Die Engelsen Zéê'and Geen inspraak over komst van nieuwe woonwijk Sint Laurens Schoolkwestie Domburg escaleert Wijken vrezen overlast op Torenweg 22 I Woensdag 12 maart 2008 PZC Bewoners voelen zich gepasseerd door de gemeente Middelburg. door Nadia Berkelder SINT LAURENS - Het staat vast dat in de toekomst ten oosten van Sint Laurens gebouwd wordt. Over hoeveel huizen er komen en hoe die er uit gaan zien, valt nog te praten. Maar niet over de vraag of er wel een nieuwe woonwijk moet komen. Dat zei de Middel burgse wethouder Hannie Kool (CDA) gisteren tijdens de vergade ring van de dorpstafel Sint Lau rens. Volgende maand beslist de ge meenteraad over grondaankopen ten oosten van het dorp. „Op dat moment wordt toch ook besloten dat er gebouwd wordt?", Vroeg An neke de Pagter van de dorpsvereni ging. „Daar kan ik ja op zeggen", ant woordde Kool. „Je koopt geen grond voor natuurontwikkeling." Het beeld van een groot Sint Lau rens staat haaks op wat eerder is besproken met de bewoners, merk te dorpstafelvoorzitter Peter Joosse op. Bewoners hebben een dorpsvi sie gemaakt, waarin ze hun wen sen voor de toekomst hebben vast gelegd. „Ik bespeur dat de gemeen te Middelburg niet veel voelt voor het geluid van de dorpsvereni ging." De gemeente moet verder kijken dan Sint Laurens, legde de wethou der uit. „We willen graag met de bewoners over de invulling praten, maar de gemeenteraad gaat over heel Middelburg." De gemeente raad bespreekt de dorpsvisie als er beslist wordt over de eerste uitbrei ding van het dorp, aan de zuid westkant. De gemeente wil daar voor 2015 nog 150 woningen bou wen. Ook tegen dat plan heeft de dorpsvereniging zich verzet, om dat het te massaal was. Middelburg wil graag grond kopen voordat er plannen bekend zijn, omdat projectontwikkelaars dan [Jj Bewoners van Sint Laurens mo- gen wel meepraten over een nieuwe woonwijk, ten oosten van het dorp. Maar dat die er komt, staat vast. Gemeenteraad schrikt terug voor nieuwbouw op oude voetbalveld. door Henk Postma DOMBURG - De fel omstreden ver plaatsing van Domburgs basis school De Golfslag naar het oude voetbalveld aan de Roosjesweg gaat mogelijk niet door. Het verzet tegen nieuwbouw op die plek is zo 'hefig geëscaleerd', dat de ge meenteraad de toevlucht neemt tot een speciale commissie. Die moet de gemoederen tot bedaren brengen, desnoods door andere bouwplekken aan te dragen. Dat gebeurt op voorstel van CDA-gemeenteraadslid R. Mole naar. Geschrokken constateerde hij gisteravond, tijdens een verga dering van de raadscommissie maatschappelijke ontwikkeling, dat de schoolkwestie in Domburg is verworden tot een 'heftige' be langenstrijd. Die maakt elke 'ratio nele uitwisseling van argumenten' onmogelijk. Aan de ene kant staan gemeentebestuur en schoolbe stuur. Die besloten een nieuwe school te bouwen op het oude voetbalveld bij de Roosjesweg. Aan de andere kant staat de Stads raad, gesteund door zo'n tachtig fa natieke inwoners. Zij eisen nieuw bouw op de huidige plek aan de Kesteloostraat. „Als we het goed hebben begre pen, zijn de stellingen inmiddels betrokken om met alle juridische middelen de bouw van de nieuwe school tegen te houden", erkende het CDA-raadslid. En dat betekent dat nieuwbouw zeker vijfjaar lang kan worden tegengehouden. De grote verliezers zijn de kinderen. Die zitten nu in 'een krot van een school' op een 'sociaal onveilige' plek. Daarom, en ook omdat het wat goedkoper is, koos de gemeente raad voor nieuwbouw op het oude voetbalveld, ook al was bekend dat de Stadsraad en de omwonenden daar niets van willen weten. Die geen kans krijgen om in dat ge bied grond te kopen. Als ontwikke laars grond in bezit hebben, ver liest de gemeente zeggenschap over wat er gebouwd wordt. De raad beslist al in maart, omdat er met grondeigenaren afspraken zijn