Kroongetuige beschrijft gruweldaden Sierra Leone B ii I te it 15 ra Hervormers zijn kansloos in Iran Laatste 'poilu' van Frankrijk overleden Gouverneur New York weg na seksschandaal Alleen bij SieMatic: het Keuken- ideeënboek cadeau Mkm- SIEMENS Levenslang voor Hutu Rwanda PZC Donderdag 13 maart 2008 I 11 Ex-leider doodseskader getuigt tegen oud-president Taylor. AMSTERDAM - In het proces tegen de Liberiaanse oud-president Char les Taylor voor het Speciale Sierra Leone-tribunaal in Den Haag is gis teren een kroongetuige gehoord. Aanklagers noemen de getuigenis van Joseph Marzah, alias Zigzag, van groot belang, omdat hij als lei der van een van Taylors milities uit eerste hand de gruwelijkheden kan beschrijven die Taylors troe pen in Sierra Leone begingen. Marzah zei dat Taylor zijn strijders aanmoedigde om bloed te verspil len om zijn vijanden bang te ma ken. Als voorbeelden noemde hij de mensenhoofden die als afschrik middel bij controleposten werden geplaatst en de menselijke darmen waarmee wegen werden versperd. Marzah, die naar eigen zeggen het in executies gespecialiseerde dood seskader leidde, zei dat Taylor dit soort praktijken aanmoedigde. Taylor staat in Den Haag terecht voor elf aanklachten van misda den tegen de menselijkheid en oor logsmisdaden, waaronder moord, verkrachting, plundering en het re kruteren van kindsoldaten. De wreedheden werden begaan door milities die Taylor vanuit zijn pa leis zou hebben aangestuurd. Taylor, het eerste Afrikaanse staats hoofd dat voor een internationaal tribunaal is gebracht, acht zichzelf onschuldig. De burgeroorlog in Sierra Leone duurde van 1991 tot 2001. Taylor wordt verdacht van oorlogsmisdaden die vanaf 1996 werden gepleegd. De militieleider zei in zijn getuige nis dat hij ook 'bloeddiamanten' voor Taylor vanuit Sierra Leone naar Liberia smokkelde, waarmee de toenmalige president de burger oorlog financierde. In tegengestel de richting werden wapens Sierra Leone in gesmokkeld. Deze wa pens werden volgens Marzah aan geleverd door een 'witte man met een dikke pens'. Vorige week werd in Thailand de Russische wapen handelaar Viktor Bout opgepakt, die is genoemd als een van Taylors 1^ Kroongetuige kan als leider van een van Charles Taylors milities uit eerste hand de gruwelijkhe den beschrijven die Taylors troe pen in Sierra Leone begingen. Morgen kiezen 43,8 miljoen Iraniërs een nieuw parlement. door Carel Goseling TEHERAN - Hij was uit beeld ge raakt: Mohammad Khatami, presi dent van Iran van 1997 tot 2005. Aan de vooravond van de Iraanse parlementsverkiezingen morgen meldt hij zich weer. Via zijn eigen internetsite verspreidt Khatami de tekst van een rede die hij dinsdag in Teheran hield. „Mensen willen vrijheid. Vrijheid betekent dat mensen het heersen de systeem ter verantwoording kunnen roepen en het zonder ge bruik van geweld kunnen verande ren, omdat het niet beanwoordt aan hun verwachtingen." Het betoog was een rechtstreekse aanval op de regering van presi dent Ahmadinejad en de macht van de geestelijken in Iran onder leiding van de Opperste Leider Khamenei. Khatami's woorden zullen echter weinig effect sorte ren, en dat weet hij zelf ook. Van de 70 miljoen Iraniërs mogen er 43,8 miljoen kiezen. Zij kunnen kiezen uit 4500 kandidaten voor 290 zetels. De kandidaten zijn zorg vuldig gescreend door de Raad der hoeders. Van de 7597 kandidaten die zich meldden achtte de raad er 3097 'ongeschikt'. Khatami in zijn 'Nog erger is het dat dit allemaal gebeurt uit naam van de islam' rede: „Eerlijke mensen werden ge diskwalificeerd. Afgeschilderd als 'afdwalers' en vrienden van Ameri ka. Dat is betreurenswaardig. Nog erger is het dat dit allemaal ge beurt uit naam van de islam." Khatami kan het weten. Als presi dent stond hij te boek als hervor mer. Zijn pogingen het leven voor der doorsnee Iraniër makkelijker te maken, strandden echter op Khamenei en de macht van de conservatieve geestelijken. In 2005 haakte Khatami gedesillusioneerd af en zijn achterban koos massaal voor Ahmadinejad. De oud-president zal met enkele hervormers nog wel lid worden van de Mahlis. Maar alles wat de Mahlis beslist, moet namelijk goed gekeurd worden door de Raad der hoeders. Het systeem bevestigt de macht van de geestelijken rondom Khamenei. Verrassende ontwikke lingen zijn uitgesloten. De kiezer wordt het bovendien vrijwel onmogelijk gemaakt her vormers te vinden. Een verkie zingscampagne bestaat niet. Kandi daten moeten het hebben van mond-op-mond reclame en het op straat uitdelen van zelfgemaak te briefjes. Wordt iemand toch te bekend, dan wordt er druk op hem uitgeoefend zich terug te trek ken. intimi en verdacht wordt van wa penleveranties aan Liberia in strijd met een wapenembargo van de Verenigde Naties. Een andere medewerker van Tay lor, de Nederlandse zakenman