Buitenland Clinton mag weer hoop koesteren Instructiefilm leger belandt op internet Gevonden uitgave Mein Kampf mogelijk snel terug naar museum Voordeel tot €3.355 What a deal! CAPPENDIJK ALEX V.D. VELDE 1 O Donderdag 6 maart 2008 PZC Na twaalf nederlagen wint Clinton in cruciale staten Ohio en Texas. door Frank Hendrickx WASHINGTON - Hillary Clinton heeft haar reputatie als vechter op nieuw eer aangedaan. Ze won dins dagavond de voorverkiezingen in Rhode Island (58 procent versus 40 procent voor Obama), in Ohio (circa 55-43) en nipt in Texas (circa 51-47). Haar tegenstander Barack Obama kon daar slechts een zege in het kleine Vermont (60-38) te genover stellen. Hillary Clinton toonde zich tij dens haar overwinningstoespraak in Ohio strijdvaardiger dan ooit. „Deze overwinning is voor ieder een die is afgeschreven, maar wei gert op te geven. Voor iedereen die struikelt, maar weer opstaat. Voor iedereen die hard werkt en nooit opgeeft." De opluchting in het kamp van Clinton was enorm, temeer omdat daarvoor twaalf nederlagen op rij waren geleden. Verlies in Ohio en Texas was zeker fataal geweest voor de kansen op de Democrati sche kandidatuur. Niet alleen is het de voormalige first lady weder om gelukt om ternauwernood aan het politieke ravijn te ontsnappen, ze lijkt er ook voor het eerst in ge slaagd om Obama in het defensief te drukken. De harde aanvallen gericht op Oba- ma's betrouwbaarheid en paraat heid zijn uiterst effectief gebleken. Van de kiezers die in de laatste drie dagen hun keuze bepaalden, gaf ongeveer 60 procent de voor keur aan Clinton, blijkt uit peilin gen. De campagne zal nu naar verwach ting alleen nog maar harder wor den. Clinton greep haar overwin ningen dinsdag meteen aan om de verkiesbaarheid van Obama in twijfel te trekken. „Als we een De mocratische president willen, dan hebben we een kandidaat nodig die staten als Ohio kan winnen", aldus Clinton, die refereerde aan de nederlaag van John Kerry in 2004 in Ohio. Dat kostte de Demo craten het presidentschap. De uitslag van dinsdag is voor Oba ma extra pijnlijk omdat hij twee tot vier keer zoveel geld uitgaf als Clinton. Het bleek onvoldoende om de harde kern van haar achter- Obama blijft ondanks nederlagen favoriet voor presidentskandidatuur' ban te breken. Latino's stemden in Texas weer massaal op Clinton, een groep die goed was voor een derde van de stemmen. In Ohio won Clinton opnieuw bij de lage re inkomensgroepen, vrouwen en ouderen. Obama zal twijfels moe ten wegnemen dat hij met zijn be vlogen politiek onvoldoende aan sluit bij de belevingswereld van zo genoemde eenvoudige 'brood en boter Democraten'. Clinton hamerde er dinsdag op dat zij de kandidaat is die zal vech ten voor de hardwerkende man en vrouw in de straat. „Amerikanen hebben geen nieuwe beloftes no dig. Ze hebben genoeg speeches ge hoord. Ze hebben oplossingen no dig en ze hebben die nü nodig." Barack Obama blijft ondanks de nederlagen favoriet om de kandida tuur binnen te slepen. Hij heeft nog steeds meer gedelegeerden achter zich: 1451 versus 1365 voor Clinton, aldus de berekeningen van CNN. Clinton hoopt een deel van die achterstand ongedaan te maken door er voor te zorgen dat de gediskwalificeerde staten Flori da en Michigan alsnog een stem krijgen op de partijconventie in Denver in augustus, waar de kandi daat wordt aangewezen. Clinton won beide verkiezingen, maar die overwinningen hebben geen waar de omdat beide staten tegen de zin van de Democratische partij de voorverkiezingen naar voren schoven. Clinton wil dat terug draaien, hoewel Obama in Michi gan niet eens op het stembiljet stond. De strijd om de zogenoem de supergedelegeerden zal even eens in alle hevigheid doorgaan. Deze 796 partijbonzen moeten de knoop doorhakken als geen van beide kandidaten een doorslagge vende meerderheid weet op te bouwen. Daar lijkt het na dinsdag op uit te lopen. Obama had gehoopt zich vanaf vandaag op de Republikeinse kan didaat John McCain te kunnen