Afrika staat klaar voor invasie Comoreneiland 'Serviërs levend verbrand in Krajina' Inspraak aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoondijke PZC Woensdag 12 maart 2008 9 AU-troepen willen afscheiding van Anjouan voorkomen. door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Militairen van de Afri kaanse Unie (AU) staan klaar om Anjouan, één van de eilanden van de Comorengroep, binnen te val len. De opstandige leider van het eilandje in de Indische Oceaan wil afscheiding van de rest van de Co moren. Een bloedbad wordt ge vreesd. In bootjes ontvluchtten honder den bewoners Anjouan, één van de drie eilanden van de Comoren. Zij voeren vijftig kilometer naar Moheli, eveneens behorend tot de Comoren of zeventig kilometer naar Mayotte, een Frans eiland. De vluchtelingen vrezen een ophan den zijnde invasie door het Como- rese leger en troepen van de Afri kaanse Unie. De militaire actie moet een einde maken aan het op standige regime van Mohamed Ba- car, die zichzelf tot president van Anjouan uitriep. Een van de gevluchte bewoners van Anjouan is Abidi ben Chaiha- me. De 29-jarige man zit met opge zwollen voeten in een rolstoel in een ziekenhuis in Fomboni, de grootste plaats op het eiland Mohe li. Hij verliet Anjouan in het holst van de nacht nadat hij was gearres teerd en mishandeld door de troe pen van Bacar die sinds vorig jaar een terreurregime voert op het driehonderdduizend inwoners tel lende eiland. Abidi ben Chaihame had zich in het openbaar positief uitgelaten over Ahmed Mohamed Sambi, de federale president van de Comoren. „Bacar en zijn men sen willen niets positief horen over Sambi." De Comoren, met hun stranden en het azuurblauwe water van de Indische Oceaan, is één van de armste landen ter wereld. De mees te bewoners verdienen een scha mel inkomen met visserij. Sinds de eilandengroep in 1975 on afhankelijk werd van Frankrijk, zijn er een twintigtal staatsgrepen of pogingen daartoe geweest. Het eiland Mayotte, aanvankelijk deel van Comoren, weigerde onafhan kelijkheid en bleef Frans territo rium. Het is een welvarend eiland en heeft procentueel gezien waar schijnlijk het hoogste aantal illega len ter wereld. Volgens schattin gen van het Rode Kruis leven er zestigduizend illegalen op Mayot te, op een bevolking van bijna 'De militaire actie moet een einde maken aan het opstandige regime' tweehonderdduizend. De illegalen zijn vooral Comorezen van andere eilanden, aangetrokken door de welvaart. „Eerst gingen onze men sen naar Mayotte om geld te ver dienen, maar nu gaan ze omdat ze bang zijn dat een invasie uitloopt Comoren AFRIKA [j MADAGASKAR op een bloedbad", vertelt Fahar Chabalan, een politieman op An jouan. De politie patrouilleert op de stranden, maar zij heeft te wei nig personeel om iedereen te weer houden van de oversteek. „De tocht is levensgevaarlijk in die bootjes. Geen idee hoeveel er zijn gekapseisd of hoeveel mensen er zijn verdronken." Om een einde te maken aan de stroom van staatsgrepen, besloten de Comoren dat elk eiland een president zou kiezen. De drie presidenten zouden dan bij toerbeurt staatshoofd van de ei landengroep zijn. In 2002 was Mo hamed Bacar gekozen tot presi dent van Anjouan. Maar hij gooi de het Comorese roulatiesysteem in de war toen hij zichzelf in 2007 tot winnaar van de verkiezingen uitriep. Waarnemers bestempel den de stembusgang als een farce. Bacar streeft sindsdien naar af scheiding voor Anjouan van de Co moren. De Comorese federale president Sambi probeerde vergeefs Bacar op andere gedachten te brengen en haalde er de Afrikaanse Unie bij. Die zond bemiddelaars naar Anjouan met het verzoek om nieu we verkiezingen uit te schrijven en waarnemers toe te laten, maar tevergeefs. Uiteindelijk gaf de AU het groene licht voor de invasie. Het Comore se leger is te klein voor zon militai re actie en daarom zonden Sene gal, Sudan en Tanzania troepen. Een twaalfhonderd manschappen sterke strijdmacht staat nu klaar voor de invasie. Kroatische generaal Ante Gotovina voor Joegoslavië-Tribunaal. den haag - Voor het Joegosla vië-Tribunaal in Den Haag is giste ren het proces begonnen tegen de Kroatische generaal Ante Gotovi na. De VN-aanklagers Alan Tieger en Stefan Waspi schetsten in hun openingsverklaring hoe het Kroati sche leger in de zomer van 1995 de afvallige Krajina-republiek verover de. Honderden etnische Serviërs werden vermoord, tweehonderd duizend werden verdreven of sloe gen op de vlucht. Kroatië had zich in r99i onder zijn nationalistische president Franjo Tudjman onafhankelijk verklaard van Joegoslavië. De etnische Ser viërs in de Krajina wilden niet door Zagreb worden geregeerd. De Serviërs zetten in de Krajina hun eigen afvallige republiek op. In au gustus 1995 liet Tudjman de aan val inzetten op de Krajina-repu bliek. Gotovina leidde