binnenland Schuldenaren aan bedelstaf door overheid Veel Turken huwen binnen familie Mobiele Eenheid ontruimt Ecohuis 4 Woensdag 12 maart 2008 PZC Veel sociale diensten houden te veel in bij innen van schulden. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Sociale diensten hou den bij het innen van schulden meer geld in op de uitkering dan wettelijk is toegestaan. Gemiddeld mogen sociale diensten maximaal 6 tot 6,5 procent inhouden. Dit om ervoor te zorgen dat schuldena ren genoeg geld overhouden om zich te voeden. Veel gemeenten houden echter 10 procent in. Dat stelt de Landelijke Organisatie Sociaal Raadslieden (LOSR) op grond van haar contacten met bijna vijfhonderdduizend cliënten afgelopen jaar. De LOSR luidt de noodklok om dat ruim honderdduizend schulde naren door misstanden bij het in nen van vorderingen diep in de problemen komen. Zij worden hun huis uitgezet of afgesloten van gas en licht. De sociale raads lieden begeleiden minima bij het regelen van hun financiën. Gisteren overhandigde de LOSR Sociale raadslieden luiden de noodklok omdat veel schulde naren extra in moeilijkheden komen doordat sociale diensten te veel innen bij vorderingen. PETER 'AN STRAATEN 34 aanbevelingen aan staatssecreta ris Ahmed Aboutaleb van Sociale Zaken om de rechtspositie van schuldenaren te verbeteren. Met name het misbruik door sociale diensten noemt onderzoeker Wal ter van den Berg van de Sociale Raadslieden Den Haag schokkend. Zo blijken vele sociale diensten bij het terugvorderen van schulden veel meer geld van de uitkering in te houden dan wettelijk is toege staan; 126 euro per maand in plaats van bijvoorbeeld de maxi male 84 euro per echtpaar. „Deze mensen zakken door de bodem. Om te kunnen eten laten ze ande re rekeningen liggen en voor je het weet zitten ze nog dieper in de schulden", zegt Van den Berg. Het gaat onder meer om de socia le diensten van Den Haag, Amster dam, Utrecht, Almere, Eindhoven, Apeldoorn, Nijmegen en Haarlem. In al deze gemeenten wordt met een standaardpercentage gewerkt, ongeacht of de schuldenaren dit geld wel kunnen missen. Bij frau devorderingen houden sommige gemeenten zelfs bewust te veel geld in, als een soort van straf. Ook de Belastingdienst schiet vol gens de LOSR door bij het innen. Zo worden te veel ontvangen huur-, zorg- en kindertoeslagen in zijn geheel verrekend met nog te ontvangen toeslagen. STEENWIJK - N-6530 AveroyHct Ecohuis in Steenwijk is gisteren ontruimd, nadat zes actievoerders het pand hadden bezet. De zes drongen 's ochtends rond vier uur de woning binnen en verschansten zich op zolder. Vier van hen hadden zich vastgeketend. Omdat de actievoer ders het pand weigerden te verlaten, is de Mobiele Een heid het huis binnengedrongen. Het zestal is aangehou den. Het uit afvalmateriaal opgetrokken huis zal worden gesloopt. De rechter had bezwaren hiertegen maandag afgewezen. foto Dick Vos/ANP door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Een op de vier Turken en een op de vijf Marokkanen in Rotterdam is getrouwd met een partner uit de eigen familie. Dat blijkt uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) naar de ho ge kindersterfte onder allochtone ouders. Kinderen die geboren worden uit partners van dezelfde bloedlijn hebben een groter risico op aange boren aandoeningen. De zuigelingensterfte onder al lochtone kinderen is twee keer zo hoog als onder autochtone kinde ren. Bij 40 procent van de overle den zuigelingen was een aangebo ren aandoening de doodsoorzaak, zo meldt het onderzoeksrapport. Voor alle ouders geldt dat er 2 tot 3 procent kans is op een kind met een ernstige aangeboren aandoe ning. Bij ouders van dezelfde bloedlijn is dat 3 tot 5 procent. De cijfers zijn