Terugbrengen vesting 'Natuur plan Perkpolder beter borgen' Campagne slaat aan Fitland is failliet Wippen 22 Woensdag 12 maart 2008 PZCZ Commissie voor de MilieuefFectrapportage doet aanbevelingen. door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - De initiatiefnemers voor Plan Perkpolder moeten har dere garanties afgeven tegen de ver storing van de natuur in de Wes- terschelde, voor ze verdere voorbe reidingen voor de uitvoering van het plan treffen. Met name de voorspelde toename van de recreatievaart door de aan leg van de jachthaven vormt een serieuze bedreiging voor de zee honden en diverse vogelsoorten die op de zandplaten in de rivier verblijven, concludeert de onafhan kelijke Commissie voor de Mi lieueffectrapportage. Daarom advi seert de commissie dat er nog voor de vaststelling van het nieu we bestemmingsplan maatregelen worden genomen om mogelijke verstoring van deze natuurwaar den te voorkomen. Specifiek doelt de commissie op een betredings- verbod van de genoemde zandpla ten, gekoppeld aan afdoende hand having van dat verbod. De gemeente Hulst en de provin cie zouden daarover met de ande- UJ De aanleg van de jachthaven in Plan Perkpolder vraagt om aan vullende maatregelen ter be scherming van de zeehonden en vogels in de Westerschelde. Curator: „Personeel hoeFt zich geen zorgen over salaris te maken." TERNEUZEN - Fitland Zeeland en zijn enige aandeelhouder Benefit ness Holding zijn gisterochtend door de rechtbank in Alkmaar fail liet verklaard. Onder Fitland vielen vier fit nesscentra in Oostburg, Sas van Gent en Terneuzen. Daar werd een maand geleden alle fitnessap- paratuur verwijderd. Leisure Deve lopment Zeeland, grootaandeel houder in Benefitness, stelt dat het tij door wanbeleid van opeen volgende bestuurders niet meer was te keren. ZEEUWSE Internet is een prachtig medium, ook voor de krant. Nieuws gaat snel, internet gaat ook snel. Het leuke van internet is tevens dat le zers veel vlugger reageren. De reac ties zijn niet altijd even doordacht, maar ze kunnen dan nog wel leuk zijn. Zo plaatsten wij onlangs op de PZC-site een bericht over subsidie re overheden rond de Westerschel de om de tafel moeten. „Goede handhaving van een dergelijk ver bod is essentieel", voegt de Com missie voor de Milieueffectrappor tage daaraan toe. De commissie stelt in haar toet singsadvies verder, dat het aan te bevelen is de oppervlakten nieuwe natuur in het definitieve bestem mingsplan 'duidelijk te benoe men'. De berekeningen van de aan te leggen natuur zijn namelijk 'niet consistent'. Het eind vorig jaar gepresenteerde milieu effect rapport (mer) maakt melding van 110 hectare nieuwe natuur, maar daar wordt door de commissie aan getwijfeld. Van de 35 hectare nieuwe binnendijkse na tuur wordt namelijk achttien tot twintig hectare aangelegd in ver band met de veiligheidseisen aan de golfbaan. Daarnaast is er 75 hectare nieuwe buitendijkse natuur opgenomen in het plan. De veerhaven en het veerplein van Perkpolder zijn ech ter ook in die 'boekhouding' opge nomen, terwijl daar in het huidige plan geen mogelijkheden meer zijn voor natuurontwikkeling. „Dat betekent dat er minder dan 75 hectare gerealiseerd wordt. Een deel van het overblijvend gebied is bovendien al aangewezen als na tuurcompensatie voor de Wester schelde, en mag dus niet meer meegeteld worden als compensa tie voor nieuwe ontwikkelingen." Fitland Zeeland is statutair geves tigd in Broek op Langedijk. Daar om boog de rechtbank in Alkmaar zich over de faillissementsverzoe- ken. Curator Henk den Hollander zegt dat de zestig medewerkers van Fit land zich geen zorgen hoeven te maken over de uitkering van niet betaalde salarissen. „Daarvoor is een vangnet in de wet opgeno men. Het UWV neemt die ver plichtingen over. Ik zal mij de ko mende dagen in de materie verdie pen." Inmiddels worden drie van de vier fitnesscentra gerund door de Belg Pascal de Gryse. Bodyline neemt het fitnesscentrum in het Terneu- zense zwembad Scheldorado over. Tip? redactie@pzc.nl voor 'staande wippen' voor het schuttersgilde in Wemeldinge. De Wemeldingse schutters waren zeer ingenomen met dit besluit. Ze kon den eindelijk weer wedstrijden hou den. Eén onzer lezers feliciteerde uitbundig op internet en besloot met de 'doordachte' opmerking: 'Kan ik nu ook subsidie krijgen voorstaand wippen?' Heraanleg bolwerken kan gelijk opgaan met bouw nieuwe huizen. door René Hoonhorst PHILIPPINE - Een nieuwe woonwijk én herstel van de oude vesting aan de zuidoostkant van het dorp. Phi lippine moet binnen enkele jaren twee vliegen in één klap slaan. Projectontwikkelaar Credo uit Oos terbeek hoopt volgend jaar te be ginnen met de bouw van ruim veertig huizen op het voormalige Spamixterrein. De nieuwe huizen komen op een ravelijn te liggen, een vestingwerk uit het roemrijke verleden van Philippine. Het op richten van oude bolwerken sluit aan op de plannen van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en de provincie om de Staats-Spaanse li nie op te kalefateren. Na het volbouwen van het Kanaal park is de zuidrand van het mossel dorp de