Duurzaamheid is niet het kersje op de taart «congres mUTfffiERi to Business Ik jjËfil in een kostuum van STEIJTEL Loon naar Werken Minister-president Jan Peter Bal kenende, afkomstig uit Kapel- Ie, opent op donderdag 27 maart om 13.15 uur het nationale MVO Con gres in de Zeelandhallen. Duurzame ontwikkeling staat centraal in het co alitieakkoord. "Duurzaamheid is niet het kersje op de taart, maar een on misbaar ingrediënt", liet Balkenende zich onlangs ontvallen. door Henk van de Voorde GOES - MVO staat voor Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen ofwel duur zaam ondernemen. Tijdens de groots op gezette Goese netwerkbijeenkomst kun nen de aanwezigen in zeven verschillende zalen in totaal 24 workshops volgen. Zo zijn er onder andere workshops over klimaat, 'cradle to cradle (afval is voedsel), duurzame energie, water, ISO 26000, duurzaam inkopen, duurzaam financieren enzovoorts. Verder zijn er kookworkshops (met TV-kok Andy Mc Donald) en kook demonstraties, worden er vijf Eieren van Columbus uitgereikt (duurzaamheidsprij- zen), is er een duurzame modeshow, een optreden van Blof, zijn er allerlei best prac tices op het gebied van MVO (zowel uit Nederland als uit Vlaanderen). Het Event wordt georganiseerd door de Provincie Zeeland in samenwerking met Team van Maanen (Rotterdam) en de provincies Oost- en West-Vlaanderen. Hoofdsponsoren zijn Delta en ABN-AM- RO. Overige sponsoren zijn Thermphos, Evides, Waterschap Zeeuws Vlaanderen, DOW-Chemical, Zeeland Seaports en Heros. Na de inleidende woorden van Balkenen de worden er van 14.00 tot 19.00 uur al lerlei workshops, speed-dates, presentaties en lezingen gehouden. De landelijke hoofdprijzen voor duurzaamheid en inno vatie, de 'Eieren van Columbus', worden uitgereikt om 19.15 uur. Het optreden van de Zeeuwse band Blof staat gepland om 19.45 uur. Ambassadeurs Commissaris van de Koningin Karl a Peijs houdt evenals de minister-president een toespraak. De oud-minister van Verkeer Waterstaat is erg betrokken bij de duur zaamheid binnen haar provincie. Zij pre senteert tijdens het congres de Zeeland- ambassadeurs op het gebied van MVO. Naast de bewindslieden zijn er ook diver se interessante sprekers uit het bedrijfsle ven. Zo is Michael Braungart een wereld beroemde Duitse chemicus die bekend is geworden door het boek Cradle to Crad le: Remaking the Way We Make Things. Hij gaat ervan uit dat afval als voedsel moet worden gezien. Op deze manier zullen ge bruiksvoorwerpen volledig gerecycleerd kunnen worden. Ruud Koomstra richt zich sinds de verkoop van zijn televisiebe drijfgeheel op duurzaamheid. Dit doet hij door nieuwe producten op de markt te brengen. Op jonge leeftijd produceerde Koornstra samen met jeugdvriend Barford programma's als Villa Felderhof en Lingo. Nu zetten zij zich in voor een betere, duurzame wereld. Samen met Barford richtte hij in 2001 initiëringmaatschappij Tendris op. De Visa Greencard en de ul- trazuinige Pharox-lamp komen bij Tendris Wilfried de Smet (rechts) van Van der Endt-Louwerse overhandigt zijn MVO duurzaamheidverslag aan Zeeuws milieugedeputeerde Marten Wiersma. Foto's: Willem Mie ras Minister-president Jan Peter Balke nende is even terug in zijn geboortes treek op het MVO Congres in Goes. Foto: Dirk Hol vandaan. Oud-Zeeuw Jan Bom is de hoofdredacteur van P+, people, planet, profit. Dit magazine 'behandelt' alle aspec ten van duurzaam ondernemen. De uit Koudekerke afkomstige Rianne de Witte, modeontwerpster van duurzame (bedrijfs)kleding, verzorgt een modeshow. Bart-Jan Krouwel is tweeëneenhalf jaar geleden hoofd van de stafgroep duurzame ontwikkeling geworden bij de Rabobank. De Rabobank is uitgegroeid tot de groot ste groenfinancier en een van de duur zaamste beleggers. Wat kan en mag je wel of niet van ISO 26000 verwachten? Louise Bergenhene- gouwen komt hier alles over vertellen. De nieuwe ISO-richtlijn heeft als doel het be Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl drijfsleven en andere organisaties te onder steunen bij het geven van invulling aan MVO. Ei van Columbus Twee Zeeuwse bedrijven zijn genomi neerd voor het Ei van Columbus, de lan delijke prijs voor duurzaamheid en inno vatie van acht ministeries. Meatless uit Goes is genomineerd in de categorie Duurzame Product of Dienst, Van der Endt-Louwerse uit Yerseke in de catego rie Duurzame Bedrijfsvoering. Het Ei van Columbus wordt uitgereikt aan de duur zaamste bedrijven en initiatieven van Ne derland. Het wordt dan ook met recht de nationale prijs voor duurzame innovatie genoemd. Jos Hugense van Meatless heeft als stelling: 'Meatless or eat less meat?'