Zeeland De Graanhalm Discussie over omstreden cartoon houdt gemoederen in 't land bezig Schadeclaim theater van de baan Veel belangstelling voor onthulling monument Ratten in Haamstede op koninginnedag Oliebollenverkoop in Burgh-Haamstede Fietster (23) gewond bij aanrijding in Goes Bestuurder in de sloot bij Kerkwerve Partijen gaan samen investeringen bundelen Automobilist rijdt door na aanrijden jongen 22 I Woensdag 12 maart 2008 PZC BURGH-HAAMSTEDE - Koninginne dag in Burgh-Haamstede staat dit jaar in het teken van ratten. De kinderspelen hebben dat thema en het poppenkastverhaal gaat over de Rattenvanger van Aemstie. Ook is er een playbackshow en worden verhalen verteld. Optredens worden verzorgd door het Viswijvenkoor uit Leiden, Alain Kersten (bekend van Welles verliefd geweest), de Subtoppers en de Schouwse band Bad Hair Day. BURGH-HAAMSTEDE - Inwoners van Burgh-Haamstede kunnen zater dag verkopers van de Hervormde Gemeente Haamstede aan de deur verwachten. Ze verkopen vanaf 9.00 uur olie bollen. De opbrengst gaat naar de inrich ting van de keuken van de Her vormde Gemeente. goes - Een 23-jarige vrouw uit de gemeente Goes is gisterochtend rond half negen gewond geraakt bij een aanrijding op de Scottweg op het Goese bedrijventerrein De Poel II. De fietsster verleende geen voor rang aan een 39-jarige automobilis te uit Yerseke. De vrouw is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Zij liep kneuzingen en schaafwonden op. kerkwerve - Een 33-jarige automo bilist uit de gemeente Schouwen- Duiveland is gistermorgen rond twee uur op de Lokkersweg in Kerkwerve in de sloot gereden. De man moest uitwijken voor een te genligger, waarna hij de macht over het stuur verloor. De bestuur der raakte niet gewond bij het on geluk. nieuwe-tonge - Vijf partijen gaan de komende maanden alle investe ringsplannen van ondernemers op Goeree-Overflakkee en de Brou- wersdam bundelen. Het samenwerkingsverband tus sen ondernemersvereniging Veero, Kamer van Koophandel Rotter dam, Recron, Hiswa en Koninklij ke Horeca Nederland moet ertoe leiden dat de overheid praktischer en sneller om kan gaan met de aanvragen. breskens - Een nog onbekende au tomobilist is maandagavond door gereden na het aanrijden van een dertienjarige fietser uit de gemeen te Sluis op de Nieuwesluisweg in Breskens. De jongen raakte even buiten be wustzijn en liep verwondingen op aan zijn hoofd en enkel. De politie stelt een onderzoek in. Nationale en regionale radio en tv praten over spotprent WereldRegio. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De discussie over de omstreden cartoon van Arie Roon in weekblad WereldRegio van afge lopen vrijdag houdt niet op bij de dijken van Schouwen-Duiveland. Landelijke krant De Telegraaf pik te het onderwerp gretig op, wat tot een groot aantal reacties leidt. Op de website van het dagblad hadden gistermiddag al 230 men sen hun mening gegeven. Ook lan delijke tv- en radiozenders beste den aandacht aan de zaak. In de cartoon neemt Roon het laat ste avondmaal op de hak. De Tele graaf spreekt in haar nieuwsartikel van 'een eigen cartoonrel in Neder land' en heeft het over de boos heid van 'radicale christenen'. Le zers nemen het vooral op voor de tekenaar en WereldRegio en vin den dat de tekening onder het mom van 'vrije meningsuiting' best door de beugel kan. Een min derheid meent dat de spotprent te ver gaat. Hoofdredacteur Aad van der Wou den plaatste gisteren een reactie op de website van zijn krant. Hij stelt dat het nooit de bedoeling is geweest om mensen te kwetsen. „De krant wil juist een discussiepo dium zijn voor alle stromingen." Die discussie is er wel, voegt Van der Wouden in een mondelinge reactie toe. „Alleen blijken we in dit geval een bevolkingsgroep uit te sluiten van de discussie. Een De spotprent in WereldRegio waarin cartoonist Arie Roon het laatste avondmaal op de hak neemt, is landelijk