UiERKEN bOUUJ Een mannenbolwerk Woensdag 12 maart 2008 5 Iedereen kent het beeld op de snel wegen: busjes met een chauffeur en verder alleen maar slapende mannen. Dat klassieke plaatje gaat nog altijd op, zegt regiobestuurder Hans Crombeen van FNV Bouw in Rotterdam: „Vroeg opstaan en lang in de auto zitten maar 's middags ook weer op tijd thuis. Dat zie je overal nog. Zo is Rotterdam eigenlijk hele maal gebouwd door Brabanders. Het ambacht wordt nog steeds doorgegeven van vader op zoon. Kijk maar naar St. Willebrord. Dat is nog een echt dorp van bouwvak kers", weet vakbondsman Crom been. „Dat doorgeven van die traditie is iets moois. Bouwvakkers laten iets blijvends achter. Ze kunnen trots zijn op iets wat ze met hun han den hebben gemaakt. Mijn vader reed vroeger met mij door de stad en liet zien waar hij aan had ge werkt. Dat is toch prachtig.'' En dat vakwerk wordt volgens de FNV'er goed gewaardeerd: bouw vakkers verdienen goed. „Ze zitten wat handwerk betreft in de top. Al leen specialisten als instrumentma kers en prothesemakers verdienen meer. Toen we enkele jaren gele den nog een ziekenfondsgrens had den, zaten verreweg de meeste bouwvakkers van 35 jaar en ouder daarboven." Toch denken velen bij de bouw nog altijd aan lage lonen en vuil en zwaar werk. Maar de arbeids omstandigheden zijn sterk verbe terd. De arbeidsuitval in de bouw is het zelfde als het landelijk gemiddel de. „Er zijn talloze voorzieningen om het werk aangenamer te ma ken", zegt directeur Arend de Boer van Winters bouw ontwikke- 'Wij zijn de jongens van de bouw en we lusten ze wel rauw', zong Bertus Staigerpaip jaren geleden. De band scoorde ruim vijftien jaar geleden een hit met het nummer over de ruwe bolsters die in de bouw werkten. Sindsdien is er in de sector veel veranderd. De werkomstandigheden zijn enorm verbeterd, de techniek heeft bepaald niet stilgestaan en de verdiensten zijn goed. De hele branche werkt er keihard aan om dat beeld over te brengen naar het grote publiek. door Peter de Jong ling in Breda. „Er is veel geregeld, zoals een maximumgewicht wat mensen mogen tillen. Ook zijn er legio instrumenten ontwikkeld om het werk gemakkelijker te ma ken en er is aangepaste kleding. De arbo is niet meer weg te den ken uit de sector. Dat moet ook want het gaat om je lijf en leden." De Boer merkt in de dagelijkse praktijk dat het werk zelf ook ver andert. „Er worden steeds hogere eisen gesteld aan bijvoorbeeld vei ligheid, energiebesparing en duur zaamheid. Om de voortschrijden de techniek te kunnen bijhouden, is er steeds meer scholing nodig. De branche zit dus te springen om goed opgeleide mensen", zegt De Boer, tevens afdelingsvoorzitter van Bouwend Nederland, de groot ste werkgeversorganisatie in de sec tor. Bouwend Nederland is namens de werkgevers enorm actief samen met het onderwijs, stelt René Mey- boom, regiomanager Zuid (Bra bant en Zeeland) van de organisa tie. „De affaire rond de bouwfrau de heeft indertijd veel schade aan gebracht aan het imago van de bouw. Samen met de overheid pro beren we in de Regieraad Bouw er voor te zorgen dat de bouw weer een normale, transparante en goed werkende sector wordt. Dat gaat langzaam maar we doen ons uiterste best. Niet zozeer met recla mecampagnes om het imago snel op te vijzelen, maar vooral door structureel van de grond af een goed functionerende sector opbou wen. Daar werken we hard aan. We creëren samen met scholen op leidingsmogelijkheden voor jonge ren om de vergrijzing onder de medewerkers tegen te gaan. Geluk kig zien we nu ook dat dames kie zen voor een loopbaan in de bouw. Vaak scoren zij beter op het communicatieve vlak dan man nen. Dat klinkt misschien generali serend, maar zo is de praktijk nu eenmaal." Maar de bouw is toch vooral nog een mannenbolwerk, weet ma nager Anton van Doren van de afdeling Bouw, Hout en Schilderen van het Markie- zaat College in Bergen op Zoom. „De mbo-afdeling B&S telt 700 leerlingen uit Zeeland en Brabant. We hebben in de Be roepsbegeleidende Leer weg (BBL) zo'n 490 leer lingen die vier dagen in de week werken en een dag naar school komen. Daarnaast zijn er veel studenten die de Beroeps opleidende Leerweg (BOL) volgen en vijf dagen per week naar school ko men. De combinatie van le ren en werken, ook in het BouwTalent-traject, spreekt de jongeren aan. Door te werken kun nen ze hun studiebeurs aanvullen. Met het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw ontwikke len we nieuwe opleidingsvormen. Om te voorkomen dat medewer kers na een aantal jaren een be roep buiten de branche kiezen, bie den we bijvoorbeeld een oplei dingstraject (EVC) aan waarmee ze naar een hoger niveau kunnen groeien. Met een avondopleiding kunnen ze onder andere assis tent-uitvoerder worden. Zo wordt het aantrekkelijk om door te groeien binnen de sector." Meer info: www.bouwendnederland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87