Eventjes naar Comité voor behoud ziekenhuis op Walcheren biedt petitie aan l'Escaut koopt hoek Zeilmarkt Betere fietsverbinding naar Middelburg-Zuid Straathoekwerk 'ongrijpbare' jeugd in Veere 26 Donderdag 6 maart 2008 PZC W Ruim zevenduizend handtekeningen tegen hoofdziekenhuis Goes. door Carla van de Merbel vlissingen - De 7240 handtekenin gen die het Comité Ziekenhuis Blijft vorige week dinsdag in Den Haag aanbood aan de Tweede Ka mer, zijn gisterochtend weer te voorschijn gehaald. K. Wouters van het comité overhandigde de petitie deze keer in het ziekenhuis in Vlissingen aan de bestuurders van Ziekenhuis Walcheren, de voorzitters L. Rienstra van de raad van toezicht en R. Zomer van de raad van bestuur. Het Comité Ziekenhuis Blijft strijdt voor behoud van een groot ziekenhuis op Walcheren. Via in ternet werden 7240 steunbetuigin gen opgehaald. Het comité maakt zich zorgen over een eventuele aanwijzing van Goes als locatie voor een hoofdziekenhuis. Op Walcheren zou dan slechts plaats zijn voor een kleiner nevenzieken huis. Het comité bestaat uit verte genwoordigers van de CDA-afde- lingen in de drie Walcherse ge meenten. Over zo'n twee weken nemen de bestuurders van de zie kenhuizen in Goes en Vlissingen een beslissing over de toekomst van de ziekenhuiszorg in Zeeland. Dan moet bekend worden waar het hoofdziekenhuis komt. Bij de overhandiging van de peti tie, in het restaurant van het zie kenhuis in Vlissingen, waren ruim honderd ziekenhuismedewerkers aanwezig. Volgens K. Wouters was daaraan te zien dat de discussie 'enorm leeft'. „Ze waren gekomen om ons te steunen. Veel mensen zijn in het ongewisse." R. Zomer van de raad van bestuur erkent dat er onrust is onder het personeel, maar volgens hem heeft die te maken 'met de plan nen die gemaakt worden om krachten te bundelen'. Het onder steunend personeel van de zieken huizen in Vlissingen en Goes is al of wordt nog samengevoegd. „Dat brengt veranderingen met zich mee. Mensen gaan zich zorgen ma ken over hun ziekenhuis. Krach ten worden gebundeld en daar door blijft het niet zoals het is." Het Comité Ziekenhuis Blijft heeft gisterochtend een petitie aangeboden aan Ziekenhuis Wal cheren. Eerder gaf het comité de petitie al af in de Tweede Kamer. Voorzitter T. van Ombergen van de ondernemingsraad zegt ook dat de onrust meer te maken heeft met de samenwerking tussen Vlis singen en Goes dan met de vraag waar het hoofdziekenhuis komt. Volgens Van Ombergen brengen op handen zijnde veranderingen grote onzekerheid met zich mee. „Het is niet helder wat er precies gaat gebeuren. De mensen vragen zich af: 'hoe gaat het management dingen samenvoegen'." Fusiewaakhond de Nederlandse Mededingingsautoriteit heeft de twee ziekenhuizen onlangs om op heldering gevraagd over de steeds verdergaande samenwerking. Van Ombergen vindt de huidige sa menwerking geen voorbode van een fusie. „Officieel heet het geen fusie en persoonlijk vind ik het ook geen fusie. Het gaat om sa menwerking van alleen ondersteu nende diensten. Patiënten merken daar niets van." Van Ombergen denkt overigens niet dat alle ruim honderd perso neelsleden gisterochtend speciaal voor de overhandiging van de peti tie naar het ziekenhuisrestaurant waren gekomen. „Veel mensen die om half acht beginnen, drinken daar dan koffie." Woningcorporatie neemt woningen over van dochter Marsaki. door Wendy van den Hurk vlissingen - De opgeknapte appar tementen op de hoek van de Zeil markt met de Gravestraat in Vlis singen worden verhuurd. Woning corporatie l'Escaut heeft ze 'tegen kostprijs' overgenomen van doch teronderneming Marsaki. Het lukte makelaar Kees-jan Mol maar niet om de drie luxe apparte menten voor de projectontwikke laar te verkopen. De prijzen lagen rond de drie ton. „Te duur voor jongeren", is de conclusie van Mol. „Anderen misten weer een lift of een grote buitenruimte." Mol heeft het anderhalfjaar gepro beerd, 'waarvan het complex een hele poos één grote bouwval was'. „Pas de laatste