Zeeland Studie fiets-voetveer gaat meer tijd en geld kosten Ook in het Zuid-Bevelands is Hooglied poëzie Mannen dumpten vaten omdat niemand vuile olie wilde kopen Bestuurder met slok op rijdt wielrenners aan Onderzoek naar uitzondering mosselsector Partij voor Zeeland wil stoppen met bouw van windturbines Medaille voor vijftig jaar lidmaatschap PZC Zaterdag 8 maart 2008 3 5 In december pas zicht op definitieve oplossing voor reserveboot. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het kost meer tijd en geld om te onderzoeken hoe de betrouwbaarheid van het fiets- voetveer Vlissingen-Breskens kan worden verbeterd. Gedeputeerde George van Heuke- lom (SGP, openbaar vervoer) heeft zoals de zaken er nu voor staan pas in december een voor stel klaar met een definitieve oplos sing voor een reserveboot. Onder zoek dat daarvoor moet worden uitgevoerd, vergt 100.000 euro. De Staten van Zeeland zitten de gedeputeerde achter de vodden na dat de veerdienst rond de jaarwis seling geheel was uitgevallen. Eén van de twee veerboten onderging een grote beurt en de tweede raak te beschadigd. Tot overmaat van ramp verliep het vervangend ver voer per bus door de Westerschel- detunnel aanvankelijk ook niet echt tot tevredenheid. Het geduld van de gebruikers van het fiets-voetveer en van de Staten hoeft gelukkig niet tot het eind van het jaar op de proef te worden gesteld. Van Heukelom denkt deze maand of in april meer duidelijk- Gedeputeerde George van Heu- kelom heeft meer tijd nodig dan voorzien voor maatregelen om de betrouwbaarheid van het fiets-voetveer te verbeteren. heid te kunnen verschaffen over de inzet van een tijdelijke reserve boot. En net voor de zomervakantie moet duidelijk zijn wat de uit komst is van andere wensen die de gedeputeerde de afgelopen maanden op zijn lijstje heeft gezet. Welk pakket reserve-onderdelen moet klaar liggen om storingen aan de veerboten snel te kunnen verhelpen en wat zijn de mogelijk heden om een spoedeisende dok beurt snel te kunnen uitvoeren? Er moet ook een noodplan komen om snel vervangend vervoer per bus te regelen. Vrij veel tijd vergt ook onderzoek naar aanpassingen van de veerstei- gers om andere boten te laten af meren. OUD-VOSSEMEER - Anonieme tips, het programma Opsporing Ver zocht en onderzoek van politie en waterschap Zeeuwse Eilanden heb ben geleid tot de aanhouding van een 37-jarige Tholenaar en een 25-jarige man uit Roermond. Zij dumpten op 23 september vorig jaar vijf grote vaten met afwerkte dieselolie in de berm langs de Krabbekreekweg en de Holaere- weg bij Oud-Vossemeer. Het water MIDDELBURG - In Zeeland mogen geen windmolens meer worden ge plaatst. Lelijk, inefficiënt en gevaar lijk, vindt de Statenfractie van de PvZ. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur dringt de partij erop aan de bouw van windturbi nes een halt toe te roepen. De PvZ reageert hiermee op het streven van het Rijk de toepassing van windenergie te stimuleren. „Ook na een verdubbeling zullen deze gedrochten slechts borg staan voor een paar procent van onze axel - Een groepje wielrenners is donderdagavond rond kwart over acht op de Kijkuit in Axel aangere den door een automobilist die te veel gedronken had. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De automobilist reed over de Linie- dijk en wilde rechtsaf slaan. Hij reed tegen de voorkant van een ge parkeerde auto aan en daarna week hij uit. Daar fietsten vijf wiel renners die de man, 35 jaar en af komstig uit de gemeente Hulst, niet gezien had. TWee wielrenners raakten gewond. Een 47-jarige man uit de gemeente Hulst raakte ernstig gewond aan zijn been, een man van 43 uit dezelfde gemeente raakte gewond aan zijn schouder. De andere drie kwamen met de schrik vrij. De gewonden zijn over gebracht naar het ziekenhuis. De automobilist had tweeënhalf keer zoveel gedronken als toegestaan. De man is in verzekering gesteld. en de grond raakten dusdanig ver ontreinigd dat afgraven en afvoer 150.000 euro kostte. De mannen, die het misdrijf bekenden, waren van plan om de verontreinigde die selolie, afkomstig uit de scheep vaart, aan particulieren te verko pen. Toen bleek dat niemand de verdachte olie wilde hebben, dumpten ze de vaten maar op een stille plek. Van de 46 tips leidden er vier naar de daders en de vaten. jaarlijkse energiebehoefte", voor spelt de PvZ. De Statenfractie wijst er verder op dat zonder subsi die geen windmolens worden ge plaatst. Als het gaat om een scho ner milieu en vermindering van