Alleen mosselzaadvisserij op Wad voor onderzoek Verpleging wil ook meer loon GBÏMÏ Treinidee van commissie is onuitvoerbaar Winnaar laat verstek gaan bij uitreiking prijs voor beste bolus Partij voor de Dieren deelt paaseitjes uit GOES - Met het uitdelen van choco lade-eieren aan het winkelend pu bliek in Terneuzen en Zierikzee wil de Partij voor de Dieren aan dacht vragen voor de leefomstan digheden van kippen. Zaterdag middag, een dag voor Pasen, gaan Zeeuwse vrijwilligers van de partij voorbijgangers vragen alleen nog maar diervriendelijke eieren te ko pen, van kippen die niet afkomstig zijn uit een legbatterij. Van de 42 miljoen legkippen zitten er vol gens de partij 20 miljoen in een legbatterij. Op straat willen ze het publiek ook uitleggen hoe ze de co de op een ei, dat aangeeft waar de kip vandaan komt, kunnen lezen. Europese bescherming natuur blijft uit MIDDELBURG - Zeven Zeeuwse na tuurgebieden krijgen voorlopig geen Europese status. Eerst moet de provincie beheersplannen op stellen. Het gaat om de Kop van Schouwen, Manteling van Walche ren, Yerseke en Kapelse Moer, Groote Gat, Canisvliet, Vogelkreek en 't Zwin en Kievittepolder. De plannen bevinden zich in verschil lende stadia van voorbereiding. Ze moeten uiterlijk september 2009 op zijn minst in voorlopie vorm klaar zijn. Een definitief besluit over de Europese bescherming van Oosterschelde, Westerschelde en Veerse Meer wordt komende zomer verwacht. Verburg zet vraagtekens bij toezegging over verduurzaming tot 2020. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwse mosselkwe kers mogen dit voorjaar toch op mosselzaad vissen in de Wadden zee, maar alleen voor onderzoek naar de effecten van mosselzaad visserij op de natuur. Minister Ger- da Verburg (CDA, landbouw) ziet geen mogelijkheid een gewone ver gunning af te geven, heeft zij giste ren de Tweede Kamer gemeld in een brief Voor het najaar wil zij wel een normale vergunning afge ven, omdat die visserij kleiner is en is gericht op mosselzaad dat an ders bij stormen wegspoelt. Verburg zit in haar maag met de uitspraak van de Raad van State van 27 februari, waarin het rechts college de visvergunning van voor jaar 2006 vernietigde. De gevolgen van mosselzaadvisserij voor de Waddennatuur zijn nog onvol doende duidelijk. In reactie daarop geeft Verburg aan het lopende on derzoek te willen versnellen. Dit zou tot 2010 duren. Verburg hoopt al voor de voorj aars visserij 2009 een juridisch houdbare vergun ning te kunnen geven. Zij wil on der haar leiding een breed overleg rw De Tweede Kamer riep minister Verburg gisteren in moties op de mosselsector te helpen. Uit een nieuwe brief aan de Kamer blijkt dat Verburg nog zoekende is. gaan voeren met onderzoekers, na tuurbeschermers en mosselkwe kers. Opvallend is dat Verburg zich afvraagt of zij de belofte nog kan nakomen dat de sector tot 2020 de tijd krijgt om te verduurzamen, minder afhankelijk te worden van natuurlijk mosselzaad. Hans van Geesbergen van produ centenorganisatie mosselcultuur zag nog weinig lichtpunten. „De minister doet haar best, maar ze kan nog niet veel voor ons beteke nen." De Tweede Kamer heeft gis teren in ruime meerderheid Ver burg in moties van CDA/PvdA en Partij voor de Vrijheid opgeroepen alles te doen om de mosselsector boven water te houden. Alleen de Partij voor de Dieren, Groenlinks en D66 steunden dit niet. OlfïBSCHBIIBïND* uWl f ie.ao-iT.M8»» ,4 ZAT 15 MAART 08 PZC Woensdag 12 maart 2008 27 Zeeuwse verplegers willen net als politie actie voor meer loon. door Claudia Sondervan GOES - Zeeuws ziekenhuisperso neel wil dat de vakbonden vast houden aan de looneis van 3,5 pro cent. De acties van de politiemen sen voor beter loon naar werken inspireren de verpleegkundigen, merken de vakbonden