vier maanden was het opleverbaar. Er was wel belang stelling, maar de verkoop verloopt in Vlissingen en in heel Zeeland überhaupt heel moeizaam." Liever huren mensen een luxe ap partement, is de huidige ervaring van woningcorporatie l'Escaut die de lugendstil-hoek daarom maar kocht. Letterlijk tegen kostprijs, be nadrukt directeur jan van Beekhui zen. „Wij zijn een van de zes aan deelhouders van Marsaki. Die la ten we geen winst maken. Dat ste ken wij liever in de sociale sector, la, dit is een heel normale transac tie. Zo werkt dat altijd." Marsaki heeft wel meer projecten in Vlissingen, die niet heel hard lo pen. De Dert-panden aan de Nieu- wendijk bijvoorbeeld en de Petrus- kerk. Daar is l'Escaut niet in geïnte resseerd. In de woningen aan de Beatrixlaan wel. „Als dat aantrekke lijk is, dan doen we het." In de Zeilmarkt heeft Van Beekhui zen net zoveel vertrouwen. „Er is vraag naar luxe huur in Vlissingen. Wel in beperkte mate, maar de Zeilmarkt wordt zeker verhuurd. Sterker nog: de eerste bezichtiging is al geweest. En dan moet het ad verteren nog beginnen." Hulp voor werkloze allochtonen bij zoektocht naar baan. door Dewi Gigengack MIDDELBURG - Allochtonen die een baan zoeken krijgen vaak te ma ken met obstakels. Ze kennen de juiste wegen niet, spreken niet goed genoeg Nederlands, of wor den gediscrimineerd. „Sommige bedrijven zeggen aan de telefoon echt dat ze geen allochtonen aan nemen", zegt Ethem Emre, voor zitter van de Stichting Trajectbe middeling Allochtonen. „Maar ze zullen het niet op papier zetten. Dat is de vrijheid van een bedrijf, je kunt ze niet verplichten." Zijn cliënt Achmed Hasim Cinem- re woont al zeventien jaar in Ne derland. Eerst in Den Haag, toen in Vlissingen en nu in Krabbendij- ke. In Turkije was hij bankmede werker. In Nederland deed hij van alles, van schoonmaken tot wer ken in de tuinbouw. Nu is hij al vijf jaar werkloos. In het kantoor van de STBA in Middelburg praat hij met Ethem Emre over zijn mo gelijkheden. „Ik wil met iets bezig zijn, aan het werk. Het maakt me niet zoveel uit wat. Ik ben gezond, kan bijna alles. Net zoals andere mensen." Cinemre wil geen langdurige oplei ding. „Ik wil graag snel aan de slag. Ik ben 47, als ik eerst een oplei ding moet doen van twee jaar ben ik bijna vijftig als ik aan de slag kan. Dat wil ik niet. Volgens mij móet ik ook niet naar school." „Veel allochtonen willen dat niet", legt Emre uit. „Het zit niet in hun systeem. ]e moet er ook het ge duld en de discipline voor hebben. Voor veel allochtonen geldt dat als ze getrouwd zijn en kinderen heb ben, dat ze de kost willen verdie nen. Aan scholing denken ze niet meer. Hier in Nederland doen mensen op hun zestigste soms nog een hele opleiding. Dat zit in de cultuur." „Wij proberen de mensen er be wust van te maken dat het om hun eigen toekomst gaat", vertelt Emre. „Ze doen dit voor zichzelf Maar je ziet vaak dat het dwangma tig is. Dat het moet, omdat je an ders op je uitkering wordt gekort." Om een kans te maken op de ar beidsmarkt, moet Cinemre twee certificaten halen: één veiligheids- certificaat en één voor heftruck chauffeur. Hiervoor is hij de boe ken aan het lezen. Over drie maan den wil hij ze gehaald hebben, en in de tussentijd zoekt Emre een passende baan. „Dat is eerst op uitzendbasis", zegt Emre. „Dat willen de meeste be drijven. Die hebben vaak drempel vrees om allochtonen aan te ne men. Maar het gebeurt regelmatig dat ze die personen na een tijdje toch zelf aannemen." Die 'drempelvrees' merkt Cinemre ook bij zijn gemeente en bedrij ven. Hij voelt zich soms gediscrimi neerd. Bijvoorbeeld bij het vinden van een stageplaats vorig jaar, toen 'Wat denk je dat mensen zeggen over dat ik thuis zit en mijn kinderen werken?' hij een opleiding tot magazijnme dewerker deed in Middelburg. „Ik sprak niet goed genoeg Neder lands, of ik was te oud. Anderen behandelden me slecht. Bij de Sli- gro stelden ze zich niet eens voor. Ze vroegen direct of ik zware kis ten