gemaakt, zei Kool. „En aan die af spraken zijn termijnen verbon den." Dorpsbewoners wezen de wethou der erop dat het misschien verstan diger is om aan de oostkant te be ginnen met nieuwbouw. De grond aan de zuidwestkant ligt erg laag. Het leidingwerk en de tuinen zou den daardoor gevoelig zijn voor verzakkingen. Bovendien grenst het wijkje aan een natuurgebied. De gemeente wil tussen 2015 en 2030 nog eens zesduizend nieuwe woningen bouwen. Deels voor nieuwe Middelburgers, maar ook voor de eigen inwoners. Er zijn meer huizen nodig als het inwo nertal gelijk blijft, omdat er steeds minder mensen in één huis wo nen: de huishoudens worden klei ner. Behalve Sint Laurens zijn ook de Griffioen en Arnemuiden aan gewezen als nieuwbouwlocatie. gingen afgelopen week, tijdens een inloopavond dan ook stevig te gen het gemeentebestuur te keer. Wethouder Wim van Tatenhove (CDA) voelde zich daar 'op onge kend onbeschofte wijze behan deld'. Hij wenst daar niet zomaar voor te buigen. Maar ook de wethouder ziet zo gauw geen andere oplos sing dan een commissie aan het werk te zetten. Daar worden verte genwoordigers voor gezocht van schoolbestuur, Stadsraad, ouders, ondernemers en wijkbewoners. Er komt een onafhankelijk voorzitter. Het is de bedoeling dat de commis sie binnen zes weken de knelpun ten inventariseert, draagvlak creëert voor bouw op het voetbal veld, of anders desnoods met nieu we lokaties komt. Op 'onbeschofte' wijze keren Domburgers zich tegen verplaat sing van de school naar een trap veld. Een commissie moet de ge moederen bedaren Mia Bosschaart en Tyke voor de tweede keer wereldkampioen. door Dominica Croenleer Oost-Souburg - Vanaf het moment dat Mia Bosschaart samen met Ty ke weer voet op Nederlands grond gebied zette, wordt ze overspoeld met felicitaties en nieuwe speeltjes voor Tyke. De tafel in de huiska mer ligt er dan ook vol mee. „Ik wilde alles nog even bij elkaar la ten liggen, maar die nieuwe speel tjes vindt Tyke toch veel te leuk", zegt Mia met een lach, terwijl de hond voor de zoveelste keer een speeltje van de tafel pakt. Samen met haar border collie Tyke werd Mia afgelopen weekend we reldkampioen obedience. Vorig jaar wonnen Mia en Tyke ook al de World Cup. „Daarom dachten we nu, het zou mooi zijn als het dit jaar weer zou lukken, maar ik had absoluut niet verwacht dat we zouden winnen", zegt Mia Bos schaart. Dat ze een goed team zijn, dat weet ze wel. „Ik had wel ver wacht dat we bij de eerste vier zou den eindigen, maar eerste?" Wereldkampioen obedience word je niet zomaar. „Tyke en ik trainen elke dag. We hebben naast ons huis een loods staan en we gaan in de zomer vaak trainen in Koude- kerke", zegt Mia. Tyke heeft erg veel plezier in het trainen. „Hij vindt het geweldig, het is echt een hele lieve hond en ontzettend fa natiek tijdens wedstrijden." Aan wedstrijden doen Mia en Ty ke dan ook regelmatig mee. In Ne derland zijn ongeveer twee keer in de maand wedstrijden obedience. „Toevallig gaan we binnenkort weer meedoen met wedstrijden in Engeland. Daar moeten we dan toch zijn, omdat we een puppy gaan ophalen." Engelse wedstrijden zijn heel an ders georganiseerd dan in Neder land. Elke deelnemer mag zelf be palen wanneer in de race hij mee- Wat is obedience precies? Obedience is van oorsprong een Engelse sport. Bij obedience moeten de hond en baas zo exact mogelijk bepaalde oefe ningen doen, zoals apporteren, volgen, de hond vooruit sturen, sorteren en commando's uitvoeren op afstand. Het wereldkampioenschap vindt altijd plaats in Engeland. Bij obedience heb je verschillende klassen. De hoogste klasse is de C-klas- se, de laagste de pre-beginners. doet, er is geen vaste volgorde. „Die Engelsen kennen me nu na tuurlijk al van de wereldkampioen schappen. Dan houden ze je toch wel goed gaten." Na de wedstrijden