Internationale Vrouwendag 'Ik ben voor hun e-man-cipatie' 1 4 Zaterdag 8 maart 2008 PZC Faren Sallak vindt de vrouwenemancipatie een groot goed, maar wil 'de balans herstellen tussen het mannelijke en het vrouwelijke'. Haar remedie: een Internationale Mannendag op 21 maart. De reacties op het initiatief van Faren Sal lak (40), negen jaar geleden uit Iran naar Ne derland ge vlucht, zijn 'gemengd' zoals ze zelf zegt. „Heel veel mannen zijn en thousiast. Ook een beetje lacherig, maar dat geeft niks. Vrouwen rea geren heel dubbel: sommigen vin den het leuk en interessant, ande- ren vindeirdat er al genoeg aan dacht voor mannen is." Op 21 maart vindt in de Bossche Verkadefabriek de eerste Interna tionale Mannendag plaats. Sallak, in het dagelijks leven manager in de vreemdelingenopvang, bena drukt dat haar initiatief geen afkeu ring richting de vrouwenbeweging is. „Ik wil alleen de balans herstel len. Er wordt tegenwoordig zó veel van mannen verlangd, dat ze er on zeker door zijn geworden. Er wordt door vrouwen snel een eti ket op hun gedrag geplakt. Ik kijk niet zo naar mannen. In mijn filo sofie moeten mannen en vrouwen anders met elkaar omgaan, relax ter, zuiverder. Iedereen mag zich zelf zijn, maar dan moet je wel eerst afstand kunnen nemen van je eigen oordelen." Terwijl vrouwen zich de afgelopen decennia - ook in haar ogen te recht - bevrijdden van het 'manne lijk juk', zijn de mannen zelf'een beetje stil blijven staan'. „Ze zijn zichzelf in die emancipatiegolf ver geten. Mannen staan bijvoorbeeld Faren Sallak van nature graag klaar voor een vrouw, voelen zich sterker, een be schermer. Maar dat mogen ze niet altijd laten merken. Emancipatie van vrouwen is prima; vrouwen hebben veel moeten doen om zich zelf een plaats op gelijke hoogte naast-de man-te verwervenZeker op de arbeidsmarkt moet nog veel worden bereikt. Maar daarnaast zijn er grote verschillen tussen mannen en vrouwen waar we niets aan moeten veranderen. Man nen zijn bijvoorbeeld dapperder dan vrouwen, en eerlijker. Ik ben voor hun e-man-cipatie. Vrouwen zijn, als ze hun kattigheid laten va ren, liever en zachter. Je ziet de ver schillen ook dagelijks om je heen. Een man zal een vrouw als ze in een café afspreken meteen koffie aanbieden, vrouwen wachten lie ver af. Het heeft zo weinig zin om zulke dingen te ontkennen. We moeten er alleen meer ontspan nen mee om leren gaan." „Mannen verwachten minder van vrouwen dan andersom. Ze willen vooral aardig en sterk gevonden worden. Vrouwen maken daar soms misbruik van. Mannen zijn weer zo naïef dat ze daar in tui nen. Maar in wezen is er geen ver schil tussen wat mannen en vrou wen willen: warmte en echte lief de. De verschillen tussen man en vrouw moeten we daarom accepte ren, dan wordt de wereld voor mannen én vrouwen nog beter." Faren Sallak beseft dat zulke ge dachten zeker in feministische kringen niet overal goed vallen. „Sommige vrouwen denken dat mannen de mannendag als een lekker hapje zullen consumeren en dan gewoon verder gaan met hun slechte gedrag. Zeker vrou wen die nare ervaringen hebben, die slachtoffer zijn van huiselijk ge weld of misbruikt zijn. Dat snap ik wel. Maar ik denk dat mannen zich juist beter gaan gedragen als ze meer zichzelf kunnen zijn." Sallak realiseert zich ook dat het vreemd overkomt dat nota bene een vrouw uit Iran - waar vrou wen in westerse ogen toch onder drukt worden - het opneemt voor 'de man'. „Nederlanders weten niets van Iran", zegt ze fel. „Daar zijn vrouwen juist de baas in het gezin. Ze zijn hartstikke sterk." „Mijn vader, een ingenieurs-was mijn grote voorbeeld. Hij was de eerste man in mijn leven, erg veel zijdig: charmant, sterk, zacht, be leefd en warm. Een man met veel kwaliteiten. Zelfverzekerd, abso luut een echte man. En erg lief" „Die eigenschappen zijn in Neder land een beetje aan de kant gescho ven. Toen ik hier net was, merkte ik dat als je ergens naar binnen wil de, de mannen gewoon voordron gen en niet eens de deur voor je openhielden en zelfs voordrongen. Dat zie je overal gebeuren. Dat vond ik gewoon bot en onbe schoft! Ik vind het prettig en ga lant als een man voor mij de deur openhoudt. We kunnen zulke ver schillen beter accepteren en van eikaars kwaliteiten gebruik maken. Mensen zijn het beste en het mooi ste als ze zichzelf zijn. Als je van je zelf iets anders maakt, ben je min der mooi. We dragen allemaal mas kers. Laten we die nu eens afzet ten, dan worden we allemaal mooier, zelfverzekerder en zuiver der. Ik wil jouw eigen persoonlijk heid zien: niet een kopie van je soortgenoten." Het is vandaag Internationale Vrouwendag. Met name tijdens de tweede feministi sche golf in de jaren tachtig in Nederland wijdverbreid gevierd. Tegenwoordig zit de dag een beetje in het slop. Alhoewel, er is anno 2008 volop debat over de seksua lisering van de maatschappij, onder meer aangezwengeld door de actiegroep Be perkt Houdbaar. De derde feministische golf? En nota bene een Iraanse vluchtelinge uit Rosmalen pleit voor een tegenhanger: een Internationale Mannendag. Want in zijn pogingen de vrouw tegemoet te ko men zou de man zichzelf een beetje vergeten zijn. door Joep Trommelen Gerhard te Voortwis (54) „Ik heb veel vrouwen in mijn omgeving en vind gelijke behandeling erg belangrijk. Op veel plek ken in de maatschappij delven vrouwen nog steeds het onderspit. Met name het bedrijfsle ven en de politiek worden nog steeds door man nen gedomineerd. Ik denk dat er nog veel te ver beteren valt voor vrouwen in achterstandssitua ties, bijstandsvrouwen bijvoorbeeld. Zo'n man nendag? Prima hoor, mannen en vrouwen hoe ven niet gelijk te zijn, maar wel gelijkwaardig." Lydia Maris (32) „Ik ben niet zo bewust met emancipatie bezig. Ik werk lekker, mijn man zorgt ook voor de kin deren. In Nederland zijn de vrouwenrechten goed geregeld. Als vrouwen willen werken, moe ten ze dat doen en als ze dat niet willen niet. Zo simpel is het. Vrouwen hebben genoeg mogelijk heden. Alleen qua beloning valt er in Nederland nog wel wat te verbeteren, want op dat gebied is er nog steeds sprake van ongelijke behandeling van mannen en vrouwen." Regina t „Ik ben op n nog steeds it ken rondlop functies zier kinderen kri de man gew net zo goed treft. De red deeld. Ik ber maar sommi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14