In het spoor van Jimi Hendrix Het Amerikaanse Seattle is de stad van grunge, Nirvana, Kurt Cobain, Alice in Chains en Jimi Hendrix. Maar 'down town' zijn de platenzaken schaars, zag Gerard Chel. Voor de leuke cd-snuffelwinkeltjes moet je in de buitenwijken zijn. m reizen@wegener.nl reizen ïfil 024-3650360 PZC iSSSi Zaterdag 8 maart 2008 VERENIGDE STATEN Seattle WASHINGTON Portland OREGON Edmonds Fremont Betlevue Bremerton Seattle Vashon Island Tacoftia Bluesgitarist voor de allereerste Starbucks. Let op het oude logo! Visgooien op Pike Place Market. Niemand heeft het over Fremont, het is 'funky Fremont'. Wijk noor delijk van Seattle, langs het Ship Canal. Dorpje in een grote stad, met's zo mers optochten, muziekfestivals, kunstroutes en de zondagse vlooienmarkt. En 's avonds altijd wel een cafeetje met live muziek. Wijkje dat lijkt op die beroemde flowerpowerbuurt Haight Ashbury in San Francisco. Ook hier streken in de jaren zestig hippies neer. La ter artiesten en kunstenaars, weer later investeerders in het kielzog van softwarebedrijf Adobe dat hier ook zetelt. Zakelijk en chic zou het zijn gewor den, worden we gewaarschuwd. Dat valt reuze mee. Kleurige boe tiekjes, sjofele eettentjes, fleurige galeries, rommelige studiootjes, wij vinden het allercharmantst, maar misschien was het vroeger nóg charmanter. In 'down town Seattle' nauwelijks ruim voorziene platenzaken. Merk waardig voor deze stad van grunge, Nirvana, Kurt Cobain, Alice in Chains en Jimi Flendrix. In Fre mont wel een cd-shöp met een he le ruime keuze: Sonic Boom. Je kunt hier beter niet binnenlopen met plastic geld, omdat je door blijft kopen. Dat geldt ook voor die naastgelegen galerie Frank and Du- nya, waar mooie keramieke kunst staat uitgestald. We kopen een vaas in de vorm van een vrouwenfiguur, geboet seerd door Terri Coby. „Ze is erg populair", zegt de verkoopster, „van overal komen ze hier om kera miek te kopen. De prijzen zijn ver drievoudigd". Van kunstzinnige humor houden ze wel in Fremont. Druk beklom men wordt de eenogige trol die on der de Aurorabrug een Volkswa gen Kever stevig in zijn greep houdt. Geliefd object om er je vriendinnetje bovenop te zetten voor een foto. En dan weglopen en roepen: hij beweegt! Ook komisch is die groteske bronzen Lenin die, op de hoek van Fremont Place en 36ste straat, nors in de verte staart. Gered van de ondergang uit het Slowaakse Poprad. Dit symbool van communistische onderdruk king leidde in de vrije 'Kunste de toeristische drukte, een van de leukste markten die wij de afgelo pen jaren bezocht hebben, 's Avonds laten wij onze smaak- en muziekpapillen op aangename wij ze verrassen in steeds weer andere etablissementen. Smullen bijvoor beeld van overheerlijke oesters - trots culinair aanbod van de stad. Bij Elliott's kunnen we kiezen uit een lijst met liefst dertig verschil lende soorten. We kiezen blind. In Seattle is ook altijd wel een tent waar een band optreedt. Als wij er zijn, speelt in de Highway 99 Blues Club, verbouwd pakhuis langs de kade, bluesformatie Popa Chubby. De volgende dag in Kell's Irish Pub onvervalste Ierse muziek van Ock- ham's Razor en weer een dag later in Tula's een spetterende Jay Tho mas Quartet. Iedere keer genieten geblazen. Microsoft tycoon Paul Allen spen deerde veel geld om in Seattle een interactief muziekcentrum neer te zetten. Experience(d), genoemd, naar een song van Jimi Hendrix. Onder de 80.000 muziek gerelateer de voorwerpen, de grootste collec tie Hendrix-memorabilia en - het kan niet Amerikaanser - 's werelds grootste gitaarcollectie'. Van de gitaren van Jimi naar diens graf is drie busritten met twee over stappen. Op een weids en allesbe halve intiem grasland, dat ze hier begraafplaats noemen, vinden we in Renton uiteindelijk het pompeu ze praalgraf van de rockgitarist. Geen bloemen, geen prullaria, geen briefjes, geen stukgeslagen gi taar, geen fans. We wisten dat Hen drix uiteindelijk genoeg had van het lawaai dat-ie zelf ten gehore bracht - maar zo stil? Pjr^ Reageren? redactie.reizen@wegener.nl H 5K Websites Seattle Fremont: www.visitseattle.org, www.seatt- leattractions.com, www.fremont- seattle.com, www.fremont.com. Staat Washington: www.expe- riencewa.com. Algemeen: www.seeamerica.nl Overige websites: www.codypot- tery.com, www.pikeplacemar- ket.org, www.livejubilee.org, www.empsfm.org, www.under- groundtour.com naars Republiek van Fremont' tot opschudding, maar de kunst over won. Om de hoek het derde icoon: een onvervalste 17 meter hoge VS-raket uit de Koude Oorlog. Ook van de sloop gered. Het ding staat nu langzaam weg te kwijnen. Dan is dat laatste en vierde artistie ke baken in deze onorthodoxe en clave veel leuker: het 'interlokale beeldhouwwerk' van Richard Beyer. Niet zomaar vijf mensen en een hond met een menselijk ge zicht. Deze aluminium creatie is in teractief Je mag er van alles mee doen. Aankleden, uitkleden, behan gen, beplakken, versieren, optui gen en aftuigen, zolang je je rot zooi na afloop opruimt. Vervelen doen we ons niet in deze geboortestad van Boeing, Micro- Bronzen beeld van Lenin op de hoek van Fremont Place en 36ste straat in Seattle. infographie:JD/foto:GPD Z/pZ* soft, Amazon en Starbucks. Schar relen rond in het ietwat naar Parijs smakend buurtje rond Pioneer Square, plek waar Seattle ooit be gon. Hier het borstbeeld van India- nenhoofd Sealth, naamgever van de stad. Beginpunt van een ander half uur durende ondergrondse wandeling langs vroegere winkels, saloons en pakhuizen. Steeds werd er nieuw gebouwd op de puinho pen van eerdere bebouwing. Ter wijl wij op het schaars verlichte voetpad uit 1800 lopen, schuifelen 2 meter boven ons voetgangers over modernere trottoirs. Onontkoombare trekpleister is Pi ke Place Market, een bonte, bezige mengeling van culturen en produc ten. Veelzijdige en veelkleurige ver koopplaats van allerlei. Ondanks Whidbey Island

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101