landschappen in Cappadocië 19 reizen m S 2f Reageren? redactie.reizen@wegener.nl reizen@wegener.nl |p| 024-3650360 §««#1 PZC Zaterdag 8 maart 2008 Mannen spelen een spelletje backgammon. Scharen- en messenslijper in Kaymakli. Een hond piest tegen een paaltje, een verdwaalde kip pikt wat van haar ga ding is. De scharensliep slijpt zijn messen, de koopman poetst zijn mandarijnen. Een groepje oude mannen, de kle ding even gemeenschappelijk grijs als hun haar, bespreekt de dingen van alledag. Ietwat jongere man nen spelen backgammon op de hoek van de straat, pal voor het kof fiehuis. Nog jongere lieden gapen ons alleen maar aan. Zaterdagochtend, elf uur, Kaymak li. Ver weg bestrijdt het Turkse le ger Koerden in Irak, maar hier heerst vrede. Op de rommelige straat en in sobere winkeltjes, ge specialiseerd in alles en niets, trekt het leven ongestoord verder. Het frêle zonlicht legt voorzichtig de vale kleuren bloot van tapijten, bloesjes en broeken. We scharrelen wat rond over de piepkleine markt en staan even stil bij sokken waar de letters Cappadocië in zijn gebor duurd. Friemelen aan iets dat op een wegenkaart lijkt, maar net zo makkelijk een spelletje ganzenbord zou kunnen zijn. Met veel kijken en weinig kopen, bevestigen wij het clichébeeld dat Turken toch al van Hollanders hebben. We zijn hier voor de ondergrondse steden. Christenen groeven ze uit in het zachte, vulkanische tufsteen om zich te verschuilen voor de Ara bische en Perzische vijand. In heel Turkije zijn er inmiddels 36 bloot gelegd, 10 daarvan zijn open voor het publiek. De steden zijn waar schijnlijk tussen de zesde en tien de eeuw uitgegraven en vermoedt wordt, dat er nog diverse onbeken de onderaardse woonplaatsen moe ten zijn. Die van Kaymakli is, als één van de eerste toegankelijke, sinds 1964 te bezichtigen. Het kan zonder gids. In de schaars verlichte holen is iets wat op een markering lijkt aangebracht, maar een sprekende uitleg is wel zo handig. „Daar slie pen ze", wijst onze gids Mehmet op een uitgehakte bedstee. Door een labyrint van smalle, steile en kronkelige gangetjes lopen we steeds verder de diepte in. Door zit kamer, paardenstal en kerk. „Daar werd wijn gemaakt, hier stonden de kruiken." Zwart geblakerde plekken verraden waar fakkels of kaarsen brandden. De keuken kent een groot gat voor het vuur en de rook verdween door de schachten, waarvan som mige 80 meter hoog. Deze gaten werden ook gebruikt voor de aan- en afvoer van allerlei spullen. In de zijkanten ontwaren wij uitgehou wen traptreden. Bij de bouw was dit de enige toegangsweg. De gan gen werden afgesloten met grote molenstenen, waarvan enkele nog steeds aanwezig, die op hun kant voor de entree werd gerold. Acht verdiepingen telt deze schuil plaats, vier zijn toegankelijk ge maakt. Ongeveer honderd mensen konden het hier een kleine drie maanden uithouden, denkt men. Met de komst van de Turken raak ten de steden in de dertiende en veertiende eeuw in on bruik. Archeologen trachten nog steeds alle geheimen te ontfutse len, maar het wordt ze niet makkelijk gemaakt want inscripties, muur schilderingen of andere informatie ontbreekt. Van deze fascinerende ondergrondse steden naar de niet minder in trigerende rotswoningen is niet zo'n grote stap. Op diverse plekken, zo als bij Uqhisar en Pasa- bag, bezoeken wij deze voorlopers van wat wij nu appartementen zou den noemen. Zowel in rotswanden als in solitai re megagrote rotsblok ken zijn kamers uitge hakt. Met veel pijn en moeite, en enige vrees, wurmen we ons in een nau we schacht en hijsen ons letterlijk naar zo'n bovengelegen vertrek. Een kale ruimte, ooit een woonka mer. Meer sfeer proeven we bij Göreme, waar de oude heer Kurlugun nog steeds in zo'n rotswoning verblijft. Dat haalde zelfs de New York Times, waarvan een vergeeld knip sel aan de muur getuigt. De conver satie verloopt moeizaam, want wij spreken geen Turks en