NU'91 en Abva Kabo FNV. „Er is actiebereidheid", zegt Rolf de Wilde van Nu'91. De onderhan delingen over de nieuwe zieken huiscao zijn volgens de bonden nog in een verkennend stadium, maar de opdracht die de achter ban de bonden geeft is volgens De Wilde helder: tussen de 1900 en 2560 euro bruto gemiddeld voor een verpleegkundige is te weinig gezien het maatschappelijk belang van de functie. „De overeenkomsten met de func ties van de politie zijn duidelijk", zegt Abva Kabo FNV-onderhande- laar Elise Merlijn. „De zwaarte van de functie, de grote maatschappelij ke betekenis en de geringe waarde ring in loon. De behoefte aan zorg- personeel neemt door de vergrij zing de komende jaren sterk toe. Ziekenhuizen moeten zich realise ren dat de Vlaamse en Rotterdam se ziekenhuizen geduchte concur renten om verplegend personeel kunnen zijn, stelt Merlijn. „Koes ter uw volk", maant zij. „De erva ring leert dat mensen die de zorg een keer verlaten voor die sector verloren zijn." De mogelijke fusie tussen Zieken huis Walcheren en de Oosterschel- deziekenhuizen heeft nog geen ef fect op de druk die de Zeeuwse vakbondsleden op de looneis wil len zetten, stellen beide vakbonds mensen. Eind deze maand beslui ten de ziekenhuizen of die fusie er komt. Pas als blijkt dat er directe gevolgen zijn voor de banen van mensen komen zij in het geweer, weet De Wilde. „Het zou niet mee moeten wegen, maar als de eigen positie op het spel staat komen mensen niet van de vloer voor ac ties." MIDDELBURG - Interessant, maar op korte termijn onuitvoerbaar. Zo oordeelt het dagelijks provinciebe stuur over het idee van de Provin ciale Commissie Omgevingsbeleid om de verbinding tussen de kleine stations aan de Zeeuwse spoorlijn over te laten aan een regionale ver voerder. Daarnaast zou NS dan de hele dag minstens één keer per uur voor een intercitytrein naar de Randstad moeten zorgen. Niet uit te voeren, vinden GS, want met NS is een moeizaam compromis bereikt om sluiting van de stations Kapelle, Krabbendijke en Ril- land-Bath te voorkomen. Die tus senoplossing voorziet in een inter city twee keer per uur die op alle Zeeuwse stations stopt. Dat gaat in zodra de HSL gaat rijden. door Joeri Wisse MIDDELBURG - Een aanfluiting. Doodzonde. Een domper. Héél erg jammer. De organisatie Zeeuw se Bolustrofee had maar weinig goede woorden over voor de finale van de verkiezing tot beste bolusbakker van de provincie. Van de vijf bakkers wier producten het beste in de smaak vielen bij de jury, was maar één bij de ontknoping van de wedstrijd, in de aula van het ROC in Middelburg. „Dit hebben we nog nooit meegemaakt", zegt een verbaasde juryvoorzitter Rob van Dillen (rechts op foto). Ook het niveau van de ingezon den bolussen was niet beter dan vorig jaar. „Jam mer", oordeelt Van Dillen. „Van de 34 inzenders zijn er twee gediskwalificeerd, omdat het ge wicht ver boven de norm lag. Twee bolussen von den wij onverkoopbaar. Bij drie exemplaren zat de winding los; als je 'm wilde oppakken, viel hij uit elkaar", hield Van Dillen, in het dagelijks le ven bakkersadviseur bij grondstoffenfabriek Zee- landia, de toehoorders voor. De winnende bak ker, Hans Voordijk van Den Soeten Inval uit Goes, vindt het lege erepodium 'héél vervelend' voor de organisatie. „Mijn excuses daarvoor. He laas moest ik op het laatste moment afbellen, omdat er iets dringends tussen kwam." Desalniet temin is Voordijk blij met de prijs. Niet in de laat ste plaats omdat de punten van de consumenten jury de doorslag gaven. „De mensen vinden 'm lekker." De vakjury merkte nog wel op dat er wat grovere gaatjes in het deeg van de bolus zaten. „Maar ik heb nooit een klant gehad die klaagde over gaatjes in z'n bolus." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29