Splitsing van Kosovo dreigt 'Geen Franse kritiek om Ayaan Hirsi Ali' Naam staat expansie van Navo in de weg Lenin in stukken over de Donau Nieuwe aanval Turkije tegen PKK in Irak PZC Donderdag 6 maart 2008 9 Griekenland dreigt met veto als Macedonië naam niet aanpast. BRUSSEL - Wie bepaalt de naam van een land? Die vraag is actueel nu de ruzie tussen Macedonië en Griekenland over de naam van het eerste land de toetreding ervan tot de Navo dreigt te blokkeren. Het is de bedoeling dat de Na- vo-leiders op de top in Boekarest, begin april, Macedonië, Albanië en Kroatië uitnodigen lid te wor den. Een belangrijke stap in het nauwer bij Europa betrekken van deze Balkanlanden. Vandaag pra ten de Navo-ministers van Buiten landse Zaken daarover. Maar door een Grieks veto is het nog maar de vraag wie uiteindelijk de invitatie ontvangen. De ruzie met de Grieken over de naam Macedonië duurt al sinds het uiteenvallen van het vroegere Joegoslavië, waartoe het ooit be hoorde. Het noorden van Grieken land heet ook Macedonië. De Grie ken vrezen dat erkenning van de naam 'Republiek Macedonië' de oude aanspraken van Macedoni sche nationalisten op Griekse grond zullen versterken. Macedonië is nu de naam van de 'Vroegere (oegoslavische Repu bliek Macedonië'. De Grieken noe men het meestal Skopje, naar de hoofdstad. Maar de Macedoniërs willen onder de naam Republiek Macedonië lid worden van de Na vo. De Grieken hebben gesugge reerd dat het zich Noord-Macedo- nië of Boven-Macedonië noemt, maar dat wil Skopje niet. De Griekse premier Kostas Kara- manlis dreigde maandag met een veto over de toetreding van Mace donië tot de Navo. Daarmee komt echter ook het lidmaatschap van Albanië en Kroatië op de tocht te staan en dreigt de top in Boekarest in het water te vallen. Het Westen staat machteloos bij afscheiding Serviërs. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De internationale ge meenschap zit met de handen in het haar nu de Servische minder heid in het noorden van Kosovo zich afscheidt. De VN-politie van UNMIK bereidt terugtrekking voor, de EU-missie EULEX is er nog niet en de zestienduizend Na- vo-soldaten mogen alleen ingrij pen bij geweld. De Serviërs veranderen de situatie via een uitgekiende tactiek die be staat uit het scheppen van kleine voldongen feiten. Servië is woe dend over het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid door de Albanese meerderheid. Nu probe ren de Serviërs het noorden van Kosovo los te weken. De Albanese Kosovaren zijn perso na non grata in het Servische noor den. De Kosovaarse politie heeft er niets meer te vertellen. Bijna elke dag wordt een politiebureau of overheidskantoor gesloten. De greep van de regering in Belgrado op het openbare leven in de regio ten noorden van de Ibar-rivier wordt steeds groter. „En niemand doet er wat tegen", zegt een diplomaat bij de Navo. „KFOR is er om geweld tegen te gaan en niet om het neerhalen van een Servische of Kosovaarse vlag te verhinderen." Het feit dat de Serviërs geen wa pens of uniformen dragen, maakt optreden extra moeilijk. KFOR heeft van de VN ook geen man daat om een feitelijke scheiding van Kosovo tegen te gaan. Gevolg is dat in het noorden van Kosovo een vacuüm aan het ontstaan is, waarin de Serviërs hun gang kun nen gaan. „Niemand kan de af scheiding van het noorden nog te genhouden", klinkt het in Brussel. 1^ Het Westen zit met de handen in het haar nu een Servische minderheid in het noorden van Kosovo afscheiding tot stand wil brengen. Vandaag komen de Navo-minis- ters van Buitenlandse Zaken bij een om de situatie te bespreken. Volgens diplomaten bij de alliantie is er niet één land dat vindt dat KFOR de afscheiding moet voorko men. Niemand wil het op een ge welddadige confrontatie met de door Rusland gesteunde Serviërs laten aankomen. Probleem is dat nog geen vijftig landen Kosovo hebben erkend, veel minder dan verwacht. De Na vo en de EU zijn verdeeld. In haar benadering van Kosovo is de inter nationale gemeenschap steeds uit gegaan van de ondeelbaarheid van het gebied. Maar als het noorden zich afscheidt, rijst de vraag welk Kosovo wordt erkend. BOEDAPEST - De brokstukken van een Lenin-beeld dat rechtopstaand 12 meter hoog was, wordt op een boot over de Donau vervoerd in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Het beeld wordt