Binnenland 'Ik woon bij papa, anders is hij alleen' Stoppen met doden van ratten is een sprong in het onbekende VOLVO OCCASIONDAGEN CAR VILLAGE" PZC Donderdag 6 maart 2008 7 Bestrijding moet ook in natuurgebied doorgaan, zegt Zeeuwse dijkgraaf. door Ondine van der Vleuten GOES - Dijkgraaf Wim Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden ziet geen heil in de oproep van die renbeschermers om te stoppen met het doden van muskusratten in natuurgebieden waar geen be langrijke dijken zijn. De Zeeuwse dijkgraaf wijst erop dat volstrekt onbekend is hoe de rattenpopulatie zich ontwikkelt als de bestrijding gestaakt wordt. „Verdubbelt het aantal zich, wor den het er drie of zelfs vier keer zo veel? Daar is nooit onderzoek naar gedaan en er is ook geen enkel wa terschap bereid zo'n proef te ne men. Ik zou ook geen enkel na tuurgebied durven noemen waar je een dergelijk experiment kunt doen. Overal in Zeeland zijn plek ken waarvandaan ratten snel kun nen oprukken naar de waterkerin gen. Als wij stoppen op veertig ki lometer van een dijk, zitten ze daar binnen een half jaar weer op." De dierenbeschermers wijzen er op dat de kosten van de bestrij ding (dertig miljoen euro) niet op wegen tegen de schade die de rat ten jaarlijks veroorzaken (vijf mil joen euro). Stoppen met bestrij den zou niet leiden tot meer scha de, denkt Harm Niesen, voorzitter van de Faunabescherming. Gosselaar merkt op dat de dieren beschermers het alleen hebben over waterkeringen. „Muskusrat ten veroorzaken ook schade aan de waterlopen. Die gaan afkalven, 1^ Stoppen met rattenbestrijding zoals dierenbeschermers willen, is onverstandig, zegt dijkgraaf Gosselaar. Er is te weinig bekend over de gevolgen van zo'n stop. de doorvoer van water is niet meer gegarandeerd en dan krijg je problemen. Die zesduizend kilo meter waterlopen hier in Zeeland zijn heel belangrijk in de bestrij ding van wateroverlast en dat be lang neemt door de klimaatveran dering alleen maar toe." Muskusratten worden nu gevan gen met klemmen en vallen. Een klem doodt de rat zelden direct, maar leidt ertoe dat het dier ver drinkt. In een val verdrinkt de rat alleen als die helemaal onder wa ter is geplaatst. Bij laag water sterft de rat door onderkoeling of uitput ting, aldus Niesen. Ook de waterschappen willen on nodig dierenleed voorkomen, zegt Gosselaar. „We willen weten of er diervriendelijkere methoden voor bestrijding zijn. Momenteel wordt in Europees verband onderzoek ge daan welke van de vangstmetho den het meest geschikt is en hoe je de doodsstrijd kunt bekorten." 6 t/m 8 maart Ruim 80 Volvo Selected Used Cars Financiering direct te regelen Taxatie van uw huidige auto Speciale aanbiedingen: Minimale inruilprijs 2.500,-" of Accessoirespakket naar keuze VOLVO De Groene-Goes BV, Pearyweg 17, 4462 GT Goes 0113-275000 www.degroene-goes.nl Nevenvestiging: Kareis Autoservice, Langeweg 30, 3244 BH Nieuwe Tonge 0187-652222 www.karels.com Mits het kentekenbewijs minimaal 6 maanden op uw naam staat. Ouderschapsplan Getrouwde ouders met kinde ren die gaan scheiden, moeten binnenkort voor de rechter een 'ouderschapsplan' voorleg gen. Het wordt nu op vrijwilli ge basis gebruikt. Daarin spre ken ouders minutieus af waar de kinderen wonen, wie op wel ke dagen voor ze zorgt en wel ke huisregels gelden. Zo hoopt de overheid te voorkomen dat geruzie tussen ouders door gaat. Als één ouder zich niet aan het ouderschapsplan houdt, kan de ander naar de rechter stappen. De Eerste Ka mer moet nog instemmen. Éénoudergezinnen Het aantal kinderen dat een deel van hun jeugd opgroeit bij één ouder neemt toe. In 2020 is één op de vijf gezinnen een éénoudergezin. In 1995 was dat één op zeven. Dat bleek gis teren uit een rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau. Begin vorig jaar maakte ruim 56 procent van de bevolking deel uit van een gezin, in 2020 wordt dat 53 procent. Jaarlijks worden 34.000 kinde ren geconfronteerd met een scheiding. In 1990 waren dat er nog tienduizend minder. Ook co-ouderschap is in op mars. Daarbij verdelen moeder en vader de zorg. In 2003 was in 15 procent van de geschei den relaties met kinderen spra ke van co-ouderschap. In 1998 nog 5 procent. De verwachting is dat de toename doorzet door het ouderschapsplan. De gemiddelde leeftijd van een Nederlandse moeder bij de geboorte van het eerste