Zeeland 'Nieuw ziekenhuis in 'Vergeet onze regio niet' Tweede Kamer beetje in de war' Letter Geest De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Woensdag 12 maart 2008 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Ik ben verzot op lezen. Van jongs af aan. Vanaf de dag dat ik kon lezen, heb ik waarschijnlijk een boek onder handbe reik gehad. Soms tot ongenoegen van mijn moeder, die dat maar ongezellig vond. „Je verleest je verstand nog eens", mop perde ze vaak. Op vakanties nam ik meer boeken mee dan onderbroeken. Aan een Zuid-Frans strand las ik Dostojevksi, in de bus naar een jongerencamping in Joegoslavië spelde ik Terwijl ik al heen ging van William Faulkner. Ik maakte daarmee wel indruk op de meisjes, maar niet de goede. Natuurlijk ging ik Nederlandse taal- en letterkunde studeren. Wat anders? De mooiste week van het jaar was voor mij de Boekenweek. Vandaag begint-ie weer. Het the ma is 'Van oude mensen, de din gen die voorbij gaan'. Trouw, de krant waar mijn moeder nog steeds op geabonneerd is, wijdde er zaterdag de bijlage Letter Geest aan. Over de 'nutteloze strijd tegen verval' ging het, over 'recepten tegen de aftakeling van het geheugen', over een zaamheid en ziekte, pagina na pagina. Net als de meeste kran ten had Trouw een interview met Bernlef, schrijver van niet al leen het boekenweekgeschenk maar ook van de klassieker Her senschimmen, over dementie. Ik denk dat mijn moeder het niet heeft gelezen. Als ik haar be zoek, ligt de krant meestal onaangeroerd op tafel. Vergeten te lezen. Zoals ze meestal ook vergeet of ik mijn koffie met suiker of melk drink, zelfs als ik het haar heb geantwoord net voor ze naar de keuken liep om die in te schenken. „Je zou toch zon dag komen?", zegt ze als we op zondagochtend arriveren. Het ergste is dat ze weet dat ze dingen vergeet. Ik denk dat ik dit jaar de Boekenweek maar eens aan mij voor bij laat gaan. De mooiste week van het jaar was voor mij de Boekenweek COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64.00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Walcherse gemeenten roepen het al langer, het onderzoek van Lokerse bewijst het en zelfs de Goese ziekenhuisdirecteur erkent het voorzichtig: een ziekenhuis in Middelburg is zo gek nog niet. door Maurits Sep De kans dat het Walcher se ziekenhuis verhuist van Vlissingen naar Middelburg, is toegeno men. Directeur Hans Simons van de Oosterscheldeziekenhuizen noemt 'het inruilen van investeren in verbouwing van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen voor nieuwbouw in Middelburg een in teressante optie'. Simons zei dat gisteren in Dom burg bij de presentatie van het Walcherse tegenonderzoek (se cond opinion) door Lokerse Con sultancy naar de beste locaties voor de ziekenhuizen boven de Westerschelde. Dat is uitgevoerd in opdracht van Middelburg, Veere en Vlissingen. De drie Wal cherse gemeenten doen er alles aan om een volwaardig ziekenhuis op Walcheren te houden. Lokerse heeft het werk van de commissie Bouhuys uit december vorig jaar tegen het licht gehouden en velt een vernietigend oordeel. Het rapport van Bouhuys is vol strekt ontoereikend om een verant woorde keuze te maken voor de lo catie van het hoofdziekenhuis en die van het kleinere ziekenhuis. Er is meer onderzoek nodig. „Bou huys heeft niet alle beschikbare in formatie meegenomen in zijn on derzoek", constateerde Guiljam Lo kerse. „Hij heeft zich ook niet geba seerd op een visie op de zieken huiszorg, maar op de kosten van verbouwing en nieuwbouw." Het rapport-Bouhuys is afgeser veerd als 'niet objectief. Dat oor deel is mede gebaseerd op het ont breken van de optie nieuwbouw van een hoofdvestiging in Middel burg en verbouwing van het be staande ziekenhuis in Goes. Op merkelijk was dat Simons het in zijn reactie niet opnam voor Bou huys, zijn voormalige financieel di recteur, maar juist een lichte knie val maakte voor het Walcherse De balie in ziekenhuis Walcheren te Vlissingen. pleidooi voor de Mortiere in Mid delburg als ziekenhuislocatie. Hij ging echter niet verder dan een mogelijke uitruil tussen verbou wing van 'Vlissingen' en nieuw bouw in 'Middelburg'. Hij bleef uitgaan van Goes