Buitenland 'Nederlanders ontdekten Australië' Frans dorp Aups slijpt de messen Colombia: Fare wilde vuile bommen maken Woensdag 5 maart 2008 PZC Leider liberale fractie EP wil hoger salaris BRUSSEL - De leider van de libera len in het Europees Parlement, Graham Watson, pleit voor een be tere betaling. „De lonen van Euro parlementariërs en nationale parle mentsleden zijn veel lager dan in het bedrijfsleven," zei hij gisteren. Watson reageerde op een rapport waarin staat dat Europarlementa riërs ten onrechte geld innen dat bedoeld is voor hun medewerkers. Poolse priester schrijft preek minder vaak zelf WARSCHAU - Poolse priesters pluk ken vaker hun preek van internet. Wieslaw Przyczyna, professor in de theorie van de prediking, wil dat ze hun preek zelf schrijven. Internetsites voor preken stellen vast dat het zaterdagavond storm loopt. Dat wekt de indruk dat priesters op het laatste moment een preek van het internet halen. „Zo ontstaat een breuk tussen priester en parochie", zegt de prof Wolf ontsnapt uit Duitse dierentuin OSNABRÜCK - Uit de dierentuin van het Duitse Osnabrück is giste ren een wolf ontsnapt. Dat gebeur de tijdens reparatiewerkzaamhe den aan de omheining van het wolvenverblijf De politie van de aan Nederland grenzende deel staat Nedersaksen en de Osna- briicker Zoo hebben tientallen mensen ingezet voor een klop jacht op het drie jaar oude dier. Milieubureau kritiseert gebruik van biodiesel BRUSSEL - Biodiesel is niet goed voor het milieu, stelt het Milieu- en Natuurplanbureau MNP. De EU wil dat in 2020 10 procent van de brandstof biologisch is. De MNP zegt dat voor de grootschali ge teelt van gewassen veel kunst mest moet worden gebruikt waar bij broeikasgassen vrijkomen. Het bureau, dat het kabinet adviezen geeft, ziet meer in auto's op water stof en hybride auto's. Belg laat jongeren werken in sm-kelder KORTRIJK - Een Belg die ook be kend staat als Master Mario moet acht jaar de cel in. Hij runde in Kortrijk een sm-kelder waar hij twee minderjarige jongens in dienst had voor seksspelletjes. De vader van een van de jongens moet zes jaar de cel in, oordeelde de rechtbank van Kortrijk. Enkele andere betrokkenen, onder wie een priester uit Leuven, kregen een voorwaardelijke straf 'Sjieke pooier' sleept winkel voor rechter ANTALYA - 'Sjieke pooier' stond er op het shirt van Mehmet (32) uit het Turkse Antalya. Maar Mehmet kent geen Engels en had dus geen idee met welke tekst hij rondliep. Tot een stel toeristen hem voor de grap vroeg of hij een meisje voor hen kon regelen. Mehmet voelt zich bekocht en spant met hulp van de consumentenbond een pro ces aan tegen de verkoper van het shirt. Mehmet voelt zich aangetast in zijn goede naam en eer. Rebellenbeweging wil volgens president landen chanteren. GENÈVE - De Colombiaanse rebel lenbeweging Fare heeft gepro beerd radioactief materiaal in han den te krijgen voor de fabricage van 'vuile bommen' waarmee zij landen in Latijns-Amerika zou kunnen chanteren. Dat zei de Co lombiaanse vice-president Francis co Santos gisteren op de Ontwape ningsconferentie in Genève. Santos zei dat bewijs voor zijn stel ling te vinden is op twee compu ters die behoorden aan Raul Reyes, de tweede man van de Fare die zaterdag is gedood bij een ope ratie van het Colombiaanse leger in Ecuador. Eerder meldde Colom bia op een computer van Reyes do cumenten te hebben gevonden waaruit zou blijken dat de Fare handelde in uranium. Santos zei dat de rebellen kennelijk op zoek waren naar radioactief materiaal, 'de primaire basis voor het maken van vuile massavernietigings- en terrorismewapens'. Vuile