Levering gas aan Europa weer ongewis BALTISCHE STATEN 1149 Ian Paisley treedt af als Se.'vis!;he Parli' premier Noord-Ierland met eu staken boek online of bel 0900 - 9697 f wil coöperatie Politie vindt zes lijken in woning Memphis DEAD END PZC Woensdag 5 maart 2008 9 MEMPHIS - De politie heeft in een woning in Memphis, wond. De doodgeschoten kinderen waren 7 jaar, 4 jaar in de Amerikaanse staat Tennessee, de lijken van vier en 10 maanden. De gewonde kinderen zijn niet ouder volwassenen en twee kinderen gevonden. Allen bleken dan 12. De politie was gealarmeerd door een familielid, doodgeschoten. Drie andere kinderen waren zwaarge- dat aanbelde, maar geen reactie kreeg. foto AP Oekraïne dreigt opnieuw af te tappen van Russische leiding. KIEV - De levering van Russisch gas via Oekraïne aan landen in Midden- en Zuid-Europa is in ge vaar. Naftogaz Oekraïne heeft ge dreigd het gas af te gaan tappen als het Russische bedrijf Gazprom de levering van gas aan Oekraïne zelf verder vermindert. Gazprom schroefde de gasleveran- ties aan Oekraïne maandag al met 35 procent terug. Aanleiding vorm de de Oekraïense weigering een gasschuld uit 2006 en 2007 af te be talen en nieuwe contracten over gasleveranties voor dit jaar te teke nen. Gisteren kondigde Gazprom een verdere reductie van de gasle veranties aan Oekraïne aan met 25 procent omdat er nog steeds geen schot in de zaak zit. Een zegsman van Naftogaz Oekraï ne liet weten dat de onderneming Gazprom met gelijke munt zou te rugbetalen in het belang van de ei gen klanten. Oekraïne dekt de ei gen gasbehoefte voor 25 procent met Russisch gas. Dat wordt ge haald uit de gasleidingen die van uit Rusland via Oekraïne naar de rest van Europa lopen. Van de Rus sische gasexport gaat 80 procent via Oekraïne. Landen in Mid- De gastoevoer naar landen in Midden- en Zuid-Europa kan in gevaar komen door ruzie tussen Rusland en Oekraïne over gas- schulden en leveringscontracten. den-Europa en op de Balkan zijn vrijwel geheel afhankelijk van het Russische gas. Ook Italië en Frank rijk krijgen via Oekraïne Russisch gas. Begin 2006 verminderde Gazprom de gaslevering aan Oekraïne ook al toen dat land weigerde een hogere prijs te betalen. Dat leidde ertoe dat andere afnemers 30 procent minder gas ontvingen omdat Oek raïne toch gas uit leidingen haalde. De landen vingen de terugval op uit reserves. Na enkele dagen be sloot Oekraïne toch te betalen. De Europese Commissie heeft de be trokken partijen opgeroepen snel een oplossing te vinden. In februa ri sloten de Russische president Poetin en zijn Oekraïense ambtge noot Joesjtsjenko een akkoord over de gasschulden en nieuwe gasleveranties. De Oekraïense rege ring weigert het akkoord echter uit te voeren. Volgens premier Timosj- enko zijn de schulden ontstaan door de handelwijze van duistere tussenpersonen. Oekraïne dekt de eigen gasbehoefte ook met gas uit Turkmenistan, Kazachstan en Oez bekistan. Dat gas komt echter ook via Russische leidingen waarover Gazprom zeggenschap heeft. Oek raïne beschuldigt Gazprom er in middels van sinds 1 januari niet meer te betalen voor gasdoorvoer naar de rest van Europa. Gazprom noemt het slepende con flict een puur zakelijk geschil, maar verondersteld wordt dat ook groeiende politieke spanningen tussen Rusland en Oekraïne een rol spelen. Protestantse leider zegt met vertrek wens van achterban in te willigen. BELFAST - Ian Paisley, de protestant se premier van Noord-Ierland, treedt in mei af Ook zal hij dan