kon tillen. Omdat ik niet héél zware kisten kan tillen, zeiden ze tegen de gemeente dat ik niet wil werken. Toen heeft de gemeente Reimerswaal een stageplaats voor me geregeld. Ik moest zonneban ken monteren. Maar dat was een plek voor verstandelijk gehandicap ten. Ik wilde daar niet blijven, ik ben toch niet gehandicapt?" Cinemre heeft een vrouw en twee kinderen. Een zoon van 22, die werkt, en een dochter van 20. Zij studeert nog. Hij vindt het moei lijk om thuis te zitten en niet voor een inkomen te zorgen voor zijn gezin. „Natuurlijk is dat moeilijk. Soms lijkt het alsof de gemeente denkt dat ik het leuk vind om een uitkering te hebben. Maar dat is he lemaal niet zo. En wat denk je dat mensen zeggen over dat ik thuis zit terwijl mijn kinderen werken?" 1,2 miljoen euro voor nieuwe en veiliger fietspaden Middelburg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Probeer maar eens vanuit het centrum van Middel burg op de fiets naar de winkels in de Mortiere te rijden. Dat is zigzag gen via het Meiveldpad en de Schoutstraat. Een ware speurtocht voor wie in de buurt niet bekend is. Binnenkort moet dat anders zijn. Er komt een fietspad langs de Schroeweg waarlangs fietsers in één keer door kunnen rijden naar de Mortiere. Niet alleen de fietsroute richting Mortiere wordt verbeterd. In het hele zuidelijke deel van de stad ko men betere en veiligere fietsroutes. Nu rijden er bijvoorbeeld veel fiet sers dwars over de voetpaden door de Edelstenenbuurt, op zoek naar een uitgang richting winkelcen trum. Fietsers worden straks over de Segeersweg gestuurd, de straat recht tegenover het tunneltje. Ze komen, via een bruggetje, uiteinde lijk uit op de kruising Dauwendael- sestraat-Roozenburglaan. De Buitenruststraat wordt hele maal ingericht op fietsers. Er ko men brede stroken om over te fiet sen en er wordt beter aangegeven dat automobilisten in de straat niet harder dan dertig kilometer per uur mogen rijden. Ook de Vrijlandstraat, de straat waaraan het winkelcentrum Dau- wendaele ligt, wordt fietsvriendelij - ker. Ook hier komen stroken voor fietsers. Fietsers die uit de Overlo per komen, krijgen niet langer voorrang. Het kruispunt is volgens de gemeente te onoverzichtelijk om fietsers voor te laten gaan. Het fietspad langs de Dauwendael- selaan wordt verwijderd omdat Fietsers op de Middelburgse Schroebrug. De fietsroutes naar de wijken in het zuiden van de stad worden verbeterd. foto Ruben Oreel het nauwelijks wordt gebruikt. In plaats daarvan komen ook hier fietsstroken, net als in de Roozen- burglaan. De routes naar Dauwendaele, de Magistraatwijk en de Mortiere worden verder verbeterd door de bouw van de tweede Schroebrug. Als die brug klaar is, kunnen fiet sers aan twee kanten van de brug van en naar het centrum rijden. Het werk aan de brug begint eind van deze maand. De gemeenteraad moet het college van B en W nog toestemming ge ven om het geld, 1,2 miljoen euro, ook echt aan de fietspaden uit te geven. De provincie heeft inmid dels laten weten een ton subsidie te geven. Door verbetering van de fietsroutes wil de gemeente het ge bruik van de fiets stimuleren. DOMBURG - De gemeente Veere trekt een straathoekwerker aan. Die moet proberen vat te krijgen op 'ongrijpbare' jeugd die vaak in groepjes rondhangt. Vooral de SGP/CU-gemeenteraadsfractie drong daar vorig jaar op aan. De straathoekwerker komt voorlo pig op proefin dienst van de Stich ting Welzijn Veere. Die verzorgt ook al het 'gewone' jongerenwerk. Daar zijn twee (parttime) jonge- renwerksters voor in de weer. De straathoekwerker moet, des noods in de nachtelijke uren, jon geren opzoeken die 'geen lid (wil len) zijn van een maatschappelijke organisatie'. En die 'soms proble men ervaren met zichzelf of de buitenwereld'. Het is de bedoeling de straathoek- jeugd zo veel mogelijk het gewone jongerenwerk in te trekken, proble men te signaleren, en de weg te wijzen naar hulpverleners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28