bom men zijn conventionele bommen die behalve explosieven ook radio actief materiaal bevatten. De Colombiaanse president Al- varo Uribe zegt dat hij bij het Inter nationaal Strafhof in Den Haag aangifte zal doen tegen zijn Vene zolaanse ambtgenoot Hugo Chavez. Die ondersteunt volgens Uribe terreur en volkerenmoord. Het gaat om financiële steun aan de Fare. Op de pe's van Reyes zou den ook gegevens zijn gevonden over een gift van 300 miljoen dol lar van Chavéz. De Venezolaanse president besloot gisteren weer nieuwe troepen naar de grens met Colombia te sturen. Chavéz is net als Ecuador verbolgen over de mili taire actie waarbij Reyes in laatstge noemde land werd gedood. Voornemen studie naar genetisch materiaal Aboriginals westkust. door onze correspondent René Groeneveld PERTH - Onderzoekers in Australië willen met een uitgebreide studie aantonen dat Nederlanders de eer ste Europeanen waren die zich op het continent vestigden. Het zou gaan om opvarenden van VOC-schepen die zich al in de 17e eeuw hebben vermengd met le den van de Nunda Aboriginalstam aan de westkust. Dat was lang voordat de Engelsen in Botany Bay aan de oostkust arriveerden. Het onderzoek moet door gene tisch materiaal van nu levende le den van de Nunda-stam het be wijs leveren van deze theorie. Doel is eerst informatie te verza melen in Zuid-Afrika en de VS, waar zich eeuwen geleden even eens Nederlanders vestigden. „Bij de geloofsgemeenschap van de Amish in Pennsylvania, waar nauwelijks sprake was van geneti sche inmenging van buitenaf, heb ben ze bijvoorbeeld veel informa tie beschikbaar", zegt onderzoek ster Nonja Peters van de Curtin University. De VOC-route (1617) 1 A van Hendrik Brouwer v--y---r T-- 7^r/ "R- --"i -<T; - ■- .r:.(t ts; 1 K IJ 1 Ui uil m— Al heel lang circuleren er in West-Australië verhalen over de vermenging van groepen Neder landers met Aboriginalstammen. Met name in het gebied tussen de steden Geraldton en Kalbarri, GPD/Reinoud Sijtsma waar de Nunda-stam al duizenden jaren leeft, zouden bemanningsle den van VOC-schepen hun heil hebben gezocht. Dit bewuste gebied lag sinds 1616 aan een drukke vaarroute waar heel wat VOC-schepen gebruik van maakten. Enkele jaren daar voor ontdekte Hendrik Brouwer namelijk dat via een zuidelijke rou te na Kaap de Goede Hoop de helft van de vaartijd kond worden gewonnen door gebruik te maken van sterke en constante westen winden tussen de 35 en 40 graden zuiderbreedte. Het was daarbij de bedoeling ter hoogte van de zeestraat van Soen- da, tussen Java en Sumatra, noor- 'Opvarenden VOC-schepen vermengden zich met stam van Aboriginals' delijk te varen richting de Oost. Maar regelmatig voer een schip te ver door. Dat resulteerde dan in schipbreuk voor de westkust van Australië, wat toen nog het onbe kende 'Zuidland' was. Volgens Peters zouden de eerste blanken aan deze kust onmogelijk hebben kunnen overleven zonder hulp van lokale Aboriginals. „Al leen al om water te vinden had den ze hen nodig." Ook de Aboriginals in het gebied zelf spreken over banden met Ne derlandse zeelieden. Grote partijen in de steden, naamlijsten op het platteland. door René Schrier AUPS - Het broeit in het anders zo rustige Aups in het Zuid-Franse de partement Var. Dat heeft alles te maken met het feit dat burgemees ter Pierre Rollandy er de brui aan geeft, na de gemeenteraadsverkie zingen van 9 en 16 maart aanstaan de. Inderdaad weer verkiezingen in Frankrijk, terwijl het land nog niet eens is bekomen van de gevolgen van de laatste verkiezingen die Ni colas Sarkozy president maakten. Niet dat diens partij UMP in