Buitenland Meer geweld in Afghanistan Lot moraalridder Spitzer lijkt bezegeld Bomaanslagen teisteren Lahore Rel over stoelen op cruiseschip 8 Woensdag 12 maart 2008 pzc LAHORE - Reddingswerkers bergen een slachtof- twee bomaanslagen. Ten minste 175 mensen kwamen ruim twintig mensen om. Vrijwel gelijk- fer van een bomaanslag bij een kantoor van de raakten gewond. De meeste slachtoffers vielen tijdig ging in een buitenwijk in de stad nog een landelijke recherche in de Pakistaanse stad Laho- bij het kantoor van de recherche doordat een zelf- bom af. De verantwoordelijkheid voor de aansla- re. Zeker 26 mensen kwamen gisteren om door moordenaar zichzelf in een auto opblies. Daar gen is niet opgeëist. foto K.M. Chaudary/AP VS schrappen China van mensenrechtenlijst washington - De Verenigde Sta- ten hebben China geschrapt van de lijst van ergste schenders van mensenrechten ter wereld. De stap komt vijf maanden voor het begin van de Olympische Spelen in de Chinese hoofdstad Peking. Washington maakte de nieuwe lijst gisteren bekend. Syrië, Oezbe kistan en Sudan zijn aan de lijst toegevoegd. Iers referendum over Europees verdrag DUBLIN - Ierland houdt half juni een referendum over het nieuwe Europees verdrag, heeft de Ierse premier Bertie Ahern gisteren ge zegd. Ierland is daarmee het enige van de 27 landen in de EU dat een volksraadpleging over het verdrag houdt. Alle andere EU-landen la ten de ratificatie van het Verdrag van Lissabon over aan de nationa le parlementen, al dan niet uit vrees voor een negatieve uitkomst. Rampen veroorzaken 45 miljard euro schade ZÜRICH - Rampen hebben vorig jaar wereldwijd een schade veroor zaakt van 45 miljard euro en eis ten twintigduizend levens, aldus de Zwitserse herverzekeraar Swiss Re. De wereld ging vorig jaar ge bukt onder 142 natuurrampen en 192 calamiteiten die door mensen werden veroorzaakt. De meeste do den vielen in Bangladesh, India, China en Pakistan door overstro mingen en wervelstormen. Visa-onderhandelingen met VS verdelen EU straatsburg - Na Tsjechië maken vandaag ook Estland en Letland bi laterale afspraken over visaverle- ning met de Verenigde Staten. Dat is een dag voordat de Europese Commissie namens de 27 EU-lan- den met de Amerikanen zal pra ten. Dat bleek gisteren in het Euro pees Parlement in Straatsburg. De Europese Commissie vreest dat de gesprekken de onderhandelingspo sitie van de EU verzwakken. Kroes wil quota voor vrouwen in topfuncties straatsburg - Eurocommissaris Neelie Kroes wil quota voor vrou wen in Europese topfuncties. Zij zei dat in het Europees Parlement tijdens een persconferentie van Eu ropese liberalen. Kroes benadrukte dat vrouwen om hun professionali teit gevraagd willen worden voor topfuncties, maar dat dat in de praktijk onvoldoende gebeurt. Daarom zouden verplichte quota een oplossing zijn. Onderzoek illegale prijsafspraken KLM Brussel - De KLM heeft zich mo gelijk schuldig gemaakt aan illega le afspraken met collega-onderne mingen over Europese passagiers- vluchten naar Japan. De Europese Commissie is daar een onderzoek naar begonnen, zo is gisteren be kendgemaakt. Onder de luchtvaartmaatschappij en die in het onderzoek worden betrokken, zijn het Duitse Lufthan sa en het Italiaanse Alitalia. Ban Ki-Moon meldt VN-Veiligheidsraad alarmerende cijfers. new york - Het geweld door op standelingen en terroristen in Af ghanistan is vorig jaar fors toegeno men. Er vielen meer dan achtdui zend doden, onder wie meer dan 1500 burgers, en er waren gemid deld 566 geweldsincidenten per maand. Dat staat in een rapport van secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Naties aan de Veiligheidsraad. In 2006 hadden gemiddeld per maand 425 geweldsincidenten plaats. Het aantal zelfmoordaansla gen sprong van 123 in 2006 tot 160 Gouverneur New York ligt onder vuur na escapade met escortgirl. