PZC2S©5tlttft Meningen Personeel ziekenhuizen ten prooi aan onrust en onbegrip Hardlopers bezuinigen niet op hun schoeisel PZC debat Familieloop Middelburg Vlissingen Elke regio een eigen ziekenhuis Ziekenhuiszorg in Zeeland 1 2 I Woensdag 12 maart 2008 PZC Scepsis over gevolgen van fusie voor eigen positie en patiënt. door Maurits Sep VLISSINGEN - Onduidelijkheid, on zekerheid, onrust, onbegrip. Die gevoelens beheersen de medewer kers van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. Wat gaat er met hen gebeuren? En wat zijn de ge volgen voor de patiënten? Het is niet dat ze die fusie per se niet willen, maar het personeel in zowel Goes als Vlissingen twijfelt wel stevig aan het nut en de nood zaak, merken de vakbonden. „De mensen zijn zeer sceptisch", zegt vakbondsbestuurder Jacob Riepe van CNV Publieke Zaak, de groot ste bond in Goes en bijna de groot ste in Vlissingen. Riepe: „Ze vinden al gauw dat het een geval is van fuseren om het fu seren, en niet in het belang is van de patiënt. Wat volgens personeel dan wel de werkelijke reden is? Schaalvergroting is fijn voor de portfolio van de directie. Het gaat ook om status. Het is fijner om te zeggen dat je werkt in een topkli nisch ziekenhuis dan in een streek- ziekenhuisje. Dat is althans het ge voel. En dat leeft breed. Hoe dat komt? Omdat de noodzaak van de fusie niet goed is uitgelegd." Zijn collega van De Unie Zorg en Welzijn, Lona Reifïj onderschrijft de kenschets van Riepe. Beiden wijzen op de onrust onder het per soneel. Wat gaat er nu gebeuren? En wanneer? Waar kom ik straks te werken? Met wie? Wordt mijn reistijd langer? Wat betekent de fu sie voor mijn rechtspositie? „Men sen worden heen en weer geslin gerd." De Unie Zorg en Welzijn behar tigt de belangen van zowel verple gend als medisch personeel. Tus sen verpleegkundigen en specialis ten zitten wel wat verschillen, zegt Reiff. „Maar de grote lijn is hetzelf- 'Schaalvergroting is fijn voor de portfolio van de directie. Het gaat ook om status' de: de onzekerheid leidt tot onrust en die weer tot onbegrip." Klopt, bevestigt voorzitter Ton van Ombergen van de onderne mingsraad van Ziekenhuis Walche ren. Hij spreekt mede namens de on dernemingsraad van de Ooster- scheldeziekenhuizen. Het zijn nog wel aparte organen maar ze verga deren samen. „De onrust is zeker groot ten aanzien van de eigen po sitie. Vooral bij de mensen van de stichting waarin de ondersteunen de diensten zijn ondergebracht, Servizz. Daar worden al concrete plannen gemaakt en afdelingen sa mengevoegd." De discussie over de locaties wordt met name op Walcheren gevoerd, zegt Van Ombergen. „Het algeme ne gevoelen bij het personeel en de patiënt is dat Walcheren wordt uitgekleed Dat is een belangrijk probleem, waarschuwen de vakbonden. Reiff: „Ontevreden personeel heeft zijn weerslag op de patiënt en omgekeerd." Riepe: „Irritaties bij patiënten leiden tot klachten. Die richten ze tot het personeel. Dat maakt het werk minder leuk. En elders in het land zie je dat mensen het plezier in hun werk het belangrijkste vinden. Als dat verdwijnt, verlaten ze het zieken huis." Van Ombergen signaleert nog een oorzaak voor de onrust onder het personeel. „Aanvankelijk zou er wel gefuseerd worden maar zou den er ook twee gelijkwaardige zie kenhuizen overblijven. Dat uit gangspunt is losgelaten. Ik weet niet of mensen het gevoel hebben dat ze voor de gek zijn gehouden." Debatteer mee op maandag 17 maart in het PZC-debat over de Zie kenhuiszorg. Aanvang 20.00 uur in de Stadsschouwburg in Middelburg. Aanmelden via: debat@pzc.nl of 0113-315660. Goede schoenen zorgen ervoor dat het lichaam zich comfortabel voelt. door Koen de Vries MIDDELBURG - Je moet nooit je oude schoenen weggooien voor dat je nieuwe hebt. Deze wijsheid is op van-alles-en-nog-wat van toe passing, maar toch