Geluidsoverlast in treinen 'Het is wel gênant om een ruzie helemaal te moeten meemaken' 'Ik kijk wel, maar zeg niets, daar is de ergernis net niet groot genoeg voor' 'Dan bel ik met een vriend die ik een half uur later in het echt zie' 'Grens privé en publiek verdwijnt' 'Ik zeg er altijd wat van, bang voor een grote mond ben ik niet, maar ja, ik reis eersteklas" 1 0 I Woensdag 12 maart 2008 PZC ',JU jjHHl Riet Derks-van de Ven (54 jaar) Sidney de Deugd (20 jaar) Priyamalie Ramkisoensing (46 jaar) „Een beetje raar dat de NS mensen oproept elkaar op te voeden", zegt etiquettedeskundige Beatrijs Ritse- ma. „Er heerst nu eenmaal geen verbod op mobiel bellen, mensen mogen dat overal doen, uitgezon derd theaters en vliegtuigen." Hoe komt het dat mensen steeds meer geluid produceren in de trein? Ritsema: „Het openbare do mein wordt steeds meer het ver lengstuk van de privésfeer. Ieder een is volkomen zichzelf, de grens tussen huis en op straat wordt steeds diffuser, we gedragen ons buiten niet meer anders dan bin nen. Het is toch de cultuur van de laatste vijf tot tien jaar. We geven ons volledig bloot, op televisie, in de bladen, we schamen ons ner gens meer voor." Ritsema stoort zich vooral aan het volume waarmee mensen praten. „Hoewel ik me ook wel kan erge ren aan saaie werkgesprekken of een emotionele diarree die ie mand uitstort in zijn mobiel, vind ik hard praten nog veel storender." Verdere irrittatie wordt volgens Ritsema veroorzaakt doordat je maar één kant van de conversatie kunt horen. „Als twee vriendin nen in de trein hun hele privéle- ven blootleggen, kun je tenminste het hele gesprek volgen. Dan spits ik mijn oren en steek er nog iets van op ook." Jan Commissaris (67 jaai-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10