veel Engelse woorden is de holbewoner niet meester. In tegenstelling tot veel andere Turken spreekt hij geen Nederlands. In Göreme ligt ook een openlucht museum, waar vroeger een belang rijk kloostercentrum was geves tigd. We klimmen er van de ene naar de andere uitgehouwen kerk, waar nog niet zo gek lang geleden fraaie fresco's uit de elfde eeuw zijn blootgelegd. In de duivenvallei, iets voor Güver- cinlik, komen wij ook tientallen van deze 'duiventil-woningen' te gen. Ooit verzamelde de lokale be volking duivenpoep voor de mest. Ruim zeshonderd van deze caves liggen in dit weerbarstige land schap verspreid, vierhonderd daar van zijn inmiddels opgekocht door buitenlanders die er een apparte mentje, cafeetje, restaurantje of ho telletje in hebben gevestigd. Zoals Ahab in U^hisar, waar we de Sema-dansers, beter bekend als de Derwisj. Getooid in hun witte gewaden, en geelgrijze fez, zwieren ze door de ruimte. Istanbul straffe Turkse koffie met een bana- nenlikeur wegspoelen. Als lunch eten wij Testi Kebabi, Lamb Kire- mit en Turkse pizza in Ürgüp. In de driehoek Avanos, Ürgüp, Ne- vsehir lopen we tegen dat eigenaar dige landschap aan waar Cappado cië het alleenrecht op heeft. Wij al thans hebben al deze wonderlijk gevormde natuurlijke elementen nergens anders ontmoet. Zo staan er grote rotspilaren, die soms veel weg hebben van fallussen. Niet voor niets heet het hier 'liefdesval lei'. Eeuwenlang gegeseld door wind en regen hebben deze kolommen hun mannelijke vorm gekregen. Weer andere worden feeënschoor- stenen genoemd, vanwege het merkwaardige hoedje van basalt steen dat in wankel evenwicht bo venop de iele punt van een tufste nen rots balanceert. Zo nu en dan dondert er één naar beneden, zoals het landschap hier voortdurend verandert. Nog een handvol generaties en de natuur heeft deze rotsformaties zodanig op de proef gesteld, dat er weinig Sulu|aray ^va Nevse Uqhisar J Göre Ka vak (Jardak Bahqeli A Kizilcin Özii Öziüce Kaymakli GEORGIE GRIEKEN LAND Ankara TURKIJE Izmir Antalya Nevsehir SYRIË IRAK CYPRUS meer van over zal zijn. Boven dit surrealistische landschap maken we 's ochtends vroeg een vaart met een heteluchtballon. We klimmen naar zo'n 8.000 voet (2,5 kilometer) en weten ons omringd door een vitrage van nevel en zon nestralen met ver aan de einder hoog besneeuwde toppen die als wakers uit de wolkenflarden prie men. Diep, diep beneden ons glijdt het landschap voorbij met oranjebruine heuvels, diep uitgesle pen geelgrijze kloven en zilverkleu rige rotsen. In Avanos, het pottenbakkers- en keramiekdorpje van de streek, lo pen we tegen een bizarre verzame ling aan: vrouwenhaar. Pottenbak ker Galip Körükgü heeft, verspreid over diverse vertrekken, ettelijke duizenden plukjes haar aan muren en plafonds hangen. Met naam kaartje en datum. Het is maar wat je leuk vindt, wij kwalificeren het als luguber. Onder de indruk geraken wij ook, maar dan meer spiritueel, bij het aanschouwen van de Sema-dan- sers, beter bekend als de Derwisj. Getooid in hun witte gewaden en geelgrijze fez, zwieren ze door de ruimte, voortdurend op een been rondjes draaiend. Alleen het pu bliek wordt duizelig. Bedelmonniken noemen wij deze volgelingen van de islamprofeet en dichter Mevlana. Geheel volgens de tradities van deze rituele Se- ma-dans, worden vier fasen afge werkt, waarbij de dansers uiteinde lijk al rondzwaaiend in een trance lijken te geraken. Om zich na af loop al mediterend geheel aan God te wijden. M? SM Los van de fascinerende land schappen die Cappadocië biedt, kun je er ettelijke avontuurlijke en sportieve activiteiten ont plooien: canyoning, paardrijden, hiken, quadrijden, ballonvaren en mountainbiken. Diverse reisorganisatoren bieden de regio aan. Zie daarvoor de reisbureaus. Voor meer informa tie: Turks Verkeersbureau, www.welkominturkije.nl en www.goturkey.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99