Zeeland Extra last geen automatisme p ik een uitkering leuk vind' Nieuwe voorzitter voor Museum Goemanszorg Smurffans zorgen voor stormloop op supermarkten S PZC Donderdag 6 maart 2008 ]27 j 'WI Smurf BURGH-HAAMSTEDE - Er is heel wat afgesmurft gisteren in de AH-vestigingen in Zierikzee, Burgh-Haamstede en Bruinisse. De smurfruilmiddag zorgde voor een ware stormloop van smurfliefhebbers en dat waren - stelt manager Carlo de Neve van de AH-vestiging in Haamstede - wel vooral maar zeker niet alleen kinderen. „Het is echt een hype", blikt hij terug op een smurffestijn met smurfensnoep, smurfenpannenkoeken en smurfendrank. Geen smurfenbier overigens, maar gewoon limonade. En niet te vergeten de mogelijkheid om je als smurf te laten schminken. De Neve schat het aantal smurfenthousias ten op 120. Meest begeerd waren baksmurf, boodschappen- smurf en grote smurf. De zeldzame Gouden Smurf - mondjes maat vertegenwoordigd in de totaal 29 miljoen in Nederland uitgezette smurfen - was er niet bij in Haamstede. Dat mocht de pret niet drukken. foto Marijke Folkertsma Van der Wekken kiest voor maatwerk van vereveningsbijdrage. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland gaat bewoners en ondernemers in het buitengebied niet zonder meer op extra kosten jagen. Dat zegt wethouder Roel van der Wekken. De provincie wil dat iedereen die gaat bouwen of uitbreiden in het buitengebied een bijdrage betaalt voor de verbetering van de omge ving: de zogenoemde verevenings bijdrage. De provincie gaat uit van 35.000 tot 40.000 euro per hectare maar laat de uitvoering over aan de gemeente. Van der Wekken wil dat bedrag niet zonder meer in nen. Niet dat de gemeente princi pieel tegen het systeem is, maar als een ondernemer al extra geld heeft uitgetrokken om een ge bouw of camping landschappelijk in te passen dan moet daar niet nog eens de volle mep verevenings bijdrage bovenop komen. „Wij kiezen voor maatwerk", zegt Van der Wekken. „Ik kan me zelfs voorstellen dat er ooit ergens een initiatief komt wat al zo is ingepast dat we daar helemaal geen bijdra ge voor gaan vragen." Hij wil van geval tot geval bekijken hoeveel eu ro's extra de initiatiefnemers moe ten bijdragen en dat gaat het ge meentelijk kwaliteitsteam beoorde- De gemeente wil maatwerk bij de vereveningsbijdrage. Onderne mers die al investeren in inpas sing van gebouwen in het land schap moeten minder betalen. len. Dat is een groep specialisti sche medewerkers die nu ook al in het buitengebied actiefis. De vereveningsbijdrage geldt niet voor uitbreidingsplannen van boe ren, zolang deze tenminste de functie van het bedrijf niet gaan veranderen. Vooral de grotere campings en agrarische bedrijven die (deels) een andere functie krijgen, zullen worden aangeslagen. De mini-cam pings moeten ook betalen, maar hebben afzonderlijk afspraken ge maakt met de provincie. Emre uit. „Het zit in hun systeem. Voor veel allochtonen geldt dat als ze getrouwd zijn en kinderen heb ben, dat ze de kost willen verdie nen." Om een kans te maken op de ar beidsmarkt, moet Cinemre twee 'Wat denk je dat mensen zeggen over dat ik thuis zit en mijn kinderen werken?' certificaten halen: één veiligheids- certificaat en één vöbf heftruck chauffeur. Hiervoor is hij de boe ken aan het lezen. Over drie maan den wil hij ze gehaald hebben, en in de tussentijd zoekt Emre voor hem een passende baan. „Dat is eerst op uitzendbasis", zegt Emre. „Dat willen de meeste be drijven. Die hebben vaak drempel vrees om allochtonen aan te ne men. Maar het gebeurt regelmatig dat ze die personen na een tijdje toch zelf aannemen." Die 'drempelvrees' merkt Cinemre ook bij zijn gemeente en bedrij ven. Hij voelt zich soms gediscrimi neerd. Bijvoorbeeld bij het vinden van een stageplaats vorig jaar, toen hij een opleiding tot magazijnme dewerker deed in Middelburg. „Ik sprak niet goed genoeg Neder lands, of ik was te oud. Anderen behandelden me slecht. Bij de Sli- gro stelden ze zich niet eens voor. Ze vroegen direct of ik zware kis ten kon tillen. Omdat ik niet héél zware kisten kan tillen, zeiden ze tegen de gemeente dat ik niet wil werken. Toen heeft de gemeente Reimerswaal een stageplaats voor me geregeld. Ik moest zonneban ken monteren. Maar dat was een plek voor verstandelijk gehandicap ten. Ik wilde daar niet blijven, ik ben toch niet gehandicapt?" Cinemre heeft een vrouw en twee kinderen. Een zoon van 22, die werkt, en een dochter van 20. Zij studeert nog. Hij vindt het moei lijk om thuis te zitten en niet voor een inkomen te zorgen voor zijn gezin. „Natuurlijk is dat moeilijk. Soms lijkt het alsof de gemeente denkt dat ik het leuk vind om een uitkering te hebben. Maar dat is he lemaal niet zo. En wat denk je dat mensen zeggen over dat ik thuis zit terwijl mijn kinderen werken?" DREISCHOR - Streek- en Landbouw museum Goemans heeft een nieu we voorzitter. Louis Verburg uit Nieuwerkerk neemt de functie over van aftredend voorzitter Luk- kie Zijlstra. Verburg was jarenlang handelaar in landbouwmachines en is ver groeid met het platteland. Terwijl hij zich als ondernemer altijd richt te op vernieuwing binnen de land bouwtechniek, heeft hij persoon lijk ook grote affiniteit met het agrarisch verleden op Schou wen-Duiveland. Lukkie Zijlstra neemt zaterdag 12 april afscheid van Goemanszorg. Zij maakte sinds 1994 deel uit van het bestuur van het Streek- en Landbouwmuseum, waarvan de laatste vijf jaar als voorzitter. Het tentoonstellingsseizoen begint op 22 maart, de zaterdag voor Pa sen. Naast de vaste collectie is er een nieuwe wisseltentoonstelling ingericht met als titel Van graan Cot brood. In het kader van deze tij delijke expositie is in het museum een oud bakkerswinkeltje nage bouwd. Daar is het komend sei zoen brood en ouderwets snoep goed te koop. Tijdens het toeristen seizoen worden in het Streek- en Landbouwmuseum diverse de monstraties gegeven, zoals het wer ken met de rosmolen. Daarin werd met paardenkracht energie voor machines opgewekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47