Zeeland Helft melkveehouders wil groeien Telling aanrijdingen met reeën en herten SCHOUWEN-DUIVELAND 21 30 en 31 Wippen Woensdag 12 maart 2008Tip? redzzee®pzc.nl Winnaar laat verstek gaan bij uitreiking prijs beste bolus Provinciale Staten, een jaar na de verkiezingen William van Balkom uit Kerkwerve werkt aan uitbreiding van zijn melkveehouderij. foto Dirk-Jan Gjeltema Economie, melkprijs en gunstige regels helpen toekomst zonnig inzien. door Melita Lanting zierikzee - De helft van de melk veehouders op Schouwen-Duive- land loopt rond met uitbreidings plannen of is al aan het (verbou wen. Een wat gunstiger econo misch tij, stijging van de melkprijs en het geleidelijk verruimen van de regeling voor het melkquotum zorgen er voor dat de boeren weer vooruit durven kijken. „Voor alle bedrijven geldt dat er iets meer fi nanciële ruimte komt", zegt Bram den Hollander van de ZLTO. „En als de markt wat beter wordt slaan ze hun slag." Op Schouwen-Duiveland wonen en werken ongeveer 25 melkvee houders. Veel van deze boeren ko men van elders en zijn in hun vori ge woonplaats uitgekocht. Die boe ren zijn hier een nieuw bedrijf be gonnen. „Op Schouwen-Duive land zitten dan ook ondernemers die echt door willen. Anders wa ren ze niet naar hier gekomen. Als ze al wat ouder zijn hebben ze een bedrijfsopvolger of ze zijn nog jong." Een van de boeren die in middels aan het bouwen is, is Wil liam van Balkom uit Kerkwerve. Achter zijn huidige bedrijf wordt momenteel een nieuwe stal ge bouwd. In mei moet de nieuwe stal klaar zijn. „Ik melk nu 72 koeien en straks moeten dat er 200 zijn." Daarmee wordt Van Bal kom een van de grote bedrijven op Schouwen-Duiveland. „Tweehonderd koeien is de grens die veel boeren trekken. Dat kan je meestal nog wel in je eentje af', zegt Den Hollander. Of dat ook voor Van Balkom geldt kan hij nog niet zeggen. Aan de au tomatisering zal het in ieder geval niet liggen: hij gaat straks met drie melkrobots werken. De groei naar 200 koeien zal bij Van Balkom PJi Ongeveer de helft van de 25 melkveehouders op het eiland is van plan zijn bedrijf te vergroten. Vaak gaat het om uitbreiding tot 200 koeien. noodgedwongen geleidelijk gaan. „Het is lastig om momenteel aan koeien te komen." Dit wordt beves tigd door de ZLTO. „Vroeger expor teerden we koeien, tegenwoordig moeten we bijna importeren", zegt Den Hollander. Blauwtong en een grote vraag naar melkkoeien in Oost-Europa zorgen voor krap te op de markt. Schouwen-Duiveland is niet de enige regio in Zeeland waar melk veehouders uitbreiden. Ook in Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Be veland zijn veel plannen. Pak uw kans op vele euro's voordeel Kijk op www.veilingkranten.nl voor de volledige veilingvoorraad. Elke dag zijn er speciale aanbiedingen. Op alle overige 1600 producten kunt u nog bieden t/m zaterdag 15 maart a.s. zierikzee - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat samen met andere partners onderzoeken hoeveel on gevallen met reeën en damherten plaatsvinden in de Kop van Schou wen. Voor het onderzoek wordt 26.000 euro uitgetrokken en het gaat enke le maanden duren. Opdrachtgevers voor het onder zoek zijn Waterschap Zeeuwse Ei landen, de provincie, Rijkswater staat, het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland, de ge meente en Staatsbosbeheer. Een woordvoerder van het Water schap Zeeuwse Eilanden kon gis termiddag niet zeggen of de Fauna Beheer Eenheid Zeeland betrok ken wordt bij het onderzoek. Deze organisatie houdt al jaren minuti eus bij hoeveel ongevallen met hoefdieren plaatsvinden, waar ze plaatsvinden en welke soorten (damhert of ree, vrouwelijk of mannelijk) daarbij betrokken zijn. Afgelopen jaar zijn op Schou wen-Duiveland 47 reeën en 8 dam herten doodgereden. De organisaties willen niet alleen weten waar de ongevallen plaats vinden, maar ook welke maatrege len genomen kunnen worden om ongevallen tegen te gaan. Rijkswa terstaat doet al proeven met kleine reflecterende molentjes aan berm- palen om het aantal ongelukken te rug te dringen. ZEEUWSE ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Internet is een prachtig medium, ook voor de krant. Nieuws gaat snel, internet gaat ook snel Het leuke van internet is tevens dat lezers veel vlugger reageren. De reacties zijn niet altijd even door dacht, maar ze kunnen dan nog wel leuk zijn. Zo plaatsten wij onlangs op de PZC-site een be richt over subsidie voor 'staande wippenvoor het schuttersgilde in Wemeldinge. De Wemelding- se schutters waren zeer ingeno men met dit besluit. Ze konden eindelijk weer wedstrijden hou den. Eén onzer lezers feliciteerde uitbundig op internet en besloot met de 'doordachte' opmerking: 'Kan ik nu ook subsidie krijgen voorstaand wippen?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69