eelnnd Glastuinders Oosterland willen uitbreidingskans ZZ Neptunus wil dat alle winkels op Pasen en Pinksteren open zijn 'Soms doen ze alsof Op de bres voor Joodse immigranten in Israël 26 I Donderdag 6 maart 2008 pzc Dini Baas (I) is al ruim twaalf jaar actief als consulente voor het Israël Pro ducten Centrum. foto Marijke Folkertsma Dini Baas is al ruim twaalf jaar consulente Israëlproducten. door Piet Kleemans zonnemaire - Immigranten hel pen om in hun nieuwe vaderland Israël een nieuw bestaan op te bouwen. Dat is waar het Israël Pro ducten Centrum in Nijkerk voor staat. Dini Baas uit Zonnemaire is al ruim twaalf jaar vrijwillig consu lente. Vandaag en morgen houdt de Zonnemairse open-huisver koop. De kennismaking met Israël stamt voor Dini Baas-Hoogendoorn uit de tijd dat zij nog in het Hol land-koor zong. De tijd dat Arabi sche landen een economische boy cot tegen Israël uitriepen. Om de Israëlische economie ondanks die boycot toch te blijven steunen be sloot de Nederlandse zakenman Karei van Oordt in Nederland Is raëlische producten te gaan verko pen via vrijwillige consulenten. Toen Baas gevraagd werd of zij dat wilde gaan doen aarzelde ze geen moment. „In veel landen is nog an tisemitisme en vanuit die landen gaan nog steeds veel immigranten naar Israël om daar een nieuw be staan op te bouwen. Dat is vaak heel moeilijk en ik wil ze graag steunen. Als je ziet hoe die men sen moeten werken, dat kun je je gewoon niet voorstellen. In een hok waar wij nog geen kip in zou den stoppen maken zij hun pro ducten." De productlijn is breed. Kleding, cadeau-artikelen, wijn, sieraden maar ook speelgoed en huidverzor gingsproducten. De makers zijn immigranten, joden uit alle delen van de wereld. De laatste jaren veel Russen, maar ook mensen uit Frankrijk, Jemen, Armenië. Velen moeten veel opgeven, soms zelfs een ander vak leren. Er is het ver haal van de hoog opgeleide uro loog die tuinman werd. En dat van de drukker die overstapte op het bewerken van foto's. Baas: „Achter ieder product dat ik verkoop zit een apart verhaal. Dat maakt het zo boeiend", aldus Baas. Ze heeft 'Achter ieder product wat ik verkoop zit een apart verhaal' de ervaring dat het lang niet altijd makkelijk is potentiële klanten over de streep te trekken. „Maar wat je wel ziet is dat als mensen je eenmaal gevonden hebben ze ook klant blijven. Wie een keer ge weest is, komt terug." Populair zijn momenteel vooral de huidver zorgingsproducten. „En de King David sacramental rode wijn ver koopt goed. Maar er is ook een tijd geweest dat ik vooral kleding ver kocht. Baas drijft haar winkeltje aan huis aan de I. M. van de Bijl straat 9. „Ik heb er hier een mooie ruimte voor. Mijn stelregel is daar om ook: als ik thuis ben is de win kel open." Vier kwekerijen moeten op termijn drie keer zo groot kunnen worden. door Martijn de Koning oosterland - Twee komkommer kwekers en twee bloemenkwekers aan de Maatje Harings Jobsweg bij Oosterland hebben de handen in eengeslagen om uitbreiding van hun bedrijf te bewerkstelligen. Het kassencomplex moet in totaal drie keer zo groot kunnen worden. De ondernemers hebben samen een plan gemaakt en zijn daarmee naar de gemeente Schouwen-Dui- veland en de provincie gestapt. De vier bedrijven zitten bij elkaar, net ten noorden van het dorp. „We hebben nu gemiddeld alle maal zo'n twee hectare kassen", legt komkommerkweker Bram van Dijke uit. „Dat is echt te wei nig. We willen dus de zekerheid dat er straks mogelijkheden zijn om gefaseerd uit te breiden." Dat gaat niet zomaar. Het omge vingsplan van de provincie, waar in staat hoe de openbare