Zeeland Mevrouw de voorzitter, Goes' 'krantenmeisj< Boerenbond zwaar teleurgesteld VW niet naar Oostburg 30 Woensdag 12 maart 2008 PZC VIJF VRAGEN OVER WERKEN IN DE HORECA ROC Zeeland hield gisteren voor de tweede keer het Food 8c Hospitality Event. Het the ma was 'opleiden en werken in gastvrij Zee land.' Naam: Arold Versluys Woonplaats: Vlissingen Leeftijd: 47 jaar Functie: teamleider Hotelschool en bakkerijop leidingen bij ROC Zeeland in Middelburg .J oostburg - Het kantoor van de VW Zeeuws-Vlaanderen komt de finitief niet in het te verbouwen ge meentehuis in Oostburg. Er is geen plek beschikbaar voor deze 'backoffice'. 'Hart' van het ver nieuwde gemeentehuis wordt het Klanten Contact Centrum in het voormalige pand van de Rabo- door Joeri Wisse Wat is de reden voor dit evenement? „Het doel van het Food 8c Hospitality Event is om te laten zien dat de horeca een mooie sector is. Er zijn héél veel banen bij horecabedrijven in de provincie. Om aan die vraag te voldoen, kunnen leerlingen van vmbo's en van ROC's op zo'n dag met ondernemers in contact komen. Daar kan dan bijvoorbeeld een stage of een vakantiebaan uit voort ko men." Waarom is het zo'n probleem om mensen warm te maken voor een oplei ding of een baan in de Zeeuwse gelegenheden? „Het imago van de horeca heeft de afgelopen jaren wat te lijden gehad met als resultaat dat te weinig leerlingen kiezen voor een opleiding in de sector. Er wordt van de mensen een dienstverlenende en gastvrije instel ling verwacht en dat blijkt voor velen moeilijk te zijn. En dat terwijl veel jonge mensen wel kiezen om in de zorgsector te gaan werken, waar ook een dienstverlenende instelling nodig is. Het grote verschil met de zorg is dat je in de horeca 's zomers lekker in het zonnetje over het terras loopt." Gastvrijheid is dus een vereiste in de horeca. Is dat aan te leren? „Dat is best lastig. Het heeft misschien iets met de maatschappij van te genwoordig te maken dat die dienstverlenende instelling er niet vanzelf sprekend is. Maar ook gastvrijheid valt aan te leren, net zoals je iemand kunt leren om te koken. Belangrijk is wel dat jonge mensen een zekere passie voor het vak hebben." Waar gaat het nu mis? .Het probleem doet zich vooral voor in de zomermaanden. Dan is het personeelstekort nog dringender en moeten ondernemers vaak mensen inzetten die bijvoorbeeld net van de havo afkomen. Als ze zonder erva- ing een terras worden opgeknikkerd, gaat het mis." Wat kunt u daar concreet aan doen? .Twee dingen. Kwaliteit op de eerste plek, dus daarom is het ook nuttig om voor zomerkrachten een tweedaagse cursus te ontwikkelen waarin mensen leren hoe je moet serveren. Dat komt de hele horecasector ten goede. Op de tweede plaats komt het aantal mensen. Er moeten ge woon meer goede krachten komen. Die kunnen ook uit de bedrijven zelf komen; een nieuwsgierige afwashulp of een heel accurate schoon maakster kan best doorstromen naar de bediening. Verder proberen we door dagen als deze ook jonge mensen te interesseren." De veranderingen waren aanzienlijk. Op 15 maart 2007 traden de Staten van Zeeland in nieuwe samenstelling aan. Onder leiding van een voorzitter die maar twee weken eerder aan haar taak was begonnen. Het provinciale parlement ging terug van 47 naar 39 zetels en bestond voor zo wat de helft uit nieuwe gezichten. De balans na één jaar. door Ben Jansen bank. De gemeente Sluis sluit bin nenkort een intentie-overeen komst voor dit centrum met de Ra bobank, Stichting Woongoed en Centrum voor Werk en Inkomen (CW1) Zuid-West Nederland. Het is de bedoeling dat deze instel lingen een plekje krijgen in het Klanten Contact Centrum. De vergaderingen van Provinciale Staten van Zeeland beginnen in grote gemoedelijkheid. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs luidt de elektronische gong en na enkele aansporingen neemt iedereen zijn plaats in. Dan volgen enige vriendelijkheden. De voorzit ter wenst Statenleden geluk met heuglijke feiten die hen zijn over komen of stelt bewonderend vast: „Goh Kees, wat heb je een mooi pak aan." Waarop Kees de rest van de vergadering van weelde, oot moed en lieflijke vreugd blijft blo zen. Het lijkt meer een gezellige koffie- visite dan een vergadering. Maar schijn bedriegt. Peijs heeft de touwtjes strak in handen. Wie een ander pardoes interrumpeert, krijgt steevast een standje: „Wilt u wel via de voorzitter spreken, want anders krijg ik het gevoel dat ik hier voor |an-met-de-korte-ach- ternaam zit." Statenleden zijn makkelijk af te richten. Dus begint inmiddels vrij wel iedereen zijn of haar onderbre king met: „Mevrouw de voorzitter, mag ik de spreker even een vraag stellen?" Mevrouw de voorzitter staat dat vervolgens grootmoedig toe. Peijs is ook streng als de vragenses- sie, een vast onderdeel op de Sta- tenagenda, naar haar oordeel wordt misbruikt door vragen naar de bekende weg of door het berij den van stokpaarden. Menigmaal zoekt een Statenlid dat het huis houdelijk reglement op deze ma nier met voeten trad, na een be minnelijke doch niet mis te versta ne terechtwijzing door Peijs enigs zins beduusd zijn plaats weer op. In de Statenvergaderingen is nau welijks te merken geweest dat een jaar geleden zoveel nieuwkomers binnentraden. Dat komt mis schien door de stoomcursus Staten lidmaatschap voor beginners waar aan de groentjes zich hebben on derworpen. Een andere verklaring is wellicht dat de PvdA en de WD moesten wennen aan het feit dat ze voor het eerst sinds mensenheu genis buiten het dagelijks provin ciebestuur bleven. De WD pakte de oppositierol als eerste op. De PvdA kon zich er pas aan wijden nadat eerst wat interne schermut selingen waren opgelost. De vergaderingen in de nieuwe Staten zijn er in elk geval korter op geworden. De afgelopen twaalf maanden duurden de plenaire ver gaderingen van het provinciale par lement gemiddeld 5 uur en 34 mi nuten. TVvaalf maanden eerder was dat 6 uur en 56 minuten. Afge zien van de installatievergadering (35 minuten) nam de kortste 2 uur en 40 minuten in beslag en de langste 5 uur en 2 minuten. De kortste vóór de wisseling van de wacht duurde 2 uur en 30 minu ten; de langste vergde een zit van precies ro uur. Bij die vergaderduur moet in aan merking worden genomen dat de Staten zichzelf altijd een ruime lunchpauze gunnen. Minimaal toch wel anderhalf uur. Er valt ook veel te bepraten: de politieke koers, de ingediende moties en wij zigingsvoorstellen, maar vaak gaat het ook gewoon over koetjes en kalfjes. De etablissementen De Huifkar (SGP en CU) en Desafma- do (PvdA en soms ook GL, PvZ en SP) zijn daarvoor de populairste ge legenheden. Het CDA luncht in De Eetkamer. De WD heeft geen vast eethuis. Terwijl de nieuwelingen een jaar geleden door de Statengriffie wer den ingewijd in de geheimen van het provinciaal bestuur, hadden de onderhandelingen plaats voor een nieuw college van Gedeputeerde Staten. Dat kreeg nadat de WD en de PvdA waren weggestuurd, een verrassende samenstelling: CDA, SGP, CU en GL. Deze par tijen beschikken in de Staten over een meerderheid van slechts één stem. Het beeld werpt zich op van een versnellingsbak met een min- Menigmaal zoekt een Statenlid enigszins beduusd zijn plaats weer op. der voor de hand liggende combi natie van tandwielen. Dat leidt doorgaans tot veel geknars en ge kraak bij het schakelen. In het ge val van de versnellingsbak in de Middelburgse Abdij functioneert commissaris van de koningin Peijs evenwel als de smeerolie die alles toch soepel laat lopen. De Staten hebben het Gedeputeer de Staten ook nog niet echt lastig gemaakt. De oppositie van WD, PvdA, SP en PvZ formuleerde tot dusver geen standpunten die de nipte meerderheid van de coalitie in gevaar bracht. Oorzaak daarvan is misschien ook doordat nog geen echt heikele onderwerpen op de agenda hebben gestaan. De afkeer van ontpoldering wordt vrijwel Statenbreed gedragen. Over de Westerschelde Container Terminal is nog geen definitieve beslissing genomen en evenmin is de teer ling geworpen over de fusie van de waterschappen. Van een eensge zind oppositieblok is trouwens geen sprake. Daarvoor verschillen de visies van PvdA en WD te veel. Aanvallen op het college en de collegepartijen zijn om die re den tot nu toe uitgebleven. Opmer kelijk is dat de SP - na de verkie zingswinst van drie zetels toch een middelgrote fractie - tot nu toe geen rol van betekenis speelt. Bezwaren tegen verdere ontpoldering Zwin niet serieus genomen. door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - De Belgische Boe renbond is woedend over de wijze waarop is omgesprongen met be zwaren tegen de verdere ontpolde ring van het Zwin. Van de bezwaarschriften die de bond in het kader van de inspraak procedure indiende, is in de 'Ant woordnota op inspraak' niets te rug te vinden. De bond heeft daarover inmiddels zijn beklag gedaan bij de Vlaamse premier Kris Peeters, bij minister Hilde Crevits (ruimtelijke orde ning) en bij de afdeling Kust van de Vlaamse Gemeenschap. Directeur ir. Bernard De Putter van de afdeling Kust heeft toegege ven dat er 'een en ander is misgelo pen'. Woordvoerder Peter Van Bossuyt van de Studiedienst van de Boe renbond: „Ze haastten zich bij de afdeling Kust om de schuld in de schoenen te schuiven van de Ne derlandse collega's van het In- spraakpunt." Maar dat betekent volgens hem niet dat de Vlamingen daarmee niet verantwoordelijkheid zijn. Volgens Van Bossuyt eist premier Peeters een verklaring van Kust. Bij de inspraakprocedure (in het kader van de startnotitie voor een milieu-effectrapport over de uit breiding van het Zwin) kwamen twee alternatieve ontpolderings- plannen op tafel: 120 of 180 hecta re van de grensoverschrijdende Willem-Leopoldpolder. Van Bos suyt: „De inspraakprocedure was voor ons aanleiding een hele reeks bedenkingen en constructieve sug gesties in te sturen. Daarnaast licht ten we onze standpunten toe tij dens een hoorzitting. In de Antwoordnota, 180 bladzij den dik, werd op geen enkele wij ze gereageerd op de inbreng van de bond. „Een dergelijke manier van werken is voor de Boeren bond onaanvaardbaar en gaat te gen alle democratische principes in", vindt Van Bossuyt. Hij spreekt van een 'open discriminatie, die te gen alle wettelijke bepalingen in gaat'. De bond eist dat de Ant woordnota wordt ingepast met een duidelijke reactie op de in breng van de boeren. Fleur Jeras is als krantenmeisje 's ochtends op de radio, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32