afkomstig van het Generation R-onderzoek. Daar voor worden tienduizend kinde ren uit Rotterdam gevolgd die tus sen 2002 en 2005 zijn geboren. Van de moeders van deze kinde ren werd gevraagd of ze binnen hun eigen familie waren ge trouwd. Het is voor het eerst dat het onder zoek met dergelijke cijfers naar bui ten komt. In Amsterdam loopt een soortge lijk onderzoek onder achtduizend moeders en hun kinderen. Van dat onderzoek kunnen nog geen cij fers worden gemeld over het aan tal huwelijken binnen de eigen fa milie. NIET ZO RAH PAAK MEEN (je AU-ÊAmV NIICs'^AJ. Militairen in Uruzgan kopen zelf betere helm DEN HAAG - Militairen die in Uruz gan op patrouille moeten, krijgen van defensie een helm met een la ger beschermingsniveau dan de uit gezonden commando's. Daarom kopen zij zelf een helm. Dat zei voorzitter Ian Kleian van de mili taire vakbond Acom gisteren. Hij heeft de kwestie per brief voor gelegd aan staatssecretaris Jack de Vries van Defensie. Hij vraagt zich af of Defensie meer waarde hecht aan de veiligheid en het leven van een commando, dan dat van een gewone militair. Van Ceel: Geen seks in openbaar Vondelpark DEN HAAG - Pieter van Geel, de lei der van de CDA-fractie in de Twee de Kamer, vindt dat Amsterdam 'cruisen' in het Vondelpark niet zou moeten gedogen. „Seks in het openbaar wordt dan in het park niet meer bestraft, want niemand zou er last van hebben. Als we die glijbaan opgaan, waar eindigen we dan?" Hij reageert op 'het geluid' uit Amsterdam, dat dit zou moe ten mogen. Hij vindt dat dit in schril contrast staat met de 'vuist' die PvdA-wethouder Lodewijk As- scher maakt tegen de Wallen. Prehistorische bijlen uit Noordzee gevonden LONDEN - De Nederlandse amateur- archeoloog Ian Meulmeester heeft in baggerzand uit het Britse gedeel te van de Noordzee 28 prehistori sche stenen bijlen gevonden. De werktuigen zijn ongeveer hon derdduizend jaar oud en stammen uit een tijd dat de Noordzee nog droog lag. De stenen bijlen zijn waarschijn lijk gebruikt door mammoetjagers om dieren te slachten. De bijlen vormen een van de weinige bewij zen dat er mensen hebben geleefd waar nu de Noordzee is. Cel voor oplichting van groentebedrijven LELYSTAD - De rechtbank in Lely stad heeft gisteren drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, opgelegd aan een 39-jarige man uit Dronten. Hij was een leider van een Flevolandse bende die tiental len bedrijven in de groente- en fruitsector voor miljoenen euro's heeft opgelicht. De bende hield zich tussen 2004 en april 2007 be zig met witwassen, oplichting en flessentrekkerij. De bende richtte telkens nepbedrijfjes op, die grote bestellingen plaatsten maar deze nooit betaalden. Dode en gewonde door schietpartij Amsterdam AMSTERDAM - Een nog onbekende man is gisteravond om het leven gekomen door een schietpartij in Amsterdam-Zuidoost. Een andere man raakte gewond, aldus de poli tie. Het schietincident had rond 19.00 uur plaats op de openbare weg bij metrostation Venserpolder. Zeker een persoon is in een auto ge vlucht. Het gewonde slachtoffer is naar een ziekenhuis gebracht. Hulpdiensten hebben de andere man ter plekke gereanimeerd, maar dat mocht niet meer baten. Groningse bouwput leidt tot verzakkingen GRONINGEN - De gemeente Gronin gen heeft de boringen voor de bouw van een grote parkeergarage bij de binnenstad laten stilleggen. Tijdens het werk aan het Damster- diep was er sprake van grondver zakkingen aan de rand van de bouwput. Daardoor kunnen scheuren in de woonhuizen ontstaan, aldus een gemeentewoordvoerder. In een een aantal panden is al sprake van scheuren in de muren. Onderzoek moet duidelijkheid geven over wat de precieze oorzaak is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4