De Die is opeens dicht bij Peking 50 I Zaterdag 8 maart 2008 PZC Stefan de Die wil zijn olympische droom verwezenlijken. Is het niet dit jaar, dan in 2012. foto Emiel van Lint Terneuzense zwemmer kan via time trials in estafetteploeg komen. door Roeland van Vliet AMSTERDAM - Het zou zomaar kun nen dat Stefan de Die uitgerekend op de Olympische Spelen zijn de buut maakt in het internationale zwemmen. Om die curiositeit ge stalte te kunnen geven, moet de 2i-jarige Terneuzenaar over ander halve week wel heel hard gaan in Eindhoven. „Maar waarom zou dat niet lukken", vraagt hij zelfver zekerd. „Ik heb een droom en ik geloof dat die ook kan uitkomen." De Die doet in de lichtstad, waar vanaf 17 maart het EK langebaan wordt gehouden, mee aan de time trials van zowel de 100 als de 200 meter vrije slag. De puur Neder landse selectiewedstrijden, die ei genlijk niets met het EK te maken "nebben, zijn bedacht om tot twee sterke olympische estafetteteams te komen. De Die haalde wel de EK-limiet op de 100 en 200 meter, maar mag vanwege de grote concurrentie niet meedoen aan het toernooi zelf „Wel is het voor mij nog mo gelijk om in een estafetteploeg voor Peking te komen", vertelt hij voorafgaand aan een training in het Amsterdamse Sloterparkbad. „Ik moet daarvoor een olympische limiet - 50,21 op de 100 meter en 1.50,87 op de 200 meter - halen én sneller zijn dan enkele andere jon gens." Dat is nogal een opgave. Op de 100 meter is het persoonlijk record van de vrije-slagzwemmer 51,10; op de dubbele afstand 1.51,78. De Die: „Ik weet dus dat ik op beide nummers bijna een seconde snel ler moet zwemmen dan ooit." Daarbij komt dat hij op beide af standen als achtste (en laatste) ge plaatst is en dus nog wat anderen moet inhalen om bij de beste vijf 'Ik heb een droom en ik geloof dat die ook echt kan uitkomen' zwemmers te komen. „Maar dat zie ik als een voordeel", zegt De Die. „Ik heb niets te verliezen. Op de jongens op plek vier, vijf en zes staat de druk." Afgelopen weekeinde heeft de Ter neuzenaar in Wachtebeke („een wedstrijd lekker dicht bij huis") al zijn visitekaartje afgegeven. „Gelet op mijn pr's stelden mijn tijden daar misschien niet veel voor, toch waren de 51,7 en 1.53,6 bijzonder hoopgevend", stelt De Die. „In zo'n testwedstrijd aan het eind van een zware trainingsperiode is het logisch dat je nog niet zo heel Paspoort voor Peking Naam: Stefan de Die Geboortedatum: 15 juni 1986 Woonplaats: Amsterdam Studie: HBO Sport, Management en Ondernemen (tijdelijk afgebroken) Olympische disciplines: 100 en 200 meter vrije slag. Belangrijkste resultaten: Nederlandse titel op 200 meter vrije slag kortebaan (2006), kwalificatie op 100 meter vrije slag voor EK langebaan van 2008 (doet niet mee vanwege grote concurrentie in Nederland). hard gaat. Alle arbeid zit dan nog in je lichaam. Maar bouw ik vervol gens nog zo'n twee weken af naar een toernooi en las ik voldoende rust in, dan win ik doorgaans zo'n drie procent. Dat dat in het verle den zo was, is geen garantie voor nu, maar met deze rekensom wordt wel duidelijk dat ik een olympische limiet kan halen." De Die traint sinds tweeënhalf jaar bij het Nationaal Zweminsti- tuut Amsterdam. Hij is daar ploeg genoot van onder anderen Bas van Mooiste olympische herinnering? „Die heb ik aan de gouden races van Pieter van den Hoogenband. De beelden daarvan heb ik vaak teruggeke ken. Ik doe dat bijvoorbeeld in de periode kort voor een wedstrijd. Het zien van die wedstrijden helpt bij het krijgen van het goede gevoel." Meedoen is belangrijker dan winnen? „Mocht ik deze Spelen halen, dan gaat dat voor mij zeker op. Het is irreëel om iets anders te zeggen. Maar over vier jaar - als ik met Londen voor de deur nog steeds zo goed zwem - denk ik misschien wel heel anders." Al eerder in China geweest? „Nee." PZC Rolant Quist, Oonja Odijk Velthoven, Joost Reijns en Sebasti- aan Verschuren, met wie hij straks in Eindhoven de concurrentieslag aangaat. Omdat niemand voor el kaar wil onderdoen, vliegen op de trainingen de vonken ervan af „luist door de concurrentie drij ven we elkaar op. Ik heb het idee dat we er allemaal harder van gaan zwemmen. Daarom ben ik ook zo benieuwd over hoe het in Eindho ven gaat lopen. Pieter van den Hoogenband steekt er op beide on derdelen met kop en schouders bo venuit, maar alle anderen liggen dicht bij elkaar." De kracht van de 1 meter 99 lange De Die ligt bij zijn startsnelheid. „Ik kan snel openen", vertelt hij. „Als ik een 200 meter zwem, moet ik het hebben van de eerste 100 meter. Ik geef dan al bijna alles, waarna het in de rest van de wed strijd een kwestie van overleven is. Bij de 100 meter gaat het net zo: eerst alles eruithalen, dan dood gaan. Ik kan wel mijn krachten net jes proberen te verdelen, maar dat werkt bij mij niet. Mijn trainer heeft ook het liefst dat ik mijn race zo 'scheef opbouw en ik voel me er ook het lekkerste bij. Zo zal ik het dus ook in Eindhoven doen." Dat de Zeeuws-Vlaming zijn stu die Sport, Management en Onder nemen tijdelijk heeft stopgezet, geeft aan hoe ver hij gaat om zijn olympische droom te verwezenlij ken. „Ik wil nu eenmaal niet twee din gen half doen." Maar mocht het op 19 en 21 maart op een nacht merrie uitlopen, dan heeft De Die nog altijd uitzicht op Londen 2012. Hij is dan pas 26. „Ik had twee jaar geleden nooit gedacht dat ik zo dicht bij kwalificatie voor de Spe len zou komen. Ik heb dus in de tussentijd grote stappen gemaakt. En waarom zou ik dat in de ko mende vier jaar niet kunnen blij ven doen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68