de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen kunnen 'onze belas tingcenten' naar de mening van de PvZ beter worden ingezet. De partij is ook beducht voor de veiligheid. Gepleit wordt voor een zone rond turbines waar niemand mag komen. DEN HAAG - Minister Verburg (CDA, Landbouw en Natuur) on derzoekt of het toch mogelijk is vanaf april op enkele plekken in de Waddenzee op mosselzaad te vissen. Dat zegt ze in antwoord op een motie van WD-Kamerlid Snij- der-Hazelhoff. Die wijst erop dat Frankrijk, Duitsland, Spanje en Ier land het rapen van mosselzaad in natuurgebieden toestaan op grond van bestaand gebruik toen de Eu ropese natuurregels van kracht werden. Ze hebben daarvoor mos- selzaadbanken geëxclaveerd (van de regelgeving uitgesloten). Ver burg denkt dat er 'niet al te veel ruimte voor zal bestaan', maar wil er wel naar kijken. Komende week komt ze met een nieuwe brief waarin voorstellen staan om de cri sis in de mosselsector op te lossen. Die is ontstaan nadat de Raad van State vorige week een negatief von nis velde over de mosselvisserij. KAPELLE - Een halve eeuw lang lid van een vereniging, en nog steeds actief. Drie leden van de afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers (BNMO)kregen daarvoor gisteren in de Vroone in Kapelle een medaillen. Commissaris van de koningin Karla Peijs kwam speciaal om ze op te spel den. Op de foto vlnr: Wim Bouterse, Hilda van Poecke-Jesoirens en Prudent Lampo. Zeven andere leden kregen ook een medaille, vanwege 10, 25 of 40-jarig lidmaatschap. Veertien leden die door leeftijd of lichamelijke beperkingen niet konden zijn, kunnen het eremetaal thuis verwachten. Peijs werd zelf ook in het zonnetje gezet. Als de offi ciële beschermvrouwe van de bond kreeg ze een sjaal tje omgehangen. foto Willem Mieras Poëtisch bijbelboek over de liefde vertaald in het Zuid-Bevelands dialect. door Joeri Wisse ELLEWOUTSDIJK - Wat klinkt mooier: 'Als een koord van karmo zijn zijn je lippen' of'Je luppen lie- ke op een kezeroöd koord' Jan de Jonge vindt die laatste vertaling van de eerste zin van Hooglied 4 vers 3 véél mooier, maar hij is mis schien niet helemaal objectief. De inwoner van 's-Gravenpolder is namelijk één van de vier men sen van de Vertaalgroep van 't Kerkje van Ellesdiek die de afgelo pen jaren het bijbelboek Hooglied hebben vertaald in het Zuid-Beve lands. Bij het vertalen van het boek, dat een liefdeslied is tussen een jongen een meisje, is de ver taalgroep nauwgezet te werk ge gaan. „Iedereen heeft een vertaling gemaakt. Na een stuk kwamen we telkens samen om tot één verta ling te komen", zegt De Jonge. Het viel niet altijd mee om de Ne derlandse teksten om te zetten naar het Zeeuws. „Hooglied is poë zie met veel woorden die niet in het Zeeuws voorkomen." Het le vert haast grappige zinnetjes op, zoals 'An joe mekeer t'r glad niks' als vertaling voor 'niets ontsiert jouw schoonheid'. Eerder werden vertaalde bijbelboe ken in een bundel uitgegeven. De Jonge: „Maar Hooglied is zo bijzon der, zo afwijkend dat wë er een apart boekje van wilden maken. Het ademt een totaal andere sfeer dan de andere bijbelboeken, die vaak meer verhalend zijn." Kunstenares Jopie Minnaard-Ve- heijke heeft bij elk hoofdstuk een aquarel geschilderd. „Dat zijn dro merige werken geworden, waarbij telkens de twee figuren, de jongen en het meisje centraal staan", zegt ze. Morgen wordt 'Waèr a 't arte vol van is' gepresenteerd in het Kerkje van Ellesdiek. Eeuwout van der Linden, predikant van de Pro testantse gemeente in Goes, houdt - net als in het boekje - een inlei ding. Het kerkje is vanaf 14.00 uur open voor het publiek. Waèr a 't arte vol van is... Salomo z'n mooiste lied. Uitgeverij Het Paard van Troje, Goes. Prijs: €11,95 Ik sliep, mae m'n arte was wakker. Oor es! M'n lieven klopt an. s 'Doe open, m'n zusje, m'n liefje, m'n duufje, m'n moöisten. M'n oód is nat van den dauw, !de druppels ange in m'n aer.' 'Ik m'n kleêd a uut, za 'k 't wee andoe? Ik m'n voeten ewasse, mö'kze weevuul maeke?' I M'n lieven stak z'n and naè binnen, m'n arte gieng t'r van boengze - deur um! Ik sprong overènde, om voe z'n open te doen. M'n annen drope van mirre, 't liep langs m'n viengers op de griengel van de deure. Ik dee open voe m'n lieven, mae ie was wig, m'n lieven die was t'r nie mi. 'tSnee deur m'n ziele, toen a 'k zag a t'n wig was. Ikzoch n, mae ik kon'n nie vinde, ik riep n, mae ie zei niks trug. Fragment uit Hooglied 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37