IJslepeltje voor dik een tientje PZC Woensdag 12 maart 2008 17 KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Het ijsje was op, maar het lepel tje was nog als nieuw. En zo mooi. Omdat het precies was waar het voor diende: lepelen. Je had als kind al goed oog voor de schoonheid van doodgewone din gen. Een plastic ijslepeltje. Volmaakt. Om weg te gooien. Een stuk onverschil gooit weg wat om weg te gooien is. Wie goed kijkt naar de dingen en wie er aan voelt en mee speelt, gaat er op slag van houden. Wat om weg te gooien is na eenmalig ge bruik, hoefje niet verplicht weg te doen. Je mag het ook bij je houden. Rijk bezit. Zopas nog een pracht van een lepeltje ge kregen bij een bakje saus. Of ik wilde proe ven. Ik wil altijd proeven. Nee, en daarna wil ik er geen pot van kopen mevrouw. Dat wil ik daarna nooit. Het was een veel te zoe te saus. Voor over kip, zei de demonstratri- ce in een supermarkt. Arme kip. Dat lepeltje! Doorzichtig plastic met een groen waas. Perfect van vorm en klein ge noeg om mij in mijn broekzak niet tot last te zijn. Weer zo'n klein moment van geluk, lepeltje meenemen. Zeldzaam kinderachtig - ja dat weet ik heus wel - maar evengoed niet aan te ontkomen. Voor mijn werk moet ik nogal eens vliegen. Onderweg krijg je te eten. Niks bijzonders, behalve een keer met Air Maroc, vis in war me rode, goed gekruide saus. Meestal is het knudde in de lucht, maar steeds opnieuw ben in eventjes betoverd door het pakketje erbij. Een bestekje, een servet, een piepklein zak je zout, een zakje peper en een tandensto ker. Het gaat na gebruik en ook als je het niet gebruikte, allemaal de vuilbak in die door het gangpad wordt gereden. Behalve het mijne. Je hebt luchtvaartmaat schappijen die zorgvuldig hun wegwerpbe- stekken selecteren. Heel mooie. Ik hou ze. De stewardess glimlacht me toe: idioot met je plastic wegwerpvork in je borstzak. En later? Terug thuis leg ik de spullen in een la. Dan niks meer eigenlijk. Hij wordt leeg gekiept. Wanneer? Als mijn kinderen de boedel gaan verdelen. Vader was niet he lemaal kiplekker, zullen ze giechelen bij de vondst van al die wegwerplepeltjes in de la. Ik was in Dordrecht en dacht op slag, wie is hier nu gek? Ik met een plastic wegwerple- peltje in mijn zak, of Luki Huber? Of heer Pieters die ijslepeltjes van Luki Huber te koop heeft staan? Of de Dordtse mafkees die ze nog koopt ook? Heer Pieters heeft een kook- en keukenwinkel in een afgedank te kerk in Dordrecht. Het is een van de tien tallen adressen in Nederland waar sinds kort designbestek en ander tafelgerei wordt verkocht van de Spaanse ontwerpersgroep Faces. Een van de ontwerpers van de groep, Luki Huber, bestudeerde het roeren. Waarmee roert men in een kopje koffie? Met een roer- dertje. Er zijn plastic roerdertjes, wegwer- pers, maar zo perfect, daar is geen nieuwe eer aan te behalen. Laten we eens goed nadenken, dacht de Spaanse designhein. Dat wegwerpen hoeft niet per se. (Hèhè kom je er ook achter...). Hij maakte het roerdertje na in roestvrij staal. illustratie Judith Hofmann Volgens het Spaanse ontwerpbureau een re volutionaire vondst waar over veertig jaar nog over gesproken zal worden. Het bleef niet bij roeren. Waarmee eet je ijs? Het kan met een vork, maar een ijslepeltje is ideaal. De ontwerper maakte ook van het interna tionaal bekende wegwerp ijsschepje een exacte kopie in staal. Om NIET weg te gooien, staat op het doosje in de Dordtse keukenwinkel. Er zitten vier ijslepeltjes in. Nou heb ik even uitgezocht wat wegwerper- tjes kosten. Een zak met 1500 ijslepeltjes kost 6 euro. Per stuk 0.004 cent. De vier ko pieën in staal kosten in de designwinkel sa men 45 euro! ALLEMENSEN Madonna is haar zenuwen niet de baas Madonna mag dan een van de meest zelfverzekerde vrouwen op aarde lijken, in feite heeft de popster haar zenuwen niet altijd onder controle. In het blad Da zed Confused onthult ze dat ze af en toe last heeft van extre me paniekaanvallen. „Er zijn mo menten dat ik me onoverwinne lijk voel en dat ik weet dat ik het publiek om mijn vinger wind. Daarnaast zijn er ook momen ten dat ik last heb van hevige pa niekaanvallen. Het voelt alsof ik zal doodgaan op het podium." De zangeres werd maandag opge nomen in de Rock and Roll Hall of Fame. Britney Spears krijgt wekelijks zakgeld Britney Spears is op rantsoen ge zet: ze moet zich zien te redden met bijna r.000 euro aan zakgeld per week. Dat meldt het Ameri kaanse tijdschrift People. De be slissing viel op dezelfde dag als een andere rechtszaak rondom de 26-jarige zangeres. De advo caat van Spears eiste van de rech ter dat Kevin Federline voortaan zelf zijn juridische kosten be taalt. Spears heeft al 650.000 eu ro uitgegeven aan advocaatkos- ten in het voogdijgevecht met haar ex-man. Tom Ford en zijn vriend willen een kind Mode-ontwerper Tom Ford (46) en zijn vriend Richard Buckley (59) willen graag vader worden. Ford is op zoek naar een geschik te draagmoeder die een kind voor hen wil baren, waarvan hij de biologische vader zou zijn. „Ik word vader in 2008", zegt Ford op de site van Wenn. „Ri chard weet dat ik dit al jaren wil. Hij zou een fantastische vader zijn." Ford zegt ook dat hij er niet aan moet denken dat hij op z'n 75e terugkijkt op een leven dat uitsluitend heeft bestaan uit het ontwerpen van kleding en het inrichten van huizen. Tilda Swinton geeft af op Zweinstein Actrice Tilda Swinton heeft niks met Harry Potter. Dat de scholieren het zo naar hun zin heb ben op de tove- naarsschool Zwein stein, geeft volgens Swinton een vol strekt onrea- listisch beeld van kostscholen. Swinton, die uit een aristocratisch gezin komt, zat ooit op dezelfde elitai re kostschool als prinses Diana. Ze kijkt met bitterheid te rug op haar schooltijd. In het tijdschrift Out zegt Swinton: „Ik kan niets goeds zeggen over kostscholen en dat is een van de rede nen waarom ik geen Harry Potter-fan ben. ajr In die boeken wordt iets geweldigs gemaakt van kostscholen." Tilda Swinton foto EPA it

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17