Binnenland Leegloop uit leger is 'zorgelijk' groot Gehandicapte Kamer wil aanpak van vieze brommers Nieuwe regels raken Goese stoomtrein niet OM onderzoekt brand Armando Museum Junks mogen vrij rondlopen in Beilen SP-jongeren in actie Moordenaar van tegen mosquito's Wisman in cassatie WELKE OPLEIDING WIL JIJ ZIEN? hogeschoolrotterdam.nl overtref jezelf 6 I Zaterdag 8 maart 2008 pzc Gehandicapte voetballertjes in Enschede zijn voor het karretje gespannen van een criminele tweeling. Justitie onderzoekt nog of de tweeling vervolgd kan worden. Slachtoffer Berrie doet zijn verhaal. A Is hij niet zou mee werken, dan zouden de zigeuners langsko men om hem in el kaar te slaan. Dat mijn naam staan", vertelde hij zijn onthutste familie. Hij vertelde ook dat hij niet verder wilde, maar dat hij bang was. Ze hadden hem ook gevraagd vijfduizend euro te pin nen bij het grenswisselkantoor of Holland Casino. Dat heeft hij uit eindelijk niet gedaan. Hij was in die tijd zelfs zo angstig dat hij ondanks de bescherming van zijn Mechelse herder Floortje niet meer alleen thuis durfde te zijn en door de stad ging zwerven en ging drinken. „Hij was zo bang dat ze aan de deur zouden ko men", zeggen Rita en Rebecca. Kort na de biecht thuis, kreeg hij een telefoontje van de tweeling. Hij moest naar het postkantoor ko men omdat er een auto op zijn naam gezet moest worden. De fa- Defensie kan op termijn missies mogelijk niet meer geheel uitvoeren. den haag - Het aantal militairen dat het leger verlaat is 'zorgelijk hoog'. Op termijn kan Defensie daardoor mogelijk de opgedragen taken en missies niet meer geheel uitvoeren. Dat blijkt uit een brief van staatssecretaris Jack de Vries van Defensie, die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. In 2007 namen zo'n 3700 militai ren ontslag. Ook viel de werving tegen. Terwijl zes- tot zevendui zend nieuwe rekruten nodig wa ren, werden er maar vijfduizend aangenomen. Daardoor loopt het personeelstekort op tot bijna 1350 mensen. Op dit moment is de krijgsmacht op ongeveer 85 procent van de ge wenste militaire personele sterkte, schrijft De Vries. Defensie heeft echter meer militairen in dienst Onderzoek: scooters vervuilen meer dan auto's en vrachtwagens. DEN HAAG - Minister Jacqueline Cramer van Milieu moet de strijd aanbinden met milieuvervuilende bromfietsen. Dat vindt een meerderheid in de Tweede Kamer. Groenlinks maakte gisteren be kend dat het samen met CDA, PvdA en Christenunie een vragen lijst heeft neergelegd bij de minister en bij staatssecretaris Ti neke Huizinga (Verkeer). De partijen vinden dat de be windspersonen zich in Nederland en in EU-verband hard moeten maken voor het tegengaan van fijn- stofvervuiling door brommers. Recent onderzoek van de Fietsersbond en de Universiteit Utrecht toonde aan dat brommers en scooters meer ultrafijn stof uit stoten dan vrachtwagens en twee keer zo veel als een gemiddelde au to. In twaalf middelgrote steden re gistreerden de onderzoekers de uit stoot die fietsers en automobilis ten te verwerken kregen. De fietser krijgt de ultrafijne stof niet alleen binnen als hij wordt ge passeerd door een brommer of vrachtwagen, maar ook als hij naast zo'n vervoermiddel staat te wachten bij een stoplicht. Dan kan de concentratie in de lucht tien keer zo groot worden, zeggen de onderzoekers van de universiteit en de Fietsersbond. Minister Jacqueline Cramer van Milieu moet de strijd aanbinden met milieuvervuilende bromfiet sen. Dat vindt een meerderheid in de Tweede Kamer. die nu tussen functies in zitten of een opleidingstraject volgen. Het ministerie gaf drie miljard eu ro uit aan salarissen. Door de on derbezetting was daar vijf procent van over, wat echter weer voor per soneel is ingezet. Het wordt ge bruikt voor maatregelen om men sen aan Defensie te binden, zoals bonussen, en voor het extern inhu ren van personeel. De leegloop van het leger begon ongeveer drie jaar geleden, toen ook het aantal gevaarlijke uitzend ingen naar gebieden als Irak en Af ghanistan toenam. De risico's en vooral de hoge kans herhaaldelijk te worden uitgezonden - de 'uit- zenddruk' - zijn de voornaamste redenen voor militairen om ont slag te nemen. Door de economi- Defensie maakt zich zorgen over het hoge aantal militairen dat ontslag neemt. Een van de oorza ken is de kans om herhaaldelijk te worden uitgezonden. door David Duijnmayer DEN HAAG - Nieuwe veiligheids voorschriften bedreigen het voort bestaan van een groot aantal stoomtreinmaatschappijen. Vanaf 1 april mogen stoomtreinen zonder automatische treinbeïn vloeding (ATB) niet meer op het hoofdspoor rijden. ATB is een veiligheidssysteem, dat ingrijpt als een trein door een rood sein rijdt. „De kosten zijn voor veel stoomtreinmaatschappij en niet op te brengen", zegt