kind ligt rond de 29 jaar. Uit het onderzoek blijkt ook dat Marokkaanse en Turkse tiener meisjes vaker kiezen voor abor tus. In 2006 lag dat cijfer res pectievelijk 17 procent en 20 procent hoger dan in 2005. ouders niet meer bij elkaar wonen, hebben meer kans op depressies, ang- foto Cees Zorn/GPD Kinderen die na het scheiden van hun sten of stress. en roken meer. Ouders hebben niet altijd door hoe slecht het is als broertjes en zusjes van elkaar gescheiden worden, merken echt scheidingsdeskundigen. Ze heb ben soms het idee dat de kinderen er zelf voor kiezen apart van el kaar te leven, maar de werkelijk heid is vaak schrijnender: kinde ren offeren zich op. 'Ik ga wel bij papa wonen, anders is hij zo al leen', krijgt de psychologe dan te horen. De kinderen voelen de negatieve boodschappen over papa of mama haarfijn aan en hopen zo de pro blemen op te lossen. Door voor één ouder te kiezen raakt hun ontwikkeling verstoord, zegt Lianne van Lith, scheidings specialist en mediator. „Het lijkt alsof het kind de keuze maakt. 'Ze wil niet meer naar jou', zegt moe der dan. Maar het zijn echt uitzon deringsgevallen dat een kind er werkelijk zo over denkt." Van Lith heeft jaren bij de Raad voor Kinderbescherming gewerkt. Te vaak heeft ze ouders gezien die hun kinderen tegen elkaar uitspeel den. Een voorbeeld uit haar praktijk: Lucy van veertien ging na de scheiding bij vader wonen en haar broertje bij moeder. Ineens wilde Lucy, die voorheen goed kon le ren, niet meer naar school. Ze kon papa niet alleen laten. Als zij 's middags niet uit school kwam om brood voor hem te maken, at hij niets. Dat was zielig. Haar oplos sing: dan maar geen school. Dit soort verhalen zijn geen uitzonde ring, weet Van Lith. De manier waarop ouders kinde ren emotioneel chanteren, is soms stuitend, vindt ze. Ouders realise ren zich vaak niet hoeveel steun kinderen aan elkaar hebben bij een scheiding, ook al praten ze er onderling weinig over. Groenhuij- sen: „Zonder veel woorden troos ten ze elkaar. Daarom is het zo erg dat kinderen uit elkaar gespeeld worden bij een scheiding." Des kundigen zouden graag zien dat ouders meer dan nu door coaches of mediators worden gewezen op de negatieve gevolgen voor de kin deren. Spruijt heeft het over een 'opvoedbelofte' vergelijkbaar met een 'huwelijksbelofte'. Van Lith hoopt dat er een mentaliteitsveran dering plaatsvindt. Ook al snapt ze dat veel ouders dat heel moeilijk vinden. Naast hun eigen heftige emoties, moeten ze ook nog oog hebben voor het verdriet van hun kinde ren. Soms kunnen ze zich niet voorstellen dat kinderen een an der belang hebben dan zijzelf, weet Groenhuijsen. „Ze denken: het beste voor mijn kind, dat ben ik." De namen van de kinderen in dit verhaal zijn om privé-redenen gefingeerd. Elk jaar komen bij duizenden echtscheidingen niet alleen de ouders op verschillende adressen te wonen, maar ook de broertjes en zusjes. „Ouders realiseren zich niet hoeveel steun kinderen aan elkaar hebben bij een scheiding." door Mayke Calis Omdat Freddy steeds ruzie maakte met zijn moeder ging hij na de scheiding bij zijn vader wo nen. Dat wilde hij zelf, zei hij. Maar zijn zusje bleef bij mama. Toen het zusje na verloop van tijd ook steeds vaker bonje met moe der kreeg, verslechterden Freddy's schoolprestaties. Moeder had haar antwoord klaar: 'Dat komt omdat je vader zo weinig thuis is. Hij houdt geen toezicht.' Maar dat was het niet. Freddy (16) piekerde te veel, hij voelde zich schuldig omdat hij zijn zusje niet kon be schermen tegen de agressie van zijn moeder. Dit voorbeeld komt uit de praktijk van gezondheidszorgpsycholoog Liesbeth Groenhuijsen, gespeciali seerd in echtscheidingen. Dat kinderen het scheiden van hun ouders maar moeilijk verdragen was al bekend. Nog moeilijker is het wanneer ze ook nog eens van hun broertjes of zusjes worden ge scheiden. Toch gebeurt dat nog vaak, tussen de 3.500 en zevendui zend keer per jaar. Voor kinderen die van een ouder maar ook van broers of zussen worden gescheiden zijn de gevol gen vaak ernstiger, zegt socioloog en echtscheidingsonderzoeker Ed Spruijt. Zo hebben ze meer kans op depressies, angsten of stress. Ze vertonen vaker delinquent gedrag, hun schoolprestaties zijn geregeld minder goed, hebben vaker relatie problemen, en blowen, drinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7