voer voor dis cussie. deel van onze lezers dreigt af te ha ken. Dat is niet de manier waarop wij willen werken." Cartoonist Arie Roon blijft ge woon de vrije hand houden bij het aanleveren van zijn prenten, benadrukt de hoofdredacteur. „Maar ook hij is met zijn neus op de feiten gedrukt. We moeten er allemaal rekening mee houden dat publiceren over dit onderwerp blijkbaar heel gevoelig ligt. Ook de cartoonist." Van der Wouden zegt 'weinig te kunnen' met de manier waarop de discussie landelijk wordt gevoerd. „De nuance en achtergrond ont breekt. Het gaat alle kanten op. Zelfs Wilders wordt erbij gehaald." WereldRegio gaat in de papieren uitgave van vrijdag nog één keer dieper op de zaak in. „En dan zet ten we er een punt achter. We wil len ook gewoon nog een krant ma ken." Astoc bv heeft ongelijk gekregen van de rechter in Middelburg. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Een hele opluchting." Dat zegt wethouder Wijnand Ren den over het vonnis van de recht bank in Middelburg. Die heeft uit spraak gedaan in een geschil van de gemeente Schouwen-Duive land met Astoc BV uit Burgh- Haamstede. Dit bedrijf had een claim van 700.000 euro neergelegd bij de gemeente. De rechter heeft nu geoordeeld dat de claim niet uitbetaald hoeft te worden. Astoc bv is daarnaast veroordeeld tot het betalen van de kosten (ad. 15.000 euro) van het proces. Het geschil tussen de gemeente en het bedrijf dateert uit 2002/2003. Toen heeft Astoc BV (toen nog handelend onder de naam Dre- vast) een plan ingediend voor voormalig theater Mondragon. Dat theater stond inmiddels leeg Wethouder Wijnand Renden en Astoc bv wilde het pand reno veren en daar een kleinschalige theatervoorziening in vestigen. Daarover zijn gesprekken gevoerd en Astoc is aan het tekenen gesla gen. Toen de plannen klaar waren, ontstond een verschil van mening tussen de gemeente en het bedrijf Het bedrijf was van mening dat een Europese aanbesteding niet nodig was. De gemeente stond echter op het standpunt dat een Europese aanbesteding wel nood zakelijk was. Vervolgens besloot de gemeente niet in zee te gaan met Astoc bv. De aanbestedings procedure is opgestart maar heeft uiteindelijk nergens toe geleid. Astoc bv heeft een schadeclaim in gediend omdat er afpraken zou den zijn gemaakt voor het geval dat Astoc bv de plannen niet zelf kon realiseren. De rechter heeft nu bepaald dat Astoc bv hier geen aan spraak op kan maken. „Wij ver wachten, gezien de stelligheid van de uitspraak, dat er geen beroep wordt ingesteld maar dat moeten we even afwachten", zegt Renden. Astoc bv claimde schadevergoe- ding van de gemeente omdat het bedrijf niet aan de slag mocht met theater Mondragon. De rech ter heeft de claim afgewezen. Amerikaanse molen is nieuwste aanwinst Piet-Jan Landegent. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede is op zichzelf al een trekker van for maat. Maar wie de korenmolen uit 1847 nadert, ziet dat de wind rond om - en zelfs in - de pannenkoe kenmolen creatief wordt gebruikt. Binnenkort breidt het omringende 'molenpark' met een Amerikaanse windmolen uit. Molenaar/eigenaar Piet-Jan Lande- gent liep het ding in Portugal te gen het lijf „Daar zie je ze veel, staan ze her en der te verkomme ren. We hebben hem helemaal op geknapt. Het wachten is nu nog op de vergunning." Want bij het kunnen neerzetten van zo'n ding komt (financieel) bijna meer kij ken dan bij de aanschaf ervan en het vervoer naar Nederland, ver zucht Landegent. Niet dat hij zich daardoor van zijn pad aflaat brengen, getuige de vele rondwentelende wieken die er bij De Graanhalm zijn te zien. Zo staat bij Lake Aemstie (het water tje op het terrein) een oud Bos manwatermolentje opgesteld, dat daadwerkelijk water pompt. Daar vlakbij staat een stenen Portugese molen. Hoewel nog verveloos, oogt het bouwsel al bijzonder. Wie het aan de molen vastgeklon ken restaurant binnenkomt, ziet