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De politieke car rière van Eliot Spitzer lijkt voorbij. Na de onthulling dat de gouver neur van New York als een prosti tuee had besteld, meldden media dat de Democratische politicus snel zal aftreden. De onkreukbare gouverneur, voor malige aanklager van witteboor dencriminelen op Wall Street, zat opeens zeifin het beklaagdenbank je. Een 'privézaak' noemt Spitzer zijn 'overspel', maar daar denken vorig jaar. In 2007 werden 68 po gingen tot een zelfmoordaanslag voorkomen, terwijl dat aantal het jaar daarvoor op zeventien lag. Hoewel de opstand in Afghanistan de steun heeft van sommige Afgha- nen, is de steun uit het buitenland cruciaal, stelt Ban. De netwerken geven volgens hem leiding aan de opstandelingen en verschaffen trai ning, geld en materieel. Sinds de Amerikaanse invasie van eind 2001 was er niet meer zo veel geweld in Afghanistan. Vooral in het oosten en het zuiden van het land is het gevaarlijk. Maar de op standelingen nemen in het hele land steeds meer hun toevlucht tot technieken die in Irak veel wor den gebruikt: bermbommen, zelf- zijn talloze politieke tegenstanders anders over. Er is in hun ogen maar één straf: aftreden. Seksschandalen zijn niet uitzon derlijk in de VS, maar iedere keer is de verontwaardiging enorm. Het afgelopen jaar bleek een sena tor homoseksueel contact te heb ben gezocht in een openbaar toi let, een andere senator was klant van een escortservice en de burge meesters van Los Angeles en San Francisco moesten berouw tonen na overspel. Ook die zaken leid den tot ophef, maar uiteindelijk mochten al die politici op hun post blijven. Kiezers blijken vaak minder 'in shock' dan de media willen doen geloven. Het bekendste voorbeeld moordaanslagen en ontvoeringen, stelt Ban. De opstand in het zui den en oosten wordt volgens hem steeds efficiënter georganiseerd. Ontwikkelingen die Ban zorgen ba ren, zijn de uitbreiding van de op stand naar het voorheen kalme noordwesten en de infiltratie van opstandelingen in twee provincies die aan Kabul grenzen: Logar en Wardak. Ook maakt Ban zich zor gen over de toename van aanval len op Afghaanse en buitenlandse hulpverleners. Veertig hulpverle- PJj Het geweld in Afghanistan neemt toe, meldt Ban Ki-Moon, secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. De rebellen krijgen veel hulp uit het buitenland. is de Monica Lewinsky-affaire. Pre sident Bill Clinton bleef ondanks de roep om zijn aftreden gewoon zitten. Hij herwon ook zijn popula riteit, tot verbijstering van zijn te genstanders. In tegenstelling tot Eliot Spitzer had Clinton zich ech ter nooit als een heilig boontje voorgedaan. De gouverneur van New York vervolgde als aanklager zelf escortdiensten en sprak er zijn walging over uit. Hij voerde boven dien campagne met de belofte dat hij de Newyorkse politiek flink zou schoonvegen. Hij zou 15.000 dollar hebben uitge geven. Dat hij 'een moeilijke klant' was die onveilige seks wilde, levert de vader van drie dochters waar schijnlijk weinig sympathie op. ners werden vorig jaar gedood en 89 werden ontvoerd, van wie er ze ven in gevangenschap werden ver moord. Meer dan veertig voedsel konvooien werden overvallen. Het Afghaanse leger telt 49.000 mi litairen, terwijl het streven 80.000 is. De politie verkeert in een slech tere staat dan het leger. Wel zou de coördinatie tussen de Navo en de Afghaanse troepen zijn verbe terd. De Navo-macht (42.000 mili tairen) heeft een aantal succesvolle operaties uitgevoerd, stelt Ban, maar heeft volgens hem te weinig troepen. Hij verzoekt de Veilig heidsraad het VN-mandaat voor Afghanistan, dat 23 maart afloopt, te verlengen. Nederland heeft er bijna tweeduizend militairen. LONDEN - Het Duitse gebruik om een ligstoel te 'reserveren' met een badlaken, dreigt te ontaarden in een Brits-Duits conflict. De Britse commissie tegen discriminatie buigt zich over anti-Duitse uitlatin gen van een kapitein van het Brit se cruiseschip Oceana. Kapitein Christopher Wells greep in toen het aan boord van zijn schip een paar keer tot een handgemeen dreigde te komen tussen Britse en Duitse gasten. Hij liet via luidspre kers tot woede van de Duitsers ver kondigen een dergelijk 'Germaans gedrag' op zijn schip niet te tolere ren. Wells heeft zijn excuses aange boden en wees erop dat hij met een Duitse vrouw is getrouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8