Zeeland 'Onderzoek eerst afwachten' in I 1 y Taakstraf voor man uit Terneuzen Nieuwe verbinding bij Antwerpen leidt tot zeker 56 extra doden Vroege Pasen gunstig DONDERDAG 13 MAART Serie lezingen pzc Donderdag 6 maart 2008 31 Bij aankoop van: Aluminium kozijnen Kunststof kozijnen of Houten kozijnen HR glas voor de prijs van standaard glas Van Stralen: Kritiek op mosselzaadvisserij eenzijdig. door Harmen van der Werf ELKERZEE - Medewerker Bruno Ens van Sovon vogelonderzoek Ne derland geeft een eenzijdig beeld met zijn kritiek op de omvang van de mosselzaadvisserij in de Wad denzee, vindt schelpdierdeskundi- ge Marnix van Stralen uit het Schouwse Eikerzee. Hij doet jaar lijks de inventarisaties van mossel zaad en is betrokken bij het onder zoek naar de effecten van de mos selzaadvisserij in de diepere delen van de Waddenzee. Ens stelde dinsdag in deze krant dat mosselkwekers te intensief op mosselzaad vissen in de Wadden zee. „Dat moet nog maar blijken", reageert Van Stralen. „Er wordt toch niet voor niets onderzoek ge daan." Ens gaf onder meer aan dat jaarlijks ongeveer 65 procent van het mosselzaadbestand in diepere delen van de Waddenzee wordt weggevist en op kweekpercelen in de Waddenzee wordt verzaaid om uit te groeien tot consumptiemos selen. „Dat cijfer klopt", aldus Van Stralen, „maar er blijft dus 35 pro cent van het zaad liggen. De prak tijk laat zien dat wanneer die niet wegstormen of door de zeesterren worden opgegeten, deze vaak uit groeien tot mooie banken halfwas of grote mosselen." Van Stralen benadrukt dat de opge viste mosselen niet uit het Wad densysteem verdwijnen, maar nog minstens een jaar op kweekperce len blijven. Omdat de groei van mosselen in de Oosterschelde min der goed is dan in de Waddenzee, laten de kwekers de mosselen bij 'De éne wetenschapper zegt dit, de ander zegt dat. Dat schiet natuurlijk niet op' voorkeur liggen op percelen in de Waddenzee. „Van die kweekperce len profiteren ook vogels." Uit onderzoek is gebleken dat de mosselkweek per saldo een posi door Claudia Sondervan UTRECHT - Pieter Vierhout (tweede van rechts) wordt gefeliciteerd door de Middelburgse burgemeester Schouwenaar, zijn echtgenote en mi nister Klink van Volksgezondheid. Vierhout werd gisteren in Utrecht benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De inwoner van Oranjeplaat bij Arnemuiden kreeg de rang bij zijn afscheid in Utrecht als voorzitter van de Orde van me disch Specialisten van minister van Volksgezondheidzorg Ab Klink. Vier hout leidde de Orde vier jaar en was lid van Klink's Denktank. De chirurg/traumatoloog in ruste was tot medio 2006 hoogleraar ge neeskunde en management bij de Universiteit van Twente. Hij werd in 2003 aangesteld door de provincie Zeeland om in een werkgroep van 'wijze mannen' een toekomstvisie te maken op de Zeeuwse ziekenhuis zorg. Hij begeleidde de ziekenhui zen en specialisten bij samenwerkin gen en fusies van maatschappen. Per dit jaar is Vierhout lid van de raad van advies van de Nederlandse Zorgautoriteit. Die bewaakt prijspeil en verhoudingen in de zorg, zoals bij de fusie van de Midden-Zeeuwse ziekenhuizen. foto Rene Verleg aanvang: 10.00 - 13.30 - 16.00 - 19.00 uur GIMBRÈRE MIDDELBURG TEL.NO.01 18-612036 middelburg - De rechtbank heeft gisteren een 43-jarige Terneuze- naar een taakstraf van 240 uur en een gevangenisstraf van negen maanden waarvan zes voorwaarde lijk opgelegd. De Terneuzenaar had een nieuwe vriendin ontmoet en was - zeer te gen de zin van haar ex-vriend - bij haar ingetrokken. Vervolgens vlo gen de bedreigingen tussen haar ex en de Terneuzenaar heen en weer. De vriendin van de Terneu zenaar werd gedurende de relatie diverse keren mishandeld. Tegen de Terneuzenaar was twee jaar cel geëist. In haar vonnis hield de rechtbank er rekening mee dat de ex-vriend van de vriendin van de Terneuzenaar ook het een en an der viel te verwijten. tief effect heeft op de hoeveelheid mosselen in de Waddenzee. Van Stralen: „De toename bedraagt 15 procent. Daarbij is rekening gehou den met het feit dat er mosselzaad wordt verzaaid naar de kweekper celen in Zeeland en dat