Zeeland Forse groei van populatie damherten Zeeland wil in de top drie van duiktoerist gren&I Rondleiding bij Sint Marie Goes BSftïSS PZC Maandag 10 maart 2008 17 Vrijwilligers tellen dieren in de Kop van Schouwen door Melita Lamting renesse - De damhertenpopulatie in de Kop van Schouwen is afgelo pen jaar opnieuw fors gegroeid. Uit de voorlopige cijfers van de voorjaarstelling blijkt dat er 767 damherten in de Kop van Schou wen rondlopen. Dat is twee maal zoveel als het gebied aankan. Daar komen nog de kalfjes bij die over een maand of twee geboren wor den en ook een groep van dertig jonge bokken die in het gebied zwerft, is niet meegeteld. Vorig jaar zijn 545 damherten geteld, leder voorjaar gaan vrijwilligers de natuurgebieden in de Kop van Schouwen in om damherten en reeën te tellen. Afgelopen week end zijn zo'n tachtig vrijwilligers (jagers, medewerkers van Staats bosbeheer en Natuurmonumen ten en anderen die betrokken zijn bij de natuur) op drie verschillen de tijdstippen aan de slag gegaan. Vrijdagavond is het eerste 'telmo- 'Met de reeën in de kop van Schouwen gaat het al een paar jaar niet zo goed' ment' en Theo de Kuiper en Wil liam van der Hulle lopen het na tuurgebied Watergat bij Renesse binnen. Zodra ze de verharde weg hebben verlaten doemt een grote grote groep herten aan de horizon op. De dieren stuiven met hoge snelheid over de duinvlakte. „Moet je kijken wat een enorme groep, onvoorstelbaar. Het lijkt hier wel de steppe in Afrika", zegt De Kuiper. De onrust is waar schijnlijk ontstaan omdat aan de andere kant van de vlakte ook tel lers zijn gaan zitten. In het hele na tuurgebied Kop van Schouwen (in clusief De Schelphoek en de aan zet van de Brouwersdam) zitten vrijwilligers op hun post. Het ge bied is onderverdeeld in vakken en iedere teller heeft zijn eigen vak. Sommige tellers lopen door de bossen om daar de dieren te spotten. De Kuiper en Van der Hulle tellen in een gebied waar ook koeien lo pen. Op het eerste gezicht lijkt er geen damhert of ree te lopen, maar met de verrekijker erbij blij ken er heel wat damherten tussen de koeien te lopen. Niet zo ver wonderlijk, want de dieren wor den bijgevoerd met witlofwortels en zo'n smakelijk hapje laten de damherten zich niet ontzeggen. Het tellen is lastig. Het terrein is niet vlak en een deel van de die ren gaat schuil achter heuveltjes. Soms zie je alleen een groot gewei boven het gras uitsteken. Het tel len neemt ongeveer twee uur in beslag, tot zonsondergang. De hele tijd speuren de vrijwilligers de ter reinen af en op gezette tijden wor den officiële tellingen gedaan. „Dat noteren we met de tijd er bij op lijsten en die leveren we straks allemaal in." Door tijden en plek ken te noteren, wordt voorkomen dat er dubbeltellingen zijn. In hun eigen gebied komen De Kuiper en Van der Hulle tot 40 damherten. Een klein stukje ver derop loopt echter een veel grote re groep van zo'n 75 beesten die vanuit de telpost goed te zien zijn. „Maar die vallen onder Biesterveld en dat wordt geteld door ande ren." De Kuiper veert ineens op. „Ik zie een slechtvalk", zegt hij enthou siast. „Mijn dag, wat zeg ik, mijn weekend is helemaal goed." Het aantal reeën dat gezien wordt is sterk in de minderheid. Over het hele weekend worden 273 ree ën geteld. Dat zijn er 14 meer dan vorig jaar. Het gaat al een paar jaar niet goed met de reeën in de Kop van Schou wen. De beesten worden door de grotere damherten uit de natuurge bieden verdreven in de richting van de polders. „En er worden steeds meer stuifduinen