Aups meedoet. De grote lijsten ontbre ken vaak in de kleine Franse ge meenten. Daar wordt veel gewerkt met naamlijsten, zoals die ook op het Nederlandse platteland voorko men. Dat wil niet zeggen dat er geen socialisten of communisten of aanhangers van ultrarechts mee doen, maar ze zijn verspreid over de verschillende lijsten die naar de gunsten van de kiezers dingen. Op dit moment zijn de verhoudin gen in de gemeenteraad van Aups overzichtelijk. Bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen van 2001 deden slechts twee partijen mee. De lijst van Rollandy won nipt met tien van de negentien zetels en hij werd burgemeester. Dat was hij al geweest. De andere lijst kreeg negen zetels in de gemeente raad en kwam in de oppositie. De Franse reglementen voor ge meenteraadsverkiezingen wijken nogal af van de Nederlandse. Voor al voor kleine gemeenten onder de 2500 inwoners. Om de deelna me en betrokkenheid onder de kiesgerechtigden zo veel mogelijk te vergroten is het mogelijk op de dag van de verkiezingen in het stemlokaal namen van kandidaten door te strepen en er andere kandi daten voor in te vullen. Dat alles zonder dat er van te voren officiële kandidaatstellingen of campagnes hebben plaatsgevonden. Zoiets heeft natuurlijk alleen maar effect als er in de gemeente een bewe ging is ontstaan om die spontane kandidaat massaal te steunen, want met een enkele voorkeur stem kom je niet in de gemeente raad. Frankrijk kent bij de gemeente raadsverkiezingen twee rondes. Als een lijst op de eerste verkie zingsdag geen steun heeft gekre gen van ten minste een kwart van de kiesgerechtigden, volgt een tweede ronde. Bij die tweede ron de gaat het vervolgens gewoon om wie de meerderheid verwerft. De gekozen leden van de gemeente raad kiezen na hun installatie uit hun midden, een burgemeester. Aups is zo'n kleine gemeente, met 1900 inwoners, al wordt er mo menteel een volkstelling gehou den. Nu in Aups Rollandy stopt, is zijn lijst uit elkaar gevallen. Ineens 'De oppositie denkt garen te spinnen bij de troebelen van andere lijsten' doen er drie partijen mee in Aups. Twee komen voort uit de kringen van Rollandy. Het zijn 'Objectif Aups' met als lijsttrekker de 52-jari- ge apotheker en huidige locoburge meester Antoine Faure en de lijst 'Aups pour tous' die de 58-jarige bankemployee Bernard Ugo - even eens wethouder - als lijsttrekker heeft. En dan is er de oppositie die denkt garen te spinnen uit de troe belen bij de andere lijsten. Die op positie heeft zich deze keer gegroe peerd onder de naam 'Aups autre- ment' met als lijsttrekker schooldi- rectrice Annic Manassero, zittend gemeenteraadslid. Deze lijst staat als het ware te trappelen om het roer in Aups over te nemen. Ma nassero moet de nieuwe burge meester van Aups worden. Op hun lijst staat ook Pierre Lam bert, als apotheker compagnon van wethouder Faure. Lambert voert nadrukkelijk campagne om de vertegenwoordiger van het can ton Aups in de Conseil Général te worden. Die post bekleedt nu nog de burgemeester Rollandy. De Conseil Général is te vergelijken met Provinciale Staten. Ook daar voor zijn 9 maart verkiezingen. 'Aups autrement' heeft enkele we ken voor de verkiezingen de zoge naamde permanance geopend, een soort clubgebouw van de par tij. Op gezette tijden houdt een van de kandidaten daar spreekuur. De opening was natuurlijk op zijn Frans. Een enkel toespraakje en verder pastis en whisky. En wat de programma's van de drie lijsten betreft: die ontlopen el kaar niet zo veel. Zij hebben alle drie het beste met Aups voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8