gebruikt voor de Braziliaans-Portu gees-Hongaarse film 'Boedapest' van de Brazili aans regisseur Walter Carvalho. De film moet eind dit jaar af zijn en zal voor het eerst worden vertoond op het Hongaarse Film Festival, begin 2009. Beelden van de oprichter van de Sov jet-Unie zijn in vrijwel alle voormalige Oost- blok-steden weggehaald. foto Imre Foeldi/EPA PARIJS - Frankrijk heeft nooit de bedoeling gehad kritiek te uiten op Nederland over de beveiliging van Ayaan Hirsi Ali. Premier Jan Peter Balkenende heeft dat volgens zijn woordvoer der gisteren gezegd na een ont moeting met de Franse president Nicolas Sarkozy in Parijs. Sarkozy en Balkenende gaven na hun onderhoud een gezamenlijke verklaring uit. Daarin staat dat ze het belang on derschrijven van bescherming van personen die worden bedreigd door hun inzet voor de vrijheid van meningsuiting. Zij stellen daar bij vast dat geen enkele staat ver plicht is die bescherming te verze keren buiten het eigen grondge bied. Sarkozy kondigde eerder aan met voorstellen te komen voor een Eu ropees fonds voor de bescherming van bedreigde personen. Daarnaast was er een pleidooi van Franse intellectuelen om Hirsi Ali Franchise te laten worden. Tijdens een steunbijeenkomst haal den zij vorige maand flink uit naar Nederland. Oud-WD-Tweede Kamerlid Hirsi Ali werd na haar vertrek naar de Verenigde Staten nog tot vorig na jaar door Nederland beveiligd. Sindsdien betaalt het kabinet daar niet meer voor en moet zij zelf fondsen werven. Ook in Frankrijk geldt de regel dat onderdanen in principe alleen in eigen land beveiligd worden. Balkenende heeft gisteren toege zegd dat hij een Frans voorstel voor een Europees fonds wil bestu deren. Volgens de verklaring van Balken ende en Sarkozy heeft het voorstel 'de verdienste dat het bijdraagt aan een Europese respons' op de kwestie rond Hirsi Ali. Gazprom hervat gastoevoer Oekraïne MOSKOU - Het Russische olie- en aardgasbedrijf Gazprom heeft giste ren de gaslevering aan Oekraïne volledig hervat. Gazprom zei dat de maatregelen tegen Oekraïne zijn opgeheven als gevolg van een overeenkomst tussen de gasbedrij ven van beide landen. Gazprom re duceerde maandag en dinsdag de aardgasleveranties aan Oekraïne vanwege een conflict over uitstaan de schulden en contracten. Bankovervallers beschieten helikopter BRUSSEL - Bij een spectaculaire ach tervolging gisterochtend in Halle, bij Brussel, hebben twee bankover vallers een politiehelikopter be schoten. De mannen hadden een bank in Ronse overvallen en gin gen aan de haal met 6500 euro. De politie zette met auto's en een heli kopter de achtervolging in. Vol gens de politie is het toestel niet geraakt. Belgisch onderwijs in trek bij Nederlander DEN HAAG - Het aantal Nederland se leerlingen dat onderwijs volgt in België is de afgelopen tien jaar met de helft toegenomen, blijkt uit cijfers van het ministerie van Onderwijs. In het schooljaar 1995/1996 bezoch ten 14.071 Nederlandse jongeren een school in België. Hun aantal groeide naar 20.984 in 2004/2005. Onderwijsminister Plasterk spreekt nog niet van een uittocht. Bill Gates niet meer de rijkste ter wereld WASHINGTON - Bill Gates is na der tien jaar aan de top niet meer de rijkste op aarde. De Amerikaanse investeerder Warren Buffett is vol gens het blad Forbes met een ver mogen van 62 miljard dollar de grootste rijkaard. Ook de Mexi caanse telecommagnaat Carlos Slim Helu (60 miljard) streef Gates voorbij. Gates moet het 'slechts' met 58 miljard dollar doen. BAGDAD - Turkse gevechtsvliegtui gen hebben gisteren opnieuw doel witten bestookt van Turks-Koerdi sche opstandelingen in het noor den van buurland Irak. Dat heeft een woordvoerder van de Koerdi sche Arbeiders Partij PKK meege deeld. Het gaat om de eerste aanval sinds vrijdag, toen Turkije zijn offensief na een week beëindigde. Het leger was toen gestopt met de aanvallen omdat 'het doel bereikt was'. De Turkse legeraanvoerder had maan dag echter laten weten dat Turkije zou doorgaan met de beschietin gen als dat nodig was. Turkse militairen waren anderhal ve week geleden Noord-Irak bin nengevallen om de PKK uit te scha kelen. De opstandelingen strijden voor een eigen Koerdisch gebied. Vanuit het noorden van Irak voe ren ze geregeld aanvallen uit in Turkije.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9