UiERKEN Yeilsgheidspaspoort in dB bDUUi Jack van de Perre (57) M 8 Woensdag 12 maart 2008 BN/DESTEM Zesendertig jaar in het vak en nog goed gezond. Jack van de Perre heeft in elk geval geen lichamelijke klachten van betekenis, al verloor hij enkele jaren geleden bij een operatie een nier. Hij is zuinig op zijn lichaam: „Ik fiets en ik loop veel, ben jarenlang scheidsrechter geweest en zorg ook nu dat m'n conditie op orde blijft." Het buitenleven verveelt nog altijd niet. „Al is het in de lente en de zomer wel heel anders dan met regen Het begrip veiligheid is in de bouw de laatste tien jaar naar een hoger plan getild, weet Van de Perre. „ledereen doet cursussen en moet diploma's halen. Dat is ook in het belang van de werkgever, want anders krijgt het bedrijf z'n certificaten niet." Veiligheid is in de bouw in betrekkelijk korte tijd van een 'verplicht nummer' in een cruciaal onder deel van het dagelijks functioneren veranderd. Tien jaar geleden kwam de Stichting Samenwerken voor Veiligheid (SSVV) met het Landelijk Veiligheidspas poort. Zeven jaar geleden kwam er een nieuwe versie die ook in België te gebruiken is. Een schot in de roos, want amper vijfjaar na de invoering waren er in Nederland en België al 500.000 van in omloop. Het Veiligheidspaspoort is een persoonlijk document waarin alle relevante (veiligheids)opleidingen en werkervaring van de houder zijn vastgelegd. Die kan daarmee eenvoudig aantonen over welke diploma's en certificaten hij beschikt. Ook medische keuringen staan erin vermeld. De opdrachtgever kan via de pas snel de gegevens contro leren. Zo is het paspoort een uiterst effectief hulpmiddel gebleken om te verifiëren of de houder voldoet aan de gestelde opleidingseisen. Bovendien dient het om te voorkomen dat trainingen en instructies onnodig worden herhaald. Ook opdrachtgevers hebben er alle belang bij dat werk met een verhoogd veiligheids- of gezondheidsrisico op een goede manier wordt uitgevoerd. Niemand zit immers te wachten op ongevallen en beroepsaandoeningen. Het is dus belangrijk dat alles goed is geregistreerd, gemakkelijk aantoonbaar en daarmee verifieerbaar. De opdrachtgever kan het paspoort op de werkplek controle ren en onjuist gebruik. Op fraude met het Veiligheidspaspoort staan zware sancties. Wie de regels overtreedt wordt voortaan geweerd van de bedrijfsterreinen en de werkgever 'komt niet meer aan de bak' bij opdrachten. Bril. Een exti brildrag Bij het z verplich ters in d één forr Met eer bïjvoort Trui Een dikke trui is onmisbaar voor wie buiten Zogeheten doorwerkjassen horen ook bij uitrusting die de baas ter beschikking moei stellen in het kader van de 'persoonlijke be mingsmiddelen' (pbm). Die definitie heeft betrekking op alle onderdelen die te makei hebben met veiligheid en gezondheid. Tegi extreme vrieskou hoeven de kledingsstukk overigens niet te beschermen, want bij een gevoelstemperatuur van min zes graden m niet meer buiten worden gewerkt. Handschoenen Handschoenen zijn er puurvoor de eigen bescher ming'. Of zoals de zeer ervaren Jack van de Perre het formuleert: „Als je zo ruig wilt zijn zonder te werken, moet je dat zelf weten. Maar ze zijn wel aan te raden." Kapje Het dragen van een mondkapje is verplicht als bescherming tegen kwartsstof. Dat is het fijne stof dat vrijkomt bijvoorbeeld bij het 'zagen' van betonprodukten. Maar noem het bij voorkeur geen 'kapje': in de bouw spreken ze van een 'snuitje'. Schoenen Standaard veiligheidsschoenen betekent: stalen neuzen en stalen zolen. Er zijn geen harde voorschriften voor de dikte van de zolen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90