een woordvoerder van de Zuid Lim burgse Stoomtrein Maatschappij (ZLSM). Voor de Stoomtrein Goes Borsele (SGB) heeft de maatregel geen di recte gevolgen, omdat de trein nau welijks gebruik maakt van het hoofdspoor. „Wij rijden op ons eigen traject en dat is niet uitgerust met ATB", zegt medewerker Reinier Zonder- sche groei in Nederland is het bo vendien gemakkelijker geworden werk in de burgermaatschappij te vinden. Vooral landmachtmilitairen met ervaring houden ermee op. Ook bij de gespecialiseerde technische functies, zoals monteurs van Apa che-helikopters, bestaan grote te korten. De Vries wil 'permanente actie voor zowel werving als be houd en ook terugkeer van militai ren', zo zegt hij deze week in de Defensiekrant. Ook zou het uniform moeten te rugkeren in het dagelijks straat beeld. „Met het zichtbaar maken van het uniform laat je zien trots te zijn op het bedrijf. Daarmee creëer je draagvlak." De staatssecre taris heeft ondanks het teruglo pend aantal aanmeldingen wel de indruk dat het beroep van militair meer 'leeft' sinds Nederlandse militairen op grotere schaal wor den uitgezonden naar het buiten land. van van de Zeeuwse stoomtrein. „Bovendien rijden onze treinen maximaal dertig kilometer per uur en werkt ATB pas boven de veer tig. Dat is ook vaak de oorzaak van ongelukken. Treinen gaan bij het in- en uitrijden van stations niet harder dan veertig. Als ze dan door een rood sein rijden, grijpt het systeem niet in." Concrete plannen om de treinen te voorzien van ATB heeft de Stoomtrein Goes Borsele dus niet. Zondervan: „We willen in de ver re toekomst misschien wel vaker hoofdlijnritten gaan uitvoeren. Nu komt dat incidenteel voor. Tegen die tijd zullen we wel zorgen dat we aan alle regels voldoen, maar op dit moment is het voor ons niet echt van belang. Het is wel een groot probleem voor collega's die alleen op hoofdlijnen rijden, zoals de Stoom Stichting Neder land uit Rotterdam." was wat Berrie Talman (30) te ho ren kreeg van de criminele twee ling van 36 jaar. Berrie is een van de tien spelers uit het G-team van Rigtersbleek die in handen zijn gevallen van dit duo en die gedwongen werden mee te doen aan oplichting. Ze be taalden de gehandicapten om con tracten af te sluiten en aankopen te doen en kentekens op hun naam te laten zetten. Daarbij wer den anderen voor vele tienduizen den euro's gedupeerd. Berrie's moeder Rita en zijn zus Rebecca, die hem begeleiden zodat hij zelfstandig in Enschede kan wo nen, vertellen wat er is gebeurd. Berrie die een vorm van het syn droom van Down heeft, kwam in oktober bij Rigtersbleek. Hij viel er in de criminele armen van de tweeling die zich rond het team be woog en al diverse spelers klusjes voor zich had laten opknappen. Berrie zou per keer dat hij een au to op zijn naam zette, twintig euro krijgen. Geld heeft hij slechts een keer gekregen. Het was juist in die tijd dat politie en bestuur in de gaten kregen wat er speelde. De spelers moesten bij elkaar in de kantine komen waar het bestuur vertelde over de twee broers en waar werd gevraagd naar ervaringen. Maar er werd vooral 'nee' geschud. Kort daarop biechtte Berrie thuis op dat ook hij betrokken was ge raakt. „Ik heb een aantal auto's op UTRECHT - Het Openbaar Ministe rie in Utrecht stelt een nader on derzoek in naar de brand in okto ber in de Elleboogkerk in Amers foort. De kerk was het onderko men van het Armando Museum. Tot het onderzoek is besloten om dat de bevindingen van de politie en die van de verzekeringsmaat schappij verschillen. Bij de brand gingen 63 werken van Armando verloren. ROTTERDAM - De jongerenorganisa tie van de SP, Rood, voert op www.mosquitoweg.nl actie tegen 'mosquito's'. Deze kastjes produce ren een hoge toon met de bedoe ling hangjongeren uit de buurt te houden. Alleen jonge mensen kun nen het irritante geluid horen. Vol gens Rood hebben zestig gemeen ten zo'n driehonderd mosquito's geplaatst. ASSEN - Uitbehandelde drugsver slaafden mogen vrij rondlopen bui ten resocialiseringskliniek De Heu- ve in Beilen. Dat heeft de voorzie- ningenrechter in Assen gisteren be paald. De rechter heeft de afspraak die de gemeente en de GGZ maak ten over het binnenhouden van de junks uit de Randstad, nietig verklaard. Die afspraak is in strijd met de grondwet die bepaalt dat mensen zich vrij mogen bewegen. NIEUW-BUINEN - De 47-jarige man die donderdag werd veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf met tbs voor het verkrachten en ver moorden van de twaalfjarige Su zanne Wisman, gaat in cassatie bij de Hoge Raad. Dat maakte zijn ad vocaat Hans Klopstra gisteren be kend. De man werd veroordeeld voor het gerechtshof in Leeuwar den. SURF NAAR DE SITE EN LAAT WETEN OF JE KOMT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6