ruimte mag worden ingericht, stelt stren ge regels aan vergroting van het glasoppervlak. „We zijn een heel eind", bevestigt wethouder Roel van der Wekken. „We hebben la ter deze maand nog een bijeen komst. Daarna hoop ik dat er ech te duidelijkheid is." Punt van gesprek zijn onder meer de voorwaarden voor de inpassing van de kassen in het landschap. Daar moet bijvoorbeeld een flinke groensingel voor worden aange plant. Juist die eis vraagt nu al een uitbreiding van het gebied met zo'n veertien hectare, legt Van Dij ke uit. „We willen de boel niet meteen volbouwen, hoor. Maar we kunnen ook moeilijk steeds die groensingel verplaatsen. Van daar dat we die om de uiterste rand leggen. Daarna bekijken we l^j De vier glastuinbedrijven aan de Maatje Harings Jobsweg bij Oos terland willen de kans krijgen om op termijn hun kassen drie keer zo groot te maken. per persoon wat we precies nodig hebben. Misschien komt de boel wel nooit helemaal vol." Van Dijke noemt uitbreidingskan sen noodzakelijk. „We hoeven echt niet voorop te lopen, maar moeten wel meegaan met ontwik kelingen. Neem de vervanging van een kas. Dat is een hele investe ring, die we er niet uit kunnen ha len met onze huidige ruimte." De ontwikkeling bij Oosterland is zuur voor ondernemers een paar honderd meter verderop. Daar zijn de glastuinders van Sirjansland ge vestigd. Een aantal van hen heeft ook vergrotingsplannen. Zo dien den de kwekerijen Droppert en Meercamp vorig jaar een ambiti eus plan in, dat voorziet in uitbrei ding in oostelijke richting tot de dijk langs de golfbaan. In het idee zijn een groenplan en een wandel pad langs het gebied ingepast. Voor Sirjansland gelden echter strengere provinciale regels dan voor Oosterland. Van der Wekken: „We moeten daar nog heel wat problemen overwinnen." Zierikzeese gewond na ongeval op Flakkee oude-tonce - Een 24-jarige Zierik zeese is dinsdag lichtgewond ge raakt bij een aanrijding op de N59 bij Oude-Tonge. Ze reed tegen een aanhanger van een man uit Ter- neuzen, die de macht over het stuur was verloren door een wind vlaag. De automobiliste sloeg over de kop en moest uit haar auto wor den geknipt. In het ziekenhuis in Dirksland bleek dat ze geen ernsti ge verwondingen had. Vijf tips na oproep aanrijding Bruinisse bruinisse - De oproep via het tele visieprogramma Opsporing Ver zocht dinsdagavond betreffende de aanrijding in Bruinisse vorige week heeft vijf tips opgeleverd. Volgens woordvoerster Esther Boot van de politie geven drie tips aanleiding verder te worden onder zocht. Bij de aanrijding raakte een 75-jarige vrouw zwaargewond. De dader is doorgereden. Gewonde bij eenzijdig ongeluk Scharendijke scharendijke - Bij een ongeluk op de Elkerzeeseweg in Scharendijke is gisteravond rond acht uur een vrouw gewond geraakt. Een 63-jari- ge automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland viel vermoe delijk in slaap, raakte van de weg en kwam tot stilstand tegen een boom. Zijn vrouw, die naast hem zat, is met een gebroken pols en pijn aan borst en ribben naar het ziekenhuis gebracht. Geen fakkels, wel muziek in Zonnemaire zonnemaire - De vrolijke tonen van band De Desperados klinken zaterdagavond in café Bomme- nede in Zonnemaire. De Schouwen-Duivelandse band begint om 21 uur. Toegang is gra tis. Een geplande fakkelwandeling, voorafgaand aan het optreden, gaat niet door wegens gebrek aan belangstelling. Covert Buijs geeft opzienbarende lezing zierikzee - Filosofiedocent en co lumnist Govert Buijs houdt dins dag een lezing in de ontmoetings ruimte van de gereformeerde kerk in Zierikzee. Met die tekst, met de titel