Zoeken naar kwaliteit week Incarnate omarmt de aardse verschrikkingen Door 'De vliegeraar' leer je veel van Afghanistan 12 t/m 22 maart PZC Woensdag 12 maart 2008 j 29 omdat mijn kleinzoon - die mili tair is - momenteel op missie in Afghanistan is. Door het boek leer je meer van het land en van de cultuur. Erg boeiend. Ik kan het zeker aanbevelen." Een alleslezer, noemt ze zich zelf. „Ik ben al een hele poos al leen en dan ga je vanzelf veel le zen, hoewel ik ook veel andere hobby's heb." Al gauw komt ze op een of twee boeken in de week. Die vraagt ze meestal aan bij de bibliotheek, op basis van wat ze ervan heeft gehoord. „Soms krijg ik ook wel tips van anderen aangereikt." Ze heeft Ze ziet uit naar het Boekenweek geschenk, dat haar dochter zoals gebruikelijk voor haar mee neemt. De pianoman van Bern- lef is het deze keer. Tot haar ge noegen. „Ik vind het een heel goede schrijver. Geen wonder dat hij het mocht schrijven." ^■j Boekenweekagenda vandaag *Vlissingen, bibliotheek, 14.30 en 15.30 uur: Zeeuwse Komedie speelt fragmenten uit Brak. Zierikzee, FiZi, 20.00 uur: Avond met Inez van Dullemen. Terneuzen, Porgy en Bess, 20.15 uur: Herman Pleij. Bassist Hein van de Geyn artist in residence voor Porgy en Bess. door Mischa Beckers TERNEUZEN - Artist in residence bete kent dat de artiest meerdere keren in een seizoen optreedt en zelf be paalt met welke muzikanten. Voor Hans Zuiderbaan, voorzitter van Porgy en Bess, was de keuze voor bassist Hein van de Geyn niet zo moeilijk. „Hein komt al zo'n 20 jaar in Porgy en Bess en gaf er tal loze memorabele concerten. Het is steeds een feest om deze emotio nele musicus te beluisteren." Op 20 januari begon Van de Geyn zijn serie met Rony Verbiest en Cy- rille Carreon. Zondag treedt hij aan met de Amerikaanse pianist Walter Norris. Van de Geyn speel de al met veel hele groten uit de jazzwereld. Bij de keuze voor Nor- ris werd hij een handje geholpen. „Hans Zuiderbaan kwam met zijn naam. Het spel van deze gewelde naar was mij al bekend, maar het was lang geleden dat ik hem hoor de. Ik dook meteen in zijn muziek en was verrast en gefascineerd door de muzikale wereld van een man op leeftijd. Hij staat nog hele maal midden in de muziek. Het leek mij een enorme uitdaging om met deze meester in duo een ont moeting te organiseren." Norris begon al in 1944 in de big band van Howard Williams. Na het kwartet van Mose Allison kwam hij terecht bij onder ande ren Stan Getz, Dexter Gordon, Or- nette Coleman en Charles Mingus. In 1977 vestigde hij zich in Berlijn om te spelen in de Sender Freies Berlin Big Band en om te doceren. Norris is tegenwoordig nogal selec tief in zijn optredens. Voor Van de Geyn maakte hij graag een uitzon dering. „Walter en ik komen de dag voor het concert bij elkaar en 'Het leek mij een uitdaging om met deze meester een ontmoeting te organiseren' bespreken dan het repertoire dat we vervolgens doornemen. Ik kan me zo voorstellen dat we wat origi nele composities van hem en mij spelen en wellicht wat standards." Bij de keuze van muzikanten voor serie vielen voor Van de Geyn veel zaken op hun plaats. „Het ontdek ken van nieuwe speelpartners heeft iets fascinerends. Natuurlijk is het leuk om met oude bekenden te spelen maar zo'n artist in residen ce is juist een mooie gelegenheid om nieuwe dingen te proberen op een plek waar er wederzijdse open heid bestaat." Van de Geyn is een drukbezet mu zikant. Zo staan alleen al deze maand optredens op het program ma met Paulien van Schaik, Toots Tielemans en het Pieranunzi-Gu- liani Quartet. Daarnaast werkt hij onder andere aan lesmethoden. „Ik ben steeds meer op zoek naar kwaliteit. Juist als muzikant ver zand je zo makkelijk in het steeds maar weer gaan van het ene naar het andere optreden. Ik probeer ei genlijk meer en meer selectief te zijn en houd