Zeeland Alle kaarten Het Koekoeksnest wil op voortgang rijksweg N6i Stiefkind Zeeuws-Vlaanderen is Strand 'lentefris' Website 26 I Donderdag 6 maart 2008 PZC Partijen moeten samen één visie voor hele regio presenteren. door René Hoonhorst BIERVLIET - Ondernemersverenigin gen, dorpsraden, actiecomités, landbouwers en natuurbescher mers moeten snel de koppen bij el kaar steken om het eens te wor den over het voor de streek beste tracé voor de nieuwe rijksweg N6i. „Als het ontwerp-tracébesluit voor het wegdeel van Hoek naar Schoondijke er ligt, moeten we zo snel mogelijk een eenduidige in spraakreactie laten horen. We moe ten ons huiswerk op tijd af heb ben", betoogt Jack van Harn, één van de initiatiefnemende onderne mers voor het rapport van onder zoeksbureau BRO. De verschillen de belangengroeperingen moeten niet te veel steggelen over precieze locaties van rotondes of de breedte van de weg. Of de stroomweg nu twee keer twee banen telt tot een rotonde bij de Braakman of tot Biervliet vindt Van Harn minder belangrijk dan verplaatsing van een rotonde richting Braakman en twee extra 1^ Streek zet in op goed ingerichte parallelwegen, twee extra roton des, vermijden sluipweg naar Phi lippine en handhaven weg door Schoondijke richting Breskens. rotondes bij de dorpen Biervliet en IJzendijke. Afzien van een via duct tussen Biervliet en Ijzendijke (van de IJzendijkseweg naar de Nolleweg) maakt de weg vrij voor twee extra verkeerspleinen. Van Harn: „Daarom was ik ook zo blij met de opmerkingen van een land bouwer tijdens de presentatie van het BRO-rapport. De ervaring had hem geleerd dat de aanleg van goed ingerichte parallelwegen veel belangrijker is dan de afstand die een boer moet omrijden." Bij Hoek moet een op divers ver keer ingerichte parallelweg komen. De actiegroep Weg van Hoek gaf eerder te kennen fel tegen het ge bruik van de Koudepolderstraat als bijweg te zijn. Ook al om sluip- verkeer richting Philippine te we ren, moet de door rijkswaterstaat bedachte rotonde bij de Drie- sprongweg richting Braakman op schuiven. Door bij Biervliet een ro tonde in te richten en IJzendijke een verkeersplein aan zowel oost als westkant te geven, worden bei de dorpen goed ontsloten. Door af te zien van het viaduct, waar natuurbeschermers fel tegen zijn, is er geld beschikbaar voor beide extra rotondes. Schoondijke heeft slechts een kwart rondweg nodig richting Oostburg. Verkeer richting Breskens moet - voor on dernemers en voorzieningen - door het dorp blijven rijden. Her inrichting van Dorpsstraat en Damstraat maakt dat mogelijk. Samen de handen uit de mouwen voor schoon strand Nieuwvliet. door Frank van Cooten nieuwvliet - Het strand bij strand paviljoen Saint Pierre in Nieuw- vliet-Bad oogt na 22 maart lente fris. Het strand krijgt voor de eer ste keer een 'lenteprikkel'. Deze strandopruimactie op 22 maart is een initiatief van de ge meente Sluis. De gemeente laat zich inspireren door tien Vlaamse kustgemeenten waar al jaren een soortgelijke actie op touw wordt gezet. Sluis hoopt op veel deelne mers, volwassenen, kinderen, groe pen en verenigingen, die samen de RapTO?! ALMANAK Een vijftigjarige Vlissinger is een echte digibeet. Van computers heeft hij weinig kaas gegeten. On langs was hij zo trots als een pauw. Hij had voor het eerst iets op de website van zijn werkgever gepu bliceerd. Tot voor kort had hij daar altijd een handleiding voor nodig, maar deze middag zat hij