echter pas goed hoeveel molenva rianten er zijn. Tientallen miniatuurmolens sie ren daar de wanden. „Van die sou venirmolentjes", die de familie overal en nergens vandaan heeft. „Als je begint, merk je dat je meer dan genoeg Delftsblauwe molen tjes te pakken kunt krijgen. Daar ben ik dus maar snel mee gestopt. Nu zet ik er alleen nog iets bij als ik het bijzonder vind. Een glazen molentje of zo." Speciaal vindt Pannenkoekenmoien De Graan- halm in Burgh-Haamstede breidt het 'wiekenpark' uit met een Amerikaanse windmolen. Het ding is in Portugal aangeschaft. Landegent onder meer het (van een kind gekregen) exemplaar dat gemaakt is van twee ijslepeltjes, een kurk en een kopspeld. Wie het - door zoon Marius Lan degent gerunde - pannenkoeken restaurant voor het eerst bezoekt, kijkt zijn ogen uit. Al is het alleen maar omdat een stuk of vijf van de molentjes binnen meedraaien op de wind. Ze zijn aangesloten op de wieken van De Graanhalm en draaien dus - afhankelijk van de heersende wind - al dan niet in hoog tempo rond. Datzelfde is het geval bij het bij het terras opgestel de draaimolentje en zelfs bij de - aan de voet van de molen staande - houtzaaginstallatie. Ja, het is een tic, geeft de molenaar grif toe. „Dat je de wind beheerst. Met de wind werkt. Dan weer hard, dan weer zacht. Dat is heel wat anders dan een machine." Net als bij de Zierikzeese Museum haven het geval is, zag Landegent graag andere liefhebbers in de weer bij De Graanhalm. Om de molen te laten draaien en de zaag machine te bedienen. Vrijwilligers zijn, aldus Landegent, meer dan welkom. Want het is wat waard als de boel draait; voor zowel vrij willigers als publiek. „Het is een sport om er goed meel uit te krij gen. Dat geeft veel voldoening, al zie je er weinig van. Dat zagen is precies anders. Dat is juist weer zéér, zéér visueel." Pannenkoekenmolen Zaterdag gaat De Graanhalm weer open voor de zomer. Vader Piet-Jan draait de molen en de molenwinkel. Marius Landegent (hotelschool Koksij- de, chefkok geweest in Ameri ka) zorgt voor het restaurant. Zijn streven is met natuurlijke producten te werken, bij voor keur uit de eigen streek. Zo wordt vanaf dit seizoen alleen nog Emelissebier geschonken. Pannenkoeken worden ge maakt van vers gemalen meel. Ook legt Marius zich toe op zelfgemaakt ijs. „Dat past bij de kwaliteit die we nastreven." Meer dan 200 bezoekers verwacht bij ceremonie in Anna Jacobapolder. door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Het wordt druk in Anna Jacobapolder, als vol gende week donderdag het oor logsmonument op de begraaf plaats wordt onthuld. Er komen zeker tweehonderd genodigden en ook van bewoners van het eiland Sint Philipsland wordt veel belang stelling verwacht. Het is dan ook een unieke gebeur tenis voor het kleine Anna Jacoba polder, stelt burgemeester Nuis. Het was voor de gemeente Tholen één van de redenen om een onder steunende rol te spelen in de orga nisatie van de dag. „Nu staat het dorp ook eens in de kijker." Het monument komt er voor de zeven mensen die in de nacht van 22 op 23 januari 1945 het leven lie ten bij Anna Jacobapolder. De be kendste van hen is stroottroeper Piet Avontuur. Hij werd ter aarde besteld op begraafplaats Zuylen in Breda, maar zijn stoffelijke resten zijn onlangs naar het nationale ere- veld in Loenen verplaatst. Het graf monument komt nu naar Tholen. Naast het gedenkteken voor Piet Avontuur komt een gedenkteken waarop ook de namen staan van de andere zes slachtoffers die in de bewuste nacht vielen. Het zijn drie Polen, twee Engelsen en een burger. Jan van Oerle, oud-stoottroeper, liet gisteren weten erg verheugd te zijn over de komst van het monu ment. „Ik vind het mooi dat ze nog aan ons denken. Dat is niet overal zo, hoor." Donderdag is om 14.30 uur een plechtigheid op de algemene be graafplaats in. Anna Jacobapolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70