zo meer tijd over om dingen doen die me werkelijk inte resseren. In juni ga ik bijvoorbeeld als solist improviseren met een Gregoriaans koor. Dat is volkomen nieuw voor me en heel spannend. Het schrijven van leermateriaal is heel fijn. Het komt neer op een proces van weergeven waar je al die jaren mee bezig bent geweest en dat binnen een heldere struc tuur. Volgens mij zouden heel veel ervaren muzikanten dit kunnen doen. Er liggen grote schatten ver borgen in al die mensen die een le ven aan muziek gaven." Hein van de Geyn Walter Norris, zondag 16 maart, Porgy en Bess Ter- neuzen, 16.00 uur. Hein van de Geyn: „Het ontdekken van nieuwe speelpartners heeft iets fascinerends." foto Wim Kooyman De 73e Boekenweek, die vandaag begint, staat in het teken van 'de derde leeftijd', ofwel ouder worden en ouderdom. De PZC laat dage lijks een 'lezer op leeftijd' aan het woord over boeken die hem of haar na aan het hart liggen. Van daag in de eerste afleveringSara Fonteijne-Quaak (83) uit Tholen. door Rolf Bosboom Ze mag 'erg graag lezen', zegt ze. „Pas De vliege raar van Khaled Hossei- ni nog. Het is heel heftig, door al die wreedheid. Toch sprak het boek me erg aan, temeer geen favoriete schrijvers. „Maar er zijn van die boeken die je niet loslaten, bijvoorbeeld die van Felix Timmermans. Die lees ik ook wel eens terug. Vooral zijn stijl spreekt me erg aan." Van wat ze recent heeft gelezen, is vooral Knielen op een bed vio len van Jan Siebelink haar bijge bleven. „Dat heb ik achter el kaar uitgelezen. Zelfs mijn nachtrust heb ik eraan opgeof ferd. Heel, heel mooi. Je voelt de druk die de zoon van die vader ervaart. Dan moet ik denken aan Zeeland, omdat godsdienst hier ook zo'n grote rol speelt." Sara Fonteijne-Quaak foto Willem Mieras Metalband presenteert zijn nieuwe album met concert in Middelburg. door Joeri Wisse 's-HEERENHOEK - Het zal de fans van de Zeeuwse metalband Incar nate niet verbazen dat duisternis weer het centrale thema is op het nieuwe album Embrace the horror. Zo lang er genoeg ellende op de wereld is, heeft tekstschrijver en zanger Donnie Mulder nog inspira tie genoeg voor nieuwe nummers. „De horror is overal op aarde. Oor log, ziekte, vervuiling houden de aarde in hun greep", verklaart gita rist Chris de Nood de titel. Embrace the horror is de opvolger van A dark age of lies. In tegenstel ling tot de voorganger is het een full-length album. Behalve dat er meer nummers op staan, zijn ook de liedjes gegroeid. „Er zit meer ge laagdheid in, zowel muzikaal als tekstueel", zegt Mulder. Het Duitse platenlabel Demons Run Amok brengt de plaat uit, in Europa, Amerika en Japan. Een grote opsteker voor Incarnate. „Zij verbinden niet voor niets hun naam aan ons. Het is een bevesti ging dat we op de goede weg zit ten", vindt Donnie Mulder. Op de weg omhoog won Incarna te de titel Zeeuwse Belofte 2006. De band was verbaasd over het feit dat zij de prijs wisten te win nen. „We dachten dat we te afwij kend zouden zijn voor het grote publiek", zegt Chris de Nood. De Zeeuwse Belofte heeft een aantal grote optredens opgeleverd en het gewonnen prijzengeld is goed be steed. Drummer Leon Kriekaard: „Daar hebben we een gedeelte van de opnames voor de nieuwe plaat van kunnen betalen." Embrace the horror heeft even op zich laten wachten. Vorig jaar maakte Incarnate tijd voor het nieuwe album, met als gevolg dat ze maanden lang niet aan optre dens toekwamen. Dat moet ruim schoots worden goedgemaakt nu het nieuwe album er ligt. Zaterdag is de cd-releaseshow in De Spot in Middelburg, met in het voorpro gramma Retaliation en Gaining Ground. Aanvang: 20.30 uur. Zie ook www.incarnate.nl Incarnate, met (vlnr) gitarist Chris de Nood, drummer Leon Kriekaard, zan ger Donnie Mulder en bassist Bram van Houte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31