Innovatief inspelen op marktontwikkelingen Groeien in techniek Emergo 2008 Duurzaam gewoon doen! syntens S S Marktontwikkelingen kunnen bedrijven in het defensief dwingen. Zo niet Bema Kunststoffen BV in Zierikzee. De veranderende markt leidde tot nieuwe specialisaties, onderscheidende producten en gestroom lijnde processen. Nog niet alles is geconsolideerd maar Bema Kunststoffen staat er goed voor. Bema Kunststoffen ontwerpt en spuitgiet kunststof producten naar specificaties van de klant. Daarbij gaat het om technisch spuitgietwerk en kunststof verpakkingen bestemd voor met name de verfindustrie en defensiemarkt. Spuitgieten is maatwerk; voor elk pro duct is een andere matrijs nodig. De lage lonenlanden (met name de Oostbloklan den, maar ook China) waren tot twee jaar geleden dan ook een serieuze concurrent. „Ons kostenniveau lag structureel te hoog om die concurrentie goed aan te kunnen", verklaart directeur Bart Gra vendeel. „Vanaf2005 zijn wij daarom be zig ons productieproces te verbeteren volgens het Lean Mean principe. Daar hooit een versnelde aanpassing en verbe tering van het machinepark - en dan met name de automatisering van de productie - bij." Complexer en diverser Via Syntens, waar Bema een goedlopend contact mee heeft, is er binnen het bedrijf meer kennis opgedaan op het gebied van complexe producten. Ook is de diversi teit van de productie vergroot. Samen met adviseur Jan Henk Verburg werd een integraal maar beknopt innovatie actie plan opgesteld waarin kansen voor tech nologische, commerciële en organisatori sche vernieuwing expliciet zijn gemaakt. „Marktontwikkelingen maakten actie ur gent en Bema bedrijf heeft dit voortva rend gedreven opgepakt", vertelt Ver burg. „Het is een onderneming die volop ont wikkelt en vernieuwt, zich specialiseert en internationaliseert en daarbij waar mo gelijk gebruikmaakt van kennisinstituten en intermediairs." Product- en materiaal innovatie Gravendeel: „Syntens heeft ons gewezen op de IPC subsidieregeling die Senter- Novem aanbiedt. Dat is een regeling voor MK B-bedrijven die een bepaalde samen hang hebben, om tot samenwerking en kennisuitwisseling te komen. Wij hebben geopteerd voor een product- en materi Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl aalinnovatie waarbij aansluiting mogelijk is bij de Perkalite-cluster. Dat is een clus ter rond de productie en inzet van dit in novatieve additief (van synthetisch orga nische klei) voor rubber en kunststof. Perkalite kan een oplossing zijn voor on ze verpakkingen voor de meer agressieve verfsoorten. We hebben nog geen con crete resultaten maar we zijn wel met meerdere partijen bezig." Verbeteringen Ook de verhoging van de productiviteit door procesverbeteringen in te voeren, wordt medegesubsidieerd door de IPC- regeling. Uiteindelijk kan Bema via de IPC-regeling maximaal 50.000 euro aan subsidie ontvangen. De investeringen zijn er dan ook naar, maar Gravendeel verwacht daarmee jaar lijks zo'n 50.000 tot 75.000 euro te kun nen bezuinigen. „Recentelijk hebben we 'in-moulding labeling' ingevoerd en we gaan bekijken of er wat valt te winnen bij de toepassing van barcodering en andere logistieke verbeteringen. Er zal een studie naar de technische en commerciële haal baarheid worden uitgevoerd. En verder liggen er mogelijkheden voor meer en beter materiaalhergebruik. Maalmolens bij de spuitgietmachines kunnen zorgen voor een directe, automatische terugvoer - dus hergebruik - van het maalgoed." Winnen Een deel van de procesautomatisering is inmiddels ingevoerd en wordt nu opti maal afgesteld. Gravendeel kijkt al weer verder. „We hebben ook interesse in nieuwe product/marktcombinaties. Sa men met Syntens onderzoeken we die mogelijkheden, bijvoorbeeld op het ge bied van verpakkingen voor drukinkten. Maar ook geografisch gezien valt er nog veel te winnen." Winnen deed Bema trouwens met de ontwikkeling van de inmiddels wereld wijd gepatenteerde Williams Cup, een lekvrije kunststof drinkbeker voor de Van elkaar leren in plaats van uit een