Gemengde gevoelens bij vijf jaar tunnelen spectrum 2 w 'Je kon moeilijk nee zeggen, hè?' 'Hier stond het huis van oma' PZC Zaterdag 8 maart 2008 Kósten: 725 miljoen (exd. btw) rolopbrengsten tot 20321 Ï2003: ruim 3,2 miljard 1 ^Totaal rendement: 8,2% Middelplaat Pas van Terneuzen Terneuzen Zeeuws-Vlaanderen Maximaal hellingspercentage 4,5% t Diepste punt op 60 meter onder NAP Tunnel is 6,6 km lang j Buizen elk 11 meter in doorsnede ■mmm Sara Loof-Dekker Sara Loof uit Terneuzen was nogal overdonderd door al de aandacht, die zij en haar zus Neeltje Suzan- na kregen toen tunnelbouwer (Combinatie Middelplaat Wester- schelde de twee boren naar hen wilde noemen. „Dat hoefde voor ons niet echt, maar je kon moei lijk nee zeggen, hè? Ik rijd nog wel eens een enkele keer door de tun nel, maar echt leuk vind ik het niet. Het is zo lang en ook wel donker. Het doet me denken aan zo'n bergtunnel." Neeltje Suzanna Dekker De familie Dekker boerde in de Nieuw-Neuzenpolder bij Terneu zen. Dat vervult Neeltje Suzanna Dekker nog altijd met sentiment. „Rijd ik nu door de tunnel, dan denk ik: 'Daar stond het huis van oma'." Ze noemt de heisa rond de vernoeming van de tunnelboren 'een leuke ervaring'. Maar er was ook een dubbel gevoel. „De grond werd gepacht door een neef en het was lang onduidelijk hoe hij zich zou redden. Uiteindelijk kon hij ergens anders gaan boeren. Dat was een enorme opluchting." Een vaste verbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland biedt onvermoede kansen. Dat was de verwachting vóór de bouw van de tunnel. En nu? door Wout Bareman en Ben Jansen Vijfjaar na de opening van de Westerscheldetunnel durft eco nomiegedeputeerde Marten Wiersma de balans wel op te ma ken. „In economisch opzicht heeft de tun nel de overkanten in Zeeland zeker bij el kaar gebracht, maar in het sociale verkeer vallen de effenen me wat tegen." Wiersma is het niet eens met de in Zeeuws-Vlaanderen vaak gehoorde klacht dat de tunnel werkgelegenheid naar Mid den-Zeeland zuigt. „Dat is wel een erg makkelijke constatering. Er zijn voor be drijven en organisaties meer argumenten voor een beslissing over een verhuizing dan alleen de infrastructuur." Uit contacten die hij met het bedrijfsleven heeft, spreekt louter tevredenheid over het feit dat - kleine incidenten daargelaten - een permanente verbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Zeeland beschikbaar is. Wiersma erkent dat econo mische actviteiten in Zeeuws-Vlaanderen de neiging hebben zich uit het westen en het oosten naar de Kanaalzone te verplaat sen. „Die trek van de flanken naar het cen trum was niet de bedoeling, maar wel een gevolg. Daar zullen we op moeten letten." Jan Bruurs en Paul Geertman van de Ka mer van Koophandel stellen vast dat de wisselwerking tussen Walcheren en West-Zeeuws-Vlaanderen is verdwenen. Bruurs: „Wanneer alle campings op Wal cheren vol waren, gingen kampeerders vroeger met de boot naar de overkant, en vanuit West-Zeeuws-Vlaanderen deden toeristen een dagje Walcheren. Dat ge beurt nu veel minder." Volgens Geertman zijn de arbeidsmarkten van beide zijden van de Westerschelde aardig tot één ge heel aan het groeien. De woningmarkt bleef tot nu toe evenwel gescheiden. Een sprekend voorbeeld: chemiegigant Dow Benelux in Terneuzen wierf vorig jaar 137 nieuwe werknemers, van wie er 80 besloten buiten de regio te blijven wonen, in Zeeland boven de Westerschelde of in West-Brabant. Het aantal arbeidsplaatsen in de Kanaalzone blijft sinds de ingebruik name van de tunnel schommelen rond de 28.000; van groei is geen sprake. Ondernemerswoordvoerder Bram Stoffels: „Maar er staat veel op stapel natuurlijk. Denk aan uitbreidingen bij Dow, de glas tuinbouw... dat kan de werkgelegenheid een nieuwe impuls geven. En al die plan nen, die Terneuzen als regiostad aantrekke lijker moeten maken natuurlijk: het Schel- deffont, het Schuttershof, de skipiste, de Markt en de Kop van de Noordstraat." Stof fels hoort van ondernemers geen klachten over wegtrekkende klandizie, integendeel. Er worden steeds meer 'overkanters' gesig naleerd in met name het stadscentrum. Natuurlijk trekken flink wat Zeeuws-Vla mingen richting Middelburg en vooral Goes. „De Mediamarkt in Middelburg is een trekker van formaat, hoor ik. En de ge zelligheid van Goes missen wij hier nog wat; maar daar wordt aan gewerkt!" Het Terneuzense raadslid Pim Broekhuy- sen (onafhankelijk) maakte zich zorgen over het vertrek van instanties als de doua ne, de marechaussee, de Grontmij, een deel van Rijkswaterstaat, de Kamer van Koophandel en het CWI. „Die zorgen heb ik nog steeds. Denk aan het waterschap. Maar ook de discussie over een ziekenhuis- fusie zal zich herhalen." In economisch opzicht heeft de Westerscheldetunnel aan de verwachtingen voldaan. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90