Zeeland Afvalinzameling blijft bovengronds Ciooo hoeft niet Zorginstelling kijkt naar De Roode Hoeve I mm "Snuffel' Wethouder op zoek naar pot geld voor Kunstuitleen De Bevelanden Nieuwe route langs mooiste Thoolse plekjes 26 Donderdag 6 maart 2008 PZC Bavo Europoort uit Rotterdam zoekt de rust bij Kwadendamme. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - De Rotterdamse instelling voor geestelijke gezond heidszorg Bavo Europoort heeft be langstelling voor De Roode Hoeve in natuurgebied De Zwaakse Weel bij Kwadendamme. De monumen tale boerderij waar tot zomer 2005 een koeienbedrijf was gevestigd, is eigendom van vereniging Natuur monumenten. „We zijn al een tijd bezig een goe de bestemming te vinden voor De Roode Hoeve", vertelt Arjan Boon van Natuurmonumenten. „Zoals bekend waren wij vorig jaar prak tisch rond met stichting Arduin in Middelburg, maar opeens haakte die instelling af na een interne dis cussie. Wij zijn sindsdien nog in gesprek geweest met een particulie re gegadigde. Dat was heel serieus. Toch is het niet gelukt, omdat De Roode Hoeve een nogal complex project is. De boerderij moet volle dig gerestaureerd worden. Het ge bruik moet in overeenstemming zijn met de omgeving, het natuur gebied De Zwaakse Weel. Vandaar dat wij de grond verkopen, maar met erfpacht. Zo willen wij enige zeggenschap houden. Dat maakt het complex duur, hoewel we een schappelijke prijs vragen." Bavo Europoort is nu dus 'in' voor De Roode Hoeve om er, volgens Boon, een 'zorgplek' van te ma Natuurmonumenten heeft een nieuwe gegadigde voor de verval len monumentale boerderij De Roode Hoeve. Wethouder Borse- le is (nog) niet enthousiast. De Roode Hoeve in natuurgebied De Zwaakse Weel bij Kwadendamme raakt meer en meer in verval. foto Ruben Oreel ken. Natuurmonumenten en Bavo Europoort kennen elkaar al langer van het eiland Tiengemeten in het Haringvliet, waar de Rotterdamse instelling 'zorg, wonen en werken in de natuur' wil combineren. Iets vergelijkbaars staat haar voor ogen rond De Roode Hoeve. Veel meer kan woordvoerder Michel de Baan van Bavo Europoort nog niet over het Zeeuwse project zeggen. „We zitten in de verkennende fase. We willen eerst in overleg met de ge meente Borsele bezien welke mo gelijkheden er zijn." Begin april is een bespreking met de gemeente Borsele gepland. Wethouder Marga Vermue (CDA, welzijn) is niet enthousiast. „Wat wij tot nu toe hebben gehoord, is dermate vaag. Het is bijvoorbeeld nog onduidelijk welke doelgroep Bavo Europoort op het oog heeft voor De Roode Hoeve. Ik krijg bij de gang van zaken tot nu toe geen goed gevoel." De Baan van Bavo Europoort zegt dat 'de doelgroep er één wordt die op rust is gesteld'. Hoe dit precies wordt ingevuld, hangt mede af van Borsele. Als het zover is, ko men er zeker informatiebijeenkom sten, aldus De Baan. De 'zorgplek' moet ruimte bieden aan twintig mensen. „Uit ons gebied, maar ook uit Zeeland." Goes beperkt verzonken afValdepots vanwege de kosten tot het centrum. door Frank Balkenende GOES - Ondergronds inzamelen van huisvuil in de hele gemeente Goes wordt te duur. Daarom ziet het college van B en W er voorlo pig van af De aanleg van ondergrondse afVal depots in de verschillende wijken en dorpen zou de gemeente jaar lijks negen ton extra kosten. Bo vendien heeft Goes nog niet zo lang geleden voor 660.000 euro drie zijladers aangeschaft voor het legen van afvalcontainers. Nu kie zen voor een andere manier van af val inzamelen, zou