gemaakt, waardoor de schuilplekken in de struiken verdwijnen", zegt Her man Jorissen, voorzitter van de hoefdiercommissie. „Je ziet nu veel magere beesten. Stress, voed seltekort, je ziet steeds meer die ren die verhongeren." Damherten in Zeeland Twee damherten op een terrein aan de Hoogeboomlaan in Renesse. In Zeeland komen damherten alleen in de Kop van Schouwen en in de Manteling voor. In de Kop van Schouwen is plaats voor 325 damherten, er leven nu 767 exemplaren. »- Om het aantal damherten daar te verminderen is afgelopen winter voor het eerst na lange re tijd weer gejaagd op een smalle strook grond buiten de natuurgebieden. In die periode zijn 17 dieren ge schoten. De rest liep in gebie den waar de provincie de jacht niet toestaat. Op reeën wordt niet gejaagd. In de Manteling mag wel ge jaagd worden. Daar is de popu latie damherten de afgelopen winter teruggebracht tot 80 exemplaren, een evenwichtig aantal voor dat gebied. foto's Melita Lanting Theo de Kuiper (links) en William van der Hulle aan het tellen bij het Wa tergat in Renesse. GOES - Sint Marie in Goes, het cen trum voor onderzoek en behande ling van kinderen en jongeren met gehoor-, taal- en spraakstoornis sen en autisme houdt zaterdag 15 maart open huis. De Zeeuwse ves tiging van de Brabantse instelling bestaat sinds vier jaar. Sinds 2006 is het centrum gevestigd aan de Schaepmanstraat, na inwoning bij het Audiologisch Centrum. Het centrum onderzoekt kinderen met communicatieproblemen op zo jong mogelijke leeftijd, liefst vanaf twee jaar. Tijdens rondleidingen horen bezoekers over de doel groep, de behandelingen en de zorg die Sint Marie biedt. Het open huis duurt van 11.00 tot 16.00 uur. 'Koppel initiatieven en maak duikplekken aantrekkelijker' door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie gaat meer werk maken van het duiktoe- risme in Zeeland. Door de samenwerking op divers gebied te stimuleren, hoopt ze meer economisch voordeel te ha len uit de populaire tijdsbesteding. De Nederlandse Onderwatersport Bond is gevraagd een masterplan op te stellen voor de nabije toe komst. De NOB neemt als uit gangspunt dat Zeeland bij iedere duiker over vier jaar in de top drie van favoriete bestemmingen moet staan. Volgens woordvoerder Rob Aarsen kan dat onder meer worden be reikt door bestaande initiatieven te koppelen en duikplekken aan trekkelijker te maken. Dat begint met het plaatsen van steigers on der aan de dijk om de waterkant beter toegankelijk te maken, aldus Aarsen. Ook de mogelijkheden 1^ Duikbond NOB maakt in op- dracht van de provincie een plan, op basis waarvan Zeeland de con currentie aangaat met de popu lairste duikbestemmingen. voor arrangementen met plaatselij ke horeca, bootverhuurders en nautische opleidingscentra kun nen beter worden benut. In Zeeland worden nu naar schat ting zo'n miljoen duiken per jaar gemaakt. Aarsen benadrukt dat het niet specifiek de bedoeling is nog meer duikers naar de provin cie te halen. „Maar veel eerder om de sport beter te benutten vanuit economisch en toeristisch perspec tief." Wanneer duikplaatsen goed worden ontsloten, onstaat er bo vendien een betere spreiding. Daar mee zouden overlast veroorzaken de concentraties (zoals bij Den Os- se en Goes op mooie dagen), kun nen worden voorkomen. In Middelburg wordt woensdag een symposium gehouden over de toekomst van de duiksport. De uit komst dient als basis voor een breed gedragen masterplan. OWBSCHBIJDïNDI ïïiïj 14 ZAT. 15 MAART '08 "Ti [T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43