God is terug, maar de kerk moet nog even wennen (laat staan intellectuelen), baarde hij eerder na plaatsing in dagblad Trouw opzien omdat hij erin pleit voor moderni sering van het kerkinstituut. De lezing begint om 20 uur. Museumhaven heeft een nieuw bestuur zierikzee - Het nieuwe bestuur van de stichting Museumhaven in Zierikzee is bekend. Voorzitter laap Verwest krijgt daarin gezel schap van Sander Lettinga (secreta ris), Johan Verwaard (penning meester), Jan Harmen van den Ha mer, Carel Beulink, Cees Dogger en Jaap Schot. Het bestuur raakte afgelopen jaar vier leden kwijt, on der wie voorzitter ]an Huijbregt. Zeven grote zaken in Zierikzee trekken kleintjes over de streep. door Ton van den Nouweland zierikzee - Dit jaar moet het luk ken: alle winkels in Zierikzee geo pend op twee paasdag en tweede pinksterdag. „En als het even kan ook met Hemelvaart," zegt Her man Holty van ondernemersvere niging ZZ Neptunus. „We kijken naar elkaar, we praten met elkaar, maar we doen niets," begon Holty zijn betoog dinsdaga vond voor de ledenvergadering. Neptunus heeft Zeeman, Hema, Xenos, Kruidvat, Bliek Mode, Mars kramer en Deurloo Herenmode bereid gevonden het voorbeeld te geven. Zij moeten de kleinere mid denstand bewegen eveneens de deuren te openen tijdens de feest dagen. „Als we het doen, dan met zijn allen," reageerde Patrick Struik van Golff-supermarkt. „Tijdens de sinterklaasavonden was het don ker in de stad. Daar heb ik me aan geërgerd." „Ja, met zijn allen of niet," vulde Anne de lager van boekhandel De Vries aan. Holty benadrukte echter dat Neptunus een adviesorganisatie is en nie mand kan dwingen. En daar zit precies het probleem. „Vanavond zit hier een klein deel van de le den. Ik zie het er toch weer van ko men dat de meerderheid straks dicht is," verwoordde Bram Deurloo van de Hema zijn zorgen. Vorig jaar is een begin gemaakt met winkelopenstelling tijdens Pa sen en Pinksteren. Toen waren 25 zaken geopend. Zondagopenstel ling heeft Neptunus twee keer ge probeerd. Dit idee is losgelaten om dat het geen succes was en ook de kerken zich ertegen keerden. De eerste pinkstermarkt van Zie rikzee staat wél vast. Die wordt za terdag 10 mei gehouden en valt dan samen met de weekmarkt. Die pinkstermarkt is een eenmali ge gebeurtenis, omdat de feestda gen dit jaar erg vroeg vallen. Hulp voor werkloze allochtonen in Zeeland bij zoektocht naar baan. door Dewi Cigengack middelburg - Allochtonen die een baan zoeken krijgen vaak te ma ken met obstakels. Ze kennen de juiste wegen niet, spreken niet goed genoeg Nederlands, of wor den gediscrimineerd. „Sommige bedrijven zeggen aan de telefoon echt dat ze geen allochtonen aan nemen", zegt Ethem Emre, voor zitter van de Stichting Trajectbe middeling Allochtonen. De stich ting begon onlangs een kantoor in Middelburg voor 'Zeeuwse alloch tonen' zonder baan. Eén van hen is Achmed Hasim Ci- nemre. Hij woont al zeventien jaar in Nederland: eerst in Den Haag, toen in Vlissingen en nu in Krab- bendijke. In zijn vaderland Turkije was Cinemre bankmedewerker. In Ne derland deed hij van alles, van schoonmaken tot werken in de tuinbouw. Nu is hij al vijf jaar werkloos. „Ik wil met iets bezig zijn, aan het werk", vertelt hij. „Het maakt me niet zoveel uit wat. Ik ben gezond, kan bijna alles. Net zoals andere mensen." Cinemre wil geen langdurige oplei ding. „Ik wil graag snel aan de slag. Ik ben 47, als ik eerst een oplei ding moet doen van twee jaar ben ik bijna vijftig als ik aan de slag kan. Dat wil ik niet." „Veel allochtonen denken zo", legt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46