der 'wild' mosselzaad. Zet de hui dige crisis door, dan slaat onvermij delijk de schaalvergroting toe. De kapitaalkrachtigste mosselonderne mers blijven over. Directeur Roompot hecht meer waarde aan kwaliteit dan locatie. door Maurits Sep MIDDELBURG - Westkapelle-Goes? Rilland-Middelburg? Henk van Koeveringe gelooft niet in het argu ment 'afstanden' als het gaat om de beste plek voor het hoofdzie kenhuis voor Midden- en Noord-Zeeland. „Desnoods ga je naar Groningen als daar de beste arts zit die jou kan helpen." Hij is 'ook maar gewoon een Mid delburger', benadrukt Van Koe veringe. Maar als directeur van re- creatiebedrijf Roompot en Zee land Investments Beheer (ZIB) is hij op diverse manieren betrokken bij de ziekenhuisdiscussie. Boven dien was hij enkele jaren geleden lid van de Raad van Toezicht van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen. „Ik heb dus ook gezien hoe de ziekenhuizen moeten wor stelen om de eindjes aan elkaar te knopen. Ze moeten financieel meer ruimte krijgen. Denk ook aan de jonge specialisten. Wil je die in Zeeland hebben of houden, dan moet je een uitdagende werk omgeving bieden." Roompot doet al enkele jaren erva ring op met zorgtoerisme. Zo kun nen nierpatiënten op De Banjaard een huis boeken én de nieren la ten schoonspoelen. Medisch Well ness Centrum Zeeland in Goes - LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Verse vis Dat er veel mis is met de verkoop van verse vis, wil ik niet ontken nen, maar dat alle visboeren er een potje van maken (volgens Wouter Klootwijk PZC, 5 maart) is niet waar. Als mensen zich ont dooide pangasiusfilet laten aan smeren voor verse zeetong, denkt u dan echt dat ze het wat zegt als op de verpakking staat hoe, door wie en wanneer ze is gevangen? Wat een onzin! De ware visliefheb- ber weet wat kwaliteitsvis is en waar die te koop is. Het is aan de visboer of hij het vertrouwen van z'n klanten beschaamt of niet. Dan is een etiketje op de verpak king overbodig. Josefien Vane Vlasstraat 12, Bruinisse Dierenleed De laatste weken zijn er enkele zeer negatieve berichten over het functioneren van dierenbescher ming in de krant verschenen. Waar wij tot nu toe vergeefs op wachten is een reactie van de die renbescherming. Gaat er nu iets veranderen? Wat is er gebeurd met de genoemde gevallen, of vin den zij dat ze het wel allemaal goed doen? Wij hebben een, moge lijk, geval van verwaarlozing van dieren gemeld bij de inspectie dienst van gezelschapsdieren. De inspecteur is twee dagen later op bezoek geweest en heeft ons geïn formeerd, dat het een 'in de gaten houdertje' is. Wij vertrouwen er mede opgericht door Roompot dochter RP Care en specialisten van het ziekenhuis in Goes - wil op termijn nog wel eens de sprong wagen naar een beoogde 'zorgbou levard' bij het Goese ziekenhuis en het naastgelegen Emergis. Zijn investeringsbedrijf ZIB heeft meegewerkt aan het rapport van Olav Bouhuys, dat in december Goes aanwees als beste plaats voor het hoofdziekenhuis. Had Van Koeveringe daar met zijn relaties tot de Oosterscheldeziekenhuizen de hand in? „Wij zaten niet in die commissie. Wij hebben wel onder zoek gedaan naar hoe je investerin gen in de ziekenhuizen kunt beta len." Hij heeft ziekenhuisdirecteur Hans Simons voorgesteld om een commanditaire vennootschap te maken met twee derde geleend geld van banken en een derde geld van Zeeuwen. „De kleinste deelne mer legt 3000 euro in en krijgt 9 procent rente. Na 15 jaar heeft hij zijn geld terug. Zo creëer je grote 'Voor de toerist maakt het niet uit waar dat grote ziekenhuis komt te staan.' betrokkenheid van Zeeuwen bij het ziekenhuis. En je zorgt ervoor dat de dromen over een goede zie kenhuiszorg betaalbaar zijn." Waar die zorg dan ook te vinden is, want Van Koeveringe zegt geen op dat dit geval nu dus ook goed afgewerkt zal worden. Wij houden het ook in de gaten. Bart en Emmy Versluys Slijkstraat 8, Groede Vmbo 3 Wat een heisa over een woorden boek! Is het nu werkelijk zo'n doodzonde te erkennen dat leerlin gen binnen het vmbo over het al gemeen taalzwakker zijn dan ha- vo-/vwo-leerlingen? Dat is geen discriminatie, maar een erkenning van de realiteit dat op het (v)mbo veel talent te vinden is, maar een ander soort talent dan in een gym nasiumklas. Al jaren wordt in het middelbaar onderwijs gebruik ge maakt van het vereenvoudigde Van Dale Basis Woordenboek, maar daar hoor je niemand tegen protesteren. En terecht, want het is een prima woordenboek dat een stuk gebruiksvriendelijker is dan de Dikke Van Dale, die met zijn ta lige hocus pocus zelfs de hoger op geleide gebruiker soms voor raad selen stelt. Het politiek correcte ideaal dat iedere leerling hetzelfde behandeld moet worden, heeft tot de basisvorming geleid en kijk eens wat een fiasco dat geworden is! Een woordenboek dat (v)mbo-leerlingen gemakkelijker met taal leert omgaan, is dus van harte welkom. En nee, beste boze briefschrijvers: ik ben niet in dienst bij Van Dale. Floortje Zwigtman Diamant 28, Middelburg Caia 2 Zoals haar vrienden, steekt me vrouw van der Hart in lezers schrij ven van 7 maart haar vinger uit naar Israël. Na een laffe moordpar tij in Jeruzalem, vierde walgelijke overmoed in Gazastan weer 'uit bundig' feest. De lectuur die zij Reistijd naar ziekenhuis Goes Krabbendijke Rilland Middelburg Vlissingen Westkapelle Zierikzee Burgh Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14