die investering deels teniet doen. De gemeente heeft al wel besloten in de opgeknapte binnenstad afval ondergronds in te zamelen. Dat le vert een schoner en opgeruimder straatbeeld op, zeker als je net voor 9,4 miljoen euro hebt verspij kerd om het koopcentrum een mooier gezicht te geven. Medio dit jaar worden op 25 plaat sen in en rond de binnenstad 25 af valcontainers ingegraven. Aan de plaatsing en bijkomende kosten zo als de aanschaf van een vrachtwa gen om de containers naar boven te hijsen, is de gemeente 1,7 mil joen euro kwijt. In de nieuwe wijk Mannee komen ook ondergrondse containers bij appartementencomplexen: twee voor restafval en één voor papier. De totale wijk krijgt twee verzon ken containers voor glas en een voor kleding. Overigens komen er in heel Goes dergelijke onder grondse kledinginzamelbakken, twaalf in totaal. De introductie van ondergrondse afvalcontainers blijft voorlopig beperkt tot de binnenstad en een klein stukje Mannee. Reden: deze inzamelingsvorm is te duur. De gemeente is gecharmeerd van het systeem, dat leidt tot mooiere, minder rommelige straten. Daar om is ook onderzocht of al het af val, en zeker het huisvuil, op deze manier in te zamelen valt. Een centraal afvaldepot is per dorp, wijk en buurt rendabel als er binnen een straal van 75 meter veertig huizen staan. Dat gaat voor de meeste dorpen en wijken. „Het zou bijvoorbeeld ideaal zijn voor wijken als Goes-Oost en -West", zegt wethouder Rinus Dieleman. „Echter, in het Goese Meer staan er binnen zo'n cirkel vaak geen veertig huizen en is er gemiddeld minder openbare ruimte." Het ondergronds afval inzamelen is dus volgens de gemeente niet overal rendabel te maken. Een jaar lijks stijging van de kosten voor af valinzameling van negen ton, vindt Dieleman te gortig. „Je kunt zo'n bedrag moeilijk doorbereke nen. De afvalstoffenheffing zou te hoog worden." Hef - - Goese-M Lederwaren Huis Kipling rugzakken in diverse kleuren voor g 59.95 St. Adriaanstraat 2 - Goes tel. (0113) 2113 98 Kloetingse werkgroep houdt speciale viering KLOETINGE - De werkgroep uit de Geerteskerk Kloetinge houdt zon dag een Taizé-viering. De viering is geheel in stijl van het oecumeni sche jongerenklooster in het Fran se Taizé. Er worden onder meer liederen uit de Taizébundel gezongen. De cantorij en een muziekgroep zorgen voor muzikale ondersteu ning. De dienst begint om 19.30 uur, de kerk is vanaf 19.00 uur open. Proverko staat grond voor weg Mannee af GOES - De gemeente Goes is met Proverko Ontwikkeling tot een ak koord gekomen over verkoop van grond voor de verbindingsweg langs de (toekomstige) wijk Man nee. Met twee andere grondeigenaren, Dijkvelde Beheer en CVOZ, volgt nog een onderhandelingsronde. Als die niks oplevert, onteigent de gemeente de grond. Zij heeft daar voor inmiddels toestemming. Politie verspreidt brief over vernielingen kerk OUD-VOSSEMEER - Na de hervorm de gemeente zelf doet nu ook de politie een dringend beroep op de inwoners van Oud-Vossemeer om zich te melden als ze iets weten over de recente vernielingen aan de hervormde kerk. De omwonen den hebben een brief van de poli tie gekregen. De afgelopen weken werden zo'n 140 glas-in-lood ruit jes van de kerk ingegooid. Jasmijn van den Hoek wint voorleeswedstrijd THOLEN - Jasmijn van den Hoek van openbare basisschool De Rie- burch in Sint-Maartensdijk heeft zich gisteren geplaatst voor de pro vinciale finale van de voorleeskam- pioenschappen. In het Westerpoort