CIA besteedt martelingen uit aan schimmig Afrikaans land MATTHEUS PASSION Mattheus Passie Hulst met nieuwe bezetting Een voorspelbare romantische komedie Eerste indruk van Zeeuwse versie The Wall Mannenkoor geeft concert in Middelburg door EGON KRACHT THE TROUPE PZC Donderdag 6 maart 2008 3 5 Meryl Streep als hoge ClA-bazin in Rendition. foto Sam Emerson/CPD „Wij martelen niet", beweert een hoge CIA-bazin in de politieke thriller Rendition, die vanaf van daag in de Nederlandse bioscopen is te zien. En ergens heeft deze door Meryl Streep vertolkte ijsko ningin gelijk: het feitelijke marte len besteden de Amerikanen uit aan beulen in een schimmig Noord-Afrikaans land. Deze om streden praktijk - uitgevonden door de regering Clinton, maar pas echt in zwang geraakt onder het Bush-regime na 9/11 - wordt door de Amerikaanse overheid eu femistisch 'extraordinary rendi tion' genoemd: buitengewone overdracht. Het slachtoffer van zo'n buitenge wone overdracht is de al jaren in de VS wonende Egyptenaar An war El-Ibrahimi (Omar Metwally). De chemicus heeft een prima baan en is getrouwd met een Ame rikaanse (Reese Witherspoon). Sa men hebben zij een zoon en een tweede kind is op komst. Het gelukkige bestaan van deze voorbeeldig geïntegreerde model burger wordt ruw verstoord als hij RENDITION Film. Regie: Gavin Hood. Met: Omar Metwally, Jake Gyllenhaal e.a. Te zien in Vlissingen. door Fritz de Jong op basis van een oncontroleerbare verdenking uit het vliegtuig wordt geplukt na een zakenreis. Zonder enige vorm van proces wordt An war als vermeend terrorist vastge houden, om te worden afgevoerd naar een niet nader genoemd land in Noord-Afrika. Terwijl zijn hoogzwangere echtge note zich in Amerika vastbijt in de zoektocht naar haar verdwenen man, wordt Anwar in een folterkel- der gedwongen om zijn betrokken heid bij aanslagen te bekennen. Na mens de Amerikanen worden de illegale folteringen bijgewoond door een onervaren CIA-bureau- craat (lake Gyllenhaal), die erdoor in gewetensnood raakt. De Zuid-Afrikaanse regisseur Ga- In de wereld van de romantische komedie veranderen vrouwen in oogverblindende schoonheden zo dra ze de ware liefde vinden en hun bril afzetten. Het happy end is voorspelbaar, dus om het ander half uur leuk te houden is humor, inspiratie en acteertalent vereist. Helaas: in 27 Dresses van de Ameri kaanse filmregisseur Anne Fletcher (die eerder de dansfilm Step up regisseerde) zijn vooral de eerste twee ver te zoeken. Hoofdrolspeler Katherine Heigl slaat zich er moedig doorheen en aan haar zal het niet liggen. Ze had een beter script verdiend, en een wat sexier tegenspeler dan la- mes Marsden. Dat script is nota bene van Aline Brosh McKenna, die ook schreef voor The devil wears Prada, maar 27 DRESSES Film. Regie: Anne Fletcher. Met: Katherine Heigl, James Marsden. Te zien in Vlissingen. door Hetty van Rooij die ditmaal haar geld wat snel heeft willen verdienen. Omdat de naam van McKenna op de aftite ling staat, kunnen handige recla mejongens ons laten geloven dat 27 Dresses en The devil wears Prada uit dezelfde koker komen en dus op hetzelfde niveau staan. Niet, dus. Jane (Katherine Heigl) is het eeu wige bruidsmeisje dat verslaafd is aan trouwerijen en al haar mon- Vlaamse dirigent Kurt Bikkembergs waardige opvolger van Jo Ivens. HULST - De traditionele Mattheus Passie in Hulst wordt dit jaar met een vernieuwde bezetting uitge voerd. Er is een nauwere samen werking aangegaan met de Konink lijke Gentse Oratoriumvereniging (KGOV) en in dirigent Kurt Bik kembergs is een waardige opvolger van Jo Ivens gevonden. De uitvoering van zondag 9 maart is opnieuw georganiseerd door de Stichting Mattheus Passie Hulst, een project van Rotary Hulst. Acht jaar op rij stond de passie onder leiding van Jo Ivens uit Hulst. Die kondigde vorig jaar zijn afscheid aan. Daardoor was het onzeker of het project werd voortgezet. Het bestuur heeft, gezien de grote publieke belangstelling, besloten er toch mee door te gaan. Om de basis te verbreden is de samenwer king met de KGOV versterkt. Be halve de uitvoering in Hulst is