Meningen Ziekenhuizen zijn aan zet 'De premier laat iedereen in de kou staan' Helft brood verdwijnt in afvalbak postym PZC Zaterdag 8 maart 2008 1 3 Krant wil informatie verstrekken en meningvormend zijn Deze krant wil het debat ook buiten de kolommen een platform bieden. Daarom zijn er discussies op www.pzc.nl en daarom komen we ook naar de lezer toe. Maandag 17 maart wordt het twee de PZC-debat gehouden. Plaats van handeling is Middelburg. Het gaat dit keer over de zieken huiszorg en de ziekenhuisplannen. In het eerste debat stond het Schel- dekwartier in Vlissingen in het middelpunt. Deze tweede editie is de logische keuze de ziekenhuis zorg omdat die ook al lange tijd een heet hangijzer is. Voor- en te genstanders van de samensmel ting van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen roeren zich en er zijn al heel wat pleidooien gehou den voor een nieuw centraal zie kenhuis aan de A58. Gezien de wir war aan informatie is het niet een voudig om een mening te vormen over de best mogelijke ziekenhuis zorg voor Zeeland. De krant wil service verlenen, de lezer van informatie voorzien en meningvormend zijn op verschil lende podia. In de aanloop naar dit debat zal er daarom in de papie ren krant dagelijks dieper worden ingegaan op een element in de pro blematiek van de ziekenhuizen. Op de website van de PZC wor den binnenkort filmpjes getoond van straatinterviews met inwoners van Walcheren en De Bevelanden. De geïnterviewden reageerden frank en vrij op drie stellingen over de ziekenhuizen en lieten blij ken goed geïnformeerd te zijn over de huidige plannen. Ze von den dat ziekenhuiszorg goed be reikbaar moet zijn. Zeker met het openbaar vervoer. Medeleven was er ook voor diege nen die ver van een ziekenhuis vandaan wonen. „De mensen die aan de rand van Walcheren wo nen, zijn niet te benijden. Je zult maar in Westkapelle of Vrouwen polder wonen", zei een aantal on dervraagden. 'De mensen die aan de rand van Walcheren wonen, zijn niet te benijden' De stellingen van de straatinter views vormen grofweg ook de lei draad voor het debat van 17 maart: Dat zijn: Behoud van de huidige zieken huizen is de beste keus. Kortom: al les laten zoals het is'; Zeeland zet zichzelf met een top- pncrvAkr door de islam." „Wat is het toch makkelijk, Wilders 1 Nadat begin deze week tien brievenschrijvers korte metten maakten met de bedoelingen van Geert Wilders en zijn film, Fitna, klinkt nu van vier kanten een ander geluid. Herman van Beveren uit Zierikzee maakt ons deelgenoot van een overpeinzing: „Gezien al de religieuze reacties, zou die wil- de(rs) dan warempel tóch gelijk hebben? En dan heb ik 't niet (zo als zij) over zijn 'film." Mevrouw D. Poot Mets uit Oostkapelle meldt dat christenen gediscrimineerd worden. „En de premier laat hen in de kou staan. Wij moeten protesteren tegen de verdrukking door de islam." „Wat is het toch makkelijk, Wilders hier Wilders daar. Als er dan toch een anti-site wordt gemaakt, wees dan zo spor tief en maak ook een anti-Balkenende site", mailt Rob van der Zan- de uit Ouwerkerk. Mark Vervoort uit Vrouwenpolder ten slotte: „De regering doet het al in de broek voordat er een seconde van de film is vertoond. Het sterk onderschatte radicale deel van de mo hammedanen in ons land verkeert al in een overwinningsroes. De wereldwijd toegepaste succesvolle strategie van angst zaaien en met aanslagen dreigen, heeft onze regering op de knieën gekregen. In een democratie hoeft men zich niet te verantwoorden voor een me ning over een godsdienst welke niet in een democratie past." ziekenhuis op de kaart. De provin cie heeft met zo'n ziekenhuis iets om trots op te zijn, en: ^Walcheren is de logische locatie voor een nieuw ziekenhuis. Voor het debat in Middelburg heeft de PZC deskundigen, inge wijden en betrokkenen uitgeno- digd. Aan de volgende deskundigen is gevraagd zitting in een panel te ne men: Mike Leers, voorzitter van de Raad van Bestuur van de CZ groep, Hans Simons, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhui- zen Goes en Reinier van der Valk, voorzitter van de Huisartsenkring Zeeland. Het debat in de Stadsschouwburg in Middelburg begint om 20.00 uur, de zaal is open rond 19.30 uur. Toegang is gratis. Aanmelden; debat@pzc.nl of via de lezersredacteur van de PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes. EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl De westerse wereld heeft te weinig respect voor het eten. Van een heel brood bijvoorbeeld verdwijnt de helft in de prullenbak. Brood is al afval voordat het de kans heeft gekregen om oud te worden. Dit trieste beeld schetste Louise Fresco dinsdag voor haar publiek in de Zeeuwse Bibliotheek. De hoogleraar verbleef in Zeeland voor het project Standplaats Zee land van de bibliotheek. Fresco vertelde meer dingen die behartenswaardig zijn. Een van de toehoorders zei in de pauze: „Ik kan er wel tien jaar mee vooruit. Zoveel stof tot nadenken heeft ze me gegeven." Tien jaar is wel wat lang, maar en kele opmerkingen zijn me bijgeble ven. Fresco heeft bereikt dat ik mijn eigen consumptiegedrag on der de loep neem. Gooi ik brood in de kliko? Heel zel den. Als het oudbakken is, hebben de kippen er nog plezier van. Lie ver nog maken we er pain perdu van, oftewel wentelteefjes. Mijn respect voor de boterham is even groot als mijn waardering voor rijst. Van koude rijst maak je de lekkerste nasi goreng en kippen houden misschien nog meer van rijst dan van brood. Maar Fresco heeft uiteraard gelijk. We hebben een overvloed aan eten. De vuilnisbakken bij scholen liggen vol belegde boterhammen in plastic zakjes. De boterham ver liest het ruimschoots van de broodjes kroket of frikadel. Nog een opmerking van Fresco die me bijbleef: in één schoolpau- ze kan een kind het aantal calorie ën opeten dat nodig is voor een he le dag. In schoolkantines zou de vette hap verbannen moeten wor den. Daar zouden alleen maar ge zonde broodjes, fruit en zelfge maakte soep verkocht moeten wor den. Een van de verdiensten van Fresco was ook dat ze haar gehoor het ge voel gaf dat er iets bijzonders kan gebeuren in Zeeland. Een onafhan kelijke provincie die zich van de rest kan onderscheiden door on der meer een gezond leef- en eet patroon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13