opstappen als voorzitter van de Democratie Unionist Party. De 81-jarige Paisley zei gisteren dat hij met zijn besluit gehoor geeft aan de aanzwellende roep om af treden vanuit zijn achterban. Hij blijft wel aan als lid van het Britse parlement en de Noord-Ierse As semblee. Met zijn aftreden komt een einde aan een optreden van een halve eeuw op de voorgrond van het Noord-Ierse politieke to neel. Paisleys positie werd binnen zijn eigen partij onhoudbaar ge acht sinds zijn zoon, Ian Paisley Ir., vorige maand de historische coalitie met de katholieken moest verlaten vanwege ethische dwalin gen. Aanvankelijk zei Paisley sr. dat hij zijn termijn tot 2011 wilde volmaken. Zijn historische over eenkomst met de binnen de protestantse gelederen als aartsvij and beschouwde katholieken over deling van de macht deed hem uit eindelijk mogelijk toch de das om. BELGRADO - Servië moet de samen werking met de EU stoppen om dat veel EU-landen de onafhanke lijkheid van Kosovo hebben er kend. Dit staat in een ontwerpresolutie van de grootste partij in het Servi sche parlement, de ultranationalis- tische SRS. De ontwerpresolutie roept alle EU-leden die de onaf hankelijkheid van Kosovo hebben erkend op dat besluit in te trek ken. Voorts moet de EU terugko men op het sturen van Eulex naar Kosovo, een missie van juristen en agenten die moet helpen bij het opbouwen van een rechtsstaat. Super- oordelig! vanaf 8-daagse vliegVrondreis 12-daagse vlieg-/rondreis kras- topper1. vanaf Complete rondreis langs alle highlights Ontdek Bulgarije met KRAS! Dit zomerseizoen boekt u deze rondreis al vanaf slechts 599! En dat is inclusief luchthavenbelastingen, ontbijt en excursies met Nederlandssprekende reisleiding. UW REISPROGRAMMA IN'T KORT Deze reis brengt u langs alle hoogtepunten van Bulgarije! Zo maken we een wandeling door het museumdorpTrjavna, bezoeken we het culturele Plovdiv en staan de schitterende kloosters van Drjanovo, Melnik en Rila op het programma. Uiteraard bewonderen we ook de kleurrijke en levendige hoofdstad Sofia. INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Sofia v.v., vlieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in toeristenklasse hotels, 7 x ontbijt, Nederlandssprekende reisleiding, het beschreven excursieprogramma. Mei 17-31 €599 Augustus 9 €660 Juni 14 €599 Augustus 23 €640 Juni 28 €639 September 6-20€ 650 Juli 12-26 €660 Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/35090 Ontdek nu het unieke Estland, Letland en Litouwen Unieke rondreis door de Baltische Staten! In Estland, Letland en Litouwen vinden we een mengelmoes van stijlen en stoere vestingen, paleizen, kerken en handelshuizen! UW REISPROGRAMMA IN'T KORT We nemen u mee naar het sfeervolle Litouwse Vilnius, het barokke paleis van Rundale, de oude Letse hoofdstad Riga, de middeleeuwse Estse hoofdstad Tallinn en Tartu met het'Nederlandse' stadhuis. Ook de Hanzestad Kuldiga, de badplaats Palanga, het Curonian Spit NP, de vestingstad Kaunas enTrakai komen aan bod. INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Vilnius v.v., vlieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in toeristenklasse hotels, 11 x ontbijt, Nederlandssprekende reisleiding, het beschreven excursieprogramma. Mei 14-28 €1179 Augustus 6-20 €1209 Juni 11-25 €1149 September 3-17 1209 Juli 9-23 €1209 Oktober 1-15 €1160 Prijzen zijn p.p. bij 2 pers. Voor reisbeschrijving/ i reservering, zie www.kras.nl/35159 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9