niet op begin nende hardlopers. Trainen op de verkeerde schoenen kan vervelen de gevolgen hebben. Een blessure heeft je zo te pakken. „Een mens is eigenlijk niet gemaakt om lang hard te lopen", weet Floris Jan Koole. „Daarom moet je voorzorgs maatregelen nemen." De deelne mers aan de PZC Familieloop zijn gewaarschuwd! Koole was ooit professioneel tria tleet en verkoopt nu in zijn winkel in de Middelburgse Brakstraat arti kelen die met duursport te maken hebben. „Ik verkoop mijn passie", zegt hij. En dus weet hij er veel vanaf De belangrijkste voorzorgs maatregel voor hardlopers is het aanschaffen van goed schoeisel. Goede hardloopschoenen leveren onder meer demping en stabiliteit. Ze moeten ervoor zorgen dat het lichaam zich comfortabel voelt. „Want als er één spiertje is dat het er niet mee eens is, heb je een pro bleem." Koole en andere sportwinkels ver kopen bijna alleen maar goede hardloopschoenen. Het betekent niet dat ze voor u allemaal ge schikt zijn. Adidas, Nike, Asics, Saucony, Puma, Mizuno, Brooks, New Balance en andere merken zijn niet precies hetzelfde. Er zijn schoenen voor mensen met brede voeten. Er zijn ook schoenen voor mensen met smalle voeten, schoe nen voor mensen die wat hoger op de hak staan, schoenen voor zware mensen etcetera. Dan heb je nog het fenomeen proneren. Kort door de bocht: wie over-proneert loopt te veel op zijn binnenvoet. Er zijn speciale schoenen die dat kunnen voorkomen. Net zoals er schoenen zijn die het onder-prone- ren voorkomen. Het is dus belang rijk dat u bij de aanschaf goed ge adviseerd wordt. Koole: „Goede schoenen zijn vaak duurder dan schoenen van mindere kwaliteit. PZC Familieloop Datum: 31 mei Traject: Middelburg-Vlissingen. Afstanden: 3 en 10 kilometer. ledereen mag meedoen. Trainingsschema voor begin ners, 3x per week. WEEK 1 (9-15 maart) 1.1 min hardlopen, 4 min. wan delen, 4x herhalen. 2. zie boven, 5x herhalen. 3. 2 min. hardlopen, 3 min. wandelen, 4x herhalen. WEEK 2 (16-22 maart) 1.2 min. hardlopen, 3 min. wandelen, 5x herhalen. 2. 2,5 min. hardlopen, 2,5 min. wandelen, 5x herhalen. 3. 3 min. hardlopen, 2 min. wandelen, 5x herhalen. meer informatie: zie www.pzc.nl/familieloop Ze moeten stevig zijn en toch soe pel. Dat maakt het duur." Niet alleen schoenen zijn belang rijk. Ook de rest van de kleding doet ertoe. Over het algemeen geldt: draag geen katoen. Dat houdt vocht vast, waardoor u kou kunt vatten. Kleed u ook niet te warm. Als je eenmaal flink be weegt, krijg je het snel warm. Koole adviseert sokken van polyes ter. Dat ribbelt niet gauw (blaren!) 'Goede schoenen moeten stevig zijn en toch soepel. Dat maakt het duur' en houdt geen vocht vast. En als u verschillende kledingstukken over elkaar draagt: Zorg voor dunne laagjes. Dat isoleert beter. Andere tips van Floris Jan Koole. Ga lopen in een beschut gebied. Daar heeft u minder last van kou en wind. En als het donker is: Zorg voor lichte kleding met refe- lectie. Of draag een reflecterend hesje. En als het heel erg donker is: neem een lampje mee. Floris Jan Koole kan u nog meer tips ge ven. De komende zes zaterdagen geeft hij training en tips aan beginnende hardlo pers. U kunt ook meedoen. Start om 9.30 uur bij de winkel in de Brakstraat. De clinics duren tot ongeveer 11.00 uur. Binnenkort valt het besluit over de Zeeuwse ziekenhuiszorg boven de Westerschelde. Dan eindigt een discussie die 25 jaar heeft gewoed. Aanleiding voor de PZC om nog één keer alle argumenten op een rij te zetten in een debat over de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Uitnodiging! U bent welkom op maandag 17 maart 2008 Locatie: Stadsschouwburg Middelburg Aanvang: 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur) Toegang: gratis Aanmelden: debat@pzc.nl of 0113 - 315 660

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12