boek; dat is wat Syntensadviseur Jan Schulenberg voor ogen staat met de nieuwe kenniskring voor jon ge ondernemers in de techniek. Met als doel een organisatorische vernieu wing bij de individuele bedrijven. Ook dat is innovatie. Jonge - lees: nieuwe - ondernemers in de techniek krijgen op termijn vaak te ma ken met taken waar ze niet altijd even goed op voorbereid zijn. Hun bedrijven komen vooral voort uit hun technische kennis. Zij hebben een product ontwik keld waar behoefte aan is, gaan dat pro duceren, groeien en nemen mensen aan. Zolang dat kleinschalig blijft, kan de on dernemer met zijn gezond verstand een eind komen. Zet de groei zich door, dan loopt hij vaak tegen zaken aan waar hij niet voor opgeleid is. Dat kan de groei vervolgens beperken en leidt tot frustra ties van de ondernemer. „Dit is de klassieke groeistuip die zich niet alleen bij technische ondernemers voordoet", stelt Syntensadviseur Jan Schulenberg vast. „Maar ik kom in mijn netwerk met enige regelmaat onderne mers in de techniek tegen die met vragen worstelen op het gebied van manage ment, personeelsbeleid, marketing en verkoop." Als klankbord probeerde Schulenberg voor antwoorden te zorgen door ervaringen van andere, vergelijkbare ondernemers voor te spiegelen Dit was erg effectief, want een tip van een colle ga-ondernemer heeft meer waarde dan een advies vanaf de zijlijn. Voor ontbre kende kennis kun je dan wel doorverwij- „Het leek me ook eens leuk als die men- zorgsector. Bema kreeg hiervoor de de- signprijs tijdens uitreiking van de North Sea Pearls, die in december in Den Haag werd gehouden. uww.bcinci.nl www.sentemomnnilipc www.syntens.nl sen gewoon samen om de tafel gaan zit ten, ervaringen en kennis laten delen, waarbij ik dit faciliteer met kennis van buiten", vertelt Schulenberg. Hij initieerde daarom de kenniskring Groeien in Techniek- organisatorisch in noveren. Er blijkt flinke belangstelling voor te zijn onder de nieuwe technische ondernemers. Begin maart wordt de eerste bijeenkomst met zo'n tien ondernemers gehouden. Schulenberg: „Gezamenlijk kennis uit wisselen en oplossingen aandragen, zal een duurzame economische groei bevor deren. De ondernemers gaan hun organisatori sche kennis verhogen en leren zo bij voorbeeld te durven delegeren. Dan krij gen zij vervolgens de handen vrij om hun bedrijf te leiden in de verdere groei." Syntens presenteert zich op 27 maart tijdens het evenement in Goes over maatschappelijk verantwoord ondernemen op verschillende manieren: bij een interviewsessie, met het landelijke project over duurzame logistiek en tijdens presentaties met de Hogeschool Zeeland over duurzame aquacultuur en biobrandstoffen. Syntensadviseur Willy Reijniers zal net als de twee Zeeuwse genomineerde on dernemers voor het Ei van Columbus - Meatless BV uit Goes en Van der Endt- Louwerse uit Yerseke - in een interviewsessie ingaan op duurzame innovaties. Wim Bakker, directeur van de gelijknamige machinefabriek uit Yerseke, behan delt vragen over de (internationale) schelpdiersector. Vergeet niet 27 maart in uw agenda te zetten! Kijk voor het volledige programma en voor het aanmeldingsformulier op: www. duurzaamisgewoondoen .nl Ook in 2008 zal de Zeeuwse innovatieprijs Emergo worden uitge reikt. Deze prijs is bedoeld voor de Zeeuwse onderneming die een aansprekende en succesvolle innovatie heeft gerealiseerd. De Emergo is zes jaar geleden inge steld door de provincie Zeeland en Syntens. Een jury bestaande uit pro minente Zeeuwen uit het bedrijfsle ven en uit de (semi-) overheid bepaalt wie in 2008 de Emergo krijgt. Bedrijven die in aanmerking denken te komen voor de Emergo 2008 kun nen zich aanmelden bij Syntensadvi seur Jan Schulenberg: jjs@syntens.nl of via telefoonnummer 088 4440595. Om voor de Emergo in aanmerking te kunnen komen, moet de onderne ming Zeeuws zijn en succesvol een aansprekende innovatie (product of productieproces) met uitstraling naar de branche, markt en klanten hebben gerealiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 82