Conflict Zuid-Amerika Latijnse kemphanen op voet van oorlog 1 2 I Donderdag 6 maart 2008 PZC Het noord-westen van Zuid-Amerika staat in brand. Een aanval van Colombia op een kamp van de rebellen van de FARC in Ecuador heeft de spanning tussen bei de landen naar een hoogtepunt gebracht, waarbij Venezuela ook zijn partij mee- blaast. Inzet is niet al leen de FARC, maar ook de vrijlating van door die beweging ge gijzelden. door Carel Goseling De Colombiaanse minister van De fensie, Juan Ma nuel Santos, glom zaterdag van trots. Zo juist had hij be kendgemaakt dat de Colombiaanse strijdkrachten zeventien leden van de linkse verzetsbeweging FARC, in clusief de nummer twee van de or ganisatie, Raul Reyes, hadden ge dood. „Dit is de hardste klap voor deze terroristische organisatie tot nu toe." De vreugde in Bogota stak schril af tegen de woedende reacties vanuit de buurlanden Venezuela en Ecua dor. De presidenten van beide lan den, Hugo Chavez en Rafael Cor- rea, veroordeelden de Colombiaans operatie in felle bewoordingen. Chavez zond meteen 6.000 militai ren naar de grens met Colombia, Correa hield het bij 3.200 man. De opwinding bij Chavez en Cor rea heeft een aantal redenen. Ten eerste hebben deze linkse staats hoofden weinig op met het rechtse, pro-Amerikaanse beleid van hun Colombiaanse ambtgenoot Alvaro Uribe. Ten tweede hebben Chavez en Correa beide banden met de FARC-top. Chavez wierp zich eerder op als on derhandelaar met de FARC over de vrijlating van gegijzelden. Hij deed dat nadat Uribe eisen van de guerril la's voor vrijlating van die gegijzel den (met de Frans-Colombiaanse presidentskandidate Ingrid Betan- court als belangrijkste) had afgewe zen. De Venezolaanse president slaagde er dit jaar in zes gegijzelden vrij te krijgen. Correa maakte deze week bekend dat zijn regering ook contac ten had met de guerrilla's over de vrijlating van gegijzelden. Er lag een concept-akkoord over twaalf personen, inclusief Ingrid Betan- court. Colombia Venezuela Ecuado President Aivaro Uribe (4 april 1952) komt uit de klasse van landeigenaren. Hij kwam in 2002 aan de macht met de belofte de guerrilla's en de drugsben des hard aan te pakken. Op de dag van zijn inauguratie werd het presidentieel paleis bestookt met raketten. Zijn vader werd in 1983 ver moord door guerrilla's, ver moedelijk de FARC. Wordt achtervolgd door geruchten over banden met drugsmaf fia en paramilitaire groepen. Inwoners: Bijna 44,5 miljoen: 58 procent gemengd Spaans-Indiaans, 20 procent blank, 14 procent gemengd Spaans-Afrikaans, 4 procent Afrikaans, 3 procent gemengd Afrikaans-Indiaans en 1 procent Indi aans. Religie: 90 procent rooms-katholiek. Oppervlakte: 1.138.910 km2. Grenst aan Brazilië (1.644 km), Ecuador (590 km), Panama (225 km), Peru (1.800 km) en Vene zuela (2.050 km). Econorr Ondanks een gewapend conflict met de FARC en drugsbendes groeit de economie van Colombia, mede door de grotere binnenlandse veiligheid, de gestegen grondstofprijzen en bevordering van de export. Het land kampt wel met grote werkloosheid en te weinig investeringen om de olieproductie op peil te houden. Bijna de helft van de bevolking (49,2 pro cent) leeft onder de armoedegrens. Drugsmaffia, rebellen en paramilitairen heb ben de grenzen met alle buurlanden overschreden en voor zo'n 300.000 vluchtelingen gezorgd. Door de strijd tussen regering en deze groepen en door de drugsoorlogen zijn tussen de 2 en 4 miljoen Colombianen in eigen land op de vlucht geslagen. Co lombia blijft 's werelds grootste producent van cocaïne. Ruim 254.000 militairen, 228 pantserwagens, 31 ge vechtshelikopters, 115 gevechtsvliegtuigen, 4 oorlogsschepen. inwoners: 26 mil joen, van Spaanse, Italiaanse, Portuge se, Arabische, Duit se, Afrikaanse en In diaanse herkomst. Religie: 96 procent rooms-katholiek, 2 procent protestant. Oppervlakte: 912.050 km2, gren zend aan Brazilië (2.200 km), Colombia (2.050 km), Guyana (743 km). Economie: Venezuela blijft erg afhankelijk van olie: het is goed voor 90 procent van de exportinkomsten. Een landelijke sta king van december 2002 tot februari 2003 gaf de economie een flinke knauw, maar die heeft zich goed hersteld, mede door de gestegen olieprijs. Toch zit 37,9 procent van de bevol king onder de armoedegrens. Grensconflicten: Toegenomen activiteit van Colombiaanse re bellen en drugsbendes Leger: 115.000 militairen, 71 pantserwagens, 13 gevechtsheli kopters, 104 gevechtsvliegtuigen, 6 oorlogsschepen. Dat de vlaggen van Venezuela, Colombia en Ecuador zo op elkaar lij ken is geen toeval. De drie vormden in 1718 het Spaanse Nueva Gra nada. Toen ze onafhankelijk werden, vormden ze rond 1820 de con federatie Gran Colombia met een vlag die toegeschreven werd aan de vrijheidsstrijder generaal Francisco Miranda. Bij het uiteenvallen van de confederatie tien jaar later behield elk land wel een vlag die op de oude leek. President Hugo Chévez (28 juli 1954) is aan de macht sinds 1998. Hij beloofde een socialistische revolutie ten behoeve van de armen. Ge sterkt door zijn herverkie zing in 2006 nationaliseerde hij bedrijven in de olie-, tele com- en elektriciteitssector. Zijn grondwetsherziening werd in 2007 verworpen, maar hij wil nog steeds het 'socialisme van de 21ste eeuw' invoeren waarmee de economie nog meer cen traal geleid gaat worden. Rafael Cc is nu ruii dent van minister Economi stopte sn idealen, en econo heid, niel ken. Hij 1 als huma geöriente wordt ge: Hugo Ch ti-Ameril trouwd n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12