de operatie in het zuiden. De meeste Serviërs vluchtten, maar de ouderen en gehandicap ten bleven achter. „Het leven werd voor hen een nachtmerrie", aldus aanklager Tieger. „De troepen van Gotovina begonnen grootschalige misdaden tegen de Serviërs die achterbleven." Kroatische militai ren trokken van huis tot huis. Ser vische burgers die weigerden te vertrekken, werden gedood. Waspi beschreef hoe Servische ouderen of gehandicapten die niet konden vluchten, levend werden verbrand in hun huizen. Naast Gotovina staan twee mede verdachten terecht voor het VN-hof lvan Cermak en Mladen Markac. Het drietal heeft verklaard onschuldig te zijn. De verdediging van Gotovina houdt vandaag haar openingsverklaring. Gedurende de periode 13 maart tot en met 23 april 2008 ligt de aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoondijke ter inzage. De aanvulling op het MER doorloopt een inspraakprocedure overeenkomstig de Wet milieubeheer en de Tracéwet. De N61 Hoek - Schoondijke De N61 is een belangrijke oost-west verbinding voor Zeeuws-Vlaanderen. De veiligheid op de weg laat te wensen over. Daarnaast is er sprake van geluids- en triliingshinder in de kern van Schoondijke ais gevolg van doorgaand verkeer. De aanvulling op het MER N61 De aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoondijke is een aanvulling op de trajectnota/MER N61 Schoondijke - Hoek die in 2000 is gepubliceerd. Er zijn drie redenen om deze aanvulling op het MER te-publiceren. 1) Het advies van de commissie voor de m.e.r. sprak van essentiële tekortkomingen in het MER. 2) Enkele onvolkomenheden uit de trajectnota/MER worden hierin gecorrigeerd. 3) Een stuk dat door de commissie voor de m.e.r. is mee genomen en beschouwd werd als onderdeel van h'et MER, maar waarover geen inspraak mogelijk is geweest, wordt alsnog gepubliceerd. Naast bovenstaande punten, geeft de aanvulling ook actuele informatie over huidige en toekomstige intensi teiten en over geluid- en luchtkwaliteit. Waar kunt u de aanvulling op het MER inzien? De aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoondijke kunt u van 13 maart tot en met 23 april 2008 tijdens de reguliere, openingstijden inzien op de volgende locaties: - het gemeentehuis van Sluis in Oostburg; - het gemeentehuis van Terneuzen; - het kantoor van. Waterschap Zeeuws Vlaanderen in Terneuzen; - het provinciehuis van Zeeland in Middelburg; .- de bibliotheek van Rijkswaterstaat Zeeland in Middelburg; - de bibliotheken van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer in Den Haag. U kunt de aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoon dijke ook inzien op www.inspraakpunt.nl. De aanvulling.op het MER blijft na 23 april 2008 voor inzage beschikbaar in de bibliotheek van Rijkswaterstaat Zeeland in Middelburg. Hoe kunt u inspreken? U kunt van 13,maart tot en met 23 april schriftelijk of mondeling reageren op de aanvulling op het MER N61 Hoek-Schoondijke. Via internet Op www.inspraakpunt.nl kunt u online uw mening geven door het invullen van een reactieformulier. Mondeling Als u mondeling wilt inspreken, kunt u dit vóór 10 april 2008 kenbaar maken aan het Inspraakpunt, telefoon 070 351 8016. Vervolgens zult u op een afgesproken tijdstip worden teruggebeld voor het geven van uw inspraakreactie. Wat gebeurt er met uw reactie? Het Inspraakpunt bundelt alle reacties en stuurt deze onder andere naar de betrokken ambtenaren van de ministeries. Mede op basis van de inspraakreacties op en de adviezen over de aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoondijke, bepaalt de Minister van Verkeer en Waterstaat, in samenspraak met de Minister van VROM, of haar standpunt van 2003 gewijzigd wordt. Dit eventueel gewijzigde standpunt wordt gedetailleerd uitgewerkt in een ontwerptracébesiuit, waarop ook ingesproken zal kunnen worden. Het ontwerptracébesiuit zal naar verwachting in de tweede helft van 2008 worden gepubliceerd. De gebundelde reacties kunnen na afloop van de inspraak- termijn worden ingezien op www.inspraakpunt.nl of worden opgevraagd, Iedere inspreker krijgt antwoord. Nadere informatie Voor het bestellen van de aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoondijke kunt u contact opnemen met de projectsecretaris, mevrouw C. Gastel van Rijkswaterstaat Zeeland, telefoon 0118 622 257. Voor informatie over de inhoud van de aanvulling op het MER N61 Hoek - Schoondijke kunt u terecht bij de projectleider, de heer P.J.A. Engelen van Rijkswaterstaat Zeeland, telefoon 0118 622 426. Voor informatie over de inspraakprocedure kunt u contact opnemen met het Inspraakpunt, telefoon 070 351 8016. Schriftelijk Inspraakpunt N61 Hoek - Schoondijke Postbus 30316 2500 GH Den Haag Rijkswaterstaat Inspraakpunt www. i n spraakpu nt. n I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9