met een grote glimlach op kantoor. Die handleiding had hij niet meer nodig, vertelde hij trots. Hij wist nu eindelijk alles uit z' n hoofd. Die glimlach was echter snel ver dwenen toen een collega binnen kwam met goed nieuws. „We krij gen een nieuwe modernere website en alles gaat veranderen." Volks (eet)café biedt oren en ogen bezoekers telkens iets nieuws. door René Hoonhorst NIEUWVLIET - Af is het natuurlijk nooit. De ruimte in een voormali ge boerenstal is weliswaar niet on beperkt, maar een museum be hoort zijn collectie steeds uit te breiden. Voor een museumcafé is dat niet anders, al is het maar om dat de 'conservator' vindt dat be zoekers elke keer opnieuw verrast moeten worden. Kunstenaar Ronald Spiessens is ook verzamelaar. En ongeëvenaard knutselaar. Al die eigenschappen en vaardigheden combineert hij als beheerder van museumcafé Het Koekoeksnest. Twee jaar gele den transformeerde hij een karak teristieke oude Zeeuwse boeren schuur aan de Sint Jansdijk in Nieuwvliet tot museum annex ca fé. De collectie van het museum had hij voor een groot deel al in zijn overvolle huis in Boerenhol verzameld. In de schuur kon hij het draaior gel, het kerkorgel, tal van andere - al dan niet zelf gefabriceerde - mu ziekinstrumenten, gerestaureerde kruiswegstaties, heiligenbeelden, rare poppen, jukeboxen en koe koeksklokken kwijt. De ruim veer tig in het museumcafé hangende koekoeksklokken verzamelde hij overigens niet allemaal zelf. Veel exemplaren kregen hij en zaken partner Ingrid van Hee, die zorgt dat het café ook commercieel blijft draaien, van trouwe gasten. Kunstenaar Spiessens legde zijn ei in een tot café omgetoverde boe renschuur en koos daarom de naam Koekoeksnest. In dat nest hingen bij het begin al een aantal koekoeksklokken en bezoekers hebben er lol in om die verzame ling te helpen uitbreiden. Een nala tenschap van oma; een - liefst kit scherig - vogeluurwerk van de rommelmarkt of een thuis minder 'Hoe kitscherig een koekoeksklok ook is, hier komt-ie tot zijn recht' tot zijn recht komende koekoeks klok verhuist dan naar het mu seumcafé. „Als het uurwerk dan aan een balk of staander hangt, zijn mensen trots. En wij zijn er blij mee." Of de klok al dan niet het juiste tijdstip aangeeft, maakt in een museum dat de lof van het verleden bezingt, niet uit. Ronald steekt daar ook geen energie in. Hij schildert de wanden met pas sende dorps- en landtaferelen. En hij bouwt geautomatiseerde mu ziekinstrumenten. Met een druk op de knop beginnen niet alleen de poppen in het blikvangende handen uit de mouwen steken om het strand zwerfafvalvrij te maken. Doel is de deelnemers meer be wust te maken van zwerfvuil op de stranden. Hoe minder afval op het strand, hoe minder er schoon gemaakt hoeft te worden, is de ach terliggende gedachte. De gemeente zorgt voor hand schoenen, prikkers en een milieu straatje om het gevonden afval ge scheiden in te zamelen. Paard en wagen voeren het afval af en na- tuurgidsen vertellen over de bij zondere waarde van zee en strand. De 'lenteprikkel' begint om 9.30 uur. Inschrijven hoeft niet, maar de gemeente stelt het op prijs als grote groepen zich op voorhand melden bij de gemeente. De gisteren 50 jaar geworden Ronald Spiessens bij zijn laatste zelfgemaakte instrumenten: twee steeldrums. draaiorgel het Koekoeksjonk te spe len, maar slaan ook, afhankelijk van het gekozen deuntje, het kerk orgel, accordeons en trommels aan. Een kleine