UiERKEN öouvS Meesters van het leien dak Lagen Woensdag 12 maart 2008 11 De Vereniging van Leidekkers maakt zich sterk voor een hoogwaardige beoefening van het am bacht. Pas na het goed doorstaan van een specia le proeve van bekwaamheid wordt een leidekker tot dit keurkorps toegelaten. Op dit moment telt de vereniging twintig leden, waarvan Jobse in Middelburg de enige is in het zuid-westen van het land. door Herbert Kats 'Loodgieters, leidekkers en ko perslagers sinds 1922' is het trot se predikaat van het familiebe drijf. Gespecialiseerde bedrijven als Jobse hebben op het mo ment volop werk. „Dat hangt wel heel erg af van wat voor sub sidies er beschikbaar zijn. Na tuurlijk hebben we ook minde re tijden gekend, zo rond 2004-2005 nog, maar op het mo ment moeten we weer mensen inlenen. Duitsers uit Thüringen in dit geval, want daar hebben we goede ervaringen mee", legt bedrijfsleider Piet Brand uit. Jobse is gespecialiseerd in res tauraties en werkt door heel Ne derland. „Nu bijvoorbeeld aan kasteel De Haar in Haarzuylens bij Utrecht, waar we de leibedek king vernieuwen en de koperen goten." Op de lange lijst prijken ook illustere namen als de Sint Jan in Den Bosch, het trappisten klooster van Berkel-Enschot, het Markiezenhof in Bergen op Zoom en de stadhuizen van Rot terdam en Middelburg. „Voor dit werk zijn we de groot ste in Nederland", zegt de be drijfsleider. „We doen echt al leen leien en metalen." Het be drijf telt een vijfigtal werkne mers en heeft een kleine staf van vier. „Weinig overheadkos ten dus." Omdat het kantoor in de Zeeuw se hoofdstad zit en de klussen vooral in de Randstad werkt Job se met ploegjes van twee of drei leidekkers uit onder meer Et- ten-Leur, Bergen op Zoom en Utrecht. Die komen hooguit een keer of twee naar Middelburg voor een cursus of een speciale dag. „Over het Nieuwe Rijden bijvoorbeeld", lacht Brand. Want zijn mensen zijn goed voor zo'n miljoen kilometers per jaar. Altijd ploegjes van twee man of meer, want dat is een van de ve le veiligheidsvoorschriften. Hoe belangrijk die zijn, bleek een tijdje geleden. Een zeer ervaren uitvoerder verongelukte. „Onbe grijpelijk. Hij was alleen. Ieder een was ook bijzonder aangesla gen, want een dodelijk ongeluk hadden we in al die jaren nog nooit gehad", zegt Brand. Veilig heidsgordels zijn verplicht, even als het aanlijnen in een steiger boven de 2,5 meter. Leidekkers werken altijd op hoogte. „Vandaar dat de eerste vraag bij een sollicitatiegesprek altijd is: 'Heb je hoogtevrees'?" Daarnaast is 'een goeie werk- mentaliteit' en specifieke vak kennis onontbeerlijk, maar die kan prima worden opgebouwd binnen het bedrijf, leert de erva ring. Kennis wordt doorgegeven. Ouderen begeleiden jonge colle ga's, zoals dat in de bouw vaker gaat. „Het duurt dan zo'n vijf tot zes jaar voor je een echte specia list hebt", weet de bedrijfsleider. „En omdat de mensen zeer zelf standig zijn, hebben we ook maar weinig werkvoorberei ders." De leeftijdsopbouw van het be drijf ondersteunt zijn woorden: er zijn uitschieters naar bene den van 18 jaar en naar boven van zestig, maar de gemiddelde leeftijd bij Jobse is 34. Veel erva ring in huis, dus. De leidekkers worden overal vandaan gehaald om op sterkte te blijven, maar met de loodgie ters ligt dat anders. „Die komen vooral uit Zeeland en zijn honk vast. Dat is een voordeel, want zo kun je een specialisme ont wikkelen." Dat blijkt ook in de werkplaats bij het kantoor, waar met een op het oog speels gemak allerlei ornamenten van koper en lood worden gefabriceerd. „Gewoon door het oude model uit elkaar te halen en het na te maken." Zonder ingewikkelde tekenin gen, heel ambachtelijk. Het ty peert het werk, of de mensen nu binnen of buiten werken. „Het is heel uitdagend werk. Mensen maken iets waar ze trots op zijn. Dat verklaart ook waarom we vrij weinig verloop hebben." Door de eeuwen heen heeft leisteen zich bewezen als fraai en duurzaam materiaal, dat een groot scala van toepassingen kent. Leigesteentes zijn in een tijdsverloop van miljoenen jaren ontstaan. Uit fijnkorrelig zand dat vanuit de bergen naar de zeeën werd aangevoerd, vormden zich afzettingen in steeds dikker wordende lagen. Deze lagen werden vervolgens steeds dieper in de aardkorst weggedrukt door nieuwe lagen. In het daarop volgende proces ontstonden uit mineralen (voornamelijk klei) langgerekte en plaatachtige kristallen. Met als eindresultaat een nieuw gesteente: leisteen. Leden van de Nederlandse Vereniging van Leidekkers gebruiken leisteen uit met name Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Spanje, Canada en Noorwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93