Guus Kouwenhoven, werd afgelo pen maandag in hoger beroep vrij gesproken van medeplichtigheid aan oorlogsmisdrijven in Liberia en Guinee. Het gerechtshof achtte het door het Openbaar Ministerie gepresenteerde bewijsmateriaal in de vorm van getuigenissen te ma ger om de ernstige misdrijven te bewijzen. Ook werd hij vrijgesproken van il legale wapenhandel- en smokkel in Liberia. Voor dat laatste was de 66-jarige Kouwenhoven door de rechtbank in juni 2006 tot acht jaar cel veroordeeld. ARUSHA - Het Rwanda-Tribunaal in de Tanzaniaanse stad Arusha heeft de Rwandese priester Atha- nase Seromba gisteren in hoger be roep tot levenslang veroordeeld voor zijn rol in de genocide van 1994. Dat heeft het tribunaal mee gedeeld. De geestelijke was in 2006 tot vijf tien jaar cel veroordeeld. De straf in hoger beroep viel aanzienlijk ho ger uit, omdat de rechters vonden dat hij zich aan genocide schuldig heeft gemaakt. In april 1994, toen radicale Hutu's Tutsi's in het Centraal-Afrikaanse land probeerden uit te roeien, zochten ongeveer vijftienhonderd parochianen van Seromba hun toe vlucht in de kerk in Nyange. In plaats van hen te helpen liet de Hutu-priester het gebouw met bulldozers met de grond gelijk ma ken en gaf hij opdracht te schieten op elke Tutsi die aan de dood pro beerde te ontkomen. PARIJS - Frankrijks laatste veteraan uit de Eerste Wereldoorlog, Lazare Ponticelli, is overleden. Hij is ito geworden. De Franse president Ni colas Sarkozy zei zeer geroerd te zijn door Ponticelli's overlijden. Frankrijks laatste 'poilu' krijgt ver moedelijk een staatsbegrafenis. Poilu is de bijnaam voor Franse mi litairen uit de Eerste Wereldoorlog en betekent harig of ruig. Ponticelli werd op 7 december 1897 in Italië geboren. Op zijn ne gende liep hij weg van huis, liep ruim dertig kilometer naar het dichtstbijzijnde spoorstation en stapte op een trein naar Frankrijk, het land waar zijn oudere broers zich hadden gevestigd. Toen de 'Grote Oorlog' in 1914 uit brak werkte Ponticelli in Parijs als krantenbezorger en schoorsteenve ger. Hij besloot voor de Fransen te gaan vechten omdat Frankrijk hem als kind had opgenomen, zei Lazare Ponticelli foto EPA hij later. Ponticelli weigerde eerder een staatsbegrafenis, maar hij be sloot dat toch te accepteren 'in na gedachtenis aan hen die stierven'. Er is nog een handvol veteranen uit de Eerste Wereldoorlog in le ven, in Australië, de Verenigde Sta ten en Europa. De laatste Duitse veteraan overleed in januari. NEW YORK - Gouverneur van New York Eliot Spitzer, die onder vuur lag vanwege zijn escapades met es- cortmeisjes, heeft gisteren zijn ont slag ingediend. David Paterson volgt hem op; de eerste zwarte gouverneur van New York. Veel Newyorkers voelen zich door Spitzer verraden. Hij was immers een moraalridder die met zijn strijd tegen corruptie bijnamen kreeg als 'Mr. Clean' en 'Sheriff van Wall Street', nu zelf het mid delpunt vormt van een seksschan daal. Spitzer maakte zichzelf verdacht door flinke bedragen over te ma ken naar een bemiddelingsbureau voor prostituees. Een bank tipte de belastingdienst. Toen duidelijk werd dat het geld afkomstig was van Spitzer, liet de rechter zijn tele foon aftappen. Spitzer bleek regelmatig gebruik te maken van de diensten van het be- middelingsbureau. De 48-jarige va der van drie tieners toonde zich maandag op een persconferentie berouwvol, zonder zijn misstap bij naam te noemen. Tijdens de pers conferentie stond Spitzers vrouw stoïcijns naast hem. Kranten als de New York Post en de New York Daily News, zeiden geen genoegen te nemen met zijn excuses, en riepen de gouverneur op zijn ambt neer te leggen. Voor hij gouverneur werd, vervul de Spitzer twee termijnen als pro cureur-generaal van New York. In die functie voerde hij civiele en strafzaken tegen corruptie en be langenverstrengeling op Wall Street en in het bedrijfsleven. Ook had hij te maken met een aantal strafzaken met betrekking tot pros titutie. In 2004 leidde hij een on derzoek naar een escortservice in de stad New York waarin achttien mensen werden gearresteerd. Dit is het boek voor iedereen die keukenplannen heeft. Zie en lees wat er mogelijk is. Het Keuken- ideeënboek vertelt waar u bij het kiezen allemaal aan moet denken. Met een complete checklist als voorbereiding op uw gesprek met de keukenadviseur. Het is jaren lang het meest geraadpleegde boek over keukens. U krijgt het bij ons cadeau. Geheel vrijblijvend. Kom dus gerust even langs om het op te halen. Welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 Tel. 0115-564070 zondag open www.siematic-axel.nl GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburgnl TERNEUZEN BouwCenter LOGUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij advisieren:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11