in Engeland kan er weer getraind worden voor de Nederlandse Kampioenschap pen in Oudenbosch. Nederlands kampioen worden, dat moet nu toch ook wel lukken? „Tja, je weet nooit wat er in een half jaar ge beurd, maar Tyke en ik gaan zeker voor de winst! Vorig jaar waren we tweede. Op slechts één puntje na eerste." Mia doet al twintig jaar aan obe dience. Ze kwam geheel toevallig in aanraking met de sport. „We kregen een bouvier en die moest op gehoorzaamheidstraining. Daar ontmoette ik een keer een Engels man die een obedience club in Ne- 'Tyke vindt het geweldig en tijdens de wedstrijden is hij erg fanatiek!' derland wilde gaan opzetten. Ik ben toen een keer gaan kijken en ik vond het toen zo leuk, dat ik dat ben gaan doen", vertelt Mia. Na de bouvier nam Mia een bor dercollie. „Eigenlijk wel een beetje met het oog op de obedience om dat bordercollies iets sneller zijn." Vóór Tyke had Mia collie Kenny. Kenny is nu met pensioen. Hij ge looft het allemaal wel, al die vreemde mensen die nu opeens in teresse hebben in Mia en Tyke. Voor het maken van de foto van de krant toont Tyke zich van zijn beste kant. Na een commando van Mia zit Tyke zo aan haar zijde. „Ja, dat doet hij alleen bij Mia", zegt haar man, die ook even komt kij ken. Even poseren voor de foto wil Ty ke best, maar daarna is spelen met zijn nieuwe speeltjes alles wat hij wil. Die zijn toch net iets interes santer. Bewoners bezorgd dat vrachtwagens via weg naar Arnestein rijden. door Emile Calon MIDDELBURG - Bewoners van de Middelburgse wijken Dauwendae- le en Mortiere vrezen dat tijdens de aanleg van de nieuwe N57 veel verkeer via de Torenweg gaat rij den. Ze zijn met name bang dat die weg door veel bestuurders van vrachtwagens wordt gebruikt om van en naar industrieterrein Ar nestein te rijden, zo werd duidelijk tijdens een bijeenkomst van de wijktafel. Als die Torenweg druk wordt bere den, zorgt dat voor extra gevaar voor de schoolgaande jeugd, stel den bezorgde ouders. Kinderen uit de wijk Mortiere moeten die weg dagelijks enkele malen oversteken om de basisscholen in Dauwendae- le te bezoeken. Ook steken elke dag heel wat scholieren van het ROC die weg over, op weg naar en van hun school. Van de kant van Rijkswaterstaat werd aangegeven dat naast de Nieuwlandseweg een parallelweg wordt aangelegd, zodat bestuur ders via die route van en naar Ar nestein kunnen rijden en niet via de Torenweg hoeven. Daarnaast hebben ze ook alle bedrijven bena derd met het verzoek hun chauf- PJI Volgens Rijkswaterstaat is het niet mogelijk om een verbod in te stellen voor autoverkeer dat via de Torenweg richting Ar nestein in Middelburg wil rijden. feurs en klanten te wijzen op de route via die parallelweg. Tevens worden chauffeurs via verwijsbor den geattendeerd op die route die via de parallelweg. Buurtbewoners vinden dat echter allemaal onvoldoende. Ze vinden dat met behulp van verbodsbor den het vrachtverkeer gedwongen moet worden om niet via de To renweg te rijden. Dat is volgens Rijkswaterstaat ech ter onmogelijk, omdat het om een gewone openbare weg gaat waar voor nu ook helemaal geen beper kingen gelden. Bewoners van de beide wijken wa ren niet tevreden met dat ant woord. Volgens hen kan nu al voorspeld worden dat door het extra verkeer over de Torenweg er ongevallen vallen. Zwaar verkeer op de Torenweg. Wijkbewoners vrezen dat het vrachtver keer er toeneemt als de N57 wordt aangelegd. foto Lex de Meester Rob Dreesens hield vertegenwoor- zal volgens hem alleen maar toene- digers van Rijkswaterstaat en de men. Volgens Rijkswaterstaat is zo- bouwcombinatie ook voor dat gro- iets niet tegen te gaan, omdat de te vrachtwagens nu al de rotondes Torenweg nu eenmaal een openba- op de Torenweg kapot rijden. Dat re weg is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24