het ein<| van hun Smith naast podium Nederland Schaatssters zijn aan Canadees Wotherspoon geeft concurrentie het nakijken. nagano - Jeremy Wotherspoon was gisterochtend superieur op het WK afstanden in Nagano. Hij werd, zoals verwacht, wereldkam pioen op de 500 meter. De Canade se schaatser was de beste over de twee ritten. Als enige reed Wotherspoon in de haast lege M-Wave twee keer on der de 35 seconden: 34,78 en 34,68. Hij haalde daarmee zijn eerste mondiale titel binnen sinds zijn sabbatical die hij vorig jaar nam. „Ik wist dat ik dit kon. Anders was ik niet teruggekeerd op de baan", sprak hij. De Nederlanders deden niet mee in de strijd om de podiumplaat sen. Van het drietal bracht Jacques de Koning het er met de twaalfde positie in de eindrangschikking nog het beste vanaf Simon Kui pers werd vijftiende, Jan Smeek- ens zestiende. „Op de 500 meter doen wij niet echt mee", zei Kuipers naderhand. „Dat wisten we. Toch had ik, wat mezelf betreft, graag gezien dat het verschil met de wereldtop wat minder was geweest. Vooral mijn eerste race viel tegen. De tweede was beter, dat is in elk geval goed voor het vertrouwen." Kuipers start in Nagano ook nog op de 1000 en 1500 meter. „Dat zijn toch meer mijn afstanden. Met het oog daarop ben ik blij dat ik aan de 500 heb meegedaan. Ik heb kunnen wennen aan het ijs, dat hier heel zacht is. Gezien mijn lengte bepaald niet ideaal. Maar ik weet in elk geval wat me te wach ten staat." Slopende seizoen eist zijn tol tijdens WK afstanden. door Eric de Jager nagano - Een veldhospitaal langs de baan zou niet misstaan voor sommige deelnemers aan het WK afstanden in Nagano. Na een lang en slopend seizoen lopen veel schaatsers op hun tandvlees. Ireen Wüst bijvoorbeeld, die zich op de eerste dag stukliep op de 1500 meter en gisteren haar twee de wedstrijd op de 3000 meter snotterend afzegde. En haar team genote Renate Groenewold die met een hoest die uit haar tenen leek te komen menig sanatorium- arts aan het schrikken zou maken. Naar de reden waarom na 2200 van de 3000 meter ineens het licht uitging, moest ze gissen. „Het ver raste me compleet. Opeens zeiden de benen: 'Ho maar'. Ze liepen he lemaal vol. Ik voelde het totaal niet aankomen. Normaal sluipt de verzuring er langzaam in en dan kan je er doorheen trappen." Groenewold herhaalde gisteren wat Wüst al had gezegd. Top sporters leven op een smal randje en daar val je makkelijk van af. Wie zijn lichaam zo teistert als de schaatsers, loopt het risico dat het ten prooi valt aan ziektes. Inten sieve trainingen en wedstrijden waarbij de rijders tot het gaatje moeten gaan - winnares Kristina Groves spuugde gisteren na de drie kilometer de ijsbaan onder en ruimde daarna alles zelf weer net jes op - verzwakken de afweer. Een hoestje of snotterende neus in de hotellobby of de persruimte is dan ook vaak al genoeg om spor ters schichtig om zich heen te la ten kijken. Paulien van Deutekom, die giste ren haar tweede zilveren medaille in twee dagen won, lijkt nergens last van te hebben. De TVM-rijd- ster rijgt het ene succes aan het an dere en is zelfs niet meer tevreden met zilver. „Op de 1500 meter nog wel, toen was het gat met Friesin- ger te groot. Maar op de drie kilo meter was het verschil zo klein, dat ik wel even dacht van: grrrr... Er is tegen mij gezegd dat het zil ver met een gouden glans is, maar die glans zie ik niet." Wat ze wel ziet, is een frisse kop in de spiegel, die de boel echter in de maling neemt. „Ik oog nog fit, maar het kost me moeite. Ook ik zit op het randje, maar ik blijf steeds net aan de goede kant." De schaatssters zijn 'kwetsbaar', weet Van Van Deutekom. Wüst is het levende bewijs. Ze werd aan het begin van het seizoen van 'het randje' geduwd door een verwaar loosde verkoudheid en was het he le seizoen bezig er weer op te krab belen. Met wisselend succes. „Al met al heb ik nog een seizoen ge had waar veel schaatssters jaloers op zouden zijn: Europees kam pioen, tweede op het WK all- De Nederlandse schaatssters snakken naar het einde van het seizoen. Tijdens het WK afstan den in Nagano voelen ze zich alle maal ziek, zwak of misselijk. Kristina Groves wint 3000 nieter Paulien van Deutekom, weer zilver. round, zesde op het WK sprint. Maar het was zwaar, ik moest alles uit m'n tenen halen." Ook Groenewold vocht tegen ziek te. Een virusinfectie kostte haar een topklassering op het EK all round in Kolomna en deelname aan het WK allround in Berlijn. „Na het herstel heb ik me hele maal gericht op Nagano. En ik had de hele week het gevoel dat ik de weg omhoog gevonden had. Daar om is het ook zo'n verrassing dat het mis ging. Het gebeurt me wel eens bij de 1500 meter, als ik er te hard inga, dat het lijf zegt: nu is het op. Op de drie kilometer heb ik dat nog nooit gehad." De Groningse twijfelt nu over haar deelname op de 5000 meter. Die wordt morgen gereden. De Canadese Kristina Groves, die in de laatste rit zat, bleef Paulien van Deutekom net voor. Ze won de 300 meter in 4.05,03 en was 0,46 secon de