er een in Gent. Volgend jaar komt er ook een uitvoering in Hasselt. Door die samenwerking blijft de passie financieel haalbaar. Dirigent Kurt Bikkembergs (Has selt, 1963) is een man met een gro te reputatie. Hij is onder meer koorleider aan de Vlaamse Opera, koorleider/docent aan het Lem- mensinstituut en kapelmeester van de Brusselse kathedraal. Chapelle de Lorraine zal de orkest partijen uitvoeren. Dit orkest heeft in het verleden al vaak samenge werkt met het Hulster Gemengd Koor. De koorpartijen worden ver zorgd door de KGOV en het jonge renkoor In Dulci Jubilo. Voor de solisten is gekozen voor een mix van ervaring en jong ta lent, met Amaryllis Dieltiens (so praan), Bart Uvyn (altus), Jaap Hoekstra (tenor-evangelist), Lars Piselé (tenor-aria's), Tijl Faveyts (bas-Christus) en Julian Hartman (bas-aria's). De uitvoering in de Willibrordus- basiliek in Hulst is zondag 9 maart vanaf 14.00 uur Hulst; die in de Bijloke in Gent is zondag 16 maart om 14.30 uur. Kaarten voor de pas sie van komende zondag zijn ver krijgbaar bij de VW's in Hulst en Terneuzen, Fotografie Buijsse in Hulst, Muziekhuis Sonora in Ter- neuzen en zondag vanaf 13.30 uur in de basiliek. vin Hood, die eerder een Oscar won met zijn krachtige ghettodra- ma Tsotsi, laat in zijn Hollywood- debuut geen twijfel bestaan over zijn afkeuring van de Amerikaanse ontvoeringspraktijken. Zijn more le verontwaardiging was mis schien beter uit de verf gekomen als hij wat directer had gefilmd. Niet alleen bezondigt hij zich af een toe aan mooifilmerij - bijvoor beeld in de wel heel erg schilder achtig uitgelichte martelkamer - maar ook zet hij de kijker node loos op het verkeerde been met een onverwachte sprong in de tijd. Zijn film wil het het hele spec trum bestrijken, van het radicalise ren van jongeren in de islamiti sche wereld tot de cynische politie ke spelletjes die in Washington worden gespeeld. Rendition was een betere film ge weest als hij zich had beperkt tot het menselijk leed van de illegaal ontvoerde Anwar en de speur tocht van diens liefhebbende echt genote. Het optimistische einde doet hoe dan ook onwaarachtig Kurt Bikkemsberg dirigeert de Mattheus Passie in Hulst. sterlijke bruidsmeisjesjurken be waart in een speciale kast. Waar om in hemelsnaam, vraag je je af. Kevin (James Marsden) verslaat hu welijken voor de krant en gaat als een terriër achter Jane aan. Jane heeft echter alleen oog voor haar slome baas, die voor haar ogen aan de haak wordt geslagen door haar krengerige zuster. Het komt pas goed tussen Jane en Kevin nadat ze samen gestrand zijn in de regen en in een platte landscafé aan de drank gaan, maar op dat moment zijn echt alle cli chés al gepasseerd. 27 Dresses is flauw waar het juist geestig zou moeten zijn, blaartrek kend vervelend als het romantisch bedoeld is, en volledig voorspel baar. Een film om gauw te verge ten. VLISSINGEN - De Zuid-Bevelandse groep GRYSL en een groot aantal andere Zeeuwse muzikanten ge ven morgen (21.00 uur) in De Piek in Vlissingen een voorproefje van hun zogeheten Muurproject. Het gaat om een Zeeuwse versie van The Wall van Pink Floyd. De pre mière daarvan is vrijdag 4 april in De Mythe in Goes. Morgenavond wordt een deel van het programma gespeeld. Ook het voorprogramma wordt ingevuld door medewerkers aan het project. Eerst speelt en zingt Anja Kop- mels. Daarna treedt GRYSL op. MIDDELBURG - Mannenkoor Door Eendracht Verbonden (D.E.V.) uit Kampen treedt zaterdagavond op in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het koor is vooral bekend vanwe ge zijn dirigent Klaas Jan Mulder, die er al bijna vijftig jaar leiding aan geeft. Wegens ziekte moet hij echter verstek laten gaan. Zijn ver vanger is Peter Bos. Henk van Put ten, de vaste begeleider van het ge zelschap, bespeelt het orgel. Naast koorzang is er ruimte voor samen zang en orgelsolo. Het concert in Middelburg begint om 19.30 uur. ALTERNATIEVE MODERNE VERSIE STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG DONDERDAG 13 MAART 20.00 uur T: 0900-3300033 - www.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67