anderhalf jaar na de opening van het museumcafé is er al heel wat meer te horen dan kermis- of orgelmuziek. Sinds kort scheppen Van Hee en Spiessens letterlijk in een handom draai een Caraïbisch sfeertje door fel tikkende steeltrommels mee te laten spelen. Als het aan Ronald ligt, tokkelt in de toekomst een door naaimachines aangedreven banjo een partijtje mee. Meer nieu we 'zelfspelende' instrumenten, verse muurschilderingen en een bewegend trollenbos hebben in de Spiessens hoofd ook al vorm gekre gen. De uitvoering laat nog een tijdje op zich wachten, want de de corschilder dient dit jaar eerst dio rama's te maken voor twee nabij gelegen schuren, die volgend jaar samen het nieuwe landbouwmu seum vormen. De kunstenaar laat het runnen van het café dan even over aan za kenpartner Van Hee en haar doch ter Romy de Meijer. Zij zorgen met hem dat er muziek in het mu seumcafé blijft zitten. Ook live gaat Het Koekoeksnest aan de weg timmeren. Zondagmiddag om drie uur verzorgt zangeres Sabrina uit Assenede de seizoensouverture. Ronald: „Een zangeres, die bij ons past: volks en met een knipoog." Koekoeksnest Ronald Spiessens wilde als kun stenaar zijn ei kwijt en een tot café omgebouwde boeren schuur als Koekoeksnest. De naam was er dus eerder dan de koekoeksklokken. Er hangen intussen meer dan veertig van die vogelklokken, die bijna allemaal op een ander tijdstip 'koekoeken'. De enkele koekoeksklok die stilstaat, is wellicht nauwkeuri ger dan de lopende exempla ren, getuige de spreuk op de wand: 'Ook een stilstaande klok geeft twee maal daags de juiste tijd aan. Een gezonde klok misschien nooit'. Voor als cadeau gekregen, geërfde, kapotte of te kitscheri ge koekoeksklokken wordt al tijd een plekje in het café ge zocht. Tip? redactie@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen wil zich niet langer het stiefkind van Nederland voelen. Het op roer kraait. Bestuurlijk Zeeuws-Vlaande ren laat de laatste tijd van zich horen. Eenstemmig en zelfs redelijk van toon. Zeeuws- Vlaanderen loopt niet warm voor een waterschapsfusie, maar als het moet, dan dient de werkgelegen heid in de regio gegarandeerd te worden. Dat was een week of wat terug. Vorige week werd duidelijk dat Zeeuws-Vlaanderen op promo tioneel gebied een eigen koers va- ANALYSE door Conny van Gremberghe ren gaat. Te beginnen met een stand op de emigratiebeurs in Nieuwegein. En dinsdag kwamen de Zeeuws-Vlaamse bestuuders op de proppen met de eis dat het ta rief voor de Westerscheldetunnel voor Zeeuws-Vlaanderen naar be neden moet worden bijgesteld. „Dat Zeeuws-Vlaanderen zich nu op verschillende fronten roert is toeval. Belangrijke zaken voor de regio zijn nü aan de orde en dan hoor je je als bestuurders te laten horen. Zeeuws-Vlaanderen zit weer in de hoek waar de klappen vallen en dat zijn we gewoon beu", zegt Co van Schaik, wethou der in Terneuzen. Hij voerde deze week het argument van rechtson gelijkheid aan om Zeeuws-Vlamin gen een lager toltarief te gunnen. „Vervolgens lees je dan in de krant dat we maar naar België moeten gaan om daar maar van voorzie ningen gebruik te maken. Dat is natuurlijk een nonargumentatie. Zeeuws- Vlaanderen hoort bij Ne derland en onze relatie met Vlaan deren is verre van ideaal. Bood schappen zijn procenten duurder, de ziekenhuiszorg is alleen beschik baar op plekken waar verzekeraars contracten hebben lopen, op de ar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36