als locatie voor het hoofdziekenhuis met de meest gespecialiseerde zorg. Simons nam tevens een voorschot je op het tweede rapport Bouhuys dat eind deze week verschijnt. Daaruit zou blijken dat het uitba ten van een hoofdziekenhuis in Middelburg en een kleiner in Goes bijna net zo duur is als de omge keerde variant. Lokerse heeft aangetoond dat Mid delburg voor de meeste Zeeuwen boven de Westerschelde de best bereikbare ziekenhuislocatie is. De gemiddelde aanrijtijd naar de Mor tiere is 22,45 minuten, die naar 1 Goes is 26,05 en die naar Vlissin gen 27,09 minuten. De wettelijke aanrijtijd van een ambulance van af de plaats waar de patiënt is op gepikt naar het ziekenhuis, is 25 minuten. Meer patiënten halen dat als het hoofdziekenhuis in Mid delburg staat. Zelfs Vlissingen scoort op dat punt beter dan Goes. Simons stelde dat de ziekenhuis zorg vanuit elke plek in de provin cie binnen de wettelijke normen bereikbaar moet zijn, maar zei ook dat door Walchenaren te veel waarde wordt gehecht aan 'die mi- nutenkwestie'. Wethouder Albert de Vries van Middelburg - op drachtgever van het onderzoek door Lokerse - wees er juist op dat de bereikbaarheid van de zieken huiszorg een uiterst belangrijk ar gument is voor de locatiekeuze. „De strijd moet gaan over wat cen traal moet, om daarmee zo veel mogelijk decentraal te organiseren. De kwaliteit van de zorg is het bes te gediend met spreiding, dichtbij de patiënten." Simons merkte op dat Goes, Walcheren en Zierikzee zeven dagen per week 24 uur per dag spoedeisende hulp houden. „Slechts tien procent van de specia listische spoedeisende hulp wordt geconcentreerd in Goes." Als het zo weinig is, kan dat ook wel in Middelburg, reageerde De Vries. door Claudia Sondervan De Tweede Kamer kan de Nederlandse Mededin gingsautoriteit geen op dracht geven onderzoek te doen naar de samenwerking tussen Zie kenhuis Walcheren en de Ooster scheldeziekenhuizen. „De NMa is een onafhankelijk orgaan. Zelfs mi nister Klink kan niet zeggen wat de NMa moet doen. Buiten dat is zo'n onderzoek al lang gaande. De Tweede Kamer is een beetje in de war," denkt directeur Rob Zomer van Ziekenhuis Walcheren. Hij rea geert op de motie van CDA, PvdA en SGP die de Kamer gisteren met algemene stemmen aannam. Daar in eist de Kamer onderzoek naar 'nu al in gang gezette concentra ties van functies, vorming van per sonele unies en overige vergaande samenwerkingsvormen' en 'zono dig ingrijpen'. Dat slaat op het ge zamenlijk bedrijf ServiZZ waarin personeelsbeheer, ICT en laborato riumdiensten zijn opgegaan. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: O een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ikheb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. 3ellen kan ook- 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening door Esme Soesman De lokale fracties Alert! en Christenunie zijn nog steeds van mening dat het Schouwen-Duivelands college van burgemeester en wethouders na drukkelijk aandacht moet vragen voor het belang van Schouwen- Duiveland in de ziekenhuiskwes tie. „Simons (directeur Ooster scheldeziekenhuizen) geeft aan pu blieke discussie op prijs te stellen en open te staan voor impulsen. Laat ons geluid dan ook expliciet horen. Vergeet de Schouwen-Dui- velandse belangen niet", stellen Wim Dorst (Christenunie) en los Hoeijmakers (Alert!) eensgezind. Eerder dienden deze partijen een motie in met als doel het dagelijks gemeentebestuur tot een actiever opstelling in de discussie over zie kenhuiszorg te dwingen. De Schouwen-Duivelandse gemeente raad omarmde die insteek niet, maar gaf aan eerst de (inmiddels maandag gehouden) informatiebij eenkomst te willen afwachten. Hans Simons praatte raad en ande re belangstellenden bij. Het oor spronkelijke plan mikt onder meer op concentratie van acute zorg in Goes, planbare zorg in Vlissingen en behoud van de Zierikzeese voorziening. Of dit scenario het echt wordt, wordt pas eind maart duidelijk. Brigitte Troost (PvdA) toont zich niet ontevreden over het verhaal, maar staat niet onwel willend tegenover een extra 'duw tje in de goede richting' van de zie kenhuisdirectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2