volgroeide mosselen uiteindelijk worden ver kocht via de veiling in Yerseke." Al te zeer wil Van Stralen zich niet tegen Ens afzetten. „Voor je het weet, verval je in een zelfde discus sie als over de mechanische kokkel visserij. De éne wetenschapper zegt dit, de andere wetenschapper zegt dat. Dat schiet niet op. Het on derzoek naar de effecten van de mosselzaadvisserij kost tijd en loopt tot in 2010. Laten we dat eerst afwachten." vlissingen - Ruth Schopenhauer, familiekamerverpleegkundige bij de afdeling Oncologie van het VU Medisch Centrum in Amsterdam geeft dinsdag 11 maart een lezing in ziekenhuis Walcheren over ster vensbegeleiding. De lezing begint om 19.30 uur. Aanmelden via j.broer@zzlnd.nl of vupodium.nl Actiegroep Ademloos tegen brug-tunnel Oosterweelverbinding. door Wout Bareman ANTWERPEN - De Oosterweelver binding in Antwerpen zal na de in gebruikname in 2013 een enorme toename van de concentratie fijn stof veroorzaken. Het zal jaarlijks leiden tot zeker 56 extra doden in de Antwerpse regio. Dat voorspelt de actiegroep Ademloos, waarin de huisartsen van de linker Schel- deoever en een groep longspecialis ten zijn verenigd. De actiegroep constateert dat de luchtvervuiling, veroorzaakt door het internationa le wegverkeer rond Antwerpen, al jaren extreem hoog is. Ademloos vindt dat Antwerpenaren daarvan niet langer de dupe mogen wor den en dat de verkeersstroom deels moet worden verlegd naar de Liefkenshoek- en de Wester- scheldetunnel. Woordvoerder Wim van Hees: „Negentig procent van het zware verkeer passeert Antwerpen. Daarom moet er een nieuwe studie komen naar oplos singen bij de grens en niet aan de stadsrand." Een tolvrije Liefkens hoek- en Westerscheldetunnel kunnen daarbij een belangrijke rol spelen. De voorbereidingen voor de aanleg van de Oosterweelver binding (een brug-tunnel) zijn in volle gang. De nieuwe route vormt het sluitstuk in de Antwerpse Ring en moet met name de overbe laste Kennedytunnel ontlasten. De brug-tunnel wordt aangelegd pal ten noorden van de oude Waas landtunnel. Het tunnelgedeelte is gepland onder een natuurgebied op de linkeroever, de brug (De Lange Wapper) voert over een deel van het oude havengebied. Guido Verbeke van Ademloos voorspelt dat niet alleen het fijn stof voor problemen zal zorgen, maar ook de verhoogde concentra tie stikstofdioxide. Dat leidt tot meer gevallen van astma, bronchi tis en andere aandoeningen van de luchtwegen. Ademloos wijst er op dat de Beheersmaatschappij Antwerpen Mobiel, de bouwer van de verbinding, inmiddels twee miljoen heeft geïnvesteerd in bij voorbeeld communicatie, maar niets in onderzoek naar de volksge zondheid. De Gentse professor George Allaert, adviseur van de ac tiegroep noemt de Oosterweelver binding achterhaald. De files zul len zich alleen maar verplaatsen. Hij pleit voor twee verkeersringen, één voor het stadsverkeer en één voor het havenverkeer. Allaert: „De Oosterweelverbinding is geen toonbeeld van goede ruimtelijke planning." fjl Een tolvrije Liefkenshoek- en Westerscheldetunnel kunnen de verkeersdruk op de Antwerpse ring ontlasten en daarmee de volksgezondheid dienen. Toeristische branche juist blij met start seizoen in maart. door Joeri Wisse breskens - Nederlanders blijven tijdens het aankomende paasweek end niet massaal thuis, zoals het Centraal Bureau voor Levensmid delen voorspelde. „Ondanks dat het paasweekend dit jaar heel vroeg valt, zijn al onze bungalows al verhuurd", zegt Emile de Goeijen van de Napoleonhoeve in Breskens. Ook drie hotels van Amadore in Goes, Vlissingen en Middelburg zitten goed vol. „Een vroege Pasen is gunstig voor ons, omdat het seizoen dan eerder van start gaat", zegt eigenaar Jerry van Zuijlen. Voor de campingplaatsen van de Napoleonhoeve is het een ander verhaal. De Goeijen. „Men sen zullen op de bonnefooi gaan, ze weten dat er plaats is en ze la ten het afhangen van het weer", zegt de Goeijen. Dat beeld heeft Anneke Smits, secretaris van mini- campingvereniging VeKaBo ook. „Rond het paasweekend beslissen mensen op het laatste nippertje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51