richten. In plaats daarvan moet hij nu nog steeds zien af te rekenen met Clinton. De Democratische strijd zal minstens tot 22 april doorgaan als Pennsylvania op het programma staat. Clinton waar schuwde Obama dat ze nog lang niet van plan is om op te geven. „We gaan door tot het einde." Nederlandse helikopter schiet zichtbaar op talibanstrijders. BEIROET - Beelden van een Neder landse gevechtshelikopter die tali banstrijders beschiet in Afghanis tan, zijn op mysterieuze wijze op het internet beland. Het 1,35 mi nuut durende filmpje, dat vanuit de Nederlandse Apachehelikopter is gedraaid, wordt normaliter ge bruikt door Defensie voor instruc tiedoeleinden binnenshuis. Maar sinds afgelopen maandag is het voor iedereen te zien op de websi te LiveLeak.com. „Dit is vervelend", zegt defensie woordvoerder Robin Middel. „Niet omdat het de realiteit laat zien, maar omdat het de context Defensie heeft geen idee hoe de clip op internet is beland of wie hem erop heeft gezet. Kleine de len waren vorig jaar al wel vrijge geven voor een compilatie. mist." Middel zegt geen idee te hebben hoe de clip op het internet is beland en wie dat heeft gedaan. „Kleine delen van de film zijn vo rig jaar vrijgegeven voor een com pilatie op onze website, maar niet de hele clip." Het filmpje laat dui delijk zien en horen hoe twee Ne derlandse militairen vanuit een Apachehelikopter contact hebben met een Amerikaanse of Canadese eenheid op de grond. „We worden onder vuur genomen", aldus een stem in het Engels met Ameri kaans accent. Hierop speurt de Ne derlandse helikopter de bergachti ge omgeving af op zoek naar de ta- libanschutters. Nadat grondtroe pen een veld en een huis hebben beschoten, vragen ze aan de helibe manning of de Nederlanders 'onze inslagen zien'. De Nederlanders in de helikopter antwoorden: „Beves tigd, we zien jullie inslagen." Kort daarop openen de Nederlanders vanuit de helikopter het vuur op twee personen die in de deurope ning staan van het huis. In België opgedoken boek mogelijk in 2004 uit museum gestolen. OVERLOON - Het zeldzame exem plaar van Hitlers Mein Kampf dat vorige week werd gevonden bij een huiszoeking in Neerpelt (Bel gië) is 'zeer waarschijnlijk' in 2004 gestolen uit het toenmalige Oor- logs- en Verzetsmuseum in Over- loon. Museumdirecteur Erik van den Dungen heeft dat gisteren gezegd op basis van een vergelijking die de Belgische politie heeft gemaakt met oude foto's van het opgedo ken boek. Het huidige Liberty Park hoopt het boek met een spoedeisend rechtshulpverzoek binnen enkele maanden weer te kunnen tentoon stellen. Het gestolen boek is des tijds relatief goedkoop aangekocht op een veiling vlak na de oorlog. Vanaf het begin van de jaren tach tig lag het in een vitrine in Over born Van de bijzondere uitgave zijn tijdens het Derde Rijk slechts vijftien exemplaren gemaakt. De luxe-uitgave uit Overloon zou Adolf Hitier zelf cadeau hebben ge daan aan Arthur Seyss-Inquart, die tijdens de Duitse bezetting rijkscommissaris was van Neder land. De Nederlandse zakenman bij wie de speurders in Neerpelt binnenvielen, wordt beticht van heling. I^j Een opgedoken zeldzaam exem- plaar van Mein Kampf zou Hitier destijds persoonlijk cadeau heb ben gedaan aan de Nederlandse rijkscommissaris Seyss-Inquart. Toyota Avensis Business Pro nu wel héél aantrekkelijk Door zijn ruimte, zijn krachtige benzine- en dieselmotoren (tot 177 pk/400 Nm koppel!), 5-stemm veiligheid, fantastische rijprestaties en door zijn compleetheid. Die nu tijdelijk als Business Pro nóg completer kan, Geïntegreerde Full map navi, Bluetoothhandsfree systeem en lederen bekleding met stoelverwarming met een voordeel tot maar liefst €3355,-! /71/CN5/5 TODAY TOMORROW TOYOTA Toyota Avensis vanaf €23.549,- Lease vanaf €459, Goes, Pearyweg 10, 0113-214810 Terneuzen, Mr. F.j. Haarmanweg 58, 0115-617751 Vlissingen, Industrieweg 23, 0118-410800 Zuidzande, Mariastraat 3, 011 7-452232

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10