College in Tho- len versloeg ze tien andere kinde ren uit de gemeenten Tholen en Schouwen-Duiveland. Ze las voor uit het boek Mathilda van Roald Dahl. De provinciale finale vindt plaats op zaterdag 5 april. jonden trimsalon (gediplomeerd hondentrirnster) ft Spaarlingstraat 11 4421 GD Kapelle J» telefoon (0113) 31 67 79 www.snuffel-kapelle.nl Het is extreem moeilijk om een sluitende begroting te maken. door Lilian Dominicus goes - Er gloort hoop voor Kun stuitleen De Bevelanden in Goes. Wethouder Sophie van 't Westein de (WD, cultuur) wil binnenkort met alle gemeenten op Zuid-Beve land praten over een grotere bijdra ge. „Het is voor de kunstuitleen ex treem moeilijk een sluitende be groting te maken. Het bedrag zou omhoog moeten", verklaart de Goese wethouder. De huidige subsidie volstaat om een deel van de huur van het pand aan de Westwal te betalen, maar voor nieuwe kunstaankopen is bijna geen geld meer. Tot twee of drie jaar terug had het CBK in Middelburg zo'n twee ton per jaar beschikbaar voor de aankoop van werken voor Goes, Terneuzen en Vlissingen. Die tijden zijn voorbij. Kunstuitlenen moeten zich bijna volledig zelf bedruipen. Dat was in Goes bijna gelukt, maar toen zat het pand van de Kunstuitleen nog in de Wijngaard straat, 'in de loop'. Sinds de verhui zing naar de Westwal, aan de ach terkant theater De Mythe kreeg de Kunstuitleen het moeilijk. De vorige coördinator van Kun stuitleen De Bevelanden, Lenie van Nes, schatte in dat er zo'n 20.000 euro per jaar nodig is om te kunnen opereren. tholen - De gemeente Tholen is van plan een nieuwe wandelroute door Tholen-stad op te zetten. Die moet toeristen, en ook de eigen be woners, langs alle mooie plekjes leiden. Dat staat in de notitie over het toekomstige masterplan. Gedacht wordt aan een rondgang die start bij de haven en wande laars vervolgens over de dijk rich ting de oesterputten leidt. Daarna gaat het richting respectievelijk de wetlands bij het nieuwe gemeente huis, de nieuwbouwwijk Stads- zicht, het scholengebied en de his torische binnenstad. Het is de be doeling dat de route wordt voor zien van informatieborden, oriën tatiepunten en wegwijzers. College ziet kansen om supermarkt op huidige locatie te laten blijven. door Rob Paardekam tholen - De kans bestaat dat de Ciooo in Tholen op zijn huidige locatie aan de Postweg kan blijven zitten. Het college ziet het gebied rond de supermarkt als een ge schikte locatie voor de toekomsti ge uitbreiding van het stadje. In zo'n nieuw wijkje zou de winkel goed passen. De supermarkt is sinds november 2004 gehuisvest in de voormalige bedrijfshal van Schot aan de Post weg, tegenover de kerk van de ge reformeerde gemeente. Ze kwam daar terecht, omdat de vorige win kel aan de Eendrachtstraat, in de binnenstad, niet uitgebreid kon worden en er bovendien te weinig parkeerplaatsen waren. Vanaf het begin is duidelijk gesteld dat het om een tijdelijke oplossing ging. De Ciooo zou tot uiterlijk 2010 aan de Postweg mogen blij ven. Na die tijd zou ze kunnen ver huizen naar het bedrijventerrein Noord. Dat wordt immers omgeto verd tot een gebied met wonin gen, kantoren en ruimte voor twee supermarkten. Uitbater Jurgen Stroot van Ciooo heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij veel liever op zijn huidige plek aan de Postweg blijft zitten. „Het is de ideale locatie", zegt hij. „Iets buiten het centrum, met voldoende parkeerplaatsen en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56