Het oude Wilhelminadorp herleeft Openeer niet mee Hansweert heeft nog heel veel wensen ChristenUnie verdeeld over bid- en dankdag Speciaal nieuw bier op festival Deltabrouwers Bpzc Woensdag 12 maart 2008 23 Goesenaar Ireen Schmid richt de tentoonstelling over Jacob Stamperius (inzet) in de openbare bibliotheek van Goes in. foto Willem Mieras Werk van Stamperius geeft beeld van het leven in 19de eeuw. door Lilian Dominicus GOES - Pareltjes voor geschiedvor sers zijn het nu. De jeugdboeken van Jacob Stamperius beschrijven Wilhelminadorp zoals het ooit was, maar allang niet meer is. Hoe het oude kerkhof rondom de Gro te Kerk in Goes er eind negentien de eeuw bij lag. Hoe de jeugd op Zuid-Beveland in die tijd moet zijn opgegroeid. De Goesenaar Ir een Schmid wijdde een tentoon stelling aan het werk van Stampe rius, die dit jaar 150 jaar geleden is geboren. Als onderwijzer had Stamperius zo zijn eigen ideeën over de be staande kinderlectuur en die droeg hij uit tijdens voordrachten. Uitgeverij Van Nooten nodigde hem uit om zijn inzichten te ver werken in een jeugdboek. Het eer ste boek dat het licht zag was Het veerhuis aan de Oosterschelde (1888) en er zouden er nog zo'n ze ventig volgen. Een groot schrijver was Stampe rius niet, wel een veelschrijver. „Hij was een idealist met een groot hart voor kinderen. Heel mo dern was de eerbied en respect die zijn personages toonden aan de na tuur. Nesten uithalen en dieren kwellen werden in die tijd nog be schouwd als hele normale kwajon gensstreken", zegt Schmid. Schmid, een verzamelaar van on der meer oude jeugd- en reisboe ken, is zich voor de tentoonstel ling gaan verdiepen in de verhalen van de Zeeuwse jeugdboekenschrij ver en kwam tot aardige ontdek kingen. „Wat feit en wat fictie was is achteraf niet meer te achterha len, maar de beschrijving van de 'Nesten uithalen en dieren kwellen waren hele normale kwajongensstreken' mensen en de omgeving komen aardig overeen met de werkelijk heid", aldus Schmid. In Zeeland en met name op Zuid-Beveland kenden de boekjes over de drie Japen, over gebeurte- Discussiebijeenkomst moet fractie de nodige helderheid verschaffen. door Rob Paardekam tholen - De achterban van de Christenunie in Tholen blijkt ver deeld te zijn over de toekomst van bid- en dankdag in de gemeente. Fractievoorzitter Bram van de San- de hoopt volgende week dinsdag tijdens een discussieavond wat hel derheid te krijgen. Die avond organiseert de CU zelf nu veel partijen in de raad geen be hoefte meer hebben aan een brede maatschappelijke discussie. Met na me de niet-christelijke partijen zeg- nissen uit Stamperius' jeugd in het Kanaaldorp, een grote populari teit. Vandaag de dag is er in Wilhel minadorp niet zoveel meer dat her innert aan Stamperius. Het huis van dominee Clinge Doorenbos bestaat nog, maar de brug is drie keer vernieuwd en de bakkerij, de school en het schippershuis zijn ge sloopt. Het dorp is groter gewor den dan de twee straten die het eerst was. Maar de school en een stukje straat zijn naar hem. Schmid: „Blijkbaar wil Wilhelmi nadorp Stamperius niet vergeten." Tentoonstelling over jeugdboeken- schrijver Jacob Stamperius, Openba re Bibliotheek Goes, 13 maart tot en met 14 april, tijdens de normale openingstijden. gen dat hun standpunt toch al vast staat. Zij willen een soepeler be leid. Zo zouden scholen niet meer verplicht moeten sluiten en kan het gemeentehuis open. Over dat laatste punt blijkt de ach terban van de CU verdeeld. 56 pro cent vindt dat het gesloten moet blijven, terwijl de gemeente van 33 procent best open mag zijn. Van de Sande zegt zijn standpunt me de te laten afhangen van wat hij op de discussieavond hoort. Iedereen - dus niet alleen de tradi tionele achterban - is welkom om de avond in Meulvliet bij te wo nen. Er is een inleiding van emeri tus predikant en kerkhistoricus C. Blenk. Aanvang: 19.30 uur. Veel vragen tijdens raadsvergadering 'op locatie'. door Luc Oggel hansweert - De JOP, de jeugd soos, de sluis, het strandje, de ker mis, het slibdepot. Het is een greep uit de onderwerpen die gis teravond ter sprake kwamen in dorpshuis Kaj Munk in Hans weert. De Reimerswaalse gemeen teraad vergaderde daar gisteravond in het kader van de zogeheten 'op locatie'-bijeenkomsten. Daarbij be zoekt de raad eens in de zoveel tijd een kern om te horen wat er zoal speelt. Hansweert was dus gisteren aan de beurt en omdat de dorpsraad ook net had vergaderd in het dorpshuis, waren er redelijk wat Hansweertenaren aanwezig. De meeste vragen voor de raad kwa men echter van dorpsraadvoorzit ter Adri Kortlever. Hij vroeg de raad onder meer om geld vrij te maken om een onafhankelijke dorpsvisie te laten schrijven. Uit opmerkingen van anderen viel op te maken dat Hansweert toch een beetje als ondergeschoven kindje wordt gezien. Onterecht, vonden enkele raadsleden. „U wordt echt niet vergeten", stelde Andries Ju- melet (Christenunie). Ook kwamen veel oude wensen ter sprake, zoals een camping (waar Roompot-directeur Henk van Koeveringe ooit plannen voor had) en een jachthaven. „Als Van Koeveringe een aanvraag doet, zal dat geen enkel probleem zijn", zei CDA'er Peter Koeman met betrek king tot de camping. Wat betreft een jachthaven zijn er volgens PvdA'er én Hansweertenaar Kees Verburg 'zeker mogelijkheden'. Een andere wens is om de kermis ook op zondag te mogen laten draaien. Kortlever vroeg de raad daar nog eens over na te denken. GOES - De Deltabrouwers komen zondag op hun veertiende bierfes tival in Goes weer met een nieuw biertje: Goesting blond. Het gerstenat is bij brouwerij Eme- lisse in Kamperland gebrouwen en wordt omschreven als 'fijn gehopt, donkerblond bier van 7,5 procent'. Op het festival staan nog tal van andere aparte bieren voor de lief hebber klaar. Kris Boelens uit het Vlaamse Belsele, wiens brouwerij het eeuwfeest viert, is van de par tij met balzello bier. Ook uit België zijn De Graal en Slaapmutske aan wezig. De Leckere uit De Meern komt met biologisch bier. Door 'een verhuisbrouwerij' uit Vlaande ren wordt een demonstratie bier brouwen gegeven. Wie genoeg heeft van bier, kan bierpul sjoelen of bierdoppen werpen. Het bierfes tival is zondag van 13.30 tot 20.00 uur in het Ambachtscentrum in de Hollandsche Hoeve. De Oude Rijksweg bij Kruiningen lag vol uien. foto Willem Woznitza

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59