sneller dan de Nederlandse. De Duitse Daniela Anschütz werd derde in 4.05,76. v Renate Groenewold klokte 4.10,68 en was zevende. Diane Valkenburg, die enkele uren voor de ritten te horen kreeg dat ze in plaats van Ireen Wüst kon starten, eindigde als achtste in 4.11,49. Gemengde gevoelens bij kogelstoter op WK indoor. valencia - Rutger Smith is er tij dens het WK indooratletiek niet in geslaagd een medaille mee naar huis te nemen. De 26-jarige Gro ninger bleef gisteren in Valencia in de finale van het kogelstoten op de vijfde plaats steken. Zijn beste poging leverde een afstand van 20,78 meter op. Het goud ging naar de Amerikaan Christian Cantwell, die 21,77 meter noteerde. Hij onttroonde zijn land genoot Reese Hoffa, die tot 21,20 kwam en daarvoor zilver ontving. Het brons was voor de Pool To- masz Majewski, die de kogel vijf tien centimeter verder stootte dan Smith. Smith was vol vertrouwen naar de Spaanse stad afgereisd. Bij zijn eni ge indoorwedstrijd in de aanloop naar Valencia, het NK indoor van half februari, tekende hij voor een nationaal record met 20,89 meter. De kwalificatie gistermorgen ver liep echter moeizaam. Pas in zijn derde en laatste poging ging hij in Valencia over de vereiste afstand van 20,20 meter. Smith noteerde 20,30 meter en was daarmee van alle spanning verlost. De finale verliep echter niet hele maal naar wens. Na twee goede pogingen stokte het ritme van de Nederlander. Smith leverde vervol gens vier ongeldige pogingen af. „Fysiek en gevoelsmatig was ik een stuk beter dan in de kwalifica tie, maar ik weet eigenlijk nog niet wat ik hiermee moet", keek Smith na afloop naar zijn klassering. „Ik heb in het indoorseizoen nooit twee keer zo ver gestoten." Cantwell was gisteren een klasse apart, maar Smith dacht een kans te maken op zilver of brons. „Er had meer in gezeten. Het is vrij netjes wat ik hier laat zien, na slechts één wedstrijd op weg naar dit toernooi. Ik miste gewoon wat wedstrijdritme. De voorbereiding was door blessures en ziekte ook niet ideaal." Heisen en Lathouwers »- Robert Lathouwers bereikte de halve finales van de 800 me ter. Hij won zijn serie dankzij een sterke eindsprint met 1.49,32. Maarten Heisen kwam in actie op de 60 meter. Hij haalde de halve finales en werd daarin uit geschakeld met 6,71. PZC Zaterdag 8 maart 2008 51 Peking gaat smog te lijf met rijverbod peking - Peking weert tijdens de Olympische Spelen in augustus miljoenen auto's van de straat. Dat heeft een stadsbestuurder gisteren bevestigd in de staatsmedia. Het rijverbod is bedoeld om de lucht vervuiling tegen te gaan. „Op taxi's, bussen en hulpverle nende voertuigen na mogen auto's niet de wegen op", zei vice-burge- meester Ji Lin. Het rijverbod is de ene dag van kracht voor de auto's met even nummers op de kentekenplaat, op de andere dag geldt het voor de on even nummers. Valverde wint tijdrit en pakt leiderstrui alto de aledo - Alejandro Valver de heeft de macht gegrepen in de Ronde van Murcia. De Spaanse wielrenner won gisteren de vierde etappe, een klimtijdrit over 23,1 ki lometer van Alhama de Murcia naar Alto de Aledo. Hij finishte na 33 minuten en 32 seconden. Alejandro Valverde bleef de Itali aan Stefano Garzelli en zijn landge noot Alberto Contador enkele tel len voor. De kopman van Caisse d'Epargne nam bovendien de lei derstrui over van zijn landgenoot Aitor Perez. Gratis WK-kaarten voor arme Zuid-Afrikanen berlijn - Ongeveer 120.000 arme Zuid-Afrikanen krijgen een gratis toegangskaart voor een van de voetbalwedstrijden tijdens het we reldkampioenschap van 2010. Sponsors van het toernooi in Zuid-Afrika zullen de kosten ver goeden. Een woordvoerder zei gisteren dat er zoveel mogelijk kaarten beschik baar komen voor de voetbalgekke bevolking van Zuid-Afrika. „We moeter ervoor zorgen dat de kaar ten bij de juiste mensen terechtko men." Oemoemenoe één punt van kampioenschap af goes - Oemoemenoe kan morgen al de titel in de tweede klasse bin nenhalen. De Middelburgse rug byers hoeven in het thuisduel te gen RSRC slechts één punt te pak ken om het kampioenschap veilig te stellen. De enig overgebleven concurrent HRC 2 werd deze week door de competitieleidet van NRB bestraft met vijf strafpunten wegens on rechtmatigheden in het duel met 't Gooi 2. Het duel op de Voorborch begint om 14.30 uur. Van der Meet verliest in Luxemburg luxemburg - Angelique van der Meet is tijdens het ITF-jeugdtoer- nooi van Luxemburg gestrand in de kwartfinales. De zeventienjari ge tennisster uit 's-Heer Abtskerke verloor daarin van de als tweede geplaatste Russin Marta Sirotkina: 6-2 6-3. Vorig jaar haalde de huidi ge nummer 235 op de wereldrang lijst voor junioren eveneens de kwartfinale in Luxemburg. Lesley Kerkhove uit Zierikzee ver dween al eerder uit het toernooi. Ze zit met Richel Hogenkamp nog wel in het dubbelspel. Rutger Smith dacht een kans te maken op zilver of brons, maar moest zich tevreden stellen met een vijfde plek. foto Thomas Kienzle/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53