. Het product meatless is een vezel die sterk lijkt op vlees. Het kan (een deel van) het vlees vervangen in bewerkte vleesproducten. De productie van Meatless vergt vier keer minder water en ruimte en zes keer minder broeikasgas sen dan de productie van vlees. Daarmee levert deze onderneming een innovatieve bijdrage aan duurzame voedselproductie. Van der Endt-Louwerse is een internatio naal opererende onderneming die van schelpen producten als grit en isolatie materiaal maakt. Tevens worden hele schelpen verkocht voor drainage, water zuivering en luchtfiltering. Dit levert een energiebesparing, van 34 procent op en het bespaart 60 procent water, door gebruik te maken van regenwater. Van der Endt- Louwerse maakte in 2007 haar eerste duurzaamheidsverslag en is genomineerd voor het Ei van Columbus. Tevens vinden er lezingen en workshops plaats onder auspiciën van de Hogeschool Zeeland en Syntens. De HZ beschikt on der andere over het lectoraat Duurzaam heid. Dit zorgt ervoor dat alle studenten lessen over duurzaamheid aangeboden krijgen. Syntens is een adviesorganisatie die zich tot nu toe vooral richtte op tech nische en organisatorische innovaties. In de komende jaren wil dit innovatienet werk vooral logistieke MKB-bedrijven ad viseren op het gebied van duurzaamheid. Prof ir Bernard Magazijn van de universi teit van Gent geeft een presentatie over 'MVO en klimaat in post-2012: de rol van innovatie en technologie'. drs. P.J.H. den Hartog Consultant den Hartog - PersoneelsAdviesDienst in Goes In veel bedrijven wordt het principe gehuldigd, dat bij gelijk werk ook gelijk loon wordt toegekend. Dit rechtvaardige principe is niet altijd even gemakke lijk tot uitvoering te brengen. In veel bedrijven vind je niet altijd vergelijkbaar werk. Toch heeft de werkgever die productiemedewerker net zo lief als de medewerker van de administratie of de medewerker logistiek. In het P&O vakgebied heeft men daar wat op gevonden. Er zijn instrumenten ontwikkeld, waarmee het niveau van de verschillende functies in een bedrijf kunnen worden vergeleken. Dit instrument heet 'Funktiewaardering'. Er zijn in Nederland veel soorten systemen. Al die systemen meten over het algemeen dezelfde elementen die binnen een functie zijn te herkennen. Dit zijn de waar- deringsgebieden kennen en kunnen (wat moetje weten en kunnen om een functie uit te voeren), bevoegdheden en probleemoplossend vermogen, ver antwoordelijkheid, communicatie ook in vreemde talen en leidinggeven. De functies worden ontleed om die kenmerken maar helder in beeld te brengen. Daarna worden de kenmerken gewogen, met elkaar vergeleken en per ken merk gewaardeerd. De (gewogen) optelsom van de waarderingen leidt tot een uitkomst, die gekoppeld kan worden aan de loontabel. Zo kan de functie politieagent vergeleken worden met o.a. de functie trambe stuurder, onderhoudsmonteur en beleidsambtenaar. De functie politieagent is geworden tot productiemedewerker van bekeuringen, waarbij de agent nau welijks beleidsruimte wordt gegund. De politieagent wordt afgerekend op de productie van bekeuringen en is daardoor blij, wanneer weer een overtreding wordt gezien. Dan kan worden geschreven en haalt hij zijn targets. Dat vindt je terug in de waardering (niet alleen de maatschappelijke waardering) van de functie. Wilt u binnen uw organisatie een evenwichtige beloningsstructuur, neem dan contact op met de PersoneelsAdviesDienst in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 84