te verkassen Kerken kan weer in schip Geerteskerk Promotie Colijnsplaat laat viskotter schieten Toekomst hagelkanon blijft onzeker B PZC Donderdag 6 maart 2008 27 Restauratie kerk in Kloetinge is in laatste fase beland. door Lilian Dominicus goes - Zondag is het zover. Dan wordt voor het eerst sinds maan den de kerkdienst in het schip van de Geerteskerk van Kloetinge ge houden. Het eind van de groot scheepse restauratie is bijna in zicht. Bouwvakkers en steigers zijn in middels van het schip naar het koor verhuisd. „We zijn in de laat ste fase van de restauratie beland. In juni zijn we klaar", zegt kerk- rentmeester Ab Lokerse. Met stofzuiger, sopje en en dui- zenddingendoekjes wordt het bouwstof zaterdag uit de kerk ver bannen. Een man of tien verwacht Lokerse voor de grote schoon maak. „Maar het bouwstof blijft nog wel even komen, hoor", waarschuwt projectleider René Koeman, wij zend op het maar heel dunne scheidingswandje van plastic tus sen koor en schip. Achter het plastic is het een ge klop en geboor van jewelste. Een doolhof van steigers vult de ruim te. Restauratoren tikken verpulver de stenen uit de wanden om ze te kunnen vullen met nieuwe ste nen. Lokerse: „Zo zag het schip er een tijd geleden ook uit. Eén grote chaos." Maar het schip ligt er in middels weer mooi bij. De muren zijn gestuct met de allernieuwste techniek. Koeman: „De Geerteskerk is de eerste in Nederland die volledig volgens deze methode is gestre ken. Het mortel is van dezelfde structuur als de bakstenen van de kerk. En het is al wit, zodat het 'Hier zijn de muren allemaal krom. Het is veel zichtwerk, je kan geen draad spannen' niet meer overgeschilderd hoeft te worden. Daardoor kan de zoutuit- broei door het mortel heen ko men. Is het mortel harder dan de steen, wat het geval is als je erover heen zou schilderen, dan krijg je barsten. Is het mortel zachter, dan krijg je ook problemen." In het gerenoveerde plafond zitten bijna onzichtbaar inspectieluiken. Zo is beter te zien of er sprake is van vraat door beestjes in de hou ten spantbalken. Boktor en schim mel hadden flink huisgehouden in de spantvoet. „De staat was slech ter dan gedacht", zegt Koeman. Maar wat de restaurator betreft is dat juist het mooie van zijn vak. „Als ik 's morgens ergens aan be gin, dan weet ik niet wat ik die dag tegen ga komen. Bij nieuw bouw weet je gewoon wat je doet; het staat allemaal in het bestek. Hier zijn de muren allemaal krom. Het is veel zichtwerk, want je kan geen draad spannen. Die kennis leer je met de jaren." ruimte om te laden en te lossen. Ik hoor ook van klanten dat ze er heel tevreden over zijn." Het college geeft Stroot nu hoop dat hij daadwerkelijk kan blijven zitten waar hij zit. In een notitie over het toekomstige masterplan stellen B en W dat het gebied rondom de Ciooo geschikt is voor een toekomstige uitbreiding van Tholen. In dat geval staat de super markt straks niet meer op een be drijventerrein, maar tussen hui zen. Het college stelt dat hij dan kan dienen als (buurt)winkel voor |TI Het Thoolse college schrijft dat de C1000 in Tholen wellicht kan blijven zitten aan de Postweg. In de omgeving komen in de toe komst wellicht woningen. de toekomstige woningen en met een ook voor Stadszicht en de toe komstige wijk Molenvliet, die tus sen Stadszicht II en de woonwijk Dalempolder komt te liggen. Toch benadrukt een woordvoer ster van de gemeente dat Stroot zich niet te snel rijk moet rekenen. „Er staat nog helemaal niets vast", zegt ze. „Het gaat om een discus siestuk, waarover de raad nog een mening moet vormen." De com missie ruimte praat binnenkort over het toekomstige masterplan en zal op dat moment wellicht ook over de toekomst van de su permarkt spreken. Stroot zegt dat hij zijn winkel - die bij de vorige verhuizing al veel groter werd - graag wil uitbreiden. In dat op zicht is hij gebaat bij duidelijkheid. Bestuur stichting vindt onderhoud veel te duur worden. colijnsplaat - Het ziet ernaar uit dat de kotter, die toeristen en ande re belangstellenden in de haven van Colijnsplaat wijzer moest ma ken over de visserij, er niet komt. Het bestuur van de stichting Pro motie Colijnsplaat en Kats heeft het idee laten varen. Volgens voor zitter Vera de Ridder van de stich ting, is het al bijna onmogelijk om een goed schip te vinden. „Alles wat op de markt komt, is op weg naar de schroothoop en dan is het meestal ook nog eens enorm groot. Wij wilden de kotter op het droge leggen, maar dan moet hij toch ook onderhouden worden. We hebben daar het geld en de mensen niet voor." Het ontbreekt de stichting ook aan tijd. De gemeente Noord-Beve land wil het gebied rond de haven opnieuw inrichten en daarmee een begin maken. De stichting kan nooit zo vlug spijkers met koppen slaan. Bovendien loopt de provin ciale subsidie voor het plan bin nenkort af. Andere plannen, zoals een pu- blieksaquarium, krijgen nu alle aandacht. Voor het onderhoud daarvan meldden zich al voldoen de vrijwilligers. Raad van State speelt in uitspraak de bal terug naar gemeenten. door Harmen van der Werf den haag - Wie dacht dat de Raad van State een Salomons oordeel zou vellen over het gebruik van ha- gelkanonnen door fruittelers, is be drogen uitgekomen. Het Haagse rechtscollege heeft gis teren een zuiver juridisch oordeel geveld over bezwaren tegen milieu vergunningen voor twee hagelka- nonnen in Borsele. De Zeeuwse ge meenten met kanonnen (Borsele, Reimerswaal, Hulst en Kapelle) zullen zelf op zoek moeten naar de beste wettelijke basis voor de in zet van de luidruchtige kanonnen. Toch noemt de Borselse wethou der Jan Zandee (SGP/CU, milieu) de uitspraak 'op zich positief, om dat de bezwaarmakers niet in het gelijk zijn gesteld. Een milieuver gunning is niet meer nodig, heeft de Raad van State vastgesteld. Een melding volstaat. De gemeente moet dan wel geluidsvoorschriften stellen. Ook een bouwvergunning is no dig. Dit lijkt een lange weg, maar het moet volgens wethouder Zan dee mogelijk zijn alles voor 1 april rond te hebben. Borsele gaat daar over praten met de andere Zeeuw se gemeenten. Tunnis Meijer van de stichting Be houd Zak van Zuid-Beveland, één van de bezwaarmakers, is teleurge steld. Hij hoopte op een toekomst gerichte uitspraak. Meijer kijkt al wel zelf vooruit. „Wij zijn bereid tot overleg over een redelijk com promis." Als vereffenaar van de nalaten schap van wijlen Johannes Mol, overleden op 6 december 2006 laatst gewoond hebbende te s'-Gravenpolder (Weeldijk 1) roep ik hierbij alle schuldeisers der nalatenschap op om hun vorderingen tot uiterlijk 31 maart 2008 bij mij in te dienen. Vorderingen kunnen worden ingediend bij Accon Avm accountants en adviseurs BV ter attentie van W.J. Lukaart RA per adres Postbus 140, 4460 AC Goes. Het schip van de Geerteskerk is bijna gebruiksklaar. Het nog te restaureren koor is achter plastic verstopt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57