meest logische plek voor nieuwbouw. Philippine is een van de voorbeeldkernen in de provin- 250 mensen hebben belangstelling voor vestiging in deze regio. door Frank van Cooten SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse cam pagne 'Uw nieuwe toekomst', be doeld om nieuwe inwoners te wer ven, slaat aan. Sinds de emigratie- beurs van afgelopen weekeinde hebben zich 250 mensen aange meld die serieus overwegen zich in Zeeuws-Vlaanderen te vestigen. De Sluise burgemeester Jaap Sala, voorzitter van de stuurgroep regio promotie Zeeuws-Vlaanderen, vindt dit een prima resultaat. „Daarnaast heeft de campagne ons een hoop landelijke publiciteit en aandacht opgeleverd. Deze gratis ciale nota 'Organisch groeien'. Het dorp krijgt dus de gelegenheid om te groeien. Na het bouwen van en kele tientallen woningen op het Spamixterrein is er nog ruimte voor zo'n honderd huizen in de zuidrand, tussen Philippineweg en Posthoornweg. Of dat ervan komt, is onder meer afhankelijk van de verwerving van gronden. Credo - Creatief en Doelmatig - In tegrale Planontwikkeling BV maak te op verzoek van de Rabobank, ei- 'Vervuilde grond kan onder openbare ruimte worden ingepakt en gestabiliseerd' genaar van het Spamixterrein, al een plan voor invulling van het ter rein van de voormalige palletfa- briek. Omwonenden, de dorps raad en de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine rea geerden begin dit jaar tijdens een informele informatieavond vooral enthousiast. Jeroen van der Hoek, publiciteit vertegenwoordigt toch een waarde van een dikke miljoen euro." Sala vindt de kosten van de cam pagne tot nu toe daarom meer dan gerechtvaardigd. De campagne kostte de stuurgroep honderddui zend euro. Dit geld is onder meer gebruikt voor de Zeeuws-Vlaamse stand op de emigratiebeurs en het optuigen van de website www.uw- nieuwetoekomst.nl. Vijftig procent van de kosten wordt betaald door de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis. De ove rige vijftig procent betaalt het be drijfsleven. Sala benadrukte gisteren dat het niet blijft bij de website. Zo wordt nagedacht over een nieuwe organi satiestructuur van de stuurgroep projectleider van Credo, hoopt dat de procedures voor onder meer de bestemmingsplanwijziging nog dit jaar worden afgerond. Als het aan Van der Hoek ligt, be ginnen de voorbereidingen voor de bouw nog dit jaar. De vervui ling in de grond, niet te wijten aan activiteiten van de palletfabriek, kan volgens Credo worden 'inge pakt en gestabiliseerd' en hoeft niet naar een afvalstortplaats. Uit gangspunt is dat de bouwpercelen geen vervuilde grond bevatten. Door de huizen aan de rand van het aan te leggen ravelijn te bou wen, komt de ingepakte vuile grond onder de openbare ruimte (plantsoen, parkeerplaatsen en we gen) te liggen. Van der Hoek: „Als de vervuiling zich niet kan ver spreiden, wordt in de Randstad al gebouwd op vervuilde grond. In Zeeuws-Vlaanderen moet je dat niet doen. Maar door vervuilde grond in te pakken, te stabiliseren en er anderhalve meter schone grond op te brengen, hoef je het niet op te ruimen en af te voeren. Je moet alleen goed monitoren: in de gaten houden dat er geen ver vuiling weglekt." Het betoog van Van der Hoek is wethouder Frank van Hulle voor alsnog wat te kort door de bocht. Ook de gemeente Terneuzen ziet Philippine graag opbloeien door oude glorie in ere te herstellen. Maar het dagelijks bestuur wil ze ker weten dat de vervuiling in de grond op langere termijn geen risi co's oplevert. „Als gemeente zorgen wij voor het beheer van de openbare ruimte. We moeten absoluut zekerheid hebben dat wij op termijn, als de projectontwikkelaar de woningen al lang verkocht heeft en weer weg is, niet op kosten worden gejaagd, omdat we alsnog grond moeten sa neren." Om ook de financiële risico's af te dekken én afspraken over de ex ploitatie en het doorlopen van pla nologische procedures te maken, gaat het college nog eens met de projectontwikkelaar en de bank om de tafel zitten. Als de partijen er samen uitkomen, werkt het Ter- neuzense college van harte mee aan het zo vlot mogelijk afwikke len van de procedures. Van Hulle: „Het is natuurlijk prachtig als de bouw van een nieuwe wijk samen kan gaan met het opnieuw opwer pen van oude vestingwallen." regiopromotie Zeeuws-Vlaande ren. De stuurgroep wordt waar schijnlijk een stichting. „Ons uitgangspunt blijft met een bescheiden budget en zonder veel poeha nieuwe doelgroepen te vin den voor Zeeuws-Vlaanderen. Het zou bijvoorbeeld best mogelijk zijn met een stand op andere festi viteiten in Nederland te staan. Het gaat erom ons gebied meer onder de aandacht te brengen. Bij een grote activiteit in Rotterdam zou je daar als Zeeuws-Vlaanderen best bij kunnen zijn." De komende maanden worden meer activiteiten gehouden om het doel, Zeeuws-Vlaanderen meer bekendheid te geven, te be reiken. Zoals een conferentie voor ondernemers op 14 juni. Een 'slootje' langs de begraafplaats en het Spamixterrein is nu het enige dat nog herinnert aan de vroegere vestinggrens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46